Haberler

9 Ağustos 2006, Çarşamba

Jinhua Mimarlık ParkıJinhua Mimarlık ParkıSanatçı, tasarımcı ve küratör Ai Wei Wei* tarafından biraraya getirilen 16 mimar, Şangay’ın güneyinde bulunan Yiwu Irmağı’nın kıyılarına çadırlardan oluşan bir mikro-şehir kurdular. Jinhua, Zhejiang bölgesinde, Çin Halk Cumhuriyeti’nin ortadoğusunda, Hangzhou’nun yaklaşık 130 km güneyinde bulunan bir şehir. Dış bölgeleriyle beraber şehrin nüfusu 4,5 milyonun üzerinde bulunuyor. Şehir; antik bir tarihe ve de endüstri, tarım ve turizme bağlı gelişmekte olan bir ekonomiye sahip. 2002 yılında şehir hükümeti daha önce tarımsal alan olan Jindong Bölgesi’ni yüksek konaklama ve servis imkanları olan bir şehir bölgesine dönüştürdü. Haberin Devamı
Gökkuşağı rekreasyon alanı açılıyorGökkuşağı rekreasyon alanı açılıyorAnkara Büyükşehir Belediyesi''nin yaptırdığı Gökkuşağı rekreasyon alanı, 20 ağustos pazar günü açılacak. Ankara Büyükşehir Belediyesi''nin yazılı açıklamasına göre, Milli Kütüphane önündeki 340 metrelik altgeçit üzerinde inşa edilen rekreasyon alanı törenle hizmete girecek.
İspanyolların yeni gözdesi İstanbulİspanyolların yeni gözdesi İstanbulİspanya''nın en yüksek tirajlı gazetelerinden ABC''nin haftasonu dergisi, İstanbul''u Avrupalıların ''yeni modası'' olarak tanımlıyor.
KüpşekerKüpşeker4 yıllık bir planlama ve yapım süresinden sonra Zollverein Designschule (İşletme ve Tasarım Okulu) 31 Temmuz 2006 tarihinde Essen kentinde bitirildi ve teslim edildi.
Tanrıça Artemis’in başını da çaldılarTanrıça Artemis’in başını da çaldılarDenizli’de Tavas İlçesi’nin Vakıf Köyü’nde bulunan Herakleia Salbake Antik Kenti’nde 5 tonluk blok üzerinde bulunan Herakleia Hieronu Anıt Mezarı’ndaki Avcılık Tanrıçası Artemis’in başının çalındığı ortaya çıktı.
2006 Aluminyum Mimarlık Yarışması ve Ödülleri Duyuruldu2006 Aluminyum Mimarlık Yarışması ve Ödülleri DuyurulduAvusturya Mimarlar Derneği ve Mimarlar Odası, Aluminium Fenster Institut (Aliminyum Pencere Enstitüsü) ile ortak düzenledikleri Aluminyum Mimarlık Yarışması’nı ve Ödülleri’ni duyurdular.
Orman yangınları 90 hektarı kül ettiOrman yangınları 90 hektarı kül ettiAnkara Hasanoğlan Taşlık ve Tokluoğlu deresi mevkiindeki ağaçlandırma sahasında çıkan ve 60 hektar ormanlık alanı kül eden yangın kontrol altına alındı. Tokat''ın Almus ilçesinde çıkan orman yangınında ise yaklaşık 30 hektar ormanlık alan tahrip oldu.
Hilton zincirinin son halkası Seyşeller''deHilton zincirinin son halkası Seyşeller''deDünyanın en büyük otel zincirlerinden olan ve 500''ün üzerinde otelin işletmeciliğini yapan Hilton Grubu''nun son durağı Seyşel Adaları oldu. Dünya harikası bu bölgede beş yıldızlı Northolme Hotel''in işletmeciliğini 28 milyon dolara alan Hilton, şimdi de ikinci bir otel için yer bakıyor.
Küllerinden doğan şehir: NürnbergKüllerinden doğan şehir: NürnbergBin yıllık tarihi, İkinci Dünya Savaşı sırasında Hitler''in izini yok etmeye kararlı müttefiklerin bombardımanı altında yok olan Almanya''nın Nürnberg kenti, 1960 yılına kadar aslına uygun olarak yeniden inşa edildi.
Yeni TiranYeni TiranTiran, Avrupa’nın son 15 yıl içerisinde değişen bir başkenti. 1990 yılında Arnavutluk''ta komünist rejimin düşmesinden sonra şehir demokrasinin gelişimi, göç, oluşan kargaşa sonrası askeri müdahale ile dramatik ekonomik kriz yaşanması ve daha sonra da hızlı ve oransız bir biçimde ekonominin gelişmesi gibi postmodern prenslerin ellerinde bulunan, pragmatik kentsel politika hikayeleriyle karşı karşıya kaldı. Sürreal bir çıkmaz süreci içinde olan, belediye başkanı ve başbakan arasındaki düellonun azalmasını bekleyen şehre, Pier Paolo Tamburelli’nin anlatımı ve Valentina Gugole’nin fotoğraflarıyla bir görsel gezi düzenleyelim.
Yeni Ülkeler, Kentler mi?Yeni Ülkeler, Kentler mi?Özgürlüğün peşinden koşan en son devlet adamı, Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone. Süper kentlerin yükselişi ulus-devleti tehdit mi ediyor?
İmparator’un Sığınağı Artık Yasak Olmayacakİmparator’un Sığınağı Artık Yasak OlmayacakAmerikalı koruma uzmanı John Stubbs, zarif kaligrafi çizgileri hakkedilmiş tozlu pano duvarın önünde durduğunda el lambasını yakmış Yasak Şehir’in içindeki bir karanlık merdiven boşluğunda ağır ağır yukarı çıkıyordu.
Betonart''ın 11. Sayısı Çıktı!Betonart''ın 11. Sayısı Çıktı!Betonart Dergisi 11. sayısı ile bayilerde yerini alırken, birbirinden farklı makaleler, röportajlar ve projelerle mimarlık yayıncılığındaki iddiasını sürdürüyor. İç Mekanda Beton konulu dosyanın editörlüğünü Çağıl Yurdakul üstlenirken, Emine Görgül de gelecekçi filmlerde iç mekan tasarımına dair önemli bir yazıyla dosyaya katkıda bulunuyor. Dosyanın dışında Pritzker Ödüllü mimar Paulo Mendes da Rocha ile yapılan bir röportaj ve mimarın Brezilya Heykel Müzesi projesi dergide yerini alıyor. Kanadalı bir mimarlık ofisi olan Moriyama & Teshima, Kanada''nın savaşa karşı duruşunu şiirsel Savaş Müzesi projesi ile hayata geçiriyor.
Zeugma''ya ''arkeopark'' çatısıAntik Kent''te geçen yıl başlatılan bilimsel kazıya başkanlık eden Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Kutalmış Görkay, 45 kişilik ekiple yürüttükleri çalışmaların 30 Ekim''e kadar süreceğini söyledi.
Koç''tan ''müzelik'' yanıtlarKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, bu yıl içerisinde Bolu, Denizli ve Eskişehir müzelerinde hırsızlık olayları meydana geldiğini bildirerek ''Eskişehir Müzesi''nden çalınan Hygieia heykel başı 2006 Mart ayında İstanbul''da bulunmuştur" dedi.
Bir saatlik yağmur İstanbul’u felç ettiİstanbul’da sabah saatlerinde özellikle Anadolu Yakası’nın bazı ilçelerinde sağanak şeklinde yağan yağmur, hayatı olumsuz etkiledi. Yaklaşık 1 saat süren yağmurda Kartal’da bazı ev ve işyerlerini su bastı.
Boğaz’a saray izni istiyorSuudi Arabistan Kralı Abdullah’ın Türkiye ziyareti ile, kralın 1984 yılında satın aldığı Beykoz Kandilli sırtlarındaki Sevda Tepesi gündeme geldi. 27 milyon dolara satın aldığı araziye imar izni verilmediği için tek bir çivi bile çakamayan kral, Boğaz’ın tüm ihtişamını gözler önüne seren tepeye rezidans yaptırmak istiyor.
Bakan Çelik''ten ''Okul yapın'' çağrısıMilli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ''''Hükümetimiz iktidara geldiğinden beri en büyük payı milli eğitime ayırıyor'''' dedi ve yardımseverleri okur yapmaya çağırdı.
Tarihi Yalılar Havai Fişek Tehdidi AltındaSon zamanlarda muhtelif sebeplerle kullanılan havai fişeklerin Boğaz’daki tarihi yalıları tehdit ettiği öne sürüldü. Havai fişeklerin bir kıvılcımıyla yalıların yok olabileceğini söyleyen Yeniköy’deki 220 yıllık Abubekir Yalısı’nın sahibi Suna Mardin, yetkilileri, Boğaz’da havai fişek gösterilerini yasaklamaya çağırdı.
Diyarbakırlılar Dicle Nehri''ni Salla Değil, Feribotla GeçecekSiyasi literatürde sıkça kullanılan ‘Kayseri’ye gemi getireceğim’ lafı Diyarbakır’da gerçekleşiyor. Denizle hiçbir bağlantısı olmayan Diyarbakır’a gemi gidiyor.
TOKİ''den lüks konut satışı için ucuz krediToplu Konut İdaresi (TOKİ), konut kredilerinin faizinin artması ve piyasadaki gelişmeler nedeniyle durma noktasına gelen lüks konutların satışını hızlandırmak için yeni bir formül geliştirdi.
Çankaya''nın Belediyesi''''Belediyecilikte en önemli sorunumuz, yasadan kaynaklanıyor. Çünkü yeni yasa, ilçe belediyelerini hemen hiç yetkisiz denecek şekilde pasifleştirdi. Bir büyük kentte alınacak kararlar sadece büyükşehir belediye başkanının inisiyatifine bırakılıyor. Biz sadece çöp toplama ve park sulama konusunda yetkiliyiz!''''
Hasankeyf için Neden Bu İnat?Bir yanda binlerce yıldır hiç durup dinlenmeden akıp giden bereket musluğu Dicle, bir yanda tarih boyunca bu bereket musluğundan kana kana içmiş uçsuz bucaksız Mezopotamya.
TOKİ''den, lüks konut alacaklara kolaylıkToplu Konut İdaresi (TOKİ), konut kredilerinin faizinin artması ve piyasadaki gelişmeler nedeniyle durma noktasına gelen lüks konutların satışını hızlandırmak için yeni bir formül geliştirdi. TOKİ Başkanvekili Erdoğan Bayraktar , vatandaşı, bankadan daha düşük faizle kredilendirmiş olacaklarını bildirdi. Bayraktar, ''''Buna göre, halen 1-2 yıl civarında olan bu projelerdeki vadeyi 5 yıla çekeceğiz. Vatandaş, elindeki, yastık altındaki parasını yüzde 20-30 peşinata yatıracak. Sonra 5 yıl vadeli konutu alacak. Aylık yüzde 1.2-1.5 faiz uygulanacak'''' dedi.
Tarih: 9 Ağustos 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Karayolları arazisi yine mahkemelikYapı-Yol-Sen, Zincirlikuyu''daki Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü arsasının satışına ilişkin Bakanlar Kurulu ve İstanbul Defterdarlığı tarafından alınan kararların iptali için dava açıyor. Yapı-Yol-Sen, 2002 ve 2004 yılında aynı konuyla ilgili açtığı davaları kazanarak satış kararları iptal ettirmişti. Yapı-Yol-Sen Genel Başkanı Bedri Tekin , 18 Ağustos''ta Zincirlikuyu''da üzerinde Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü''nün kurulu olduğu arsa üzerindeki binalarla birlikte satılacağını belirtti. Toplam 96 bin 500 metrekarelik alana ilişkin İstanbul Defterdarlığı duyurularında ''''eşsiz Boğaz manzaralı'''' ifadesinin kullanıldığını kaydeden Tekin, ''''Daha önce de müdürlüğün bulunduğu alan birilerinin hep iştahını kabartmıştı'''' dedi. Tekin, ''''Kaç tane karar verilirse verilsin AKP iktidarı ''eşsiz boğaz manzaralı'' bu satıştan vazgeçemezdi, geçmedi de. İmar planı değişikliği yaptılar. 5018 sayılı yasa ile Karayolları''nın mülkiyetindeki tüm taşınmazları hazineye devrettiler. Bu arsanın daha önceki satış isteği de şimdiki satış isteği de birilerine peşkeş çekmek içindir. Arsanın alıcısı bellidir: Dubai Şeyhi El Makdum . Arsada yapılacak plazadaki ofisler için broşür bile bastırıldı'''' dedi.
Tarih: 9 Ağustos 2006 Kaynak: Cumhuriyet
İmar izni mümkün değilSuudi Kralı Abdullah bin Abdülaziz el-Suud ''un henüz ''''prens'''' lik yıllarında Boğaziçi kıyılarında satın aldığı ünlü ''''Sevda Tepesi'''' yeniden gündemde...
İmar Düzeni...Bir ülkenin imar düzeni onun gelişmişliği ile bağlantılıdır. Geri kalmış ya da gelişmemiş toplumlarda kentlerin ve diğer yerleşim yerlerinin düzensiz oluşumu bundandır. Batı''da ortaçağın ardından özellikle kentlerde gözlemlenen imar hareketleri, sözünü ettiğimiz toplumsal gelişmenin göstergeleridir.
İstanbul''u en iyi hangisi anlatıyor?"2010 Avrupa Kültür Başkenti" olan İstanbul için afiş hazırlama projesi başlatıldı. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Girişim Grubu, Türkiye''de isim yapmış 64 grafik tasarımcısına "Siz olsaydınız, nasıl bir İstanbul afişi hazırlardınız?" sorusunu yönelterek bir teklifte bulundu.
TOKİ''nin ''çevre vergisi''ne tepkiTürkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan İğnebekçili, dünyanın bazı ülkelerinde çimento üretiminden veya ihracatından çevre vergisi alındığı iddiasının tamamen yanlış ve hayal ürünü olduğunu savundu. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, ihraç edilen çimentodan çevre vergisi alınmasını önermişti. İğnebekçili, çevre vergisiyle ilgili yaptığı açıklamada, sanayileşmede Türkiye''den çok daha ileri noktada olan ülkelerin bile böyle bir kısıtlamayı reddettiğini söyledi. İğnebekçili, AB ülkelerindeki çimentocuların, ülkeler bazında kendilerine tahsis edilen kotalarla üretim yaptıklarını ve herhangi bir çevre vergisi ödemediklerini belirtti.
Tarih: 9 Ağustos 2006 Kaynak: Milliyet
Felaket Adım Adım Geliyorİsrail''in Lübnan''ı yerle bir eden bombardımanı şiimdi Akdeniz''i vuruyor. Lübnan''daki bombalanan petrol tesislerinden denize sızan 15 bin tona yakın petrolün Doğu Akdeniz''de eşi görülmemiş bir çevre felaketine yol açabileceği uyarısı yapılıyor.
Zincirlikuyu''da Yargı Savaşı BaşladıKESK''e bağlı Yapı Yol Sen''in Genel Başkanı Bedri Tekin, İstanbul Zincirlikuyu''da halen üzerinde Karayolları 17''nci Bölge Müdürlüğü''nün bulunduğu çok değerli arsanın 18 Ağustos''ta satılacağını belirterek, yargıya başvurduklarını söyledi.
Zeytinburnu-Bağcılar Tramvay Hattının Araçları Sefere HazırAğustos ayı içinde hizmete girmesi planlanan Zeytinburnu-Bağcılar tramvay hattında hizmet verecek araçların rehabilitasyon çalışmaları tamamlandı.
Marmaray tüplerini yerleştirme çalışmaları başlıyorMarmaray projesinde deniz dibine 11 adet tüp yerleştirecek olan Ecem Sultan dubası, Haydarpaşa Limanı''ndan Heybeliada açıklarına alınıyor.
Yabancıya mülk satışında İspanya modeli inceleniyorYabancılara mülk satışında İspanya modelinin Türkiye''de uygulanması üzerinde duruluyor. Edinilen bilgiye göre, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, temmuz ayında gerçekleştirdiği İspanya gezisi sırasında, yabancılara mülk satışı konusunda inceleme ve temaslarda bulundu ve yabancıların büyük ilgisini çeken İspanya''nın, taşınmaz satışında nasıl bir model uyguladığı ve ikinci konutların nasıl değerlendirildiği mercek altına alındı.
Zorunlu Deprem Sigortası''nda hüsranMarmara depreminin hafızalarda bıraktığı izler tazeliğini korurken, aradan geçen yedi yıla rağmen hala yeterince ders almadığımız görülüyor.
Hasankeyf ve UtançÖyle çıkıp ''''Biz Türkler şöyle kahramanız, böyle kahramanız'''' diye kasım kasım kasılmayalım. Ya da ''''Biz Türkler vatan dedik mi, akan sular durur'''' diye kendi kendimizi gaza getirmeyelim.
Tarihi Görselliğiyle Mardin MüzesiFarklı birçok kültürün beşiği olan Mardin, değişik mimarisiyle açık bir müze görünümündedir. Kuruluşundan bugüne kadar geçirdiği yönetim değişimleri, savaşlar ve olaylar kentin mimarisini pek etkilememiş. Mardin, iyi korunmuş ve en az bozulan kentlerimizden biri olmuştur. Kent merkezi, özgünlüğünün korunması amacıyla site alanı içindedir.
Mimarî koruma, ödülle özendirilecekKültür ve Turizm Bakanlığı, mimarî mirasa ilgiyi canlı tutmak için “Ulusal Mimarlık Koruma Ödülleri” verecek. Bakanlığa bağlı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce verilecek ödüller iki ana başlıkta toplanıyor. Koruma Uygulama başlığı altında Tarihî Çevrede Yeni Yapı Ödülleri, Uygulama Başarı Ödülü, Yapımcı Ödülü, Restorasyon Uygulama Dalı Ödülleri, Restorasyon-Koruma Başarı Ödülü, Yapımcı Firma ya da Ekip Ödülü, Ustalık Ödülü, Tarihî Çevre Koruma Kapsamında Sokak Sağlıklaştırma veya Çevre Düzenlemesi Uygulama Ödülleri, Uygulama Başarı Ödülü ve Yapımcı Ödülü bulunuyor. Koruma ve Restorasyon Projesi başlığı ise Tarihi Çevrede Yeni Yapı Projesi, Anıtsal Yapı Restorasyon Projesi, Sivil Mimarlık Örneği Restorasyon Projesi, Tarihi Çevre Koruma Kapsamında Sokak Sağlıklaştırma veya Çevre Düzenlemesi Projesi ve Arkeolojik Alanda Restorasyon Projesini kapsıyor. Başvurular 21 Ağustos-5 Eylül arasında yapılacak. Sonuçlarsa 3 Ekim’de açıklanacak.
Tarih: 8 Ağustos 2006 Kaynak: Zaman
Tarım arazileri imara açılıyorGAP''la birlikte büyük bölümü birinci sınıf tarım alanı statüsünde olan Şanlıurfa''da, Harran Ovası içersinde yer alan Konuklu beldesi, İl Genel Meclisi kararıyla imara açılıyor. AKP''li üyelerin kararına CHP''liler tepki gösterdi. Şanlıurfa''nın merkeze bağlı Konuklu beldesinin AKP''li Belediye Başkanı Halef Yıldız ''ın önerisiyle İl Genel Meclisi toplantısında beldenin imara açılması konusu gündeme geldi. Açık oylamada muhalefet üyeleri ret oyu kullanmalarına karşın tutanaklarda oybirliğiyle Konuklu''nun imara açılmasının kararlaştırıldığı belirtildi. Karara tepki gösteren CHP Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Vedat Melik Şanlıurfa''nın en önemli sorunlarından birinin mevcut toprak potansiyelinin korunamaması olduğunu vurgulayarak, ''''Cumhuriyet tarihinin en önemli projesi GAP burada uygulanıyor. Yerel yöneticilerin yapması gereken, toprağın korunmasıdır. Toprak üzerinde yapılaşmaya izin verilmemeli'''' dedi. AKP''li Konuklu Belediye Başkanı Halef Yıldız ise kararın çevre düzenlemesi olduğunu ve imara açılması durumunda Şanlıurfa Valisi ve Belediye Başkanı ile birlikte karar vereceklerini söyledi.
Tarih: 8 Ağustos 2006 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Arif Faraç
Yabancılara yapılan konutlar elde kaldıTürkiye''de yabancıların mülk edinmesini kolaylaştıran yasanın çıkmasının ardından yabancılara yönelik konut üretiminde patlama yaşandı. Ancak sektörde sancılı gelişmeler yaşanıyor.
Gayrimenkul satışında İspanya modeli geliyorTürkiye''de çok tartışılan yabancılara mülk satışı konusunda ''İspanya modeli'' üzerinde karar kılındı. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Turizm Bakanı Atilla Koç ile birlikte 28 - 30 Temmuz arasında gerçekleştirdiği İspanya gezisi sırasında, yabancılara mülk satışı konusunda incelemede bulundu.
Bodrum''da imar yetkisi şoku yaşanıyorKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç''un Kuşadası ziyareti sırasındaki "Bodrum''un imar yetkilerini aldık" açıklaması şaşkınlık ve tepki yarattı.
Evlerimize DokunmayınKocaeli, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Koraosmanoğlu, ''Kentsel Dönüşüm Projesi'' kapsamında yapılacak Erenler-Cedit konutlarının tanıtım toplantısına katılırken, proje kapsamında evleri yıkılacak vatandaşlar ise protesto yürüyüşü düzenledi.
35 Bin Ton Petrol Denize SızdıUluslararası çevre koruma örgütü Greenpeace, İsrail bombardımanı sonucu denize sızan binlerce ton petrol tabakasının Türkiye ve Kıbrıs kıyıları için tehdit oluşturduğu uyarısında bulundu. Akdeniz''in en korkunç çevre felaketiyle karşı karşıya olduğu uyarısına yer veren İngiliz gazeteleri, Türkiye ve Kıbrıs''taki tatil beldelerinin, İsrail jetlerinin 15 Temmuz''da bombaladığı bir elektrik santralinden denize sızan 35 bin ton petrolün kirlilik tehdidi altında olduğunu yazdılar. Times gazetesine bilgi veren Friends of the Earth Europe adlı çevre örgütünün direktörü Fuad Hamdan, uydu fotoğraflarının, petrol tabakasının şimdiden Suriye kıyılarının yarısını kirlettiğini belirterek, "Kirlilik, bu hafta içinde Türkiye kıyılarına ulaşabilir. Kıbrıs''ı ne zaman etkileyeceğiyse rüzgâra bağlı," dedi. Lübnan Çevre Bakanı Yakub el Sarraf da kirliliğin, sadece Lübnan''n değil Doğu Akdeniz''deki tüm ülkeleri etkileyeceğini söyledi. Yeşil kaplumbağaların beslenme yatağı Lübnan kıyıları, canlılar için öldürücü siyah petrol tabakasıyla kaplanırken, bombardımanın sürmesi temizleme çalışmalarına engel olmuştu.
Tarih: 8 Ağustos 2006 Kaynak: Birgün
Takvim
<<Ağustos 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.