Haberler

9 Temmuz 2009, Perşembe

Tasarımla İlgili Her Kural Gülünç Müdür?Tasarımla İlgili Her Kural Gülünç Müdür?Tasarım dünyası, görünüşe göre asla sonu gelmeyecek olan sayısız kuralların içinde boğuluyor. "Biçim İşlevi İzler", "Basit İyidir" ve "Az Çoktur" gibi saptamalardan oluşan kurallar listesi, uzayıp gidiyor. Tasarım, gerçekten de sınır tanımıyor ve hal böyleyken yaratıcılığı birkaç eski kurala bağlı kalarak kısıtlamak kulağa gülünç geliyor. Yine de, bazı kuralların da her tasarımcının saygı duyması ve gözetmesi gereken temel prensipler olma ihtimali yüksek. Ancak içlerinden bir tanesi, muhtemelen mimarlara oldukça tanıdık gelecek: "Son dakikaya bırak." Haberin Devamı
"Deutsche Bank Urban Age Award" Bu Yıl İstanbul''u Seçti"Deutsche Bank Urban Age Award" Bu Yıl İstanbul''u Seçti6 Temmuz 2009 Pazartesi günü İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla Kampüsü''nde gerçekleştirilen tanıtım toplantısında Urban Age Yöneticisi ve London School of Economics Şehircilik ve Mimarlık Profesörü Ricky Burdett, Deutsche Bank Alfred Herrhausen Society Koordinatörü Ute Weiland ve Demet Mutman, ödülün konsepti, kapsamı ve şartları hakkında bilgi verdiler.
İstanbul''un tarihi okulları satılıyor mu?İstanbul''un tarihi okulları satılıyor mu?İstanbul''un en değerli semtlerindeki tarihi okul binalarının satılması gündemde. Milli Eğitim Bakanlığı, bu yönde bir çalışma olmadığını açıkladı ama İstanbul Valiliği aynı görüşte değil.
Kadıköy-Kartal Metrosu 2011’de hizmete girecekKadıköy-Kartal Metrosu 2011’de hizmete girecekİnşaatı hızla devam eden Kadıköy-Kartal Metrosu''nu 2011''de hizmete almayı planladıklarını açıklayan Başkan Topbaş, Kaynarca''ya kadar uzatılan metronun Kadıköy-Pendik arasını 35 dakikaya indireceğini, Marmaray ile entegre olacak bu hatla Maslak, havalimanı ve Yenikapı''ya da hızlı ve konforlu ulaşım imkanı olacağını söyledi.
''Metrekare dönemi bitti şimdi metreküple uğraşıyoruz''''Metrekare dönemi bitti şimdi metreküple uğraşıyoruz''Tabanlıoğlu Mimarlık''ın ortaklarından Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, yüksek tavanlarla mimariyi üçüncü boyuta taşıdıklarını söylerken konutlarda yeni trendin birbiri ile geçişi olan alanlar yaratmak olduğunu belirtiyor.
Eroğlu: Hasankeyf bizim kalbimizdeEroğlu: Hasankeyf bizim kalbimizde''Hasankeyf''in kurtuluşu için llısu fırsattır'' diyen Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, Türkiye''nin barajı kendi başına yapmaya kararlı olduğunu tekrarladı.
Minare duvarda cami bodrumdaMinare duvarda cami bodrumdaVan’ın Kazım Karabekir Caddesi’ndeki Soydan İş Merkezi’nin duvarında bir minare yükseliyor. Cami ise iş hanının bodrumunda bulunuyor.
Tarih: 9 Temmuz 2009 Kaynak: Radikal
Hayalet kentte dünyayı kurtaracaklarHayalet kentte dünyayı kurtaracaklarDünyanın en zengin ülkelerinin liderleri G-8 Zirvesi için İtalya''nın L''Aquila şehrinde buluştu. Liderler iklim ve ekonomi konularını masaya yatıracak. Zirvenin düzenlendiği, Nisan''da depremle sarsılan kentte neredeyse kimse yaşamıyor.
Adı Dubai''de yaşayacakAdı Dubai''de yaşayacakBirleşik Arap Emirlikleri''nin finansal merkezi Dubai''de yapılması planlanan bir kuleye, 2007''de 71 yaşında ölen İtalyan tenör Luciano Pavarotti''nin isminin verileceği açıklandı.
Gökdelen Projeleri BeklemedeGökdelen Projeleri Beklemede"Askıda" geçtiğimiz aylarda dünyadaki pek çok mimarlık ofisinde belki de en sık duyulan deyiş oldu. İlk bakışta ufak bir erteleme olarak görünen durum, aslında çalışan durumdaki bir bahçe hortumunun üzerine basmak olarak tanımlanabilir. Kesinti kısa sürelidir. Ya proje gerçekleşme evresine hızlı geçer ya da hortum patlar ve proje sona erer. Projelerin askıya alınmasının istihdam konusunda da etkisi ciddi. Niş market ürünü olan "gökdelen" dünya çapında 280.000 kişilik istihdam kaybına neden olabilir.
"İlk İşim Okullarda Değişim""İlk İşim Okullarda Değişim"Kale Grubu''nun sosyal sorumluluk faaliyetlerini yürüten ve eğitim alanında öncü çalışmalar yapan Dr.(h.c.) İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı (KSV) "İlk İşim Okullarda Değişim" sloganıyla yeni bir sosyal sorumluluk projesi başlattı.
Beyazıt Kütüphanesi 125 yaşında Beyazıt Kütüphanesi 125 yaşında Mehmet Yetik''in kaydettiğine göre halen yirmi personeli olan kütüphane, teknolojik desteğin yanı sıra ciddi bir bakım ve onarıma da muhtaç durumda.
Derede temizlik bitti ama koku bitmedi...Derede temizlik bitti ama koku bitmedi...İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nce temizliği yapılan Kurbağalıdere''nin çevreye yayılan kokusu hala giderilemedi.
Sümbüllü Konak gün sayıyorSümbüllü Konak gün sayıyor1921-23 yıllarında Ülkü Özalp''in dedesi Rasim Vehbi tarafından yapılan tarihi yapı, Bursa''nın en gözde noktalarından biri olan Tophane sırtlarında yer alıyor ve mimarisiyle göz kamaştırıyor.
Ilısu''dan üç finansör ülke resmen çekildi, çevreciler memnunIlısu''dan üç finansör ülke resmen çekildi, çevreciler memnunBatman''ın tarihi ilçesi Hasankeyf''i sular altında bırakacak Ilısu Barajı''na finansör olan Almanya, Avusturya ve İsviçre''deki kredi kuruluşları projeden desteklerini çektiklerini resmen açıkladılar.
Karayolları''nın bıraktığı 3. köprü izleriKarayolları''nın bıraktığı 3. köprü izleriCNN TÜRK 3. köprünün izini sürmeye devam ediyor. İstanbul''un kuzeyinde gizliden gizliye süren, ancak kimilerince çoktan haritalarla bile takip edilen çalışmaya ait detaylar şaşırtıyor.
İran Karşıt Lideri Mimar Mousaviİran Karşıt Lideri Mimar MousaviBatı dünyası, iktidar partisinin tüm karşıt çabalarına rağmen İran''dan sızan resimleri, kamera görüntülerini ve "twitter" ile benzeri sitelerde yayınlanan haberleri ilgi ile izliyor. Yayınlarda, karşıt lider Hüseyin Mousavi bir sanatçı ve mimar olarak tanımlanıyor. Bunun tam olarak Mousavi''nin politikasında ne anlama geleceği herkesin tahminine açık. Obama "mimar olmak isterdim" dediğinde, kampanyasında bir farklılık yarattı. Bu yorum, kendisini küresel anlamda tüm tasarımcılara sevdirdi ve yapılı çevre politikasına bir nebze olsun güvenilirlik ekledi. Obama''nın tersine, Mousavi kanıtlanmış politik kaydı olan kalifiye bir mimar.
Uzaylı metrobüsler geliyor...Başta Genel Müdür Mehmet Öztürk olmak üzere metrobüs sisteminde aksaklıklar olduğunu kabul eden İETT, yenilikler için kolları sıvadı. İstanbul''un metrobüsleri artık uyduyla uzaydan yönetilecek.
Metro, Sabiha Gökçen''e kadar uzuyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi, metro çalışmalarının Sabiha Gökçen Havaalanı''na kadar uzatılması için proje çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.
Adalar şiirini yitirdiSit alanı olmasına rağmen üç adada 700 adet yıkılması gereken kaçak yapı var. Yıllardır çıkar ilişkileri sayesinde yıkılamamış. Ancak, Ada Belediye Başkanı Farsakoğlu, önümüzdeki yıllar için bu rant hastalığını yenmekte kararlı.
YKS''den "Bandırma AVM" ile ilgili AçıklamaYKS Tesis Yönetim Hizmetleri AŞ, 06 Temmuz 2009 tarihli Taraf gazetesinde yer alan "Gayrimenkul Yatırımcısı Tam Siper" başlıklı haberde geçen Bandırma''daki Alışveriş Merkezi''nin yatırımından vazgeçildiğine ilişkin bilginin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aliağa planlamanın geleceğine yön veriyor9 Eylül Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama öğrencileri 1 yıl boyunca Aliağa''yı inceleyecek. Öğrencilerin Aliağa''daki 10 günlük saha çalışması başladı.
Tarihî Sümbüllü Konak, Bursalıların hizmetine açılacakBursa''da, tarihî Sümbüllü Bahçe Konağı''nın inşaatında son aşamaya gelindi. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, inşaatı hızla devam eden Sümbüllü Bahçe Konağı''nda incelemelerde bulundu.
Bakan rest çekti, Ilısu için yeni formül aranıyorAlmanya, Avusturya ve İsviçre''nin kredi vermekten vazgeçtiği Ilısu Barajı için Çevre ve Orman Bakanlığı, konsorsiyumun kararını bekliyor. Bakan Veysel Eroğlu, "Barajı yapmak için herhangi bir desteğe ihtiyacımız yok" derken, yeni kredi bulunup bulunamayacağı, ve çalışmalara nasıl devam edileceğine ilişkin yeni bir yol haritası çizileceği öğrenildi.
Tulip Turkuaz satışa çıktıProje dünyanın en önemli 10 mimarından biri olarak gösterilen Ken Yeang tarafından tasarlanmıştı.
Atakule''de ''blok satış'' için bilgi odası süreci başladıAtakule Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş''nin yüzde 51 çoğunluk hisselerinin satışında ön teklifi veren yatırımcılarla bilgi odası sürecinin başlatıldığı duyuruldu.
TOKİ lüks tatil köyü yapacakSahil bölgelerindeki bazı Hazine arazileri TOKİ''ye devredildi. TOKİ buraya yabancılara yönelik yazlık villalar inşa edecek. Maliye''ye pay verildikten sonra kalan parayla dar gelirlilere konut yapılacak.
İnşaat kesiminde daralmaKrizle beraber iktisatçı fıkralarında gözle görülür bir artış var. Sevgili dostum Tavit Köletavitoğlu''ndan aldığım SMS''i sizinle paylaşmak istiyorum. "Dün öngördüklerinin bugün neden gerçekleşmediğini yarın açıklayabilen kişiye ‘iktisatçı'' denir."
Fransız Lafarge, Van Çimento’yu 33 milyon Euro’ya Aşkale’ye sattıTürkiye''nin "En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu" listesinde yer alan Aşkale Çimento, Fransız çimento devi Lafarge Grubu''ndan Van Çimento''yu 33 milyon Euro''ya satın aldı. Aşkale Çimento Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, uzun süredir görüşmeler yaptıkları Lafarge Grubu ile anlaştıklarını açıkladı. Yücelik, mütevazı bir ortaklıkla 16 yıl önce yola çıkan Aşkale Çimento''nun, Van Çimento ile birlikte gücüne güç kattığını ifade etti.
Van Çimento, Aşkale''nin olduDoğu''nun sanayi lokomotifi olarak gösterilen Aşkale Çimento, Fransız çimento devi Lafarge grubundan Van Çimento''yu satın aldı. Aşkale Çimento Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, uzun süredir görüşmeler yaptıkları Lafarge ile anlaşarak Van Çimento''yu 33 milyon Euro''ya satın aldıklarını açıkladı. Satış sözleşmesinin imzalandığını belirten Yücelik, mütevazı bir ortaklıkla 16 yıl önce yola çıkan Aşkale Çimento''nun, Van Çimento ile birlikte gücüne güç kattığını ifade etti. Aşkale Çimento''nun, Erzurum, Trabzon, Erzincan, Gümüşhane ve Ağrı''da tesisleri bulunuyor. Lütfü Yücelik, ihracata odaklandıklarını vurgularken, "Bizim için ihracat çok önemli. Trabzon Çimento ile birlikte bu anlamda güzel adımlar attık. Van Çimento ise ihracat noktasındaki hedeflerimizi pekiştirecek. Hedefimiz İran ve Türk cumhuriyetlerine daha fazla ütün satmak." dedi.
Tarih: 9 Temmuz 2009 Kaynak: Zaman
Yurtdışı müteahhitlere Güneydoğu teşviki geliyorBüyük müteahhitler denince, yıllık iş hacmi 1 milyar dolar ve üzeri olanlar anlaşılır ki, bunların sayısının da sektörün ilk 23 firmasıyla sınırlı olduğunu söyleyebiliriz.
Alacağımızın hakkaniyetle ödeneceğine inanıyorum''Seyrantepe için 75 milyon dolar harcadık, sadece KDV olarak 8-10 milyon dolar alacağımız var''
"Ilısu''da kararlılığımız devam ediyor"Çevre ve Orman Bakanlığı, Ilısu Barajı''nın inşasında yeni bir sayfa açıldığını bildirdi.
Urla Meydan projesi başlıyorUrla''nın en büyük projelerinden biri olarak gösterilen 14 bin metrekarelik alanı kapsayan Urla Meydan Projesi 2 yıllık gecikmenin ardından hayata geçiyor.
Tahran''da en ''kirli'' günlerİran’ın başkenti Tahran’da hava kirliliği tehlike sınırını aştı. Son 30 yılın en ‘kirli’ günlerinin yaşandığı kentte tüm kamu daireleri için bugün de tatil ilan edilirken, sanayi kuruluşlarının tatil süresinin hafta sonuna kadar uzatılabileceği belirtiliyor. Kentin belli merkezlerinde seyyar acil müdahale merkezleri oluşturuldu, halka ücretsiz maske dağıtılıyor. Yetkililer mecbur kalınmadığı sürece dışarı çıkılmamasını isterken, özel araçların trafiğe çıkmasına bazı şartlar getirildi. Sağlık Bakanlığı da solunum yolu ve kalp hastalarıyla yaşlı ve çocukların açık alana çıkmaları halinde ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalacakları uyarısını yineledi. Suudi Arabistan, Irak ve ülkenin güney bölgelerinden gelen kum fırtınası güneybatıdaki birçok eyalette de yaşamı olumsuz etkiliyor. Aşırı toz ve kum zerreciklerinin neden olduğu kirliliğin, görüş mesafesini azalttığı birçok kentte yurtiçi uçak seferleri iptal edildi. Sağlık Bakanlığı, dünyanın en kirli şehirlerinden biri olan Tahran’da yılın sadece 21 gününün temiz olduğunu açıklamıştı.
Tarih: 8 Temmuz 2009 Kaynak: Radikal
İstanbul''u sevindiren ‘gerileme!''Bir İngiliz şirketinin araştırmasına göre, dünya kentleri arasında geçen yıl pahalılıkta 23''üncü olan İstanbul, bu yıl 53''üncü sıraya geriledi.
Agora İzmir''le buluştuKent merkezinde "dünyanın en büyük antik agorası" kabul edilen tarihi İzmir Agorası''nda Büyükşehir Belediyesi''nin yaptığı kamulaştırmalarda ilk 4 etap tamamlandı.
Elveda IlısuGene olmadı. Ilısu Barajı''nı yapmayı önce 1997''de Necmettin Erbakan hükümeti denedi. Proje, ihalesiz olarak İsviçre konsorsiyumu Sulzer Hydro ve ABB Power Generation''a verildi.
TOBB, Türkiye''nin tehlikeli atık patronu olmak istiyorTOBB, ‘tehlikeli atıklar'' için harekete geçti. Çevre Bakanlığı''na başvuru kabul edilirse 6 bölgede tesis kurarak Türkiye''de tehlikeli atıkta tek yetkili olacak.
Uydukent inşaatı yine durdurulduMahkeme, Kuşadası Belediye Meclisi''nin iki yıl önce aldığı imar tadilatı kararını, plana aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti. 10 yıllık sorun, kangrene dönüştü.
Athena Tapınağı ayağa kalkacakÇanakkale''nin Ayvacık İlçesi''ndeki Assos Antik Kenti''nde kazılar 15 Temmuz''da başlayacak. Tarihi mirasın ön cephesi de aslına uygun olarak restore edilecek.
Bu adanın sesini duyan yok mu?Kışın yaklaşık 3000 kişinin yaşadığı, yaz aylarında ise 100 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlayan, Avrupalıların olsa değeri ölçülemeyecek ama Türkiye''de bir türlü hakkı verilmeyen Marmara Denizi''nin tam ortasındaki Avşa''ya bu yıl da demir attım.
Fuji-Miyamoto International’ın İtalya’daki L’Aquila Depremi İnceleme RaporuFuji-Miyamoto International, İtalya''daki L''Aquila depremi hakkında yerinde yaptığı çalışmalar sonucu bir inceleme raporu hazırladı.
Simit Sarayı''ndan sonra Pilav Arabaları! Cüneyt Ortamın bir arkadaşıyla birlikte ortak geliştirdiği son derece çarpıcı logosu, hijyen görüntüsü ve pratikliğiyle hakikaten modern pilav arabaları projesi ilginç geldi.
TOKi yabancıya villa satıp, fakire ev inşa edecek!Sahil bölgelerindeki bazı Hazine arazileri TOKİ''ye devredildi. TOKİ buraya yabancılara yönelik yazlık villalar inşa edecek.
İttirme belgesi, götürgeci karıştırdıİETT''nin yolda kalan metrobüsler için düzenlediği ‘ittirme talimatnamesi'' mizahçıları tabiri caizse ‘dumura'' uğrattı. Kimi "Şoförlere nikâh kıyma yetkisi verilsin" dedi, kimi de "İttir hacııı"
Enerjide Türkiye''nin hızını kriz kestiBritish Petroleum tarafından hazırlanan "BP Enerji Raporu-2008"e göre Türkiye''de enerji tüketimi bir önceki seneye göre 2008 yılında yüzde 1,2 oranında artış gösterdi ve geçen sene dünya enerji tüketiminin yüzde 0,9''unu gerçekleştirdi.
Başkan Aziz Kocaoğlu, metro inşaatları için yeni tarih verdi Bir türlü bitirilemeyen metro inşaatları, İzmir''in en önemli gündem maddelerinden biri olmaya devam ediyor.
TOBB''un Zeytinburnu projesine onay çıktıTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği''nin (TOBB) Zeytinburnu arazisine imar onayı çıktı. Arazinin komşuları Sinpaş ve Delta İnşaat ile ortak hareket etmeyi planlayan TOBB, eylül ayında proje taslağını hazırlayacak. Arazide üç çeşit emsal olduğunu söyleyen İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Başkanı ve projenin koordinatörü İbrahim Çağlar, ''5-10 bin metrekarelik açık ofisler, rezidans, butik otel yapımı düşünülüyor'' dedi. TOBB''un iki yıl önce Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı''ndan KDV hariç 392 milyon liraya aldığı 73 bin m2''lik arazisine Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın imar onayını verdiğini söyleyen Çağlar, arazi komşuları Sinpaş ve Delta İnşaat ile ortak imar planı hazırlanabileceğini belirtti. Sinpaş''ın Zeytinburnu''nda 17 dönümlük arazide rezidans ve otel yaptığını; Delta İnşaat''ın ise 40 dönüm arazide konut yaptığını anlatan Çağlar, ''Bu projeler bizim arazinin yanında. Müşterek çalışmaya da girebiliriz. Projenin taslağı ekimde ortaya çıkar'' dedi.
Tarih: 8 Temmuz 2009 Kaynak: Akşam
20 bin kişiye istihdam sağlayacak teknokent projesi yapboza döndüUrla''yı dünyanın sayılı "bilişim vadisi" bölgelerinden biri yapacak, bölgeye çekeceği 4 milyar dolarlık yatırımla yaklaşık 20 bin kişiye istihdam sağlayacak Teknokent projesi, tarafların anlaşamamaları nedeniyle bir türlü başlayamıyor.
Ha Su Isıtıcısı, Ha Baz İstasyonuUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım İzmir''de düzenlenen Baz İstasyonları ve İnternet güvenliği Konferansı''nda yaptığı konuşmada Yargıtay''ın baz istasyonlarının şehir dışına taşınması yönündeki kararını eleştirdi ve baz istasyonlarıyla, bazı elektirikli cihazları aynı kefeye koydu. Hayatımızda yer edinen birçok aletin elektromanyetik dalga yaydığına değinen Yıldırım, "Su ısıtıcısı, elektrikli battaniye, walkman, notebook, bilgisayar tüpü, modem, mikrodalga fırın gibi günlük hayatımızda yer alan birçok alet elektromanyetik dalga yayıyor. Baz istasyonu da onlardan biri. Gülü seven dikenine katlanır" diye konuştu.
Karatay''a Olimpiyat ParkKaratay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, temeli atılan Olimpiyat Parkı''nın Karatay Belediyesi Hizmet Binası''ndan sonraki ikinci büyük proje olduğunu söyledi.
Türk tasarım Oscarları sahiplerini buldu Genç tasarımcıları desteklemek, sektöre yeni tasarımlar kazandırabilmek ve sanayici ile tasarımcıyı aynı platformda buluşturmak amacıyla 5 yıldır düzenlenen Endüstriyel Tasarım Yarışmasında kazananlar ödüllerini aldı. Yarışmada, altı kategoride yarışan 353 projeden 31’i ödüllendirildi. Toplam 108 bin 500 TL para ödülünün verildiği yarışmada birinci olan dört tasarımcı, yurtdışında bir yıl süre ile eğitim alma şansı kazandı. Ayrıca birinci seçilen tasarımlar, Tendence Internationale Frankfurter Herbstmesse 2009 Fuarı’nda sergilenmeye başladı. Öte yandan 12-16 Şubat tarihlerinde Frankfurt’ta gerçekleştirilecek Abmiente İnternationale Frankfurter Messe 2010 Fuarı’nda bir standda sergileme imkanı sağlandı.
Tarih: 8 Temmuz 2009 Kaynak: Türkiye
EXPO REAL Ekim''de kapılarını açıyorGayrimenkul fuarı, 5-7 Ekim 2009 tarihleri arasında Münih''te düzenlenecek.
Çevreciler 24 Ekim''de sokaklara çıkacakDünyada iklim değişikliği ile ilgili ilk kitabın yazarı ve atmosferdeki karbondioksit oranının 350 pmm''yi geçmesine dikkat çekmek için oluşturulan 350.org çevre hareketinin yürütücülerinden Bill McKibben, "artık çok geç" dememek için herkesi harekete geçmeye çağırdı.
Üçüncü köprü: Yılgınlık yok direniş var!Kimse, yaz rehavetine getirdik, üçüncü köprüyü Sarıyer-Beykoz güzergâhına kakalarız sanmasın.
Takvim
<<Temmuz 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.