Haberler

9 Temmuz 2008, Çarşamba

Uluslararası Piyasalar: Dünyanın En Hızlı Büyüyen 10 PazarıUluslararası Piyasalar: Dünyanın En Hızlı Büyüyen 10 PazarıBuilding web sitesi, İngiltere dışında iş sahası olabilecek en heyecan verici ekonomiye sahip coğrafyalar hakkında bilinmesi gerekenleri sunuyor. Dünyanın inşaat pazarında en hızlı büyüyen 10 ülkesi Davis Langdon tarafından sıralandı. Davis Langdon’un da içinde olduğu Atkins, Buro Happold, Barton Willmore ve Gleeds gibi İngiliz firmaları burada iş yapıyor. Esas yerli aktörler ise Çin Hükümeti İnşaat ve Mühendislik Şirketi gibi genellikle devlet sahipli olduğu girişimciler -yüklenici, müteahhit- olarak beliriyor. Haberin Devamı
Susuzluğun fotoğrafıSusuzluğun fotoğrafıİstanbul''a su sağlayan barajlardan biri olan Alibeyköy''de su rezervi dün yüzde 1''e düştü. Topbaş "Su kesintisi yok" dedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, önceki gün bir açıklama yaparak, su rezervinin tehlike sınırında olduğunu açıklamıştı. İstanbul''a su veren su havzalarından biri olan Alibeyköy''de çekilen bu fotoğraf, Topbaş''ın açıklamalarını destekledi. Kapasitesi 34 milyon 140 bin metreküp olan barajdaki su dün 355 bin metreküpe kadar geriledi.
İtalya’dan Türk Öğrencilere Ödülİtalya’dan Türk Öğrencilere Ödülİtalyan Panini firması Torino 2008 Design Capital organizasyonu içinde, öğrenci ve profesyonel kategorilerinde "Bank Branch of the future: Share a new vision" isimli uluslararası bir tasarım yarışması düzenledi.
Mersin''deki yangın rüzgar nedeniyle ilerliyorMersin''deki yangın rüzgar nedeniyle ilerliyorMersin''in Gülnar ilçesinde 2 kişinin öldüğü orman yangını kontrol altına alınamıyor. Alevlerin tehdit ettiği 2 köy daha boşaltıldı. Şiddetli poyraz nedeniyle ilerleyişini sürdüren yangından bin hektarlık alan etkilendi.
Corio, İskenderun’a 116 milyon Euro’ya gidiyor, 1.5 milyar Euro’ya yaklaşıyorCorio, İskenderun’a 116 milyon Euro’ya gidiyor, 1.5 milyar Euro’ya yaklaşıyorHollandalı gayrimenkul yatırımcısı Corio, Türkiye’deki 10’uncu alışveriş merkezini 116 milyon Euro’ya İskenderun’da kuracak.
130 bin YTL''ye malolan bu eve elektrik faturası gelmeyecek130 bin YTL''ye malolan bu eve elektrik faturası gelmeyecekGeleceğin evlerinde; ısıtma, soğutma, aydınlatma gibi tüm enerji ihtiyacı güneşten karşılanacak, yerin 3 metre altında yüzlerce metre dolaştırılan su borularından alınan enerji klima gibi kullanılabilecek.
TOKİ’den yeni konut atağıTOKİ’den yeni konut atağıToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, yabancılar için de Çanakkale’den Hatay Körfezine kadarki sahil bandında projeler geliştireceklerini, bunlara da 5-6 ay içinde başlanacağını bildirdi.
Uluslararası Genç Tasarım Girişimcisi Yarışması SonuçlandıUluslararası Genç Tasarım Girişimcisi Yarışması SonuçlandıFarklı tasarım disiplinlerine ilişkin fikirleriyle 50’ye yakın adayın katıldığı Uluslararası Genç Tasarım Girişimcisi Yarışması, İngiltere Başkonsolosluğu’nda düzenlenen bir törenle sonuçlandı.
Orman yangını evlere sıçradıOrman yangını evlere sıçradıMersin''in Gülnar ilçesinde çamlık alanda çıkan yangın çevredeki evlere sıçradı. Yangında 2 kişi yaşamını yitirdi. Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel, yangında ölü sayısının 4'' e çıktığına dair bilgiler alıdıklarını söyledi.
Arkiv Seçkileri 2007 SonuçlandıArkiv Seçkileri 2007 SonuçlandıArkitera Mimarlık Merkezi’nin, Türkiye’deki mimarlık üretimini belgelemek amacıyla bu yıl ilkini gerçekleştirdiği Arkiv Seçkileri projesinin sonuçları belli oldu. Amacı, Türkiye’de bir yıl içinde üretilen mimarlığı kayıt altına alıp, okunabilir bir kaynak oluşturmak olan Arkiv Seçkileri projesi, Türkiye’nin tek mimarlık başvuru kaynağı olan Arkiv üzerinden yürütüldü. Mimarlara yapılan çağrılar, projelerin toplanması, düzenlenmesi ve değerlendirilmesiyle birlikte toplam 4 aylık yoğun bir çalışmanın ürünü olan belirleme süreci, geçtiğimiz hafta yapılan ikinci etap değerlendirmeleriyle tamamlandı.
Ünlü mimarın kulesi ‘erkeksi’ olmayınca...Ünlü mimarın kulesi ‘erkeksi’ olmayınca...Berlusconi, Libeskind’ın eğimli kulesi için “Milano’da yeterince çükü kalkmayan var” yorumu yaptı.
Başkan Topbaş’ın Tepebaşı’ndaki hayali gerçekleşiyor…Başkan Topbaş’ın Tepebaşı’ndaki hayali gerçekleşiyor…Tepebaşı’nda TRT stüdyolarının ve İMP’nin bulunduğu alana, projesini dünyaca ünlü mimar Frank Gehry’nin çizdiği ve içinde dram tiyatrosu ile konser salonunun da bulunacağı muhteşem bir kültür merkezi yapılacak. Başkan Topbaş, projenin müjdesini merkezin yapımına talip olan İşadamı İnan Kıraç ile birlikte verdi.
M. Emre Çamlıbel, Soyak Holding CEO Vekilliğine AtandıM. Emre Çamlıbel, Soyak Holding CEO Vekilliğine Atandı47 yıllık tecrübesiyle gayrimenkul sektörünün lideri olan Soyak, faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde liderliği sağlamak hedefiyle organizasyon yapısını geliştiriyor. Bu kapsamda, 1998 yılından beri Soyak Holding bünyesindeki çeşitli şirketlerde çalışan, 2001 yılından bu yana da Soyak Yapı’da Genel Müdürlük görevini yürüten ve aynı zamanda Yönetim Kurulu üyesi olan M. Emre Çamlıbel, Soyak Holding CEO Vekili görevine atandı.
En mutlu şehir DublinEn mutlu şehir DublinDublin, İrlanda''nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir. Ülkenin doğu kıyısının ortasında, Liffey nehrinin ağzında yer almaktadır. Viking yerleşimlerinin merkezi olarak kurulan şehir, Orta Çağ''dan beri İrlanda''nın başkentidir.
‘Belediye şirketi tarihi binaları yıktı’‘Belediye şirketi tarihi binaları yıktı’İstanbul’un “Dünya Kültür Mirası” listesinden çıkarılıp çıkarılmayacağını belirleyecek olan Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) heyetinin inceleme raporu, Dünya Mirası Komitesi’nin Kanada’nın Québec kentinde yaptığı 32. toplantıda görüşüldü. Komite, raporda dikkat çekilen eksikliklerin tamamlanması konusunda İstanbul’a 2009’a kadar süre verdi ve İstanbul’la ilgili nihai kararı 33. toplantıya bıraktı.
Havana: Eski ile Yeni ArasındaHavana: Eski ile Yeni ArasındaKristof Kolomb, 28 Eylül 1492''de Küba''yı “insan gözünün görmüş olduğu en güzel kara parçası” olarak nitelendirmişti. Havana ise, eski dünya ile yeni dünya arası bir geçiş köprüsü olduğundan büyük zenginlikler bir zamanlar buraya geldi ve buradan geçti. Bu nedenle, çok zengin bir kültürel mirasa sahip olan Havana’nın bir dönem İspanya’nın güneyi ve Kanarya Adaları''nın etkisi altında kaldığını, 18.yy’da Barok tarz mimarinin etkisi altına girerek tüm meydanlarında bu tarzı hissettirerek yaşadığını, sonrasında devreye giren neo-klasik mimari ile de müthiş bir eklektik yapıya kavuştuğu görülür.
Küresel Isınırken Mimarlar da Isınır mı?Küresel Isınırken Mimarlar da Isınır mı?Henüz bitirdiğimiz yüzyılın başlarında cezaevine girip 20 - 30 yıl içerde kalanlar dışarı çıktıklarında büyük bir sürprizle karşılaştılar. Dünya şimdi daha güzeldi.
ArkiPARC.com.tr, Gayrimenkul Sektörünün Rehber ve Tartışma Ortamı İhtiyacına Çözüm GetiriyorArkiPARC.com.tr, Gayrimenkul Sektörünün Rehber ve Tartışma Ortamı İhtiyacına Çözüm GetiriyorNisan 2008’de, gayrimenkul sektörüne farklı bir açıdan bakmayı ve ilişkili tüm sektörlerdeki gelişmeleri yakından takip etmeyi amaç edinerek, gayrimenkul sektörünün nabzını tutacak bir iletişim platformu olma hedefiyle yayın hayatına başlayan, Arkitera Mimarlık Merkezi’nin yeni yayını www.arkiparc.com.tr gelişmeye devam ediyor.
Ayrılık Çeşmesi tarihi kimliğine kavuşuyorAyrılık Çeşme’nin yerinin değiştirilmesi tepkiyle karşılanıyor. Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Anadolu 1. Bölge Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Arif Atılgan, İstanbul’un tarihî kalıntılarla dolu 2 bin 700 senelik şehir olduğunu hatırlattı.
Enerji ihaleleri zamanında olacakEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer başta olmak üzere hiçbir enerji ihalesinin tarihinde en ufak bir değişikliğin söz konusu olmayacağını ve hepsinin belirlenen tarihlerde yapılacağını söyledi. Elektrik üretiminde bilhassa termik santrallerin özelleştirilmesinin söz konusu olduğunu belirten Güler, “Elektrik Piyasası Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” yasalaştıktan sonra söz konusu özelleştirmelerin gündeme geleceğini bildirdi. Konuyla ilgili bir soru üzerine Bakan Güler, yakın zamanda müsteşarın asaleten atanacağını sözlerine ekledi.
Tarih: 9 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye
Işık kirliliği, yıldızları söndürüyorYanlış aydınlatma ve ışık kirliliği, gökyüzünü karartarak yıldızların görülmesini engelliyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar bu yüzden, geceleri gökyüzünü süsleyen yıldızları göremiyor.
Başkan Topbaş; “Suda tasarruf edersek yağışlı mevsime ulaşırız”İstanbul’da suyu kesmeyeceklerini tekrar eden Başkan Topbaş, “İstanbulluları susuz bırakmamak için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Mevcut suyumuzla tasarrufa devam edersek yağışlı mevsime ulaşabileceğiz” dedi.
İngiliz yatırımcıya Türkiye''de ev tüyosuİngiliz The Times gazetesi, fiyatların düşük olduğu Türkiye''ye ilginin arttığını, yatırımcıların da, Türkiye''nin Avrupa Birliği''ne (AB) girmesi halinde fiyatların fırlamasını beklediğini yazdı.
ABD''de konut satışları Mayıs''ta yüzde 4.7 düştüABD''de Mayıs ayında sözleşmeleri imzalanan ve bekleyen konut satışları öngörülenden daha fazla, yüzde 4,7 düştü. Ulusal Emlakçılar Derneği''nden yapılan açıklamada, önceki ay bekleyen konut satışlarının yüzde 4,7 düştüğü belirtildi. Ekonomistler, bekleyen konut satışlarının yüzde 2,8 düşmesini öngörüyordu. Bir yıl önceyle karşılaştırıldığında bekleyen konut satışları yüzde 14 geriledi. Nisan ayında bekleyen konut satışları yüzde 7,1 düşmüştü.
Tarih: 9 Temmuz 2008 Kaynak: CNN Türk
Düğümlü ip…Hükümet tarafından 9 Nisan 2008 tarihinde TBMM’ye iletilen, “Erişme Kontrollü Karayolları Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” ile otoyol özelleştirmelerine yönelik oldukça önemli bir adım atılıyor.
"Körfez''in çamuruyla dev bir ada yapalım"Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, kanal açma, tarama ve tüpgeçit çalışmalarının bir an önce başlatılmasını istedi. İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, daha önce Körfez ile ilgili hazırladığı projelere bir yenisini daha ekledi.
TOKİ, arazileri cilalayıp tezgâha koyacakYabancılara yönelik konut projelerine 5-6 ay içinde başlayacakları bilgisini veren Bayraktar, "Elimizde çok değerli arsalar var. Onları da biraz cilalayacağız ve tezgâha koyacağız" dedi.
240 Milyon YTL''lik İmzaİzmir’in ulaşım sorununu büyük ölçüde rahatlatacak olan 79 kilometrelik Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi’nin en önemli aşamalarından biri daha tamamlandı.
Kızlarağası Hanı dünyaya tanıtılacakBir dönemler İpek Yolu ticaretinin önemli merkezlerinden olan tarihi Kızlarağası Hanı’nı tanıtmak için çalışma başlatıldı.
AOÇ imar plansız kaldıAnkara 13. İdari Mahkemesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) Nâzım İmar Planı’nın yürütmesini durdurdu. AOÇ arazileri, 2006’da bir kanunla Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmiş; belediye 2007’de imar planı hazırlayıp yürürlüğe sokmuştu. Plana dava açan TMMOB’a bağlı odaların açıklamasında “Çiftlikte tarımı kısıtlayacak, çiftliği spor kulüplerine sunacak faaliyetlerin hukuka aykırılığı anlaşılmıştır” denildi. AKP ise arada belediye olsun olmasın, çiftliğin spor faaliyetlerinde kullanılması için yasa hazırlıyor. Tasarıya göre çiftlik 49 yıllığına Gençlik Spor Müdürlüğü’ne devredilecek.
Tarih: 9 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
İstanbul’un kabusu sadece 6 ay geciktiUNESCO’nun İstanbu’a eksiklerini tamamlaması için 2009 Şubatı’na kadar süre vermesini değerlendiren uzmanlar, Dünya Mirası listesinden çıkartılmasının 2010’da Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul için “kabus” olacağını söylüyor.
Pekin sınıfta kaldıOrganizasyona ev sahipliği yapacağı açıklandığı günden beri zayıf insan hakları karnesi ve hava kirliliği nedeniyle eleştiri bombardımanına tutulan Çin’in başkenti Pekin’in, 8 Ağustos’ta başlayacak olimpiyatlara bir ay kala hava kalitesi açısından uluslararası standartları tutturamadığı iddia edildi.
Kültür mirasına eklenenlerBirleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Kanada’da yaptığı toplantıda dünya kültür mirasına yeni yapıtlar ekledi. Kamboçya’da bir Hindu tapınağı, Malezya’da iki tarihi kent, Papua Yeni Gine’de antik bir tarım alanını listeye eklenen tarihi ve kültürel mekânlar arasında. Dünya kültür mirası listesine ilk kez adını yazdıran bir ülke var. O da San Marino. Titano Dağı’nın zirvesindeki, 13’üncü yüzyıldan kalma San Marino Tarih Merkezi listeye girdi. Avrupa’dan adını yazdıran diğer yapıtlar arasında Almanya’nın başkenti Berlin’deki 1910-1933 yıllarında inşa edilen yerleşim birimi örnekleri, Hırvatistan’daki Stari Grad Ovası, Fransa’da, Sebastien Le Prestre de Vauban’ın imzasını taşıyan kale ve başka yapıtlar, Slovakya’daki sekizi kilise ve İtalya’daki, Rönesans döneminden kalma kent merkezleri Mantua ve Sabbioneta yer alıyor.
Tarih: 9 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Yabancılara ‘Acele’ SatışGeçen haftanın ilk günlerine dönelim... Cumhuriyet Başsavcısı iktidar partisini kapatma davasındaki sözlü açıklamalarını yapıyor; yani “AKP’yi eleştiriyor”...
ABD’nin TOKİ’si çöktüABD’deki mortgage piyasasının en büyük iki oyuncusu olan Freddie Mac ve Fannie Mae’in 80 milyar doları bulan “acil” sermaye ihtiyacı, “küresel kriz henüz bitmedi” yorumlarını alevlendirince, Avrupa’dan, Amerika’ya kadar borsalar satışlara yenildi.
Japonya''nın Başı "Tuvalet"lerle Dertteİş, enerji tasarrufuna gelince tüm dünya uluslarına ders verebilecek tek bir millet vardır, o da Japonlar. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki dönemde hızlı bir teknoloji devrimi yaşayan Japonya, bugün petrole olan bağımlılığını önemli ölçüde azaltabilen nadir ülkelerden biri.
Sulukule’ye UNESCO ayarıİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, UNESCO Dünya Kültür Mirası heyeti tarafından eleştirilen “Sulukule Yenilenme Projesi”ni gözden geçireceklerini açıkladı.
Sera gazı emisyonlarını düşürecek büyük bir fırsat: Yeşil binalarZamanımızın çoğu binaların içinde geçmekte. Ekolojik olmayan binalar insanların ve gezegenimizin sağlığını temelden etkilemekte.
Su(suzluk)CHP’nin önceki hafta sonu bilim adamlarının katılımıyla düzenlediği ’İstanbul’un Su Politikası Sempozyumu’na Başbakan Erdoğan’dan sonra Belediye Başkanı Kadir Topbaş da tepki gösterdi.
Kaynaklar''da Ucuz Arazi Satışı İddiasıİzmir’in Buca ilçesi Kaynaklar beldesinde önceki gün gerçekleştirilen operasyon kapsamında, kanundaki yeni düzenlemeyle belediye tüzel kişiliğini kaybedecek olan Kaynaklar’da, bazı arazilerin ucuza satıldığı iddiası da inceleniyor.
Termik Santral Zehir SaçıyorKızıltepe İlçesi Kocalar Köyü sakinleri, köyün yanı başında kurulan termik santral yüzünden topraklarından yeterince verim alamadıklarını ileri sürdü.
Sinpaş, Marmaris''te 39 bin konut yapacakSinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Türkiye''nin büyük şehirlerinin yanı sıra konut talebinin yüksek olduğu sahil bölgelerinde de gelişmeye devam edecek. Şirket, Marmaris İçmeler''de Kızılkum Mevkii''nde 39 bin 307 metrekarelik arsada hasılat paylaşımı suretiyle proje geliştirmek üzere Avrasya Toplu Konut ile anlaşmaya vardı. Yerli ve yabancılara hitap edecek konseptte planlanan projenin yapımına 2009 yılının ikinci yarısında başlanacak.
Tarih: 8 Temmuz 2008 Kaynak: Zaman
Arsaları Tezgaha KoyacağızToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, kaynak geliştirme çalışmaları kapsamında dışarıdan kredi ve fon bulabileceklerini, yabancı ortak getirebileceklerini bildirdi.
Çevre yolu için yapılan köprüler ahır oldu!Burhan Özfatura döneminde trilyonlar harcanarak yapılan yollar, yağmur sularıyla bozulurken Söğütler mevkiindeki 60 metre uzunluğundaki iki köprü ineklere ahır oldu.
Türkiye''de ev alma tüyolarıThe Times gazetesi, Türkiye''deki emlak fırsatlarına işaret ederek fiyatların patlayacağını yazdı. Yabancılara mal satışına ilişkin yasa TBMM''den geçerken İngiliz mülk alıcılarının, fiyatların düşük olduğu Türkiye’ye aktığı, yatırımcıların da, Türkiye’nin AB’ye girmesi halinde fiyatların fırlamasını beklediği bildirildi.
Uşak''ta büyük dönüşümBelediye Başkanı Mesut Apaydın, kültürel ve sosyal projelerle Uşak''ın moden bir kent olduğunu söyledi. Kentin büyük bir dönüşüm yaşadığını belirten Apaydın, ''İzmir-Ankara otobanı ile hızlı tren projeleri Uşak''a çağ atlatacak'' dedi.
Başkan Topbaş’tan ‘suda tasarrufa devam’ çağrısı!Melen Çayı’nda azalma tespit edilmesine rağmen İstanbul’da suyla ilgili riskli bir durumun olmadığını vurgulayan Başkan Topbaş, “Herkesin doğal kaynakları tüketirken çok dikkatli olması gerekiyor.
Yeni Fuar Alanına Dev Kamulaştırmaİzmir’e yeni fuar ve kongre merkezi kazandıracak olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, yapacağı yaklaşık 10 milyon YTL’lık kamulaştırmanın bugüne değin 7.5 milyon YTL’sını mülk sahiplerine ödedi.
''İzmit''in tarihi kentsel dönüşümle korunabilir''İzmit''te çok sayıda tarihi binanın bulunduğunu bildiren Belediye Başkanı Halil Vehbi Yenice, yapıların sağlıklı korunabilmesi için kentsel dönüşümün gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti. Yenice, bu konuda yeterli yetkilerinin olmadığını kaydetti.
İstanbul''un dev kongre oteli açılıyorİstanbul''un Anadolu Yakası''na önemli hareketlilik kazandıracak The Green Park Pendik Hotel & Convention Center, önümüzdeki yıl hizmete açılıyor.
Kovulmamak için bir yıldan az kaldıİstanbul yıllardır ucuna tutunduğu Dünya Kültür Mirası listesinden düşmek üzere. Son karar tarihi 1 Şubat 2009... Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirasını Koruma Komitesi, eksikliklerini tamamlaması konusunda İstanbul’a 2009’a kadar süre verdi.
İşte İzmir''in arsenik haritasıKarşıyaka, Çiğli ve Bornova''da içme suyundaki arsenik miktarı sınır değer olan litrede 10 mikrogramın üzerinde bulunuyor. Bu 3 yerleşim biriminde oran litrede 10-17 mikrogram arasında değişiyor. Diğer ilçelerde ise şu an için bir sorun yok.
Raylı sistemde sona doğru2008 yılı sonuna kadar toplam uzunluğu 34 kilometre olan 5 metro hattı açılıyor. Böylece raylı sistemlerin, toplu taşımacılıktaki oranı yüzde 15’lere çıkacak.
143 bin ton çöp dönüştürülecekBeyoğlu Belediyesi tarafından 2006 yılında başlatılan Ambalaj Atıkları Geri Dönüşümü Projesi başarıyla devam ediyor. Projenin 2 yıllık süresi boyunca 1 milyon 143 bin ton geri dönüşüm amaçlı çöp toplandı. 500 tonu kağıt, 350 tonu cam, 283 tonu metal kutu olmak üzere birçok atığın geri dönüşümü sağlandı. İstiklal Caddesi ve çevresi başta olmak üzere, Taksim, Kabataş, Fındıklı, Karaköy, Kasımpaşa, Sütlüce gibi geniş kapsamlı bir alanda, kamu kurumları, okullar ve iş yerlerinden toplama yapılıyor.
Tarih: 8 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Gültekin Kaya
Çeşmealtı kurtarılıyorUrla İlçe Başkanı Latif Özkan, balıkçı barınağına kanal açılması için Ulaştırma Bakanlığı''ndan 300 bin YTL ödenek geldiğini açıkladı.
Tuz Gölü daha temiz olacakÇevresindeki yerleşim birimlerinden bırakılan atıklarla kirlenen Tuz Gölü’nü kurtaracak en önemli adım olan Konya Atık Su Arıtma Tesisi bitme aşamasına geldi. Van Gölü’nden sonra ülkenin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü’nü sularının azalması dışında tehdit eden en büyük etkenlerden birini de kentsel atıklar oluşturuyor. Konya, Kulu, Cihanbeyli, Eskil ve Şereflikoçhisar ile birçok beldenin atık suları, herhangi bir atık su arıtma tesisi kurulmadığı için Tuz Gölü’ne doğru akıyor. Konya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Ahmet Sorgun, günde 140 bin metreküp atık su işleyecek ve 28.5 milyon dolara mal olacak olan tesisin yıl sonundan önce faaliyete geçirileceğini söyledi.
Tarih: 8 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye
Vagon ihalesinde 2. kez hüsran yaşandıİzmir Büyükşehir Belediyesi''nin kent içi metro ağını geliştirmek amacıyla çalışmalarına başladığı 3.4 kilometrelik Ege Üniversitesi Hastanesi-Bornova Merkez Metro hattı ile 5.5 kilometrelik Üçyol-Üçkuyular Metro Hatlarında çalıştırılmak üzere alınacak vagonların ihalesi ikinci defa hüsranla sonuçlandı.
Cumhurbaşkanı’ndan çevre sözüCumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin küresel ısınmaya karşı uluslararası düzlemde verilmesi gereken mücadelede üzerine düşeni yapacağını belirtti.
Bölgesel kalkınma planı genişliyorGAP’ı bitirmek için kapsamlı bir eylem planını uygulamaya koyan hükümet, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgesel kalkınma planları için de çalışma başlatıyor.
Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı Arazi Geliştirme Konsept Proje İhalesiİstanbul Maslak''ta 21320 m2 arazimiz üzerindeki Vakıf Yönetim Kurulunun 16 Haziran 2008 tarih ve 6 sayılı kararında belirtilen şartların aynen muhafaza edilmesi suretiyle kapalı teklif usulü Arazi Geliştirme Konsept Proje ihalesi açılacaktır.
TOKİ''nin kredi notu BB(-)Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı''nın (TOKİ) kredi notunu BB (-) olarak belirledi.
Kiralar indi, alışveriş merkezlerini kurtarma planı devreye girdiMarkaların ve AVM’lerin zarar etmesini önlemek için 8 AVM; kira indirimi, katkı payı ve reklam desteğini kabul etti. Kira indirim oranları yüzde 10-50 arasında gerçekleşti.
İstanbul Design Week bu yıl 16-20 Ekim''deİstanbul ve Londra ofisleriyle tasarım alanında faaliyet gösteren iletişim ajansı dDf (dream design factory) tarafından organize edilen İstanbul Desing Week bu yıl 16-20 Ekim 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. dDf Ajans Başkanı Prof. Dr. Esra Ekmekçi, 3 senedir devam eden İstanbul Design Week''in, her yıl artan başarısına endeksli olarak bu yıl İtalya''nın en önemli tasarım etkinliklerinden biri olan Zona Tortona''yı düzenleyen Design Partners ve dDf ortaklığında gerçekleşeceğini belirtti. Ekmekçi, iki firmanın birleşmesiyle kurulan Design in Turkey firmasının, Türk kültürünün canlı enerjisiyle İtalyan tecrübesini buluşturduğunu sözlerine ekledi.
Tarih: 8 Temmuz 2008 Kaynak: Sabah
Borova Yapı Kayı İnşaat''la anlaşma imzalıyorBorova Yapi Endustrisi, Kayı İnşaat ile ortak girişim (joint venture) anlaşması imzalıyor. Borova Yapı''dan dün İstanbul Menkul Kıymetler Borsası''na (İMKB) yapılan açıklamada, şirket yönetim kurulunun Kayı İnşaat ile ortak girişim anlaşması imzalanmasına karar verildiği bildirildi. Borsaya yapılan açıklamaya göre ayrıca, Gürcistan Cumhuriyeti Tiflis kentindeki otel, alisveris merkezi, konuttan kompleksi oluşan proje için GMT Real Estade Ltd firmasına teklif verilmesine karar verildi.
Tarih: 8 Temmuz 2008 Kaynak: Hürriyet
TOKİ''ye rekor başvuruTOKİ, 2003 yılından bugüne kadar 81 il ve 431 ilçede 1042 şantiyede 315 bin 747 konut inşa etti.
Antalya sit alanında sürekli gösteri istemiyorAntalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Özgen, Aspendos veya Perge gibi eserlerin sürekli etkinlikler için kullanımını eleştirdi.
11 Eylül''de sendeleyen şirketler mortgage ile ikinci yumruğu yediEmlak krizi başladığından bu yana sadece Wall Street şirketlerinin zararı bile 400 milyar doları geçti. 2008''in ikinci çeyreğine ilişkin gelen kar açıklamalarındaki düşüşlerle birlikte ise ABD''li şirketler son 4 çeyrekte üst üste olmak üzere karlarında düşüş yaşadı.
Çiğli’ye 5 yıldızlı alışveriş merkeziİzmir İl Özel İdaresi ile Çiğli Belediyesi’nin 4 bin 600 metrekare alanda inşaatı süren Alışveriş ve Kültür Merkezi 13 milyon Euro’ya malolacak. 150 yataklı otelin de yeralacağı merkezin yıl sonunda hizmete açılması planlanıyor.
Yabancıya Satmadığımız Sadece Toprağımız KalmıştıYabancılara mülk satışına belirli şartlarla izin veren Tapu Kanunu’nda değişiklik yapan kanun Meclis’ten geçti. Cumhurbaşkanı’nın onayı ile yürürlüğe girecek.
İstanbul’a Guggenheim tarzı kültür merkeziSuna-İnan Kıraç Vakfı’nın yaklaşık 200 milyon dolarlık yatırımla Tepebaşı’nda yapmayı planladığı "Suna Kıraç Kültür Merkezi" projesinde anlaşma sağlandı.
Kültür başkentinin merkez üssünü Kıraç inşa edecekİstanbul Tepebaşı''na inşa edilecek Suna Kıraç Kültür Merkezi''nin önündeki son engel de aşıldı. Kültür merkezinin yapılacağı alanda yüzde 20 hissesi olan TRT ile anlaşmaya varıldı. Suna-İnan Kıraç Vakfı, 200 milyon dolarlık projeyle İstanbul''a dev bir kültür merkezi kazandıracak.
Takvim
<<Temmuz 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.