Haberler

9 Mayıs 2007, Çarşamba

Cephe AdamlarıCephe AdamlarıFront Inc. olağandışı projelerin uygulanabilirliği açısından kuşkulu yaklaşan müşterileri ve yüklenicileri rahatlatma konusunda mimarlara yardımcı oluyor. Mimarlık eğitimi gören şirketin ortakları Marc Simmons, Mike Ra ve Bruce Nichol şirketin kurulduğu 2002 yılından beri OMA, Frank Gehry, Renzo Piano, Herzog & de Meuron ve Kazuyo Sejima & Ryue Nishizawa’nın aralarında bulunduğu isimlerle 150 proje gerçekleştirmişler. Mimarlığa teknik yaklaşımları sadece şüpheli müşterileri ikna etme konusunda mimarlara hizmet vermek değil, aynı zamanda yüzen kutuları, kesintisiz cepheleri ve imkansız geometrileri, basit konseptlerden uygulanabilir detaylara dönüştürme konusunda yardım ediyorlar. Haberin Devamı
Üçyol - Üçkuyular Metrosu''nda yeni dönem başladıÜçyol - Üçkuyular Metrosu''nda yeni dönem başladıİzmir Büyükşehir Belediyesi, Üçyol-Üçkuyular metro ihalesini kazanan Bozoğlu İnşaat ile sözleşmeyi imzaladı. Anlaşmaya göre, çalışmalar 2008 sonunda tamamlanacak.
Bolu tünelinde İstanbul yönü de açıldıBolu tünelinde İstanbul yönü de açıldıGümüşova-Gerede otoyolu kapsamındaki Bolu Dağı geçişinin en önemli kesimini oluşturan Bolu Dağı tünelinde, Ankara-İstanbul istikametindeki ikinci tüp açıldı. Tünelin İstanbul-Ankara istikameti, 14 yıllık yapım süresinin ardından 23 Ocak''ta açılmıştı.
Kral Herod’un mezarı bulunduKral Herod’un mezarı bulunduKudüs’teki İbrani Üniversitesi arkeologlarından Prof. Ehud Netzer’in 35 yılık araştırmaları sonucu mezarın, Kudüs’e 12 kilometre kadar uzaklıkta, Kral Herod sarayı kalıntılarının bulunduğu Herodyum adı verilen tepedeki kazı çalışmaları sırasında bulunduğu bildirildi.
Tunç Devri''ne ait toplu mezarlar bilim adamlarını heyecanlandırdıTunç Devri''ne ait toplu mezarlar bilim adamlarını heyecanlandırdıAntalya''daki bir mağarada, Tunç Devri''ne ait olduğu tahmin edilen mezarlık bulundu. Prehistorik döneme ait olduğu söylenen mezarın antropoloji ve arkeoloji bilimleri açısından büyük öneme sahip olabileceği bildirildi.
Barajlar kurudu kesintiler gündemdeBarajlar kurudu kesintiler gündemdeSon 50 yılın en kurak dönemini yaşayan İstanbul''da barajların doluluk oranı %48''e düştü tasarruf yapılmazsa susuz günler kapıda.
Kaleseramik’ten Seramiğe Son Nokta: KalesinterflexKaleseramik’ten Seramiğe Son Nokta: KalesinterflexYeniliklerin öncü şirketi Kaleseramik, dünyanın tek esneyebilen “en hafif, en ince ve en büyük boyutlu” granit seramiğini üretti. Son yılların en heyecan verici yapı endüstrisi ürünlerinden biri olan Kalesinterflex, seramik üretiminde gelinen en son noktayı ifade ediyor.
Konutlara büyük ilgiKonutlara büyük ilgiTOKİ’nin Tuzla’da 660 ve Hadımköy’de 638 konut için başlattığı satış kampanyasına 2 gün içinde 25 bin müracaat yapıldı. TOKİ, Taksitlerin 210 YTL ile 363 YTL arasında değiştiği kampanyaya katılım şartlarına açıklık getirdi.
Fabrica, Milano Fuarı’nda Türkiye’yi TanıttıFabrica, Milano Fuarı’nda Türkiye’yi TanıttıUnited Colors of Benetton’un iletişim ve araştırma merkezi Fabrica, Milano Uluslararası Mobilya Fuarı’nda gerçekleştirdiği “You Are Here / Buradasınız” enstalasyonuyla, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 5 ülkeyi tanıttı. İtalya, Fransa, Portekiz, Türkiye ve Çin’i temsil eden loca şeklinde 5 odacığın bir araya getirilmesiyle oluşan ve dünyaya açılmayı temsil eden enstalasyon, fuarın 18 - 23 Nisan 2007 tarihleri arasında gerçekleştirilen özel etkinlikler programında yer aldı.
Enerjide ''sular'' ısındı!Enerjide ''sular'' ısındı!DSİ, Anadolu''nun dört bir yanındaki akarsular üzerine hidroelektrik santrallarının kurulup elektrik üretilmesi için hemen her gün ihale düzenliyor. Kıran kırana geçen ihalelerde şirketlerin zararına bile teklif verdiği belirtiliyor.
Bebek sahili görüntü kirliliğinden kurtarıldıBebek sahili görüntü kirliliğinden kurtarıldıİBB Zabıta Destek Hizmetleri Müdürlüğü Çevre Koruma Zabıta Amirliği ve Çevre Koruma Müdürlüğünce Bebek sahilinde görüntü kirliliği oluşturan ve sık sık şikayetlere konu olan deniz araçlarını kaldırıldı.
Yabancılar, 3 ayda 1 milyar dolar gayrimenkul satın aldıYabancılar, 3 ayda 1 milyar dolar gayrimenkul satın aldıMerkez Bankası, mart ayına ilişkin ödemeler dengesi verilerini açıkladı. Buna göre, mart ayında cari açık, bir önceki yılın aynı ayıyla karşılaştırıldığında yüzde 7,3 azalarak 2,944 milyon dolara düştü.
Ucuz konuta olaylı hücumUcuz konuta olaylı hücumToplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) alt gelir grubu için inşa edeceği İstanbul Tuzla ve Hadımköy''deki toplam 1298 konut için başvurular olaylı başladı. Başvurular Tuzla ve Çatalca belediyelerinden yapılacak olmasına rağmen, dün saat 05.00''ten itibaren Halkalı''daki TOKİ İstanbul Birimi''nin önünde kuyruklar oluşturan vatandaşlar ile TOKİ görevlileri arasında gerginlik yaşandı.
Büyükşehir, atık suyu tarımda kullanacakBüyükşehir, atık suyu tarımda kullanacakKüresel ısınma tehdidi nedeniyle “su” kaynaklarını korumak ve geliştirmek için projeler üreten İzmir Büyükşehir Belediyesi, atık suyun tarımda kullanılmasını sağlayacak çalışmalara hız verdi.
İnşaat Sektöründe Fırsatlar ve Tehditlerİnşaat Sektöründe Fırsatlar ve TehditlerMimar ve Mühendisler Grubu, 03 Mayıs 2007 Perşembe günü, İstanbul Dedeman Oteli’nde inşaat sektöründeki gelişmeleri değerlendirmek amacıyla, “İnşaat Sektöründe Fırsatlar ve Tehditler” konulu bir toplantı düzenledi.
25. Türk Evleri Haftası25. Türk Evleri HaftasıTürkiye Tarihi Evleri Koruma Derneği, 03 Mayıs 2007 Perşembe günü İMP İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi''nde, 25. Türk Evleri Haftası olan 3 - 15 Mayıs 2007 kapsamında bir sempozyum düzenledi.
Dünya’dan Konservasyon ÖrnekleriDünya’dan Konservasyon ÖrnekleriMimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve İtalyan Kültür Merkezi 7 Mayıs 2007 Pazartesi günü saat 10:00 – 17:30 saatleri arasında “İtalyan Mimarisinde Konservasyon Örnekleri” başlıklı bir konferans düzenledi. ICOMOS İtalya Genel Başkanı Marco Dezzi Bardeschi ve ICOMOS Uluslararası Ahşap Komitesi Genel Sekreteri Gennaro Tampone’nin konuşmacı olarak yer aldıkları konferans Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Oditoryumu’nda gerçekleştirildi.
New York Times’tan “İstanbul’da 36 saat”New York Times’tan “İstanbul’da 36 saat”ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times, İstanbul’u bir de çok uzun zamanı olmayan ve keşfedilmemiş yerler arayan seyyahlar için anlattı.
Herzog & de Meuron’un Stadyum Projesi Portsmouth FC Görücüye ÇıktıHerzog & de Meuron’un Stadyum Projesi Portsmouth FC Görücüye ÇıktıPortsmouth Futbol Kulübü ve Sellar Gayrimenkul, İngiltere Portsmouth’da yapılması planlanan iddialı stadyum projesini görücüye çıkardılar. Pekin Olimpiyat Stadyumu’nun mimarları olan Herzog & de Meuron’un yapacakları bu yeni stadyum 36.000 kişilik olacak.
Bolu Tüneli’nde ikinci tüp hizmete açılıyorBolu Tüneli’nde ikinci tüp hizmete açılıyorBolu Dağı Tüneli’nin Ankara-İstanbul istikameti yarın hizmete girecek. Tünel 2 bin 954 metre uzunluğunda bulunuyor. Bolu Tüneli''nin İstanbul-Ankara istikameti 23 Ocak''ta hizmete açılmıştı.
Betonart’ın 2007 İlkbahar Sayısı ÇıktıBetonart’ın 2007 İlkbahar Sayısı ÇıktıMimarlık ve inşaat sektörünün önemli yayınları arasında yer alan Betonart, ilkbahar sayısında Türkiye’den ve Dünya''dan önemli projeleri sunarak; ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor. Betonart’ın 14. sayısının kapağında Finli mimar Juha Leiviskä''ya ait "Myyrmäki Kilisesi"nin fotoğrafı yer alırken; dergi içeriğinde ayrıca Juha Leiviskä''nın diğer projeleri sunuluyor.
Her Şeyi Gören GözHer Şeyi Gören GözFotoğrafçı Iwan Baan’ın son yıllarda, balıkgözü lenslerle ve odak noktasının daima aynı noktada kalmasını sağlayan tripodlarla fotoğraf çekiyor. Elbette seyahatleri sırasında. Altı haftada bir Amsterdam’dan Pekin’e uçan Baan, aynı zamanda sürekli New York, Los Angeles ve diğer şehirlere uçuyor. Yani mimarların bir fotoğrafçıya ihtiyaç duyduğu her yere. Iwan’ı bu yolculuklarından boş kalan bir zamanında Amsterdam’ın batısında, endüstri bölgesinde yer alan ofisinde yakaladım. Eski bir depo binasında yer alan stüdyonun asma katını başka bir fotoğrafçıyla paylaşıyor. Stüdyoda bir film yapımcısı, bir fotoğrafçı, bir Fiat 500, 3 adet eski kanepe ve minik bir bilgisayar parkı yer alıyor.
Kültür Endüstrileri Konferansı’nın Dördüncüsü Berlin’de yapıldıKültür Endüstrileri Konferansı’nın Dördüncüsü Berlin’de yapıldıFriedrich-Naumann Vakfı, Berlin Kültür Politikası ve Yaratıcı Endüstriler Ofisi, tarafından organize edilen ve Almanya Cumhuriyeti Yabancı Politikalar Ofisi, Avrupa Komisyonu ve Dresdner Bankası tarafından desteklenen ve bu sene 3-4 Mayıs tarihleri arasında Berlin’de dördüncüsü gerçekleştirilen Kültür Endüstrileri konferansı sona erdi.
Becerikli AdamlarBecerikli AdamlarParis temelli mimari görselleştirme firması Auralab, bugüne kadar yarışmalarda görmeye alışkın olduğumuz klişeleşmiş steril güneşli imajların aksine, kullandığı zombiye benzer insan figürleriyle, yeni bir çığır açıyor. Auralab projelerinde, kent peyzajında seçtiği binayı, gece karanlığında, sisli bir günde ya da etrafını saran siyah kuşlarla yabancılaştırıyor. Binanın tanıtımının yapıldığı animasyon filmde kullandığı araçlar ile, izleyiciler Hitchcock filmlerinde Wagner’in tınılarıyla pekiştirilen uğursuz sahnede, duyduğu hisse kapılıyor. Aurlab’ın imajları kent dokusuna sıkıca bağlanmış binaları portreliyor.
Gümüşyaka''ya yat limanı beklentisi Silivri''de konut fiyatlarını ikiye katladıSon yıllarda önemli oranda yol ve doğalgaz yatırımı yapılan Silivri''de Gümüşyaka''ya yat limanı yapılacağı ve ilçenin Çorlu Havaalanı''na entegre edileceği beklentisi ile konut sahipleri fiyatları iki ay öncesine göre yüzde 95 artırdı.
TOKİ''nin Hadımköy ve Tuzla konutları satışa sunulduİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, TOKİ tarafından Hadımköy ve Tuzla''da alt gelir grubu için inşa edilecek konutların satış kampanyasını başlattı. TOKİ için müracaatların İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nden yapılabileceğini söyleyen Topbaş, "Üç yılda KİPTAŞ marifetiyle 16 bin civarında konut ürettirdik. Bu yıl itibariyle hedefimiz, 20 bin konuta ulaşmak" dedi. Topbaş, seçim döneminde oluşabilecek kaçak yapılaşmaya ilişkin bir soru üzerine de "Maalesef böyle dumanlı havayı sevme mantığıyla bazı anlayışların kenti ne hale getirdiğini biliyoruz. Yönetim boşluğu zaten kesinlikle oluşmaz, oluşturmayız. Kaçak yapılaşma konusu yerel yönetimlerin takibidir, biz de asla bu konuda müsamaha göstermiyoruz. Özellikle havzaların mutlak koruma alanlarında yıkımlar başladı veya başlayacak, bu talimatımız var. Susuz bir İstanbul istemiyorsak buna mecburuz" dedi.
Tarih: 9 Mayıs 2007 Kaynak: Dünya
Zorlu’ya heykel otel önerisiZorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Karayolları arazisiyle ilgili proje çalışmalarını başlattıklarını, projeyi 2010 yılına yetiştireceklerini söyledi. Yaptıklarının yapacaklarının teminatı olduğunu ifade eden Zorlu, “İnşallah 2010 yılına orayı yetiştireceğiz. Proje çalışmalarını başlattık. Bir konsept çalışması yaptık’’ dedi. Bir gazetecinin “İlk kazmayı ne zaman vuracaksınız?’’ şeklindeki sorusuna Zorlu, “Önümüzdeki yılbaşında inşallah...’’ yanıtını verdi. Zorlu, “Türkiye çok kritik bir seçim sürecinden geçiyor. Nasıl değerlendiriyorsunuz’’ sorusuna ise “Seçim yapılıyor herkes sevinsin’’ yanıtını verdi. Bu arada, Fatih Belediyesi Meclisi 2. Başkan Vekili Barış Boyacı da “heykel otel’’ adıyla hazırladığı Fatih Sultan Mehmet’in at üzerindeki heykelinden oluşan projesini Zorlu’ya anlattı. Boyacı, “Sizin çok kıymetli araziniz var. Heykel otel projesi de bu kıymetli arazide Türkiye’ye yakışan bir proje’’ dedi. Boyacı, heykel otel projesinin 176 metrelik yüksekliği ile dünyanın en yüksek heykeli olarak da tarihe geçeceğini iddia etti.
Tarih: 9 Mayıs 2007 Kaynak: Akşam
Yusufeli göçe zorlanıyorArtvin''e bağlı Yusufeli ilçesinin baraj suları altında yok olmasını engellemeye çalışan köylüler, baraj projeleriyle ilçe halkının göçe zorlandığını belirterek destek istedi.
Ormanlar bir yıl daha korumasızAnayasa Mahkemesi, ormanların Turizm Bakanlığı eliyle yerli-yabancı yatırımcıya tahsisine izin veren yasa hükümlerini iptal etti. Ancak iptal kararı bir yıl sonra resmileşecek.
AKP’den nükleerde son dakika atağıCumhurbaşkanlığı seçimi, Anayasa değişiklik paketi gibi tartışmalı konular, Ankara gündeminin üst sıralarındaki yerini korurken, AKP, kamuoyunun tartıştığı bazı düzenlemeleri sessiz sedasız Meclis gündemine taşıyor. Hükümet, 23 Şubat’ta ilgili komisyondan geçirdiği nükleer santralların önünü açan kanun tasarısını da 3 ay sonra Genel Kurul’a getirdi. Sivil toplum örgütleri tarafından da büyük tepkiyle karşılanan kanun tasarısı, dün TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. CHP’nin muhalefet ettiği yasaya göre, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK) belirlediği teknolojik ölçütleri karşılayacaklar arasından Bakanlar Kurulu’nun yıllara bağlı olarak belirleyeceği enerji alım miktarlarıyla birim fiyatları üzerinden en düşük teklifi verecek şirket seçilerek, santral kurması için görevlendirilecek. Kamu da nükleer santral kurabilecek veya kurulacak şirketlere ve santrallara ortak olabilecek. Devlet, enerjiye 15 yıl alım garantisi verecek. Üretim fazlası enerjiyi, TEDAŞ satın alabilecek.
Tarih: 9 Mayıs 2007 Kaynak: Akşam Yazan: Volkan Yanardağ
''Giderayak'' nükleer tasarısıElektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu ve Greenpeace, hükümetin, "giderayak", Nükleer Güç Santrallerinin Kurulması ve İşletilmesi Hakkındaki Yasa Tasarısı''nın kısa bir süre içinde Meclis Genel Kurulu''na sunacağını öğrendiklerini belirterek, durumu eleştirdi.
Ferroli üretime eylülde başlayıp, ilk 200’e girecekAvrupa’nın önde gelen ısıtma ve soğutma firmalarından biri olan İtalyan Ferroli, temeli geçen yıl atılan Gebze’deki fabrikayı eylül ayında faaliyete geçirmeyi planlarken, elde edeceği ciro ile Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında ilk 200 arasına girmeyi planlıyor.
Tarihi kalıntılar kaçak kazıyla ortaya çıktıKastamonu''nun Hanönü ilçesinde kaçak kazı yapılan tarlada, tarihi kalıntılar ortaya çıktı. Kaçak kazıda bulunan tarihi eserlere el konulurken, bölgede Kastamonu Kültür ve Turizm Müdürlüğü kazı çalışması yapacak.
Tarihi Cumhuriyet Okulu, kent müzesi olarak kullanılacakKonya''nın Akşehir ilçesindeki tarihi Cumhuriyet İlköğretim Okulu binası restore edilerek, ''Kent Müzesi ve Konuk Evi''ne dönüştürülecek.
Karayolları''nda proje çalışması başladıZorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Karayolları arazisiyle ilgili proje çalışmalarını başlattıklarını, projeyi 2010 yılına yetiştireceklerini söyledi.
Sultanahmet’in şadırvanı yatıyorSultanahmet Camii bahçesindeki şadırvan, 4-5 derece eğildi. Bir cami görevlisi, bahçenin altındaki devasa sarnıcın su kaçırdığını, caminin temellerinin de sular içinde olduğunu söyledi.
Karesi Türbesi restore ettirilecekBalıkesir Vakıflar Bölge Müdürü İslam Emiroğlu, Karesi Türbesi''nin bu yıl restore ettirileceğini söyledi. Emiroğlu, vakıf eserlerinin tamiriyle ilgili çalışmaların geçen yıllarda ilçelerde yapıldığını ancak bu yıl şehir merkezine kaydığını belirtti. Vakıflar Haftası dolayısıyla Bölge Müdürü Emiroğlu, vakıf temsilcileriyle birlikte Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu''nu makamında ziyaret etti. Ziyarette konuşan Emiroğlu, şehir merkezi ve ilçelerdeki eski eserlerinin tamamına yakınının vakıf eseri olduğunu ifade etti. Eserlerin tamiratı ve bakımını yapmakla mükellef olduklarını dile getiren Emiroğlu, geçen yıllarda ilçelerde yaptıkları restorasyon işlemlerinin bu yıl şehir merkezine kaydığını anlattı.
Tarih: 9 Mayıs 2007 Kaynak: Zaman
Turizmi Teşvik Kanunu''na kısmi iptalAnayasa Mahkemesi, Turizmi Teşvik Kanunu''nun turizme ayrılmış yerlerdeki Hazine''ye ait taşınmaz malların ve ormanların Kültür ve Turizm Bakanlığı''na tahsis edilmesine ilişkin hükmünü iptal etti. Yüksek Mahkeme, ormanların turizme ayrılmasına ilişkin düzenlemenin de iptalini kararlaştırdı. Anayasa Mahkemesi, Danıştay''ın başvurusu üzerine kanunun Anayasa''ya aykırılık iddiasını incelemeye aldı. Kanunun kısmen iptaline karar veren Yüksek Mahkeme, iptal kararının, hükümete yeni düzenleme yapması için zaman tanımak amacıyla Resmi Gazete''de yayımından 1 yıl sonra yürürlüğe girmesine de hükmetti. İptal edilen düzenlemeler şunlar: "Turizme ayrılmış yerlerdeki Hazine''ye ait taşınmaz mallar ve ormanlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı''na tahsis edilir. Ormanların turizme ayrılması, gerekli işlemler yapıldıktan sonra, talep tarihinden başlayarak en geç 1 ay içinde tamamlanır. Taşınmazların yatırımcılara tahsisi Maliye Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından müştereken tespit edilir. Taşınmazları Türk ve yabancı, gerçek ve tüzel kişilere tahsise Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilidir."
Tarih: 9 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
Su seferberliğiYemek yemeden bir insan otuz gün dayanabiliyor. Ama, su içmeden, bir haftadan fazla yaşamak güç. Sadece içmek için değil, tarlalarda, genel olarak doğada, evlerde ve sanayide su kullanmak artık aslanın ağzında. Bizim ülkemizde kıt ürünlerden biri de su. Hele de, global ısınma ve iklim değişikliğinden sonra, su, dünyada ve bizde en değerli ürün haline geliyor. Geçen yüzyılda bilim adamları, su savaşları, deyimini boşuna kullanmıyor. Türkiye’yi kuraklık tehlikesi bekliyor. Suyu tasarruflu kullanmamız şart. Hem de, acil olarak. Ancak, bunun için, ülke çapında su seferberliği gerek. Halkın tüm dikkatinin çekileceği bir seferberlik. Birkaç demeç, birkaç açıklamayla olacak iş değil. Suyu tasarruf ederken, yeni su kaynakları yaratmak, su üretme tekniklerini geliştirmek de, gerek. Siyasetin girdabında debelenmekten, havayla suyla ilgilenmeye zaman kalmıyor.
Tarih: 9 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yalçın Doğan
Başkan Kadir Topbaş; “Seçimlerde kaçak yapıya müsamaha yok!...”İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, seçim dolayısıyla kaçak yapılaşmaya asla müsamaha göstermeyeceklerini açıkladı ve su konusunda İstanbulluları tasarrufa çağırdı.
Bolu Dağı Geçişi’nin ikinci tüneli tamamBolu Dağı Geçişi’nin en önemli kesimini oluşturan Bolu Tüneli’nin Ankara-İstanbul güzergahındaki ikinci tüp bugün açılıyor. Bayındırlık Bakanlığı’nın yazılı açıklamasına göre, Gümüşova-Gerede Otoyolu kapsamındaki Bolu Dağı Geçişi’nin en önemli kesimini oluşturan Bolu Tüneli’nin Ankara-İstanbul istikametindeki ikinci tüp 8 Mayıs’ta açılacak. Ankara-İstanbul yönündeki tünelden geçen araçlara Bayındırlık Bakanlığı Müsteşarı Sabri Özkan Erbakan tarafından armağanlar verilecek. Açıklamada, geçiş ile ilgili bu bilgiler verildi: "Bolu Dağı Geçişi Projesi içerisinde önemli bir yeri olan Bolu Dağı Tüneli çift tüp olarak inşa edilmiş olup, Ankara yönüne doğru sağ tüp 2 bin 788 metre, İstanbul yönüne doğru olan sol tüp ise 2 bin 954 metre uzunluğundadır. Bu tünelle Ankara-İstanbul arası 3.5 saatte aşılacak."
Tarih: 8 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet
İSKİ: Doluluk yüzde 45’e inerse kesinti olabilirKurak bir kış geçiren İstanbul’da barajların doluluk oranı yüzde 49 seviyesine indi. İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural, “Bu oran yüzde 45’lere düşerse, su kesintisini düşünebiliriz” dedi.
Ucuz konutta 7 bin YTL''lik peşinat kavga çıkardıTOKİ''nin alt gelir grubuna yönelik konut projesine başvurmak isteyen yaklaşık bin vatandaş, ''başvuru adresinde değişiklik'' ve ''7 bin YTL''lik peşinat''la karşılaşınca Halkalı''daki TOKİ binasının camlarını kırdı.
Muhsin Ertuğrul''u anarkenTiyatroya adanmış bir yaşam... Ödün vermeyen bir sanatçı... Mücadeleden yılmayan bir yönetici... Modern Türk tiyatrosunun öncü isimlerinden biri, birincisi olan Muhsin Ertuğrul 29 Nisan 1979''da öldü.
Topbaş tasarruf için ’kurna’yı örnek verdiİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un barajlarındaki su miktarının, hiç yağmur yağmasa da yaz sonuna kadar yetebileceğini belirterek "Şimdiki armatürler dokunduğunuzda bir kova suyu boşaltıyor. Eskiden bizim ecdadımız, Osmanlılar, Selçuklular kurna yapmıştı. Vatandaşlarımızın su kullanımında tasarruflu olması, hassas davranması, buna her zaman riayet etmesi gerekiyor" dedi. Kadir Topbaş, dün TOKİ satış kampanyasının tanıtım toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. "İstanbul’un susuz bir yaz geçirmemesi için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?" sorusuna Topbaş, "İstanbul’a su taşıyacak Melen Çayı Projesi’ni hızlandırdık. Istrancalar’da yarım kalan yerleri tamamlayıp katmak istiyoruz. Yeşilçay üzerinden gelen suyu artırmaya çalışıyoruz" diye yanıt verdi.
Tarih: 8 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hasan Ay
Mortgage için farklı faiz olanağıMerkez Bankası, ipotekli konut finansmanı (mortgage-tutsat) piyasasının gelişmesi ve işlerlik kazanmasına paralel olarak, zaman içinde konut finansmanı kuruluşları ile kredi kullanacaklara farklı alternatifler sağlanabilmesine olanak sağlayacak. Buna göre, değişken faizli konut finansmanı sözleşmeleri düzenlenirken veya sözleşmede belirtilen dönemlerde faiz oranı ayarlaması yapılırken, içinde bulunulan aydan iki önceki ayda TÜFE yıllık yüzde değişim oranı esas alınacak. Kredinin vadesi boyunca uygulanacak faiz oranında yukarı veya aşağı yönlü değişimler olabilecek, dolayısıyla taksitler değişiklik gösterebilecek.
Tarih: 8 Mayıs 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Bir sokak tabelası çakmayı beceremedikİstanbul’da sokak tabelalarının modern görünümlü, standart hale getirilmesinin iyi bir uygulama olduğunu yazmıştım.
CHP, İstanbul''un 13 yılını kitap yaptıCHP İstanbul İl Başkanlığı, Başbakan Tayyip Erdoğan ''ın belediye başkanlığı döneminden bu yana geçen 13 yılda benzer gerici zihniyetlerce yönetilen İstanbul''da yaşananları bir kitapta topladı.
İstanbul''da ağaç katliamıİstanbul Halkalı Yüksek Ziraat Okulu karşısındaki Atatürk Ormanı Piknik alanı içindeki onlarca çam ağacı, yol inşaatı için katledildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Gap inşaat Şirketi''ne ihale edilen yolun inşaatı sırasında çam ağaçları, kesildikten sonra kökleri söküldü. "Ağaç mezarlığını" andıran alandaki çam ağaçları ve kökleri yürek sızlattı. Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Eylem Tuncaelli, "su havzalarını ve orman alanlarını iyi yönetemeyen bir idareyle karşı karşıyayız. İstanbul''un 5 aylık suyu kaldı. Su havzaları yerleşime açılıyor, kirletiliyor, bir de üzerindeki ağaçlar yok ediliyor."
Tarih: 8 Mayıs 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Cem Tursun
TOKİ''den iki yeni projeİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Hadımköy ve Tuzla''da alt gelir grubu için inşa edilecek konutların satış kampanyasını başlattı.
Ateş: Mortgage kredileri patlattıDenizbank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş, 2006 yılının mayıs ayında döviz kurunda yaşanan dalgalanmanın ardından düşüşe geçen konut kredisi kullanımının son aylarda hızlı bir artış gösterdiğini söyledi. Tüm bankacılık sektörünün Mart 2007''de 900 milyon YTL konut kredisi kullandırdığını ifade eden Hakan Ateş, Denizbank''ın kanunun yayımlandığı 6 Mart tarihinden bu yana 81 milyon YTL''lik konut kredisi verdiğini anlattı. Ateş, 2000 ile 2005 yılları arasında konut alımlarında yüzde 4''lük bir paya sahip olan konut kredilerinin 2006 - 2007 yılları arasında yüzde 25''lere yükseldiğini belirtti. Kredilerdeki artışın mortgage yasasının çıkmasıyla oluşan iyimserlikle ilgili olduğunu belirten Hakan Ateş, son günlerde yaşanan siyasi belirsizliğe rağmen artışın devam etmesini beklediklerini söyledi.
Tarih: 8 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
Takvim
<<Mayıs 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.