Haberler

9 Haziran 2006, Cuma

Karakas’ta Mimarlık PolitikalarıKarakas’ta Mimarlık PolitikalarıKarakas, siyasi arzunun bir göstergesi. Banliyöler ve varoşlar kentin yüksek bölgelerinde baskın olarak yer alıyor. Bu yerleşimleri kent merkezinde veya kentin çevresinde görmek imkansız. Sınıflar arası ekonomik ve sosyal sınırlar kentin konut bölgeleri, gayrımenkul politikalarında kendilerini gösteriyor ve insanların kent içinde yaşayışları ve hareketlerine kadar etki ediyor. Karakas’ta komşuluk birimleri sosyal farklıların tanımladığı bölgeler ile oluşuyor. Zengin ve fakir çoğunlukla yanyana konumlanmış. Haberin Devamı
Bul-Fiction: Sinema Kent BuluşmasıBul-Fiction: Sinema Kent Buluşmasıİstanbul 2056 / Bul-Fiction - İstanbul & Cinema Workshop, 9 - 23 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
İstanbul’a Bu Yaz 5 Yeni Plajİstanbul’a Bu Yaz 5 Yeni Plajİstanbul Büyükşehir Belediyesi, kent halkını denizle barıştırmak için çalışmalarına devam ediyor. Marmara Denizi kıyılarında yeniden yüzülebilmesi için ciddi düzenlemeler yapılıyor. Geçen sene Caddebostan Plajı açılmış, deniz özlemi çeken halk büyük ilgi göstermişti. Bu yıl plaj sayısı altıya çıkacak.
Nostaljik vapur önde modern vapur ikinciNostaljik vapur önde modern vapur ikinciYeni şehir hatları vapurlarının seçimi için oy verme işlemi sürüyor. İnternette şu ana kadar kullanılan 305 bin oyun yüzde 40''ını 4 numaralı günümüz şehir hatları modeli aldı. Modern çizgili 8 nolu model ikinci. En az oyu yüzde 2 ile balkonsuz model aldı.
Bakan Koç’a ‘imar yetkisi’ tepkisiBakan Koç’a ‘imar yetkisi’ tepkisiKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un, turizm bölgelerindeki imar yetkisinin belediyelerden alınacağını, uygulamaya da Bodrum’dan başlanacağını açıklaması tepkilere neden oldu.
“Beşiktaş''ta Yaşamak” Final Projeleri Sergisi“Beşiktaş''ta Yaşamak” Final Projeleri SergisiYıldız Teknik Üiversitesi Mimari Tasarım birinci sınıf öğrencilerinin “Beşiktaş''ta Yaşamak” konulu proje çalışmalarının yer alacağı sergi 12 Haziran 2006 saat 20:30’da Beşiktaş Abbasağa Parkı Amfi Tiyatrosu’nda açılacak. Detaylı bilgi için tıklayın.
Tarih: 8 Haziran 2006
543 yıllık tarihi Kapalıçarşı yenileniyor543 yıllık tarihi Kapalıçarşı yenileniyorKapalıçarşı''yı yeniden cazibe merkezi haline getirmek için çalışmalar başladı. Çarşıdaki bazı hanların içine butik oteller yapılacak. Kapalıçarşı esnafı, otellerin müşteriyi yeniden çarşıya çekebileceğini düşünüyor.
Kadıköy''ün Kent Sorunları ve Çözümleri TartışılıyorKadıköy''ün Kent Sorunları ve Çözümleri TartışılıyorKadıköy Mimarlar Odası Başkanı Arif Atılgan, MSGSÜ öğretim görevlisi Aykut Köksal ve Yeşiller Grubu''ndan Hacer Mertler''in konuşmacı olarak katılacağı Kadıköy''ün Kent Sorunları ve Çözümleri adlı tartışma paneli 10 Haziran 2006 tarihinde Kadıköy Mimarlar Odası''nda gerçekleştirilecek.
Sertifikalı Restorasyon UstalarıSertifikalı Restorasyon UstalarıTarih öncesi çağlardan beri pek çok uygarlığın belgelerini günümüze taşıyan Türkiye, kültür varlığı yönünden zenginliğiyle, dünya kültürel mirasının en önemli yapı taşlarından biridir. Buna rağmen, ne yazık ki, Türkiye’de gerçekleştirilen restorasyon uygulamalarında, proje aşamasındaki uzmanlığın uygulamalara yansıtılmasında önemli sorunlar yaşanıyor.
Türk Mimarlar İslam Konferansı Örgütü Merkez Yönetim Binası Yarışması’nda Ödül AldıTürk Mimarlar İslam Konferansı Örgütü Merkez Yönetim Binası Yarışması’nda Ödül AldıTürkiye''den bir grup mimar Cidde-Suudi Arabistan''da yapılacak, İslam Konferansı Örgütü Merkez Yönetim Binası''nın iki aşamalı Uluslararası Yarışma Projesi''nde ödüle hak kazandı.
"Sonunda Kent, Günün Problemi Olacak""Sonunda Kent, Günün Problemi Olacak"Venezuela’nın başkenti Karakas’ın kentsel çevresi, kararsız bir biçimde dışarıdan gelen nüfusun döngüsü ile gelişmeye devam eden, oldukça dengesiz bir planlama sistemine sahip. Çeşitli kentsel uygulamaların keşfiyle, Karakas’ın yerel kentsel gerçekleri inatla, yabancı plan teorilerine direndi. Şehrin sokaklarında ise bir duvar yazısı göze çarpıyor. “ Sonunda kent, günün problemi olacak.” Karakas, oldukça bölünmüş bir şehir. Farklı belediyeler, değişik polis üniformaları ve bir bölgeden diğerine geçtiğinizi belirten kocaman yazıları ile sınırlarını vurguluyor. Şehirdeki sınırlar, aynı zamanda yasak olan ve olmayan arasındaki sınırları da belirliyor.
Toronto Kıyı Bölgesi Tasarım Yarışması’nı West-8 KazandıToronto Kıyı Bölgesi Tasarım Yarışması’nı West-8 KazandıToronto Kıyı Bölgesi tasarım yarışmasının kazananı belli oldu. Finale kalan beş takıma arasından Hollandalı mimarlık ofisi West-8 birinciliği aldı.
Zaha Hadid “Business Bay” Yarışması’nı KazandıZaha Hadid “Business Bay” Yarışması’nı KazandıDubai Properties ( DP) tarafından Dubai’deki Bussiness Bay’de inşa edilecek kulelerin tasarımı için açılan davetli yarışma sonuçlandı. Bölgenin en önemli yatırım projesinin tasarımını Zaha Hadid yapacak.
11 Müzede Güvenlik Sistemi BulunmuyorKültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün, bakanlığa bağlı 93 müzeden 78’inde kameralı güvenlik sistemi bulunduğunu söyledi.
Dubai Towers''a Başbakan YorumuCeylan Otel''de yapılan forumda, Türk-Arap Ekonomi Forumu''nun sponsorları arasında yer alan Dubai Towers projesinin sahibi Sama Dubai Holding büyük ilgi gördü. Foruma katılan firmaların stantlarını gezen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sama Dubai standını da gezdi. Sama Dubai CEO''su Farhan Faraidooni, Başbsakan''a eşlik etti. Sama Dubai standında diğer ülkelerdeki projelerle birlikte İstanbul''da yapılması planan Dubai Towars Projesi''nin fotoğrafları da yer aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mesut Pektaş, Dubai Towers''ın yapılacağı arazinin satışı ile ilgili bir gelişme olup olmadığının sorulması üzerine, ''Daha o konuda bir netlik yok. Alternatifler düşünülüyor'' dedi.
Tarih: 9 Haziran 2006 Kaynak: Tercüman
Büyükşehir’den “Gemi Atıklarını Arıtma Tesisi”İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSTAÇ A.Ş. tarafından Haydarpaşa’da inşa edilen Türkiye’nin ilk “Gemilerden Petrol Türevli Atık Kabul ve Arıtma Tesisi”, Başkan Kadir Topbaş’ın da katıldığı bir törenle açıldı.
Rezidor, Maçka''dan vazgeçmiyorRezidor SAS, Maçka Oteli''nde Emekli Sandığı ile mahkemelik oldu ama Türkiye''den vazgeçmedi. Rezidor SAS''ın CEO''su Kurt Ritter, "En kötü ihtimalle 2012 yılında Türkiye''deki otel sayımız en az 10 olacak" dedi.
Katarlı şirket 5 milyar dolarla yatırıma geliyorDEİK Türk-Lübnan İş Konseyi Başkanı Habbab, Türkiye''ye gelmekte istekli olan Katarlı Amwal adlı şirketin daha çok rezidans, alışveriş merkezi gibi inşaat projelerinde çalıştığını söyledi.
Mühendisler, ''Yeterlilik Tasarısı'' için ayaktaMeclise sevkedilen Mesleki Yeterlilik Kurumu Yasa Tasarısı Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği''ni (TMMOB) ayağa kaldırdı. Yasa tasarısı aynen kabul edilirse mühendis, mimar ve şehir plancısı mesleklerini seçenler, Mesleki Yeterlilik Kurumu''ndan sertifika almadan mesleklerini icra edemeyecekler. Tasarıyı protesto eden TMMOB Genel Sekreter Vekili Hakan Genç, "Mühendis, mimar ve şehir plancılarının mesleği uygulama kuralları, meslek içi eğitim ve belgelendirme işlemleri bizatihi meslek odalarınca yapılır ve yapılmaktadır. Dünyada bunun başka bir örneği de bulunmamaktadır" diyerek, yasa tasarısını eleştirdi. Genç şunları kaydetti: "Ülkemizde de meslek odalarının kuruluş felsefesi meslek kurallarının, yeterliliğin, meslek içi eğitimin odalar tarafından yapılması esasına dayanır. Bu yetkinin devlet eliyle kurulmuş ve mühendislik, mimarlık ve şehir planlaması alanıyla ilgisi olmayan kurumlara devredilmesi kabul edilemez. Üniversitelerin vermiş olduğu diploma, o bireyin mühendislik, mimarlık ve şehir plancılığı kariyerine başlaması için yeteri kadar bilgilendirildiğini belgelemektedir."
Tarih: 9 Haziran 2006 Kaynak: Birgün Yazan: Çilem Kaya
Baltalimanı''ndan Haliç''e su kanalıBüyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Kadir Has Caddesi''nin açılışında "Boğaz''dan pompalanacak sularla Haliç çok daha sağlıklı olacak" dedi.
Çevre Yasası çevreci değilÇevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Ankara Şubesi''nin düzenlediği panelde, yeni Çevre Yasası ve çevre yönetimi masaya yatırıldı. ÇMO Başkanı Ertuğrul Ünlütürk, "AKP hükümeti sadece yerli ve yabancı sermayeye verdikleri sözleri tutuyor, doğal kaynaklarımızı kullandırmıyor.
Saraylara Takılmayın, Üç Yıldızlı Otel YapınAvrupa, Orta Asya ve Afrika’daki 49 ülkede toplam 189 oteli bulunan Rezidor SAS’ın bir parçası olan Radisson SAS Hotels&Resorts, Türkiye’deki üçüncü oteli olan Bosphorus’u Ortaköy’de açtı.
Çimento İthalatı KolaylaşacakUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, son dönemde konut fiyatına olan taleple birlikte hızla yükselişe geçen çimento fiyatlarını durdurmak için Bakanlar Kurulu’nun ithalatı kolaylaştırıcı kararlar aldığını söyledi.
Bir skandal da Topkapı''daUşak''ta başlayıp Kahramanmaraş''ta süren müze skandallarına Topkapı Sarayı da eklendi. Envantere kayıtlı 43 eserin depolarda kaybolduğu ortaya çıktı. Bakanlık, sarayda genel sayım başlattı.
Marmaray''da ilk tüpMarmaray projesi çerçevesinde sonbaharda İstanbul Boğazı''na yerleştirilmeye başlanacak 11 tüpten ilki, dün Tuzla''daki DLH Tesisleri''nde havuzdan çıkarılarak yüzdürüldü. DLH Genel Müdürü Ahmet Arslan, en kısası 98.5, en uzunu ise 135 metre olan 11 tüpten 135 metre uzunluğundaki ilk tüpün havuzdaki inşasının tamamlandığını kaydederek, rıhtıma çekilen tüpün burada da üst kısmının ve iç donanımının inşa edileceğini bildirdi. Diğer tüpün de bugün havuzdan çıkarılacağını anlatan Arslan, ''''77 kilometrelik Marmaray Projesi''nin bin 400 metresinin inşası deniz dibinde olacak. Çift taraflı akıntının bulunduğu Boğaz''da bu en zor kısımlardan biri. Dünyanın gözü bu projede'''' dedi.
Tarih: 9 Haziran 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Yeşilin Ortasında Toscana Evleriİtalyan mimar Giancarlo Alhadeff’i, Türkiye’de, Bodrum Hebil Koyu’nda gerçekleştirdiği 14 villalık projesi ile tanıyoruz.
Galatasaray Adası’nın Yeniden İnşası Kaçak Duvar Zanlısı Reina’ya EmanetGalatasaray Adası yakında Galatasaraylılar’ın üzerine çökerse bilin ki sorumlusu Galatasaray yönetimidir. Nedeni yönetimin dünyada eşi benzeri olmayan Galatasaray Adası’nı, kaçak duvar zanlısı Reina’ya teslim etmiş olması.
İstanbul’a Yakışan Kültür MerkezİAyazağa’da yapımı yılan hikayesine dönen ve son 6 yıldır tek bir çivi bile çakılmayan ‘İstanbul Kültür ve Kongre Merkezi’nin yapım işi yeniden start alıyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı, söz konusu kompleksin tamamlanabilmesi amacıyla yeri Kültür Bakanlığı’na devrediyor. Böylece yıllardır yapım işinin gecikmesinden dolayı Kültür Bakanlığı’yla İstanbul Kültür Sanat Vakfı arasında süren polemik te sona ermiş olacak. Cumhurbaşkanlığı fonlarıyla bugüne kadar 32 milyon dolar harcanarak yarısı tamamlanabilen merkezin bitmesi için 30 milyon dolar paraya ihtiyaç var.
Konut Sektöründen Piyasaya Hodri MeydanPiyasalarda mayıs ayında başlayan dalgalanma, halen durulmadı. Piyasaların iki-üç ay içinde durulacağı öngörülüyor. Ama bazı sektörlerin bu dalgalanmaya tahammülü yok. Sektördeki dalgalanmayı durgunlukla geçirmek istemeyen sektörlerin başında inşaat geliyor. İnşaat sektörü son bir yıl içinde milyarlarca dolarlık, binlerce konuttan oluşan yatırıma başladı. Bu konutların satılamaması, ortaya devasa zararlar ve yarım inşaatlar çıkarabilir.
Ege''nin ikinci önemli projesi Denizli''de gerçekleşiyorAvrupa''nın en büyük bağımsız proje geliştirme şirketi Multi Development ve Türkiye''nin en çok proje geliştirmiş şirketi Turkmall''un ortaklığı ile kurulan Multi Turkmall, Ege bölgesindeki ikinci yatırımını Denizli''de gerçekleştiriyor.
Bu tersane alkışlanırYalova''da yıl sonunda tamamlanması planlanan ve toplam 40 şirketin faaliyet göstereceği tersane, şimdiden önümüzdeki 5 yıl için 10 milyon dolarlık sipariş aldı.
Toplumsal risklerden bireysel güvenlik takıntısına...Günümüz kent yaşamının giderek daha da güvenliksiz hale geldiği her fırsatta vurgulanıyor. Özel güvenlik şirketleri kentlerde kol geziyor. Ancak güvenlik muğlak bir kavram ve doğrudan adi suçlar ile bağlantılandırılıyor. Hırsızlık ve kapkaç olayları en fazla gündeme getirilenler. Oysa kent yaşamında gizli tehlikeler de var; her an karşı karşıya bulunduğumuz doğal ve yapay riskler...
Kalabalıklar ve kaybolma duygusuModern hayatın insanların gündelik hayatına kattığı en önemli deneyimlerden biri hiç şüphe yok ki uçsuz bucaksız bir anlamlar denizinde özgürlüğün tadını çıkartmaktır. Kent kalabalıkla birlikte anılır. Kalabalık ise farklılıkları olağanlaştıran bir benzeşim alanıdır: Herkesin öteki olduğu bir alan. Kentin havasını özgür kılan işte budur. Kaybolma duygusu.
Emlak TV yayında Türkiye’nin ilk ev yaşamı ve gayrimenkul kanalı Emlak TV yayına başladı. Doğan Holding bünyesinde yer alan Emlak TV, mimari fikirlerden proje tanıtımlarına, yasal düzenlemelerden kredi ve mortgage imkânlarına ve ev dekorasyonundaki püf noktalarına kadar çok geniş yelpazede zengin program içeriğine sahip. Emlak TV’yi izleyebilmek için gerekli olan uydu frekansları şöyle: Uydu: TURKSAT 2A 42 Doğu; transponder: 29; alış frekansı: 12.652 MHz/ Horizontal (Yatay); Symbol Rate: 22.500 Sym/s.
Tarih: 8 Haziran 2006 Kaynak: Referans
Mittal-Arcelor görüşmeleri başlıyorDünyanın en büyük demir-çelik üreticileri Mittal ve Arcelor''un, birleşme görüşmelerine başlayacağı belirtildi. Lüksemburg merkezli Arcelor şirketinden yapılan açıklamada, kendilerine sunulan 33 milyar dolarlık birleşme teklifinin ayrıntıları hakkında Mittal''e sorular sorulduğu ve cevapların alınması için bir toplantı talep edildiği belirtildi. Mittal''in iyileştirilmiş birleşme önerisinde Arcelor''a, ''bağımsızlık'' garantisi verdiği ve hissedarların plana olumlu baktığı ifade ediliyor. Avrupa Birliği Komisyonu''nun şartlı olarak onay verdiği birleşmeyle oluşacak şirket, dünya çelik pazarının yüzde 10''undan fazlasını kontrol edecek.
Tarih: 8 Haziran 2006 Kaynak: Radikal
Yere çöp atana 100, zehirli atığa 2 milyon YTL cezaÇevre Kanunu uyarınca verilecek idari para cezaları Resmi Gazete''de dün yayımlanarak yürürlüğe girdi. Düzenleme, çevreyi kirlettiği için para cezası verilen kişi ya da kuruma, idare mahkemesine dava açarak dava sonuçlanana kadar para ödemeden kurtulma yolunu kapatıyor.
Alman yatırımcı emlak piyasasına hızlı girdiEmlaktaki hareketlilik Alman şirketleri de çekti. Ottoman ve Turkey fonları piyasaya girmişti. Fideltus da 7 bin konutluk projeye ortak oldu. Deutsche Bank''ın da Maya ile proje görüşmesi yaptığı belirtiliyor.
Aykut Köksal''ın İstanbul''un Bizans Dönemi Tarihsel Topografyası Üzerine KonferansıAykut Köksal, 14 Haziran Çarşamba günü Osmanlı Bankası Müzesi’nde “İstanbul’un Bizans Dönemi Tarihsel Topografyası Üzerine Birkaç Gözlem” konulu bir konferans verecek.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.