Haberler

9 Temmuz 2007, Pazartesi

Çankaya Merkez Camisi’nde Olup BitenlerÇankaya Merkez Camisi’nde Olup BitenlerAnkara’nın kent içi camileri arasında nitelikli mimarisi ve modern kimliğiyle öne çıkan ve Hayati Tabanlıoğlu tarafından tasarlandığı söylenen 1961 tarihli Çankaya Merkez Camisi’nin üzerinde son bir senedir kara bulutlar dolaşıyor. Başarılı mimarisiyle kent içindeki nadir camilerden biri olan Çankaya Merkez Cami, imamının “… cuma ve bayram namazlarında cemaat camiye sığmıyor” bahanesiyle yıkıp yerine daha büyük bir cami yapmak istemesi yüzünden tehlikede. Konuyla ilgili ilk bilgilendirmeyi yapan ve bir insiyatif oluşuturulması yönünde çeşitli adımlar atan Aslı Özbay ile konuştuk ve geçtiğimiz seneden günümüze yaşananları kendisine sorduk. Haberin Devamı
Yeni yedi harika belirlendiYeni yedi harika belirlendiDünyanın yeni yedi harikası, Portekiz''in başkenti Lizbon''daki Benfica Stadı''nda yapılan törenle ilan edildi. Ayasofya Müzesi ve Mısır piramitleri, yeni ''harikalar listesi''nde yer almadı.
Orman yangınları bu kez İzmir''deOrman yangınları bu kez İzmir''deİzmir''de aynı anda 4 ayrı noktada çıkan orman yangınlarından 3''ü kontrol altına alındı. Menderes ilçesine bağlı Ahmetbeyli beldesindeki yangın yüzünden yaklaşık 2 bin kişi tahliye edildi.
Biz Tarlabaşı''nı, evimizi seviyoruz...Biz Tarlabaşı''nı, evimizi seviyoruz...Tarlabaşı''nda yakında büyük bir "temizlik" başlayacak! Ne ev sahipleri kurtulabilecek bu temizlikten, ne de kiracılar. Temizliğin adı, Kentsel Dönüşüm. Şimdilik 21 bin metrekarelik alanı kapsıyor. Şehrin merkezini yoksullara ve orta sınıfa bırakmak istemeyenler emlak peşinde...
Tarihi eser hastanesiTarihi eser hastanesiSaime Teyze... 40 yıldır Süleymaniye''de yaşayan, sanki Süleymaniye''nin bir simgesi gibi... İnsanları, mahalleleriyle geçmişe ait birçok anıyı saklıyor zihninde. Oturduğu Demirtaş Mahallesi''nde, geçmişten günümüze gelen harap olmuş ancak geçmişi yaşatan sokaklarında birçok yaşanmışlığın izleri duruyor.
Güral, Sapanca''ya 17 milyon dolarlık ''wellness'' oteli yaptıGüral, Sapanca''ya 17 milyon dolarlık ''wellness'' oteli yaptıKütahya Porselen, Kütahya Seramik, Club Ali Bey Tatil Köyü gibi kurumları bünyesinde bulunduran Güral Grubu, 17 milyon dolar yatırımla Sapanca''da spa/wellness (iyi ve sağlıklı yaşam) oteli kuruyor.
Eski Dünyanın "Yenikapı"sıEski Dünyanın "Yenikapı"sıİstanbul’un Lang Mevki’inde Roma imparatoru tarafından yaptırılan antik Theodosius Limanı’nın bulunması sürpriz değildi aslında. Gerçek sürpriz Langa Koyu’nun neleri sakladığıydı. Atlas dergisinin temmuz sayısında bu konuda kapsamlı bir dosya var.
Boğaz''ın 45 metre altında yürüdük...Boğaz''ın 45 metre altında yürüdük...İstanbul''un iki yakasını Boğaz''ın altından birleştirecek Marmaray projesinin inşaatı, deniz yüzeyinin 45 metre altında tüm hızıyla sürüyor.
Bir Mardin gözlemi...Bir Mardin gözlemi...Eski kentlerin, insanı tarihin derinliklerine taşıyan mimari doku özellikleri, var olanla olmayan arasındaki büyülü ilişkilerin de somut göstergeleridir.
Kantemir''in evi müze olabilecek mi?Kantemir''in evi müze olabilecek mi?Büyük müzik adamı Dimitri Kantemir''in Balat''taki evi restore ediliyor. Restorasyon sonrası ziyaretçilerini ne isimle karşılayacağı ise belli değil; kimi müze diyor kimi sosyal merkez. Dimitri Kantemir evinin restorasyonunu üstlenen (sağdan) Burçin Altınsay ve Aygün Ayman, evin sosyal merkez olarak hizmet vereceğini söylüyor.
Hasankeyf''in ''ölüm mutabakatı'' açıklandıHasankeyf''in ''ölüm mutabakatı'' açıklandıBatman''ın tarihi Hasankeyf ilçesinin yüzde 80''ini sular altında bırakacak olan ve uluslararası alanda tartışılan Ilısu Barajı''na kredi veren Avusturya, Almanya ve İsviçre''deki üç kredi kuruluşu, kredinin koşullarını 175 sayfalık mutabakat zaptıyla garanti altına aldı.
Ayasofya harika olamadıAyasofya harika olamadıDünyanın yeni 7 harikası, önceki gece Portekiz''in başkenti Lizbon''da yapılan görkemli bir törenle açıklandı. Çin Seddi, Ürdün''deki Petra Antik Kenti, Brezilya''daki Kurtarıcı İsa Heykeli, Peru''daki Machu Picchu Antik Kenti, Meksika''daki Chichen Itza Piramidi, İtalya''nın Roma kentindeki Kolezyum ve Hindistan''daki Tac Mahal, "dünyanın yeni 7 harikası" olarak belirlenirken, son 21 aday arasında yer alan Ayasofya listeye giremedi.
Sabiha Gökçen ihalesi yapılıyorSabiha Gökçen ihalesi yapılıyorSabiha Gökçen Havalimanı yeni dış hatlar terminali binasının yap-işlet-devret modeli kapsamında yapımını ve işletmesini öngören ihale bugün yapılıyor.
Arsası olan ’hazır ev’i seçti sektör 4 milyar dolara ulaştıArsası olan ’hazır ev’i seçti sektör 4 milyar dolara ulaştıFiyatları 5 bin YTL’den başlayarak malzeme kalitesi ve büyüklüğüne göre 200 bin YTL’ye kadar çıkan prefabrik konutlar, arsası olan herkesi 20 gün içinde ev sahibi yapıyor.
İşte Çölleşen Gölİşte Çölleşen Gölİstanbul''da yazın gelmesiyle üst seviyelere ulaşan susuzluk sorunu, Alibeyköy Barajı''ndan sonra Büyükçekmece Barajı''nı da kurutmaya başladı. 302 milyon metreküplük su tutma kapasitesi bulunan Büyükçekmece Barajı üçte iki oranında küçüldü. Barajdaki doluluk oranı ise şu sıralar yüzde 31.9 oranında.
Karanlıkta aydınlatıyor yön bulmak kolaylaşıyorKaranlıkta aydınlatıyor yön bulmak kolaylaşıyorIşıkla kendi kendisini temizleyen antibakteriyel boyadan sonra şimdi de, karanlıkta parlayan ışık veren boya üretildi.
Bodrum böyle karardıBodrum böyle karardıTurizm cenneti Bodrum''da önceki sabah başlayan ve dün sabah kontrol altına alınan yangında 1100 hektarlık alan etkilendi, yaklaşık 200 bin kızılçam, ve 7 bin zeytin ağacı ile makilik alandaki bitki örtüsü kül oldu.
Baykan Kombi ve Panel Radyatör Üretim Tesisleri AçıldıBaykan Kombi ve Panel Radyatör Üretim Tesisleri Açıldı“Baykan Kombi”, her kesime ve her bütçeye yönelik uzmanlaşmış kadrosu ile ürettiği ürünleri tüketicilere sunmak amacıyla Düzce’de kurduğu Kombi ve Panel Radyatör Üretim Tesisleri’ni açtı.
Sevsinler böyle varoşuSevsinler böyle varoşuGaziosmanpaşa''da ana cadde üzerinde 180 metrekare bir arsanın 3 trilyon 700 milyar liraya alıcı bulduğunu söylersek ne dersiniz? Şaşırdınız değil mi? Bir zamanlar varoş listesinin ilk sırasındaki Gaziosmanpaşa''ya ''özel sektör vizyonu'' dokundu böyle oldu.
THBB Çevre Çalışmalarını ve 3. Yeşil Nokta Çevre Ödülü Alan Tesisleri TanıttıTHBB Çevre Çalışmalarını ve 3. Yeşil Nokta Çevre Ödülü Alan Tesisleri TanıttıTürkiye Hazır Beton Birliği (THBB) hazır beton sektöründe doğa ve kentsel çevreye uyum için yapılan çevre uygulamaları hakkında bilgi vermek ve bu konularda üreticilerin teşviki için düzenlediği 3. Yeşil Nokta Çevre Yarışması’nı kazanan ve ülkemizi yurt dışında temsil ederek Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) tarafından ödüllendirilen 3 hazır beton kuruluşunu kamuoyuna takdim etmek amacıyla bir basın toplantısı düzenledi.
Üniversiteli temizlikçilerÜniversiteli temizlikçilerTemizlik ve Servis Hizmetleri İşadamları Derneği’nin (TESİHAD) uzun zamandır hayata geçirmeyi planladığı “Çevre Temizlik Hizmetleri Programı”, Kocaeli Üniversitesi’nin iş birliği ile Hereke Ömer İsmet Uzunyol Meslek Yüksek Okulu Teknik Programlar Bölümü’nde faaliyete geçiyor.
Yağmur Suyu BahçesiYağmur Suyu BahçesiYağmur suyu bir su bahçesinde ideal bir mikro-iklim yaratma amacıyla boşa harcanmadan kullanılıyor. Aqva Bahçesi; Ecologic Studio (Claudio Pasquero ve Marco Coletto) ile iki genç tasarımcı (Francesco Brenta ve Marco Poletto) tarafından bu yılın Milan Mobilya Fuarı için tasarlandı.
Başkan’ın sakız timiBaşkan’ın sakız timiEskişehir Büyükşehir Belediyesi ekipleri, cadde ve sokaklarda yere atılan ve herkesin ayağına yapışan sakızlara ’özel bir tim’ kurarak savaş açtı. İstiklal Mahallesi Porsuk Bulvarı’nda asfalt üzerinde yapışmış olan sakız atıkları, belediye ekipleri tarafından kazınarak çıkartılıyor.
Bakan Koç’tan kazıya destekBakan Koç’tan kazıya destekKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Aydın’da kazı sezonu açılan Tralles kentini ziyaret etti.
Belek ormanları yok oluyorBelek ormanları yok oluyorAntalya Belek bölgesinde golf sahası açmak için kesilen ağaçların yarattığı tartışma sürüyor. Çevre dernekleri bölgede tam 500 bin ağacın yok olduğunu söylerken, oteller golf sahası inşaatına devam ediyor.
Geçilmez denilen bariyer geçildiGeçilmez denilen bariyer geçildiBüyükşehir Belediyesi’nin aracın takla atmasını, yolun karşısına geçmesini engeller dediği New Jersey bariyerleri, Ankaralı sürücüye fayda etmedi.
Zorlu Center Yarışması''nda Ön Eleme Sonuçları AçıklandıZorlu Center Yarışması''nda Ön Eleme Sonuçları AçıklandıZorlu Holding AŞ’nin 15 Haziran 2007 tarihinde açtığı, Zorlu Center Mimarlık ve Kentsel Tasarım Yarışması Yeterlilik sonuçları belli oldu. Zorlu Yapı’nın ihale sonucunda satın aldığı Karayolları Arsası üzerinde, kentsel karma kullanım alanı olarak tasarlanacak ve inşa edilecek olan Zorlu Center’ın Mimarlık ve Kentsel Tasarım Yarışması’na toplam 152 adet ulusal ve uluslararası mimarlık ve kentsel tasarım bürosu yeterlilik amacıyla başvurdu. Başvuru yapan firmalardan 117’si belirlenen son tarihe kadar portfolyolarını sundu.
Saucier + Perrotte’den Ulusal Dağ MerkeziSaucier + Perrotte’den Ulusal Dağ Merkezi2002 yılında, merkezi Kanada dağlık bölgesi olan bir grup dağ tutkunu, dağları değerlendirmek, anlamak ve daha iyi deneyimlemek amaçlı bir ulusal merkez yaratma gündemiyle bir araya geldi.
Küresel Şehirler SergisiKüresel Şehirler Sergisi20 Haziran’da Tate Modern’de başlayan, Türk sanatçılardan Osman Bozkurt ve Hüseyin Alptekin’in işlerinin de yer aldığı “Global Cities” sergisi 27 Ağustos 2007 tarihine kadar sürecek. Sergide 20’den fazla sanatçı dünyanın gelişen yüzü Kahire, İstanbul, Johannesburg, Londra, Los Angeles, Mexico City, Bombay, Sao Paulo, Şangay ve Tokyo gibi şehirleri üzerinden “Boyut, Gelişim Hızı, Biçim, Yoğunluk, Çeşitlilik” olmak üzere beş ana başlık altında inceleniyor.
Kartal - Pendik Master PlanıKartal - Pendik Master PlanıKartal – Pendik Master Planı İstanbul’un doğu yakasındaki yeni bir kent merkezi için düzenlenen yarışmada ödül alan teklif. Bu plan, kullanılmaz durumda olan bir sanayi bölgesini, bir merkezi iş alanını, kaliteli bir yerleşke gelişimini, konser salonlarıın, müze, tiyatro gibi kültürel faaliyetlerini, bir marina ve turistik otelleri kapsayacak şekilde, İstanbul’un yeni bir alt merkezine dönüştürmeyi amaçlayan bir yeniden gelişim planı.
30 Milyon Yolcu, 23.000 Metre Kare Mağaza... ve Sadece 700 Oturma Yeri30 Milyon Yolcu, 23.000 Metre Kare Mağaza... ve Sadece 700 Oturma YeriYeni Heathrow Terminal 5 Havaalanı’ndan yolculuğa çıkıyordunuz ki uçağınız uzun bir rötar mı yaptı? Endişeye gerek yok. Oturacak bir yer bulun ve cam duvarların ardındaki heyecan verici manzarayı seyretmeye koyulun: Bir tarafta Windsor Kalesi; Wembley Kemeri; London Eye ve diğer tarafta ufukta Gherkin.
Uluslararası Archiprix 2007 SonuçlandıUluslararası Archiprix 2007 SonuçlandıArchiprix 2007’ye 60’tan fazla ülkeden yaklaşık 200 proje teslim edildi. Kazananların açıklandığı, çeşitli sergilerin yer aldığı genel program Tongii Üniversitesi’nin desteğiyle geçtiğimi aylarda Şangay’da gerçekleşti.
Afet Sonrası Barınma: Geçici Yerleşme Süreçlerinde KonutAfet Sonrası Barınma: Geçici Yerleşme Süreçlerinde KonutKocaeli Deprem Sempozyumu 2007 kapsamında, "Afet Sonrası Barınma: Geçici Yerleşme Süreçlerinde Konut" başlığı ile 18 - 22 Ekim 2007 tarihlerinde gerçekleşecek olan atölye çalışması afet sonrası geçici konut tasarımının olasılıkları ve potansiyeline odaklanacak.
Taşkışla Sapasağlam AyaktaTaşkışla Sapasağlam AyaktaBir süredir Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Avrupa yakasında gerçekleştirdiği yol yapım ve tünel çalışmaları yoğun bir şekilde sürüyor. Yapılan tünel çalışmalarının bir ayağı da İstanbul Teknik Üniversitesi’nin uzun yıllardır Mimarlık Fakültesi’ni barındıran tarihi Taşkışla binasının oldukça yakınından geçiyor. Bu çalışmaların meydana geldiği dönemde tarihi Taşkışla binasında çeşitli çatlaklar meydana gelmesi ise endişe yarattı. Karayolları’nın tünel çalışmaları sonrasında Taşkışla Binası’nda meydana genel hasar, binanın tehlike altında olup olmadığı ve gerçekleşen süreçle ilgili İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç.Dr. Sinan Mert Şener’in görüşlerine başvurduk.
“Anadolu” Adının Doğduğu Taşlıca Köyü Özgün Dokusuna Kavuşuyor“Anadolu” Adının Doğduğu Taşlıca Köyü Özgün Dokusuna KavuşuyorKızılcahamam’ın, efsaneleri ve kayalarıyla ünlü Taşlıca Köyü, Kızılcahamam Kaymakamlığı, Kızılcahamam Belediyesi, ÇEKÜL Vakfı ve Taşlıca Köyü Güzelleştirme, Yardımlaşma ve Kalkındırma Derneği’nin işbirliğiyle özgün dokusuna kavuşuyor.
Yütaş’ın “İstanbul 13” Adlı Showroom Binası AçıldıYütaş’ın “İstanbul 13” Adlı Showroom Binası AçıldıYütaş AŞ''nin çok katlı showroom binası İSTAN|3UL (istanbulonüç) Mecidiyeköy’de açıldı. Binanın üç salonu Amerikan Kohler firmasının özel tasarımı olan lavabo, klozet, armatür, duş sistemleri, aksesuar ve eviyeleri için ayrıldı.
Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat 2007’de Son Başvuru Tarihi YaklaşıyorKendi Arkitera’nı Kendin Yarat 2007’de Son Başvuru Tarihi YaklaşıyorMimarlık yayıncılığına ilgi mi duyuyorsunuz? Fakat çalışma şartlarınız nedeniyle buna zaman ayıramıyor musunuz? Bunun için Arkitera Mimarlık Merkezi’nin bir projesi var: Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat. Bağımsız editörlerini belirlemek amacıyla Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat projesinin ilkini geçtiğimiz sene düzenleyen Arkitera Mimarlık Merkezi bu arayışını bu sene de sürdüyor. Merkez’in bağımsız editörlerden biri olmak için 9 Temmuz Pazartesi gününe kadar başvurmanız yeterli. Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat’a başvurmak için İstanbul’da oturma zorunluluğu bulunmuyor. İstanbul dışındaki şehirlerden ve Türkiye dışındaki ülkelerden de başvuru yapılabiliyor.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Cumhuriyet Döneminin Mimarlık İzleri Gün Işığına ÇıkıyorArkitera Mimarlık Arşivi (ARKİV), günümüzden Cumhuriyet’in kuruluş yıllarına kadar olan zaman diliminin mimarlık uygulamalarını sistematik olarak belgeleyerek bu alandaki önemli bir eksikliği gün ışığına çıkarıyor.
Topbaş: İstanbul kongre kenti olduİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ümraniye’de, Büyükşehir Belediyesince yaptırılan kapalı yüzme havuzunun açılış töreninde, Sarıgazi Belediyesi Kültür Merkezi ve hizmet binası, Hekimbaşı Av Köşkü Restorasyonu, Şile Yolu Yenidoğan Köprülü Kavşağı ve bağlantı yollarının da aralarında bulunduğu toplu açılışları gerçekleştirdi. Törende konuşan Topbaş, bir dünya kenti olan İstanbul’un, Türkiye’nin ekonomisinin yüzde 43’ünü de taşıdığını ifade etti. İstanbul’un bir kongreler kenti haline geldiğini de dile getiren Topbaş, şehrin çehresini değiştirdiklerini ve kaynakları doğru kullanarak meseleleri çözdüklerini kaydetti. Vatandaşların su uyarılarına dikkat ettiği için yüzde 10’lara ulaşan bir tasarruf olduğunu belirten Topbaş, “Bu sevindirici. İdareli kullandığımız takdirde biz su sıkıntısını yaşatmamaya özen gösteriyoruz” dedi.
Tarih: 9 Temmuz 2007 Kaynak: Türkiye
Ankara’da çevre skandalıAnkara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü’nün, büyük indüksiyon döküm fabrikalarında 2 bin derecede imhası gereken zirai ilaç atıklarını, Beypazarı ve Ayaş gibi ilçelerde toprağa gömdüğü ve kanalizasyon sistemine verdiği iddia edildi.
Okul rantı ''engel'' tanımıyorEmirgan''da bulunan Altı Nokta Körler Rehabilitasyon Merkezi''nin boşaltılması kararına tepki gösteren Altı Nokta Körler Vakfı ve Derneği, merkezin şuanda bulunduğu yerde hizmete devam etmesini sağlamak için eylem ve etkinliklerini arttırdı.
Ya sosyal heyelan ne olacak?Heyelan bölgesi olduğu gerekçesiyle ilk etapta 1968 evin boşaltılmak istendiği Kadifekale’de halk belediyeye güvenmiyor. Topraktaki kaymayı 30 yıldır bölgeye altyapı hizmeti götürülmemesine bağlayan halk, borçlandırılarak TOKİ konutlarına taşınmaya karşı.
Büyükşehir’den Ümraniye’ye de 330 milyon YTL’lik yatırımİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Ümraniye’de gerçekleştirilen Dudullu Organize Sanayi Bölgesi Alt Geçidi, Şile Yolu Yenidoğan Köprülü Kavşağı, Ümraniye Hatboyu Caddesi Yol ve TEM Otoyolu Üst Geçidi, Sarıgazi Belediye Hizmet Binası ile Ümraniye Kapalı Yüzme Havuzu törenle hizmete alındı.
IC Holding, Bomonti’ye 45 katlı lüks kule dikecekÜnlü mimar Erdal Tusavul ile çalışan IC, 170 milyon dolarlık projede tarihi binayı koruyacak. İstanbul Bomonti Tekel Bira Fabrikası’nın tahsisini 49 yıllığına 60 milyon 250 bin YTL’ye alan IC Holding şirketlerinden IC Antbel, buraya otel, residence ve 3.500 kişilik kongre merkezi yapacak.
Kent Dönüşümünde Büyük Adımİzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Yenileme Projesi kapsamında çok önemli bir adım daha attı. Buca’da oluşturulacak ve 12 ayda bitirilecek 578 konutun temeli törenle atıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Hedefimiz bütün İzmirlilerin layık oldukları sağlıklı konutlarda oturmasıdır” dedi.
Ankara’nın en büyük projesi Redevco’nunBelçika kökenli Redevco Ankara’da alışveriş merkezi aldı. Geçen hafta Kahramanmaraş otogarının ihalesini kaybeden Redevco Ankara’ya odaklandı. Şirket Ankara’da brüt 82 bin 500, net 50 bin metrekare alanlı proje aşamasındaki alışveriş merkezini devraldı.
Morgan Stanley Gazi''de altın madeni bulduİstanbul Gazi Mahallesi’nde metrekaresi 670 YTL’ye arazi alan ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley’e piyango vurdu.
Dağ başını 2 bin 500 dolara satıyorlar Ümraniye''yi Etiler yaptıkİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin şirketlerinden KİPTAŞ''ın Genel Müdürü İsmet Yıldırım, Ümraniye''de yapımını tamamladıkları 600 lüks konutluk Yeşil Vadi Projesi''nin bölge için referans proje olduğunu ve Ümraniye''nin Anadolu Yakası''nın Etiler semti gibi olduğunu söyledi.
Barış''ı koruma kurulu (mu?) öldürdü!Manşeti okuyup, ''ne alakası var?'' diyenleriniz vardır. Alaka, Mecaz''ı Mürsel''den (hatırlatan benzetme) geliyor. Tüm ülkenin sevdiği genç bir sanatçı, Barış Akarsu trafik kazasında öldü.
Partilerin Çevreyle İlgili Vaatleri Beğenilmedi, Maksat Seçmen Çevreci Zannetsinİyi haber: Küresel ısınma tehlikesi partilerin seçim bildirgelerine ilk kez girdi. Kötü haber: Çevreci örgütler partilerin vaatlerini inandırıcı ve tutarlı bulmadı.
Nehirlerimiz de ''satılıyor''...Telefonda bir ses; kendisini tanıttıktan sonra Petkim''in satılmasına kahroldum. Kazakistan''ın arkasında hangi Rus gücü vardır. Hele Kazakların, Türk işçilerini dövmesi aklıma gelince AKP iktidarı kime hizmet ediyor diye düşünüyorum" diyor. Soru sormaya fırsat vermeden şaşırtıcı bilgiler aktarıyor: "Bu iktidar, Türkiye''nin nehirlerini 3.1 milyar dolar karşılığında 29 yıllığına satıyor; buna devral-işlet demek gerekiyor. Yani en değerli varlığımız, sularımız da gidiyor."
Gitmek mi zor, yoksa kalmak mı?Eminönü Belediyesi''yle tekstil toptancılarını tek çatı altında toplamayı hedefleyen Giyimkent yönetimi tarihi yarımadadaki esnafı taşımak konusunda anlaştı. Ama esnaf onlarla aynı şekilde düşünmüyor.
11 bin kişilik mahkûm şehriSilivri''de içinde 8 adet ''L tipi kapalı cezaevi'' ve bir adet açık cezaevi bulunacak olan "Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampusu"nun tamamının 2008''de bitirilmesi hedefleniyor. 10 bin 904 kişi kapasiteli olacak yerleşkede her biri 1333 kişi kapasiteli olan L tipi kapalı cezaevlerinde 61 adet 21 kişilik, 40 adet tek kişilik, 4 adet de 3 kişilik birimler bulunacak. "F tipi" yüksek güvenlikli kapalı cezaevlerinde kalması gerekmeyen mahkûmların konulması planlanan "L tipi" cezaevlerinin her birinde 2 açık ve bir kapalı spor alanı, konferans salonu, kütüphane ve iş atölyeleri bulunacak. Girişlerin "göz biyometrisi taraması" ile gerçekleştirilecek olan yerleşkede kişi ve eşya giriş çıkışları sırasında X-ray cihazları da kullanılacak.
Tarih: 9 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
Vahşet bu ülkeye bazen Medeni Kanun''la geliyor500 iğde, 390 kavak, 325 söğüt, 326 kayısı, 5 dut ağacı, toplam 1546 ağaç. Malatya''nın Yazıhan ilçesinde bu ağaçlar, hukuku uygun biçimde, bir gecede kal ediliyor.
Hasankeyf''i baraj mağdurları kazacakTarihi Hasankeyf ilçesinin yüzde 80''ini sualtında bırakacak olan ve uluslararası alanda tartışma yaratan Ilısu Barajı''na kredi veren Avusturya, Almanya ve İsviçre''deki üç kredi kuruluşu, verilecek kredinin şartlarını 175 sayfalık matabakat zaptıyla garanti altına aldı.
''Hasankeyf''te her şey bitmiş değil''Ilısu Barajı için yeniden kredi bulununca ''Bu iş bitti'' havası yaratılmaya çalışıldığını söyleyen sivil toplum kuruluşları ve çevreciler ''Böyle bir şey yok. Baraj yapılsa bile açılamaz'' diyor.
Liselilerin İstanbul''a müdahale hakkıYaz geldi. İstanbul''da kültür tartışmaları yatışır gibi oldu. AKM konusu rafa kalkmadı. Konuşmalar, çalışmalar derinden sürüyor.
Aydınlılar teleferiğe binmek için İzmir''e gitmeyecekAydın Belediyesi, Pınarbaşı mesire alanı ile Aytepe arasını teleferikle birbirine bağlayacak. Pınarbaşı''nda teleferik kalkış istasyonunun temel atma töreninde konuşan Belediye Başkanı İlhami Ortekin, "Belediyecilik, sadece sokak temizlemek ve içme suyu temin etmek değildir. Klasik belediyecilik yerine Aydın''a ivme kazandıracak bir anlayışla çalışıyoruz." dedi. Temel atma törenine Aydın Vali Yardımcısı Mesut Kırcalı ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törende konuşan Kırcalı, Aydınlıların her türlü hizmete layık olduğunu, bu modern değişikliklerin aydın insanların yaşadığı Aydın''ı dünya şehri yapacağını söyledi. Aydın''ı 100 dönümlük bir mesire alanına kavuşturacakları müjdesini veren Başkan Ortekin ise, "Aydınlı hemşehrilerimizin, teleferik görmek için İzmir Balçova ya da Uludağ''a gitmesine gerek kalmayacak." şeklinde konuştu. Projenin yapımını üstlenen firmanın sahibi Orhan Yılmaz, Ortekin''in isteği üzerine projenin 29 Ekim 2007 tarihinde bitirileceğini söyledi. Pınarbaşı ile Aytepe''yi bağlayacak teleferik hattının uzunluğu 560 metre olacak. Teleferik, 5 dakikalık sürede iki nokta arasındaki turunu tamamlayacak. Bir saate 216 kişi yukarıya ve aşağıya varacak. Gondollar üç kişilik iki bölüm olarak 6 kişilik olacak.
Tarih: 9 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman
ADASU''dan 6 ayda 12 milyon YTL''lik altyapıAdapazarı Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ADASU) Genel Müdürü Rüstem Keleş, 2007 yılının ilk yarısında 35 bin metre uzunluğunda içmesuyu, kanalizasyon ve yağmursuyu altyapı şebeke inşaatı gerçekleştirdiklerini söyledi. Keleş, 2007''nin ilk yarısında hayata geçirilen 72 altyapı projesinin maliyetinin ise 12 milyon YTL olduğunu belirtti. Keleş, yaptığı yazılı açıklamada, 2007 yılının ilk yarısında önemli altyapı projelerine imza attıklarını kaydetti. Yılın ilk yarısında 72 altyapı projesinin hayata geçirildiğini kaydeden Keleş, ocak-haziran ayları arasında 35 bin metre uzunluğunda altyapı inşaatı gerçekleştirdiklerini ve bu projelerin maliyetinin 12 milyon YTL olduğunu ifade etti. Bu yıl içerisinde gerçekleştirdikleri en önemli projenin içmesuyu projesi olduğunu anlatan Keleş, bu dönem içersinde 18 kilometre uzunluğunda içmesuyu şebeke inşaatını tamamladıklarını dile getirdi.
Tarih: 9 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman
Küresel ısınmadan bihaber toplumKüresel ısınmadan ötürü artan çevre duyarlığına karşı dünya, bizde de NTV''de yayınlanan ''Live Earth'' konserleriyle ayağa kalkarken bizler İstanbul''u bu konser serisine dahil etme becerisini gösteremedik.
Yozgat''a 86 milyon YTL''lik termal tesisŞatıroğlu Şirketler Grubu, Yozgat Boğazlıyan''a 86 milyon YTL''ye mal olacak bir ''termal şehir'' yapacağını açıkladı.
İstanbul''un merkezine Klassis Otel açılacakİstanbul''da lüks otel yatırımları hız kesmeden devam ediyor. Sheraton''un 3 otel, Rixos''un 2 otel açacağı İstanbul''da şimdi de Hamoğlu Holding yeni bir Klassis Otel yapacağını açıkladı.
Sincabın oy hakkı yok...Farkında mısınız; siyasi partilerin dillerinde çevre-doğa yok...Seçim bildirgelerindeki birkaç göstermelik satır dışında denizler, göller, ırmaklar, ormanlar, yaylalar, sulaklar onları ilgilendirmiyor.
İstanbul''u Melen kurtaracakDSİ (Devlet Su İşleri), Büyük Melen Suyu''nu yılbaşından önce İstanbul''a akıtmaya çalışıyor. Büyük Melen Deresi''nden gelecek su İstanbul''un su sorununu çözecek.
Tarihi Buldan evleri korumaya alınıyorOsmanlı padişahlarından Yıldırım Bayezid''in kızına gelinlik, padişah Genç Osman''a gömlek dokumasıyla ünlenen Denizli''nin Buldan ilçesi tarihine sahip çıkıyor.
Erciş Belediyesi, TOKİ''ye arsa tahsis ettiVan''ın Erciş Belediye Başkanı ve Vangölü Belediyeler Birliği Başkanı Fatih Çiftçi, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı''nca yaptırılan konut ve sosyal tesislerin arazisinin tamamının belediye tarafından verildiğini söyledi. Belediyenin misafirhanesinde konu ile ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başkan Çiftçi, yeşil Erciş''in daha modern bir yapıya sahip olması için ellerinden gelen tüm gayreti gösterdiklerini söyledi. Daha önce yapılan 228 konut için belediyenin Karataşlar mevkiinde yer tahsisi yaptığını belirten Başkan Çiftçi, daha son yapılan 304 konut ile henüz temeli atılmayan 400 konutluk 3. etap için de, belediyenin aynı yer arazi tahsis ettiğini belirtti. Yapılan konutlar için imar tadilatının TOKİ''nin isteği doğrultusunda yeniden düzenlendiğini söyleyen Başkan Çiftçi, yol olarak bırakılan yaklaşık 50 dekarlık arazinin ise yeşil alan olarak kullandığını vurguladı. Çiftçi, "Konut ve sosyal donatının yapıldığı ada ve parselin tamamını Toplu Konut İdaresi Başkanlığı''na bildirdik. Yapılacak konutlar zemin artı üç olacak." dedi.
Tarih: 9 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman Yazan: İsmail Kerez
"Kirlilik, Karadeniz''in ekosistemini değiştirdi"Avrupa, Sovyetler Birliği ve Balkan ülkelerinin Tuna Nehri aracılığı ile getirdiği atıklar başta olmak üzere yerel kaynaklı faktörlerin, son yıllarda Karadeniz''in kirlenmesinde büyük etkisi olduğu belirtiliyor. 8 bin 350 kilometre uzunluğunda kıyı şeridine sahip Karadeniz''de gittikçe artan bu kirliliğin denizin ekosisteminde aşırı değişimlere yol açtığına dikkat çeken bilim adamları, denizde oksijenleşen alanın her yıl büyüdüğünü, artan bakterilerin de canlı türlerinin neslinin tükenmesine sebep olduğu uyarısında bulundu. ''Sinop kıyılarında deniz kirliliğine genel bakış'' konulu bir araştırma yapan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sinop Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilgiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Bat, sınır ötesi ve yerel faktörlerden oluşan etkenlerin Karadeniz''i kirletmeye devam ettiğini dile getirdi.
Tarih: 9 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Fatih Yalçıner
İçinden ırmak geçen şehir: AmasyaAhşap Amasya evleri şehre sıra dışı bir lirizm katıyor. Irmak kenarında sıralanmış bu evlerin bir kısmı bugün pansiyon ve otel olarak kullanılıyor.
Yurtta kalmak yerine krediyle ev alıyorlarGayrimenkul sektörünün büyümesine bağlı olarak üniversite çevrelerindeki konut projelerinin artmasıyla, okumak için İstanbul’a gelen öğrenciler konut kiralamak veya yurtta kalmak yerine uzun vadeli krediyle ev almaya başladı.
"Zeugma''daki bilimsel çalışmalar bu yıl 25 kişilik ekiple yapılacak"Zeugma Antik Kenti''nde bu yıl gerçekleştirilecek bilimsel kazı ve çalışmalara önümüzdeki hafta içinde başlanacağı bildirildi. Kazı Başkanı Doç. Dr. Kutalmış Görkay, yaptığı açıklamada, antik kentte bu yıl yapmayı planladıkları bilimsel çalışmaları 25 kişilik bir ekiple yapacaklarını söyledi.
Kızıltepe hükümet konağı 65 bin YTL''ye restore edildiMardin''in Kızıltepe ilçesinde hükümet konağı 65 bin YTL harcanarak restore edildi. Kızıltepe kaymakamlığı binasında daha önce adliyenin de bulunduğunu belirten Kızıltepe Kaymakamı Fecri Fikret Çelik adliyenin yeni binaya taşınmasıyla binayı yeniden düzenlediklerini söyledi.
Osmangazi, yeni bir parka daha kavuştuBursa''nın Osmangazi ilçesinde belediye tarafından yapılan Kemerçeşme Itır Parkı hizmete açıldı. Yoğun yapılaşma sebebiyle sosyal tesis yapacak yer bulunamayan Kemerçeşme Mahallesi''nde 4 parseli kamulaştıran Osmangazi Belediyesi, elde edilen yaklaşık bin metrekarelik alanı çocuk oyun parkı yaptı.
Tarihi binalar koruma altına alındıManisa''nın Salihli ilçesinde, tarihî binalar koruma altına alındı. Aralarında kaymakamlık, Sol ve Sağ Sahil Sulama birlikleri, Altınordu İlköğretim Okulu, Devlet Demir Yolları binaları ve bir kapının da bulunduğu 18 tarihî bina tescillendi. İzmir 2 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu''nun tespit ettiği yapılar, belediye meclisinin kararıyla tescil altına alındı.
Tarih: 9 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman
Durdurun treni Bizans’ta inecek varAslında, İstanbul metro projesi 1870’te Abdülmecit zamanına kadar gidiyor. Yüz otuz yıllık bir proje. Dolaştığım sergide, Abdülmecit’in projesini görüyorum. 130-140 yıl sonra, şimdi benzer bir proje, yeni teknolojiyle karşımda.
Biz olmasak konut fiyatları 5''e katlanırİnşaat sektörü temsilcilerinin "TOKİ ve Kiptaş haksız rekabet ediyor. Konut yapmaktan vazgeçsin" eleştirisine İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin konut projeleri üreten şirketi Kiptaş''tan cevap geldi. Kiptaş Genel Müdürü Yıldırım, "Konut fiyatları seçimlerden sonra yükselir." dedi.
Orman yakan insanBodrum, Manavgat ve Denizli''de orman yangınları... Dün de İzmir''de dört yerde yangın çıktı. Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, Bodrum''daki orman yangınının "sigara izmaritinden" kaynaklandığını söylüyor.
Elektriksiz hastaneyi Erdoğan açtıBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, 30 Haziran’da Balıkesir’de, aralarında Ayvalık Altınova’da dokuz yıldır hizmete girmesi beklenen, üç katlı 100 yataklı Alaattin Süberoğlu Devlet Hastanesi’nin de bulunduğu 440 tesisin toplu açılışını gerçekleştirdi.
Bizim otellerimizde en az 7 gün kalmak zorunlu olacakSinpaş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, İstanbul’da üç rezidans otel ve üç yeni alışveriş merkezi yapacak. Asgari 7 gün konaklanabilecek rezidans otellerdeki süitler ortalama 6 ay süreyle kiralanacak.
RIBA’nın Yeni Yerleşim StandartlarıEleştirmenler tartışmaya açık ‘Noddy Boxes’ standartlarını ortadan kaldırmaya yönelik RIBA’nın önerdiği yeni standartların geçersiz olduğunu ileri sürüyor...
WWF - Türkiye, Seçim Bildirgelerinde Küresel Isınmaya Bakışı DeğerlendirdiWWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Genel Müdürü Dr. Filiz Demirayak siyasi partilerin seçim bildirgelerini inceleyerek, küresel iklim değişikliğine bakışlarını değerlendirdi.
Su sorunu için sempozyumBaşkent’teki 60’a yakın sivil toplum örgütünün gönüllü katılımcısı olduğu Ankaram Platformu su sorunuyla ilgili geniş çaplı bir sempozyum yapacak.
Yunanistan’ın en lüks konut projesi Aşçıoğlu''nunAşçıoğlu İnşaat, Yunanistan’ın en lüks konut projesini yapmak için harekete geçti. Firma, Atina’da uygun araziyi bulursa 150 residence ile Selenium markasını taşıyarak, komşudaki ilk Türk inşaat firması olmayı planlıyor.
"İzmir Kuşcenneti seçim rüşveti mi?"238 kuş türünü barındıran ve kamuoyu tarafından İzmir Kuşcenneti olarak bilinen Homa Dalyanı Yaban Hayatı Koruma Sahası''nın koruma alanı statüsünün, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ve iki bürokratının imzası ile kaldırıldığını açıklayan Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof.Dr. Mehmet Sıkı, Kuşcenneti''nin geleceğini teminat altına alan hiçbir açıklama yapılmamasına da dikkat çekti.
Yeni Maltepe Pazarı açılıyorAnkara Büyükşehir Belediyesi ANFA Genel Müdürlüğü’nce EGO Genel Müdürlüğü’nden kiralanan eski havagazı fabrikası alanında yapılan yeni Maltepe Pazarı, 8 Temmuz Pazar günü açılıyor.
Gayrimenkul piyasasında fiyat dalgalanmalarıGenellikle gayrimenkul piyasalarındaki fiyat dalgalanmaları her şey olup bittikten sonra gecikmeli olarak algılanır. Tüm tarihi veriler bir düşüşün yaşandığını gösterse de çoğu spekülatör kumar oynamayı bırakmayacaktır.
546 yıllık Kapalıçarşı 2010’da yeni çehreye kavuşuyorKapalıçarşı 2010’a hazırlanıyor. Geçtiğimiz aralık ayında Tuluyhan Uğurlu’nun konseriyle "değişim" işaretleri veren 546 yıllık Kapalıçarşı nihayet "kapalı kutu" olmaktan çıkıyor.
Ülkenin 3. büyük spor salonu ve bilgi merkezi Eylül ayında hizmete girecekSüleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Türkiye''nin 3. büyük spor salonu ve bilgi merkezini eylül ayında hizmete sokacak. Makamında basın toplantısı düzenleyen Rektör Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, tesislerden biri olan bilgi merkezinin 4 katlı olduğunu ve öğrencilerin 24 saat hizmet alabileceğini kaydetti.
Uysal: Çevre tahrip edildiÇevre Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Burçak Karaman Uysal, AKP iktidarı döneminde uygulanan politikaların çevrenin tahrip edilmesine yol açtığını söyledi. Uysal, "22 Temmuz seçimi aynı zamanda çevrenin de seçimi olacaktır" dedi. Uysal, "Türkiye''de 1980 yılından itibaren izlenen neoliberal politikalar, AKP döneminde daha da derinleşmiş, çeşitli alanlarda yarattığı tahribat ile kendisini göstermiştir. Sağlık, eğitim ve çevre bu noktada en ağır tahribatın yaşandığı alanlar olmuştur. Yine bu dönem, yeniden yapılanma adı altında devletin küçültülmesi, özelleştirme ve yabancılaştırmaya dayanan Dünya Bankası ve IMF programları ile ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel alanda son derece karamsar bir tablo oluşturulmuştur" diye konuştu. Çevre Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Uysal, çevreye yönelik bazı hareketleri şöyle sıraladı: "Çamlıhemşin''de santral uğruna doğanın tahribi, Çanakkale Çan''da yaşanan çevresel kabus, Bursa''daki Cargill olayı, mobil santraller, Kahramanmaraş''da, Sinop''da, Uşak Eşme''de, Trakya Ergene''de gündeme gelen enerji santralları."
Tarih: 6 Temmuz 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Latif Bilgiler
Zeugma Müzesi yerine alışveriş merkeziGeçenlerde DHA Gaziantep temsilcisi Ahmet Kaya telefon etti. "Seçim nabzı için buraya geliyorsunuz haber vermiyorsunuz" diye sitem etti. Yerel bir gazete, şehre geldiğimi, seçimlerle ilgili insanlarla konuştuğumu ancak henüz yazımın çıkmadığını iddia etmiş.
Gelibolu''ya anıtmezarİstanbul''daki İtilaf Devletleri kuvvetlerince Gelibolu Yarımadası''na yerleştirilen ancak yardım beklerken ölen Beyaz Ordu askerlerinin anısına yapılacak anıtmezarın kasımda açılması planlanıyor.
Mevlânâ Müzesi''nin sıvaları bakımsızlıktan dökülüyorBirleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) tarafından ilan edilen "2007 Mevlânâ Yılı" etkinlikleri dünyanın değişik ülkelerinde devam ediyor. Turistler de Mevlânâ''nın fikirlerini ve adına yapılan müzeyi daha yakından tanımak için Konya''ya akın ediyor. Ancak müzeyi gören turistler ilgisizlik ve bakımsızlık sonucu oluşan manzara karşısında hayal kırıklığına uğruyor. Tahrip olan çiniler, müze avlusunda yerinden çıkan mermerler, bozulan bilgisayar sistemi, sık sık arızalanan turnikeler, akmaya başlayan kubbe ziyaretçilerin dikkatinden kaçmıyor. Konya Valisi Osman Aydın, müzenin restorasyon programına alındığını açıklarken, dökülen sıvaların ve sökülen mermerlerin yenileneceğini söyledi.
Tarih: 6 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman
Yedi yeni harika yarın açıklanıyorDünyanın "yeni 7 harikası"nı seçmek için son gün bugün. İnternette "new7wonders.com" adlı sitede yapılan ankete göre dünyanın 7 yeni harikalar, yarın, yani 7 Temmuz 2007 tarihinde belirlenecek. 21 aday arasında Ayasofya Camii’nin yanı sıra Eyfel Kulesi, Çin Seddi, Rio’daki Hz. İsa heykeli, New York’taki Özgürlük heykeli gibi eserler bulunuyor. Bugüne kadar 70 milyon oy kullanılan anketin sonuçları yarın Portekiz’in başkenti Lizbon’da gerçekleştirilecek olan organizasyonda açıklanacak. Kültür araştırmacılarından Nicole Bolomey, yeni 7 harikanın belirlenmesi projesinin bilimsel ya da politik bir organizasyon olmadığını, dünyanın sayılı olarak bulunan güzellikleri korumayı ve daha iyi tanıtmayı amaçladıklarını belirtti. Dünyanın günümüzde sahip olduğu görkemli yapıların korunması için başlatılan proje, son gününde bütün herkesin oylarını bekliyor.
Tarih: 6 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet
Takvim
<<Temmuz 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.