Haberler

9 Eylül 2007, Pazar

İpek Yolu Parkı Yarışması ve Doğu Türkiye Pavyonuİpek Yolu Parkı Yarışması ve Doğu Türkiye PavyonuÇin’in Xi’an şehri için düzenlenen İpek Yolu Parkı Yarışması’nın sonuçları kısa bir süre önce açıklandı. Bir park alanında geçmişte İpek Yolu’nu oluşturan kültürlerin sembolize edildiği kültür pavyonları yer alıyor. Projenin her bir pavyonu için ayrı ayrı düzenlenen yarışmada Türkiye pavyonu için New Yorklu tasarım ofisi Work Architecture Company (WORK)’nin yaptığı tasarım seçildi. Arkitera.com olarak WORK’ün kurucu ortaklarından Dan Woods’a İpek Yolu Parkı Yarışması ve gerçekleştirdikleri tasarım hakkında bazı sorular yönelttik. Haberin Devamı
Ümraniye’de kaçak çekme kat yıkımı yapıldıÜmraniye’de kaçak çekme kat yıkımı yapıldıİstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı Zabıta Tedbir Müdürlüğü''nce, Ümraniye ilçesinde ruhsata aykırı olarak yapılan kaçak çekme katın yıkım işlemi 05/09/2007 Çarşamba günü gerçekleştirildi.
Yenidoğan yeniden doğuyorYenidoğan yeniden doğuyorİstanbul''a sığamayan konut projeleri Anadolu yakasının Ümraniye tarafında şimdi de Yenidoğan''ı mesken tuttu. Bir yıl içinde irili ufaklı 160 firmanın yeni inşaatlara başladığı beldede nüfusun 3 katına çıkması bekleniyor.
TMSF Korkmaz Yiğit’in maket evlerine el koyduTMSF Korkmaz Yiğit’in maket evlerine el koyduTMSF, yaptığı protokole rağmen borçlarını ödemeyen Korkmaz Yiğit’in Anka İnşaat ile Yeni İstanbul İnşaat şirketlerine el koydu.
Tijuana, Rüyalar KentiTijuana, Rüyalar KentiTijuana yirminci yüzyılın başında tarım ve hayvancılıkla ayakta kalabilen bir kentti. Bölgedeki birkaç bina San Diego’dan getirilen ahşaplar kullanılarak yapılmıştı.
Salı Pazarı "park içinde" yaşayacakSalı Pazarı "park içinde" yaşayacakİstanbul''un en büyük semt pazarlarından Kadıköy''deki ünlü Salı Pazarı yeniden yaratılıyor. Ancak bu kez seyyar satıcı tezgâhları, yamalı tenteler ve sırıklara gerilmiş iplerle değil, geniş bir "kentsel park alanı" nın içinde tasarlanan "özenli bir mimari" yle...
Ruslar, Türkiye''de lüks konuta yöneldiRuslar, Türkiye''de lüks konuta yöneldiYabancıların Türkiye''de gayrimenkule ilgisi artarak devam ediyor. 2007''nin ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 100''e yakın artış gösteren alımlarda İngiliz, İrlanda ve Hollandalılar öne çıkarken son zamanlarda Ruslar da lüks konutla ilgilenmeye başladı.
250 Metrelik 2 dev daha250 Metrelik 2 dev dahaİstanbul Levent bölgesinin gökdelenlerine iki kule daha ekleniyor. Kazak gayrimenkul ve yatırım şirketi Landmarkk, geçtiğimiz şubat ayında satın aldığı Renault Mais arsasına eşi benzeri görülmemiş, yüzmilyonlarca dolarlık bir proje geliştirdi. Kamuoyundan sır gibi saklanan projenin en az 350 milyon dolarlık bir yatırım olacağı belirtiliyor.
En yaşanılası kent VancouverEn yaşanılası kent Vancouverİngiltere’de yayımlanan haftalık siyaset ve ekonomi dergisi The Economist’in hazırladığı dünya kentlerindeki ‘yaşam kalitesi’ endeksinde İstanbul 104. sırada yer aldı. İstanbul, geçen yılki 102. sıradaki yerinden iki sıra gerilemiş oldu. Geçen yılın da birincisi olan Vancouver''ı, yine geçen yıl da aynı sırada yer alan Avustralya''nın Melbourne kenti izledi.
II. Abdülhamid''in şerhi Gökkafes dosyasına girdiII. Abdülhamid''in şerhi Gökkafes dosyasına girdiGökkafes olarak bilinen Gümüşsuyu''ndaki Süzer Plaza davasında yeni bir gelişme yaşandı. İstanbul 2. İdare Mahkemesi, yargı kararıyla tapuya işlenmiş olmasına rağmen II. Abdülhamid''in 1908''de koyduğu ''üzerinde yapılaşmaya gidilemez'' şerhini görmeyerek İstanbul Mimarlar Odası''nın açtığı ruhsat iptali davasını reddetmişti.
Heykel, halkı ikiye böldü, turistler tartışmaya güldüHeykel, halkı ikiye böldü, turistler tartışmaya güldüAntalya’nın Kemer İlçesi’ndeki belediye tarafından bir kavşağa konulan ve AKP İlçe Başkanı Zafer Yaman’ın müstehcen olduğu gerekçesiyle kaldırılmasını istediği heykel tartışması alevleniyor.
Kendi Elektriğini Kendin ÜretKendi Elektriğini Kendin ÜretDeniz Pak, Deniz Aşırı programını yıllardır Bozcaada’daki stüdyosundan kendi olanaklarıyla yapıyor. Bugün bir başka ilginç olayı konuşmak üzere sözleştik kendisiyle. Şu anda yaptığımız telefon konuşması da güneş enerjisiyle gerçekleşiyor.
Ek binada yabancı konuk ağırlanacakEk binada yabancı konuk ağırlanacakTBMM İletişim Daire Başkanlığı; Milli Saraylar Bilim Değerlendirme Kurulu tarafından, Dolmabahçe Sarayı’nın metruk haldeki ek binalarının, aslına uygun olarak restorasyon çalışmaları için bina eklentilerinden arındırılması kararı alındığını açıkladı.
Denizin satışı ikinci bir emre kadar durdurulduDenizin satışı ikinci bir emre kadar durdurulduKemer’de sahilden 700 metre içerde 3 bin metrekarelik deniz yüzeyi bugün satılacaktı. Ancak Antalya Defterdarı, NTVMSNBC’ye Maliye Bakanlığı’nın ihaleyi durdurduğunu açıkladı. Hukukçulara, mimar ve mühendislere göre ise denizi satmak zaten imkansız.
Gökmedrese''nin dökülen mavi çinileri yenileniyorGökmedrese''nin dökülen mavi çinileri yenileniyorAdını, üzerindeki gök mavisi çinilerinden alan ve ''Mavi Medrese'' olarak da bilinen tarihî Gökmedrese''de zamanla dökülen çinilerin toplanarak yerine monte edilmesi çalışmaları başladı.
IKEA’nın 2008 Kataloğu YayınlandıIKEA’nın 2008 Kataloğu YayınlandıMobilya ve ev aksesuarları alanında üretim yapan IKEA’nın 2008 yılı kataloğu bir basın toplantısıyla tanıtıldı. Türkiye’de birinci baskısı 2005 yılında yapılan katalog, anavatanı İsveç olan firma tarafından 36 ülkede ve 26 farklı dilde toplam 191 milyon adet basılıyor.
Mimarlık ve İç Mimarlık Öğrencilerinin E-Tasarım Atölyesi DeneyimiMimarlık ve İç Mimarlık Öğrencilerinin E-Tasarım Atölyesi Deneyimi08 Mayis 2007 tarihinde Anadolu Üniversitesi Mimarlık ve İç Mimarlık Bölümleri arasında E-Tasarım Atölyesi gerçekleşti. E-Tasarım Atölyesi kullanımı her geçen gün yaygınlaşan bilgisayar ve iletişim teknolojilerini buluşturan Bilişim Teknolojilerini mimarlık ve mühendislik tabanında mesleki bağlamda kullanılıyor.
“asp” Architekten ile Seyrantepe Projesi Üzerine“asp” Architekten ile Seyrantepe Projesi ÜzerineUzun bir süredir basında yoğun tartışmalara neden olan Galatasaray Spor Kulübü’nün Seyrantepe’de yapılacak stadına dair ihale süreci sonunda tamamlandı. İhaleyi Eren Talu Mimarlık - Alke İnşaat Ortak Girişim Grubu kazandı. Bugüne dek alana dair birçok proje tasarlandı, ertelendi, iptal edildi, yine tasarlandı ve yine ertelendi. Sonuç olarak ise Mete Arat ve "asp" Architekten''in tasarladığı stad projesinin gerçekleştirilmesine karar verildi. Projenin basında boy gösteren tanıtımlarında maalesef “asp” Architekten ofisinin ismi o kadar az geçti ki kamuoyunda projenin TOKİ tarafından tasarlandığı bile düşünüldü.
Reptile Koleksiyonu’na Tasarımın Oskarı ÖdülüReptile Koleksiyonu’na Tasarımın Oskarı ÖdülüTürkiye’nin önde gelen endüstriyel tasarımcısı Can Yalman tarafından Kale Grubu’nun markası Çanakkale Seramik&Kalebodur için tasarlanan Reptile koleksiyonu, tasarım dünyasının oskarı olarak kabul edilen Annual Design Review / Yıllık Tasarım İncelemesi Yarışması’nda ödüle değer görüldü.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Yalıtım yakıt tüketiminde tasarruf sağlıyorBu aylar binalara ısı yalıtımının yapılacağı en avantajlı zamanlar. Yalıtım yüzde 50 yakıt tasarrufu sağlıyor. Sonbaharın geldiği, kışa ayların kaldığı şu günlerde, ısı yalıtımı uygulamaları da hız kazandı.
''Dönüşüm''den GOP da nasibini aldıGaziosmanpaşa''da (GOP) son 3 yılda birbiri ardı sıra gerçekleştirilen projeler meyvesini vermeye başladı. Arsa fiyatları yükselen bölgede başlatılan 3K Dönüşüm Projesi çerçevesinde yapılan projeler, ilçenin çehresini değiştiriyor.
Sezer''in şehircilik mesajlarıUzun siyasi tartışmaların sonucunda geçtiğimiz hafta Abdullah Gül''ün cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte, 10. cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer hakkında basında çok sayıda yazıya yer verildi.
Nevşehir''e Kapadokya yoluNevşehir Belediyesi tarafından özel gezinti yolu, bisiklet yolu ve yeşilliklerle bezeli Kapadokya Yolu yaptırılıyor
Küresel ısınmanın "sırrı" Van Gölü’ndeVan Gölü’nde, birçok bilim adamının katılımıyla 204 yılında başlatılan Paleo-Van adlı araştırmada, 2 milyon yıllık iklim değişikliği belirlenecek. Küresel ısınmaya da ışık tutacak araştırma kapsamında, altyapı çalışmaları 2009’a kadar devam edecek. Türkiye’den Yüzüncü Yıl Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü, Almanya’nın Bremen ve Bonn üniversiteleri ile İsviçre Çevre Bilimleri Teknolojisi Enstitüsü’nden 36 bilim adamı ve teknik personel, en derin yeri 450 metre olan Van Gölü’ne, su yüzeyinden itibaren 800 metrelik sondaj yapacak. Göl tabanından alınan örneklerle geçmişten bugüne kadar 2 milyon yıllık mevsim verileri ortaya çıkarılacak. Yapılan incelemelerin ardından ortaya koyulacak olan iklim modelinin ‘yakın gelecekte karşılaşacağımız iklim değişikliklerinde bölgesel ve küresel ölçekte neler olabileceği sorununa da ışık tutması’ bekleniyor.
Tarih: 7 Eylül 2007 Kaynak: Evrensel
Seyrantepe parası 10 bin yoksula konut olacakBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar Cuma günü gerçekleştirilen Seyrantepe ihalesinde Eren Talu Mimarlık-Alke Ortak Girişim Grubu’nun teklif ettiği...
4. Uluslararası Mermer Doğaltaş Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı Açıldıİstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Ahmet Keleş, hedeflerinin 5 milyar dolar ihracat olduğunu dile getirerek, "Vizyonumuzu büyütelim. Yakaladığımız 1 milyar dolarlık ihracat övünme konusu bile olmasın" dedi.
Yedi askıda çatlak varBoğaziçi Köprüsü’nün askı halatı fırtınadan Ocak 2004’te, bağlı olduğu plakadan kopunca büyük bir endişe yaşanmıştı. Testlerde 236 askı halatından yedisinin plakasında "Kılcal çatlak" tespit edildi.
Marifetler sergileniyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi, DDF (Dream Design Factory) ve Hürriyet Gazetesi işbirliğiyle düzenlenen ''İstanbul Tasarım Haftası'', Balat''taki eski Galata Köprüsü''nde açıldı.
Herkese Bir BlogArkitera Mimarlik Merkezi 31 Ağustos’ta başlattığı yeni bir hizmet sayesinde üyeler kişisel blog''unu Arkitera Forum platformu üzerinde hazırlayabilecek.
Barajların dibi göründüİstanbul''a su sağlayan barajların doluluk oranı yüzde 20''nin altına düşerek yüzde 19.55''e kadar geriledi. 10 barajdan 4''ü tamamen devre dışı kaldı.
Sandalet Evleri''nde yaşam başladıKonsept tasarımını modacı Cemil İpekçi’nin gerçekleştirdiği Yapı Endüstrisi’nin Bodrum Sandalet Evleri''nde yaşam 31 Ağustos’ta başladı. Eski Roma mimarisiyle, modern yapı teknolojilerinin harmanlanmasıyla ortaya çıkan Bodrum Sandalet Evleri''nde, tamamı koy manzaralı 82 daire bulunuyor. Sandalet Evleri’nin en önemli özelliği el işçiliğinin ön planda tutulması. Mimarisinde sanatsal çizgilerin ağır bastığı proje Göltürkbükü’nde toplam 33 bin metrekarelik alan üzerine inşa edildi. Arazinin 29 bin metrekarelik alanı sosyal tesisler ve yeşil alan için ayrıldı. Projede daireler, 1300 dolar metrekare fiyatı üzerinden satıldı. Evlerin büyüklükleri 100 metrekare ile 200 metrekare arasında değişiyor. Projede, Roma havuzu ve tropik havuz olmak üzere iki büyük havuz, köy meydanı, market, asmalı kahve, Sandalet Müzesi, restoran bulunuyor. İnşaat sektöründe 20 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren Süha Yılmaz tarafından 2002 yılında kurulan Yapı Endüstrisi, 1 Eylül’de 5. kuruluş yıldönümünü kutladı. İstanbul ve Bodrum’da bir kısmı biten, bir kısmı devam eden 11 ayrı projeyle toplam 1024 konut üreten firmanın projelerindeki en önemli ortak nokta, doğal yapıyı korumaya yönelik peyzaj çalışmaları yapması.
Tarih: 7 Eylül 2007 Kaynak: Hürriyet
Kent evlerine yeniden giren Barok stiliDekorasyon, moda ve mimarlıkta pek çok geri dönüş yaşıyoruz. Moda dergilerini karıştırdığımızda "1980’lerin tarzının yükselişi", dekorasyon dergilerinde ise "Neo Gotik" ya da "Modern Art Nouveau" gibi başlıklarla sıkça karşılaşır olduk.
TCDD ''hızlı'' ders çıkardıHızlandırılmış tren faciası Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları''na (TCDD) ders oldu. Bittiğinde Ankara-İstanbul arasını 3 saate indirecek hızlı tren projenin ilk etabını oluşturan Ankara-Eskişehir hattında 226 kilometre hıza ulaştı. Hızlı trenleri kullanacak 24 makinist 10 bin kilometre deneme sürüşü yapacak.
Antik İstanbul Limanı kimin umurundaAntik İstanbul Limanı kimin umurunda Yakınçağ’ın gemicilikle ilgili en büyük arkeolojik keşfinin İstanbul’da yapıldığını, Marmaray inşa kazıları sırasında antik İstanbul Limanı’nın kalıntılarının bulunduğunu biliyor muydunuz?
Adalet Bunun Neresinde?Başkentliler su bunalımını unutmuşa benziyor. Oysa, su sorunu sudan bir olay değil. Ülkenin yönetimi deyince akla sadece cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar geliyor.
Uğur Mumcu Derneği''ni yıktılarKartal Uğur Mumcu Mahallesi''nde bulunan Uğur Mumcu Mahallesi Çevre Kültür ve Dayanışma Derneği (UMDER) binası dün İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerince yıkılarak kullanılamaz hale getirildi.
Heykele bakıp "ayıp şeyler" düşünmekAntalya’nın Kemer İlçesi’ndeki "kadın ve erkek figürlü" heykelle ilgili tartışma, sanırım ki bu topraklarda sonu hiç gelmeyecek bir ana tartışmanın parçasıdır. CHP’li eski Belediye Başkanı ve son seçimlerde MHP adayı olan bir kişi, "40 kişilik bir grubun heykelin kaldırılmasını istediğini, aksi takdirde taşlayacaklarını" söylüyor. AKP’li İlçe Başkanı da "Heykele baktığım zaman utanıyorum" diyor. Bir sanat eserine bakarken insanın aklına "seks" gelmesi, gerçekten ilginç bir durum! Sanat eserine bakarken içinde kontrol edilemeyen müstehcen duygular hisseden kişiler, Madrid’e, Roma’ya, Paris’e gitseler demek ki sokakta gezerken toplum için ciddi bir tehlike oluşturacaklar. Söz konusu heykelin gazetelerde fotoğrafları da yayınlandı. Ve bence tartışılması gereken tek şey bu fotoğraflara göre "heykel müstehcen mi, değil mi" sorusundan önce, "bu heykel güzel bir heykel mi" olmalı. Bu heykelin sanatsal değeri nedir, Kemer gibi bir turistik merkezde kent meydanında bulunması gelen turistlere Türk heykel sanatı hakkında nasıl bir fikir veriyor? Bu tartışılmalı. Ve bunu tartışmak da herhalde öncelikle sanatçıların işi olmalı. Eline taş alıp heykel kırmaktan söz edenlerin değil.
Tarih: 7 Eylül 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Mehmet Y. Yılmaz
"Susuz başkent" Meclis gündemindeMHP, küresel ısınma nedeniyle Türkiye''de yaşanan su sorununu TBMM gündemine taşıyor. MHP, büyükşehir belediyesinin akıl almaz uygulamaları sonucunda "başköy" e dönüşen Ankara''daki su kesintisinin nedenleri ve sorumlularının Meclis tarafından araştırılmasını istiyor. MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır tarafından verilen Meclis araştırma önergesinde, büyükşehirlerin su gereksiniminin sağlıklı ve güvenli şekilde karşılanması için alınan önlemlerin belirlenmesi ve Ankara''da yaşanan su kesintilerinin nedenleri, sorumluları ve çözüm önerilerinin araştırılması istendi.
Tarih: 7 Eylül 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Çevreyi kirleten firma zabıta engeline takıldıHadımköy zabıta ekipleri, 4 farklı noktada 50 kamyon yanmış tekstil atığı tespit etti. Araştırmalar sonucunda atıkları bırakan firmaya ulaşıldı. Çevreye karşı duyarlı zabıtalar, firmayı İl Çevre ve Orman Müdürlüğü''ne şikâyet etti.
Gaziantep Müze Kompleksi tartışıldıGaziantep''e yapılması düşünülen ''Gaziantep Kültür Parkı-Müze Kompleksi''ne ilişkin proje, Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonu''nda düzenlenen bir toplantıda tartışıldı.
Metro yolunda ağaç katliamı iddiasıEge Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ülkü Bayındır, Bornova''daki metro inşaatı sırasında toplam 210 ağacın zarar gördüğünü iddia etti. Bayındır, "Protokolde ağaçların belediye tarafından zarar görmeden taşınması gerektiği belirtildiği halde 70 zeytin ağacı nakledilebilmiş, kampüste 140, lojmanlarda da 70 adet çam, okaliptüs ve karabiber ağacı kaybedilmiştir." dedi. Bayındır, ağaç kaybı üzerine inşaatın durdurulduğunu açıkladı. Belediye yetkilileri ise ağaç kaybı yaşanmadığını, 6 ağacın nakledildiğini, 70''e yakına ağacın ise üniversitenin talebi üzerine budanarak bırakıldığını söyledi.
Tarih: 7 Eylül 2007 Kaynak: Zaman
İETT arazisinde Maktum’a vize çıktıDubai Şeyhi Maktum’un şirketi Sama Dubai’nin 1 milyar 156 milyon YTL bedelle kazandığı Levent’teki eski İETT arazisi ihalesinin iptali için TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin İstanbul 7. İdare Mahkemesi’ne birlikte açtıkları dava reddedildi.
Deniz satılmayacak!Milliyet gazetesinde dün yayımlanan "Deniz içindeki anıt alanı satışa çıktı" haberinden sonra, Kemer sahilinden 700 metre açıkta bulunan deniz içindeki 3 bin metrekarelik alanın satış ihalesi iptal edildi. Maliye Bakanlığı, 1. Dünya Savaşı''nda düşman gemilerini batıran kahraman Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul anısına anıt yapılması planlanan, sahilden 700 metre açıklıkta tesis yapmayı planlıyordu. Deniz yüzeyinin 2.5 metre altındaki kayalıklar üzerine, 3 bin metrekarelik tesis ve anıt projesi için 3 yıldır uğraş veren yapımcılar, Maliye Bakanlığı''nın ön izin ihalesine tepki göstermişti. Bu gelişmeler, Milliyet''te, "Deniz içindeki anıt alanı satışa çıktı" başlıklı haberde dün yer aldı. Maliye Bakanlığı da haberimizin ardından bugün yapılacak ihaleyi iptal etti.
Tarih: 7 Eylül 2007 Kaynak: Milliyet
Hızlı tren 226 km hıza ulaştıİstanbul Hızlı Tren Projesi’nin ilk etabını oluşturan Ankara-Eskişehir hattında gerçekleştirilen deneme seferlerinde saatte 226 kilometre hıza ulaşıldı. TCDD yetkilileri, Esenkent-Hasanbey arasında önceki gün yapılan test sürüşlerinde 226 kilometre hıza ulaşıldığını belirtirken, test sürüşlerinin saatte 270 kilometre hıza ulaşılana kadar süreceğini açıkladılar. Hızlı tren ile ticari taşımanın başlamasının 2008’in ikinci yarısını bulması bekleniyor. Esenkent-Eskişehir kesiminin devreye girmesiyle, Ankara-İstanbul 4 - 4.5 saate inecek. Esenkent-İnönü ve İnönü-Köseköy’ün, her iki etabın 2008’de devreye girmesiyle, Ankara - İstanbul 3 saate, Ankara-Gebze 2 saat 30 dakikaya inecek.
Tarih: 7 Eylül 2007 Kaynak: Hürriyet
Tatvan''a dev camiBitlis Tatvan''da 6 yıl önce yapımına başlanan ve Doğu Anadolu''nun en büyüğü olan İbadullah Camisi tamamlandı.
Yabancının gayrimenkul alımları yüzde 100 arttıLisanslı Değerleme Şirketleri Birliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Yazıcı, bu yılın ilk yarısında Türkiye''de yabancıların ticari taşınmaz alımının geçen yıla göre yüzde 100''e yakın artış gösterdiğini söyledi. Yazıcı, yazlık alanında daha çok İngiliz, İrlandalı ve Hollandalıları gördüklerini söyledi. Yazıcı, piyasalarda yaşanan son dalgalanmanın ardından ticari gayrimenkulde biraz durulma beklediğini bildirdi. Rusların Türkiye''de lüks konutla ilgilenmeye başladığını da belirten Yazıcı, "İngilizler ve İrlandalıların ilgilendiği konut yapısı genellikle 100 bin euro civarındadır. Ruslar ise daha fazla para harcayabiliyor. Güney ve Ege''ye Rus rüzgârı geliyor" dedi. Yazıcı, İngiltere ya da Avrupa''da ortak oldukları bir şirket üzerinden gayrimenkul yatırımı yapan ABD''lileri şimdi direkt gördüklerini ifade etti.
Tarih: 7 Eylül 2007 Kaynak: Milliyet
100''üncü Yıl İhalesi Fettah Tamince''ninAntalya''da, 30 bin kişilik stat, 10 bin kişilik spor salonu ve çok amaçlı kongre merkezi, Dilek Sabancı Kültür Merkezi ve yarım kalan yüzme havuzunun yıkımı, ayrıca Büyükşehir Beledisi''nin Vakıflar Bölge Müdürlüğü''nden 29 yıllığına kiraladığı Kızıltoprak''taki araziye 2 bin 500 kişilik spor salonu ve yüzme havuzu yapım işini içeren 100''üncü Yıl ihalesini, ünlü turizmci Fettah Tamince aldı. 11 firmanın şartname aldığı ihaleye tek başına giren Tamince''nin sahibi olduğu Komisyon Başkanı Ali Deveci, ihalenin Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel''in onayıyla kesinlik kazanacağını söyledi. Deveci, 40 bin metrekarelik alanın ise iş bitimiyle firmaya teslim edileceğini söyledi. Çalışmalar 18 ay içerisinde bitirilecek.
Tarih: 7 Eylül 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Emre Baylan
Multi Turkmall''dan Aydın''a da "Forum"Hollanda - Türk ortaklığı ile kurulan Multi Turkmall''un CEO''su Levent Eyüboğlu, Aydın''a 50 milyon euro tutarındaki yatırımla "Forum Aydın" alışveriş merkezinin yapılacağını bildirdi.
Dubai Kuleleri''ne itiraz reddedildiDubai Kuleleri''nin yapılacağı eski İETT arazisinin Sama Dubai Gayrimenkul A.Ş''ye satışının iptal edilmesiyle ilgili Mimarlar Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası''nın açtığı dava reddedildi.
Alfa Dev Adımlarla BüyüyorYapısal çelik sektöründe 9 yılı geride bırakan Alfa Sınai ve Yatırım İnşaat Şirketi, başarılı geçen 2006 yılının ardından 2007 yılı için 42 milyon Dolar hedef koyarak sektörde iddialı olacağının sinyallerini verdi.
Takvim
<<Eylül 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.