Haberler

9 Haziran 2009, Salı

Rüzgar HasadıRüzgar HasadıÜç genç Fransız tasarımcı varolan altyapı sistemlerini kullanarak temiz enerji elde edilebilecek dahice bir proje geliştirdiler. Fransa''yı baştan sona son hızla kateden hızlı trenin camından, kırlardaki düzlüklerde elektrik kuleleri ve bir balerin gibi parmak ucunda uçuverecekmiş gibi görünen rüzgar tirbünleri izleniyor. Yolculuk sırasında birçok yolcu ya yanındaki yolcuyla konuşuyor ya da burnunu gazeteye gömüyor. Ama üç genç tasarımcı için bu manzara, geleceğe bir bakış. Rüzgar türbinleri ve elektrik direkleri, neredeyse bütün enerji kaynakları nükleer enerjiye dayanan bir ülkenin, tesisatı yenilenerek yeni bir enerji elde etme yöntemi elde edebileceğinin işareti. Nicola Delon projenin ortaya çıkışını şöyle anlatıyor: “Trene ne zaman binsek bu rüzgar türbinlerini ve elektrik direklerini görürdük ve şunu düşünürdük: İkisi de burada, bir araya getiremez miyiz?” Haberin Devamı
Venedik Bienali''nde Türk Pavyonu''na İlgi BüyükVenedik Bienali''nde Türk Pavyonu''na İlgi BüyükVenedik Bienali 53. Uluslararası Sanat Sergisi, Daniel Birnbaum''um küratörlüğünde "Dünyalar Yapmak" başlığıyla 07 Haziran 2009 tarihinde sanatseverlerin ziyaretine açıldı.
İşte İstanbul''un yeni vapurlarıİşte İstanbul''un yeni vapurlarıİstanbullular''ın "Haydi İstanbul Vapurunu Seç" kampanyasında 8 model arasından belirlediği 4 numaralı şehir hatları vapurundan "Beyoğlu" ve "Kadıköy" ismi verilen 2 vapur daha sefere başladı.
Kınalıada’nın çirkin ‘boynuz’ları söküldüKınalıada’nın çirkin ‘boynuz’ları söküldüKınalıada’daki 12 adet televizyon ve radyo anteni verici kulelerinin sökümüne başlandı. Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu, söküm işlemi öncesinde yaptığı konuşmada, “18 senedir Kınalıada’da bulunan kuleler hem görüntü kirliliği hem de çevreye yaydıkları elektromanyetik radyasyonla halk sağlığı için olumsuz etki oluşturuyordu. Özellikle hamile kadınlarımız için ciddi bir tehlikeydi. Adalar’a gelmeye çekiniyorlardı. Bundan sonra tersi olacak. Herkes çocuklarıyla birlikte buralara rahatlıkla gelebilecek” dedi. Kulelerin İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 6 Eylül 1996 tarihli 8642 sayılı kararına karşın bugüne kadar kendinden önceki belediye başkanları tarafından sökülmediğini belirten Farsakoğlu “Ağustos ayına kadar yedi veya sekiz tanesini sökmeyi planlıyoruz” dedi.
Tarih: 9 Haziran 2009 Kaynak: Taraf Yazan: İbrahim Günel
Güllük''te deniz molozla doldurulduGüllük''te deniz molozla doldurulduMuğla Güllük''te büyük inşaat şirketlerinden birisi kıyıya hafriyat döktü ve denize dolgu yaptı. Kıyıya dökülen molozların bir kısmı kaldırıldı.
Bodrum 44 yılda böyle betonlaştıBodrum 44 yılda böyle betonlaştıMuğla''nın eğlence ve tatil cenneti Bodrum İlçesi''nin nasıl betonlaştığı, fotoğraflarla ortaya çıktı.
Ben bir baz ağacıyım Bakırköy''de, ne sen bunun farkındasın ne polis farkındaBen bir baz ağacıyım Bakırköy''de, ne sen bunun farkındasın ne polis farkındaFotoğrafta gördüğünüz aslında bir ağaç değil. İstanbul Bakırköy''de bir hastanenin bahçesine dikilmiş ve kaldırılamayan bu plastik ağaç bir baz istasyonu.
Astana Arena''nın Cephesi ÖdüllendirildiAstana Arena''nın Cephesi ÖdüllendirildiTabanlıoğlu Mimarlık, Uluslararası Trimo Mimarlık Ödülleri kapsamında Kazakistan''daki Astana Arena projesiyle "Efficient Design of the Façade Shell" kategorisinde tema ödülü aldı.
Material Connexion Mimar ve Tasarımcılarla addresistanbul''da BuluşuyorMaterial Connexion Mimar ve Tasarımcılarla addresistanbul''da BuluşuyorDünyanın yenilikçi malzemeler konusundaki en önemli araştırma merkezi olan Material Connexion''ın sergisi 18 Haziran - 31 Temmuz 2009 tarihleri arasında addresistanbul Ev Dekorasyon Merkezi''nde ilk defa Türk tasarım dünyası ile buluşacak.
Gucci''den Venedik''e hediye: Çağdaş Sanatlar MüzesiGucci''den Venedik''e hediye: Çağdaş Sanatlar MüzesiFransız milyoner ve koleksiyoncu Francois Pinault, Venedik''te ikinci çağdaş sanat müzesini açtı. Müze binası, 17. yüzyıldan kalma tarihi bir yapı.
Saray terzisinin evi HIP otel olacakSaray terzisinin evi HIP otel olacakBodrum''da Mustafa Sandal''ın işlettiği Mandal Otel''i Hamak The Sofa Style adıyla işletmeye açan turizmci Ali Güreli, Beyoğlu Tünel''de saray terzisi Jean Botter''in ailesiyle yaşadığı apartmanı da HIP otele dönüştürecek.
Müze dükkânları çağdaşlaşıyorMüze dükkânları çağdaşlaşıyor2010 sonuna kadar tamamının açılması planlanan dükkânların ilki, iki ay sonra Topkapı Sarayı''nda hizmete girecek.
Bir Kenti Keşfetmenin Farklı YoluBir Kenti Keşfetmenin Farklı YoluKentsel Keşif, kamusal ve endüstriyel alanların görünmeyen, herkesin giremediği bölgelerine ya da tamamen terkedilmiş binalara yapılan ziyaretlere deniyor. Bir çeşit şehir turu da sayılabilecek bu keşifler rehber, iki katlı otobüs, harita ya da yönlendirmeler olmadan, sıradan insanların gidemeyeceği yerlere yapılıyor. Kaşifler için terkedilmiş binalar, faaliyette olan binaların yasak bölgeleri, kanallar, servis tünelleri en uygun mekanlar. Avrupa''dan, Amerika''ya, Avustralya''ya pek çok coğrafyaya yayılan bu merak, yaş ve meslek tanımıyor.
İzmir''de 80 Bin Sokak Lambası Yenileniyorİzmir''de 80 Bin Sokak Lambası Yenileniyorİzmir Büyükşehir Belediyesi, kent sokaklarına 80 bin adet emaye-sac levhanın takılması için 8 Haziran''da ihaleye çıkıyor. Yeni levhalar "ucuz malzemeden" üretildiği için çalınma ihtimalleri de çok düşük.
''Çevre''lenmiş hayat sizin mi?''Çevre''lenmiş hayat sizin mi?1972 yılında İsveç''in Stockholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferans''nda alınan bir kararla 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi.
''Enkaz'' afişi''Enkaz'' afişiIsparta Belediye Başkanı MHP''li Yusuf Ziya Günaydın, Belediye Başkanlığı''nı devraldığı AKP''li Hasan Balaman''ın beş yıl içindeki belediye borcunu, belediye binasına astırdığı dev afişle duyurdu.
İshak Paşa''ya artık kar yağmayacakİshak Paşa''ya artık kar yağmayacakGeleneksel Selçuklu mimarisinin en görkemli eserlerinden biri olan İshak Pa-şa Sarayı, 7 bin metre çapında temperli camla kaplanıyor. Sarayı kışın kardan yazın da güneşten koruyacak olan örtü, ekimde tamamlanacak.
Sertifikası olmayana, yaptığı bina yıkılana, müteahhitlik yokSertifikası olmayana, yaptığı bina yıkılana, müteahhitlik yokErdal Eren, aynı zamanda Göçay AŞ''nin ortağı ve yöneticisi. Ama bu röportajda kendisiyle Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı sıfatıyla konuştuk.
Bodrumlular bu sözü kaydetsin!Bodrumlular bu sözü kaydetsin!Turizm Bakanı Günay, Bodrum''da yeni bir yapılaşma dalgası endişesi doğuran kararları savundu. Günay, ''Kesinlikle kıyı şeridinde betonlaşma artmayacak'' dedi.
Gezegeninin Sana İhtiyacı VarGezegeninin Sana İhtiyacı Var1972 yılında İsveç''in Stokholm kentinde, 133 ülkenin katılımı ile gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı''nda alınan bir kararla "temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamanın temel bir insan hakkı olduğu" bildirildi ve 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi. Dünya Çevre Günü''nün bu yılki teması, iklim değişikliğinin önemine dikkat çekip, yeni önlemler konusunda anlaşmaya varmak amacıyla "Gezegeninin Sana İhtiyacı Var - İklim Değişikliğiyle Mücadele Etmek için Birleşin" olarak belirlendi.
BTM''ye "Ege Bölgesi Yılın Başarılı Ekibi" Ödülü VerildiSu ve ısı yalıtım sektöründe geniş bir ürün yelpazesiyle hizmet veren BTM AŞ, Türkiye Kalite Derneği (Kalder) İzmir Şubesi tarafından düzenlenen "10. Mükemmelliği Arayış Sempozyumu"nda, "Ege Bölgesi Yılın Başarılı Ekibi" ödülüne layık görüldü.
İnşaatta Kalite Zirvesi Başlıyorİnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği''nin (İMSAD) düzenlediği "1. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi" bugün Kadir Has Üniversitesi''nde başlıyor.
Hazine arazisi satışıAntalya Defterdarı Hidayet Mat, yaptığı yazılı açıklamada, atıl durumdaki Hazine arazilerinin ekonomiye kazandırılması amacıyla, belirli dönemlerde yapılan satış ve kiralama ihalelerinin devam ettiğini bildirdi.
Metropolis Alışveriş ve Ofis Merkezi Projesi Moskova''da 2009''un En İyi Projesi Seçildi1996 yılından bu yana her yıl tekrarlanan Arch Moscow etkinliği, bu yıl da Merkezi Sanatçılar Evi''nde, 27 - 31 Mayıs 2009 tarihleri arasında gerçekleştirildi.
"Dev emlak yatırımlarına ihtiyac var"Barışkent Gayrimenkul Genel Müdürü Barış Aydın, Ankara ekonomisinin ayağa kalkması için dev emlak yatırımlarına ihtiyaç olduğunu belirtti.
"Mardin Venedik gibi olacak"Mardin''de tarihi ve kültürel mekânların restorasyonları devam ediyor. Vali Hasan Duruer, eski hükümet konağı, abbaralar ve bir çok tarihi binanın restorasyon ve sokak ıslahını tamamladıktan sonra beton binalara karşı savaş açtı.
Evini güçlendirmeyene cezaCan ve mal güvenliğini tehdit ettiği belirlenen yapıları güçlendirmeyen bina sahibine 10 bin TL cezası geliyor.
Her yıl 20 yeni nükleer santral kurulmalıUzmanlar, enerji sektöründe büyük değişim ve devrim yaşanmasının şart olduğunu belirtiyor.
Ordu''da 200 yıllık konak butik otel olduOrdu''nun Ünye ilçesindeki 200 yıllık tarihi Sebile Hanım Konağı restore edilerek, butik otel olarak açıldı. Ünye Ticaret ve Sanayi Odası''nca restorasyonu yaptırılan Sebile Hanım Konağı''nın butik otel olarak açılışına katılan Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Bilgi Grubu Başkanı Ali Koç, otelin Ünye turizmine önemli katkılar sağlayacağını söyledi. Fahri hemşerilik beratı sunulan Koç, Ünye''nin hem ticaret hem de turizm merkezi olması gerektiğini belirterek, "Ünye''nin tarihi geçmişinde kültürel ve sosyal gelişmişlik var. Tekrar eski günlerine kavuşması için çalışmak lazım'''' dedi. Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Şimsek ise Ünye''nin her alanda gelişmesi için büyük çaba gösterdiklerini belirterek, Sebile Hanım Konağı''nın butik otel olarak açılmasının turizme ivme kazandıracağını bildirdi.
Tarih: 9 Haziran 2009 Kaynak: Sabah
İnşaat sektöründe umut 2010 yılındaSektörün geçen yıl yüzde 7.7 oranında küçüldüğünü belirten İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Başkanı Orhan Turan, gerilemenin bu yıl da süreceğini ve büyümenin ancak 2010''da gerçekleşeceğini söyledi. Orhan Turan, "Ekonomiyi canlandırmak istiyorsanız inşaat sektörünü hareketlendirmeniz gerekiyor. Sektörde istihdam oranı 1.7 milyondan 900 binlere kadar düştü" dedi. İnşaatın stratejik bir sektör olduğunu vurgulayan Turan, son çeyrekten itibaren kıpırdama olacağını vurguladı. Turan, 2010 hedefi için de kamunun yatırımlarını ertelememesi gerektiğini dile getirdi.
Tarih: 9 Haziran 2009 Kaynak: Taraf
Doğanbey''de son ihale de yapıldıDoğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi''nde son iki etabın ihalesi de geçtiğimiz gün yapıldı. 508 konutluk 5. etabın ihalesini İpek İnşaat, 635 konutluk 6. etabın ihalesini ise Kuzu İnşaat Grubu kazandı. TOKİ`nin değerlendirme sürecinde olan ihalelerin kesinleşmesinin hemen ardından yer teslimi yapılarak inşaatlar yükselmeye başlayacak. Son kısım olan 5. ve 6. etap ihalelerine konu olan bölge, Medical Park''ın arka kısmındaki yaklaşık 35 bin metrekarelik alanı kapsıyor. Bu bölgenin de ihale edilmesiyle birlikte bölgede ihalesi yapılmamış alan kalmadı. Sözleşmeleri 2008 Temmuz ayında imzalanan 550 gün yapım süresi verilen birinci ve ikinci etap ihalesi kapsamındaki konutların 2010 yılında tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilmesi bekleniyor. Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında toplam 2 bin 747 konut yapılacak.
Tarih: 9 Haziran 2009 Kaynak: Olay
Bodrum 44 yılda böyle betonlaştıMuğla''nın eğlence ve tatil cenneti Bodrum İlçesi''nin nasıl betonlaştığı, fotoğraflarla ortaya çıktı. Bodrum''un 1965 yılında çekilen fotoğrafı ile 2005 yılı ve geçen ay içerisinde çekilen kuşbakışı fotoğraflar, Ege''nin turizm incisinde yoğun yapılaşmanın geldiği boyutları çarpıcı şekilde ortaya koydu.
Hayvanat Bahçesi canlanacakBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Soğanlı''daki ''Hayvanat Bahçesi''nin eksikliklerinin giderilerek yeni bir yaşam merkezi haline getirileceğini söyledi.
Malatya-ElazığÖnce Malatya''ya gittim... "Sosyal yaşamın biçimlenmesi"ni konuşacaktım orada... Mimarlar Odası''nın yeni kurulan şubeleri çağırmışlardı...
Devletin zirvesi, Mimar Sinan''a sahip çıkıyorMimar Sinan''ın daha iyi tanıtılması amacıyla yapılacak etkinlikler, Çankaya Köşkü''nde başlıyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bugün ilk toplantıya ev sahipliği yapacak.
Yeşil bir Ataköy için bir araya geldiler Ataköy 1. Kısım ve 2. Kısım’da ikamet eden semt sakinleri, Pazar günü “Ataköy için elele” sloganıyla bir piknik düzenledi. Ataköy 1. Kısım Parkı’nda bir araya gelen Ataköy 1. Kısım Koruma ve Güzelleştirme Derneği ile Ataköy 2. Kısım Sakinleri Dayanışma ve Çevre Koruma Derneği üyeleri, piknik alanında ortak bir basın açıklaması düzenledi. 1. Kısım Dernek Başkanı Prof. Dr. Ayfer Kaynar ile 2. Kısım Dernek Başkanı Hayati Karakullukçu, “İçinde huzurla yaşadığımız mahallemizin imar planı, yeşil alanlarımızda turizm ve ticaret alanlarının kurulmasına zemin sağlayacak şekilde değiştirilmiştir. Biz yeşil alanlarımızın katledilmesini istemiyoruz. Bu işin takipçisi olacağız” dediler.
Tarih: 9 Haziran 2009 Kaynak: Türkiye
Diyarbakır''a "Güneş Köyü"Diyarbakır''da kurulan ''Güneş Evi''nin ardından sıra ''Güneş Köyü''ne geldi...
Metrobüs eleştirilerine ''köşeli jetonlu'' yanıtBüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Hollanda malı ‘Phileas’ marka metrobüslerin hem çok pahalıya alındığını hem de İstanbul şartlarına uygun olmadığını ileri sürenlere yanıt verdi. ‘Beyoğlu’ ve ‘Kadıköy’ vapurlarının hizmete girmesi nedeniyle Kabataş İDO İskelesi’nde düzenlenen törende, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Topbaş, 50 metrobüs aldıklarını ve bunların sadece bir kısmının geldiğini söyledi. Eski otobüslerin kapasite itibarıyla yeterli olmadığını belirten Topbaş, Phileas’ları eleştirenlere “Önce bir eğitim vermek lazım bakın budur diye. Anlatacaksınız. Belki köşeli jetonları düşer” dedi.
Tarih: 9 Haziran 2009 Kaynak: Radikal
Levent''te trafik yer altına iniyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, İETT arazisinde plan tadili yaparak arsayı imarlı olarak satacaklarını söyledi. Topbaş, Büyükdere Caddesi''ndeki trafiğin yer altına alınıp Şanzelize gibi bir bulvar oluşturacaklarını belirtti.
Doğu Karadeniz çok değişecek!Doğu Karadeniz''de hidroelektrik santral için 341 firma başvurdu. 73 projeye izin çıktı. 17''sinde inşaatı mahkeme durdurdu.
Gölbaşı 10 yıl sonra en seçkin yer olacakÇevre ve Orman Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanı Ahmet Özyanık, Gölbaşı’nın, 10 yıl sonra Ankara’nın en seçkin yerleşim bölgesi olacağını söyledi.
Fortis Türkiye''den tarihi binalara kredi desteğiFortis Bank Türkiye, sadece tarihi binaların yenilenerek korunması amacıyla kullanılmak üzere yeni bir nakit kredi sunuyor. Türkiye''de bir ilk olan Tarihi Bina Restorasyon Kredisi ile tarihi binaların kaderlerine terk edilmesi engellenerek, gelecek nesillere kazandırılması hedefleniyor. Fortis Bank Türkiye yetkilileri, tarihi binaları restore etmek isteyen ancak bunun için maddi kaynak bulmakta sıkıntı çekenlere çok cazip bir nakit kredi imkanı ile destek vereceklerini bildirdi. Kredi, 60 aya varan vade seçeneği ile kullandırılacak. Tarihi Bina Restorasyon Kredisi hakkında 444 0 144 Fortis Telefon Bankacılığı ve Fortis şubelerinden detaylı bilgi almak mümkün.
Tarih: 9 Haziran 2009 Kaynak: Akşam
Devlet yoluna sahip çıktı, toprak yol tarih oluyorTürkiye''de özellikle 2000''li yıllardan itibaren ulaşımda yapılan yatırımlar meyvelerini vermeye başladı. Son kırk yıldaki çalışmalarla yolların yüzde 96''sı asfalt yapıldı. Gelinen bu nokta kaza oranlarını da azalttı.
İşte yaşanabilir kentlerİngiliz The Economist dergisi "yaşanabilir kentler"i sıraladı. Sıralamada Vancouver kenti ilk sırada yer alırken, İstanbul ise listede 110. sırada bulunuyor.
''Bu ayıbı temizleyin''Güçbirliği Holding Yönetim Kurulu Başkanı: 10 yıldır yatırımlarımızın önü tesiliyor. İstanbul''da gökdelen sayısı 300''ü aştı.
Torbalı''ya İkinci MüjdeTorbalı Atıksu Arıtma Tesisi''nin devreye alınması için geriye sayım sürerken, Büyükşehir Belediyesi, bölgenin evsel atıklarını arıtmaya bağlayacak toplayıcı hattın yapımına da başlıyor.
Antik Side''nin ortasına asfalt!Side Belediyesi''nin Koruma Amaçlı İmar Planı doğrultusunda antik kentte gerçekleştirdiği uygulamalar tepki topladı. Side Manavgat Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Cengiz Haydar Barut da, yola asfalt döşenmesinin halkı rahatlatsa da tarihi dokuya uygun görüntü oluşturmadığını söyledi. Side''nin bölgenin aynası olduğunu vurgulayan Barut, şöyle konuştu: "O bölge birinci dereceden SİT alanı ve tarihi bir dokuya sahip. Daha önce tarihi dokuya uygun doğal taşlarla kaplanması için gerekli bütün izinler, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu''ndan alınmıştı. Bu sezon geçici olarak ince asfaltla kaplanacak, önümüzdeki sezon bu izinler kullanılarak bölgemizin tarihi dokusuna uygun doğal taşlar döşenecekti ama çok kalın, alttaki tarihi gömen bir asfalt yapıldı."
Tarih: 8 Haziran 2009 Kaynak: Vatan
Yapısını güçlendirmeyene 10 bin lira ceza geliyorMahkeme tarafından afet tehlikesi karşısında can ve mal güvenliğini tehdit ettiği belirlenen yapıları güçlendirmeyen veya yıkmayan yapı sahibine, 10 bin TL para cezası geliyor.
Çöpler biyogaza dönüştürülecekSüleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Yenilenebilir Enerji Kaynakları Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. İbrahim Üçgül, İbrahim Üçgül, farklı merkezlerde atıkların biyogaza çevrilmesi yönünde çalışmalar yapıldığını, SDÜ''de ise bu sistemi yapan reaktörü geliştirdiklerini belirterek, sistemi deneme aşamasını başarıyla sonuçlandırdıklarını kaydetti.
Bizans kehanetlerinin izinde...Arkeolog-Yazar Nihan Azizlerli tarafından kaleme alınan ve İstanbul''un Bizans döneminde geçen nadir hikâyelerden olan Kehanet romanı Bizans''ın günlük yaşamını, ünlü saray entrikalarını anlatıyor. Azizlerli''yle kitaba konu olan mekânların bugünkü hallerini dolaştık
Betona izin vermemKültür ve Turizm Bakanlığı''nın Bodrum Yarımadası''nın Göltürkbükü, Gündoğan ve Yalıkavak beldelerini turiz merkezi ilan etmesinin ardından, Muğla, Denizli ve Aydın''ı kapsayan çevre düzeni planının askıya çıkması yeni tartışmaları da beraberinde getirdi.
Mimar Kaşo''ya İtalyan Devlet Liyakat NişanıYüksek Mimar Turhan Kaşo, Roma mimarisinden etkilenen Kalkan''daki Club Patara gibi Türk ve İtalyan mimari özelliklerini taşıyan eserlerinden dolayı İtalyan Devlet Liyakat Nişanı''na layık görüldü.
Yeşilköy''de çevreci eylemYeşilköy Olimpiyat Parkı''nın bulunduğu alana İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin yeraltı otoparkı yapma planına tepki gösteren vatandaşlara "çevreci profesör" Orhan Kural da destek verdi. Semt sakinleriyle birlikte kendini ağaca zincirleyen Kural, "Türkiye''de kişi başına 1.5 metrekare yeşil alan düşüyor. Bu yeşil alanları da mezarlıklar oluşturuyor" dedi.
Tarih: 8 Haziran 2009 Kaynak: Milliyet Yazan: Elvan Ezber
''Uyuyan Güzel''Yenilenebilir enerji ile ilgili dünkü yazımızda TBMM Enerji Komisyonu Başkanı, AKP Kütahya Milletvekili Makine Müh. Soner Aksoy''dan hiç söz etmemişiz...
Eskişehir Odunpazarı evleri ile turizm patlaması yaşıyorOdunpazarı tarihi evlerin resterasyonu ile yaşadığı inanılmaz değişimi turizme çeviriyor. Sarhoşların mekanı olan tarihi sokaklar bugün ev hanımlarının işlettiği ticarethanelere dönüşmüş durumda.
''Düzenli şehir içi ulaşım için Ulaşım Ana Planı gerekiyor''Bu yıl ikincisi düzenlenen ''Ulaşım Sempozyumu''nda masaya büyük şehirlerin ulaşım sorunları yatırıldı.
Ordu''nun dereleri çöp akıyorOrdu''da dereler hem kişiler hem de kurumlar tarafından çöplük olarak kullanılıyor. Yerleşim merkezlerinde evinin çöpünü balkondan dereye atanlar olduğu gibi çevreyi koruması gerekirken çöpleri dere kenarına bırakan belediyeler de bulunuyor.
Göl kenarındaki binaların yıkılması askıya alındıIsparta Valisi Ali Haydar Öner, Eğirdir Gölü çevresinde bulunan kaçak ve ruhsatsız 178 yapının yıkımının Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu''nun sözlü talimatı ile askıya alındığını söyledi.
Oyuncak müzesi, ''en iyisi''Şair Sunay Akın''ın kurduğu İstanbul Oyuncak Müzesi, 2010 yılı için ''''Avrupa''nın En İyi Müzesi Ödülü''''ne aday gösterildi.
İstanbul''a iki yeni vapurİstanbul''a hizmet verecek ''''Beyoğlu'''' ve ''''Kadıköy'''' adlı şehir hatları vapurları, 8 Haziran Pazartesi günü sefere başlayacak.
Erdoğan Bayraktar''ı ağlatan manşetGazetede, "TOKİ Başkanı Sulukule için ağlamış" başlığını görünce, nedense, ''insanlar yerinden yurdundan oldu'' deyip de üzülmüş olabileceğini düşündüm.
Tarihî eseri koruma isteği pahalıya mal olduAli Turan, Tophane Çocuk Kütüphanesi olarak kullanılan tarihî Lala Şahin Paşa Medresesi''ne tuvalet ve mutfak yapma girişimini mahkemeye verdi.
Bomonti-Dolmabahçe tüneli eylüle kaldıTemmuz ortalarında trafiğe açılması planlanan 2 bin 400 metrelik tünelin inşaatı, yerel seçim atmosferinde yavaşladı ve tünel açılışı 2 ay kadar ertelendi. Büyükşehir Belediyesi, tünelin okullar açılmadan trafiğe açılmasını planlıyor.
Çevrecilerin eylemleri sonuç verdi, Uzungöl''e yapılan istinat duvarları yıkılmaya başlandıTrabzon''un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl beldesindeki doğal göl çevresine yapılan istinat duvarının yıkımına başlandı.
Antalya''da verimsiz diye kızlara verilen arsalar şimdi trilyonlukHadigari Cumhur filmi, sahil beldelerinde yaşanan miras kavgalarına trajik bir dille ışık tutuyor: "Verimli araziler mal bölünmesin diye erkeklere, sahil kenarındaki bataklık ve kumluk araziler ise kız çocuklarına verilirmiş."
Deprem kumaşı göçük riskini azaltıyorJapon ve Alman şirketler tarafından, duvarların yıkılmasını ve parçalanmasını geciktirmek için geliştirilen ''DDS'' isimli deprem kumaşı, Global MT ile Türkiye pazarına girdi.
İstanbul''un bir hayvanat bahçesi bile yok!Belki de ilk kez gördüğü timsaha biraz korku biraz da şaşkınlıkla bakan çocuk, anne ve babaların yüzünde bir tebessüm oluşturur.
AOÇ’de yol bilmecesi devam mı edecekBüyükşehir Belediye Meclisi''nin Mayıs ayı olağan toplantısında gündemine gelen Atatürk Orman Çiftliği''nin yeni yol planlarıyla ilgili CHP ve MHP gruplarının incelemeleri sürerken belediye kaynaklarından edinilen bilgiye göre konu Haziran ayı Belediye Meclisi''nde görüşülecek.
Vatandaş kat irtifakı için ceza ödemeyecekHükümet, 28 Kasım 2009 tarihine kadar kat irtifakından kat mülkiyetine geçmeyenlerin bin lira para cezası ödemesini önlemek için hazırladığı yasa tasarısını Meclis''e gönderdi.
395 milyon dolarlık projenin bu dönemde bitmesini istememGelecek 4 yılda altı projeye 395 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını söyleyen Tekfen Holding Emlak Geliştirme Grubu''ndan sorumlu Başkan Yardımcısı Mehmet Erktin, "Projelerimizi bitirmeyi hedeflediğimiz 2010-2012 yıllarında ekonomide ciddi düzelme bekliyoruz. İyi ki bu ortamda bitirmiş halde satışı beklemiyoruz" dedi.
Marmaray''a 1.1 milyara kardeş geliyorBakan Yıldırım, Marmaray''ın güneyinde otomobiller için tüp geçit yapacaklarını açıkladı.
Türkiye, Kyoto''ya resmen taraf olacakDışişleri Bakanlığı''ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye, 26 Ağustos''ta Kyoto Protokolü''ne resmen taraf olacak.
Robert De Niro''nun restoranını görüp Kashirsky Mall''u verdilerÜnlü aktör Robert de Niro''nun Moskova''daki lüks restoranı Nobu''nun iç mimari tasarımını yapan Bursalı mimarlık firması, proje beğenilince Avrupa''nın en büyük AVM''sinin projesini de kazandı.
Troya Müzesi kurulacakÇanakkale Kültür ve Turizm Müdürü Şinasi Haznedar, Troya Müzesi için bir proje yarışması düzenlendiğini, yarışma sonrasında belirlenecek projeyle çalışmalara başlanacağını bildirdi.
AKM için ihale süreci başladıAtatürk Kültür Merkezi''nin (AKM) yenilenme ve onarım çalışmalarına ilişkin ihale 29 Haziran''da yapılacak.
Mevcut binalarda kat mülkiyetine geçiş şartı kalkıyorKat irtifakını kat mülkiyetine çevirme zorunluluğunu öngören uygulama değiştiriliyor. Kat mülkiyeti ancak yeni binalar için zorunlu olacak.
Yeşil yakalılara ihtiyaç artıyorGelişmiş çevre politikalarının ekonomiye ve istihdama olumsuz etkileri olacağı düşüncesinin etkisini yitirmeye başlamasıyla birlikte tüm dünyada "yeşil yakalılar" öne çıkmaya başladı.
Boğaz''da Bergama eylemiBergamalı köylülerden oluşan bir grup, 5 Haziran Dünya Çevre Günü''nde Boğaziçi Köprüsü''nde eylem yaptı. Protestocu köylüler, gözaltına alındı. Bir otobüsle Boğaziçi Köprüsü''ne gelen köylüler, köprünün ortasında otobüsten indiler. Üzerinde "Munzur ve Bergama kimliğimiz, kültürümüz, toprağımız ve onurumuzdur. Yok edemezsiniz" yazan bir pankart açan köylüler, slogan atmaya başladılar. Köprüyü araç trafiğine kapatan köylüler, sürücülere karanfil dağıttı. Protestocu köylüler, polisin uyarıları üzerine yolu trafiğe açarak korkuluklara yanaştı. Köprü çıkışına yürümelerine izin verilmeyen grubun tümü gözaltına alındı.
Tarih: 8 Haziran 2009 Kaynak: Referans
Takvim
<<Haziran 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.