Haberler

Haberler

Toplam 131 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği 39. Dönem Yönetim Kurulu Görev Dağılımını Yaptı (13 Haziran 2006)25-28 Mayıs 2006 tarihleri arasında yapılan TMMOB 39.Olağan Genel Kurulu sonucunda, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği 39. Dönem yönetim kurulu görev dağılımını yaptı.
T+Details Serisine İki Yeni Kitap Daha Eklendi: “Hastaneler “ ve “Bölgesel Tesisler” (13 Haziran 2006)Tasarım Yayın Grubu tarafından hazırlanan T+Details serisi şimdiye kadar çıkan 4 sayısında ofisler, konutlar, hastaneler ve bölgesel tesisler başlıkları altında yayınlanan projelerde malzemeden kesitlere ve birleşim detaylarına kadar çizimleri ile “detaya inme” anlamında bir örnek oluşturuyor. T+Details serisi okuyucularına Türkçe ve İngilizce olarak sunuluyor.
Tarih: 13 Haziran 2006
TMMOB Mimarlar Odası 40. Dönem Çalışma Programını Açıkladı (13 Haziran 2006)Öncelikler ve çalışma alanları, Türkiye mimarlık politikasına doğru, mesleki değişim süreci, mesleki uygulama politikaları ve standartları, mimarlık ve hukuk, uluslararası ilişkiler, basın-yayın-iletişim, mimarlık ve eğitim, mesleki ve örgütsel araştırmalar, mesleki yarışmalar ve ödüller, bilişim çalışmaları, kentsel sorunlar ve politikalar, kültürel mirasın korunması ve geliştirilmesi, örgütsel ilişkiler gibi üst başlıklardan oluşan metnin...
2010 İstanbul için tarihî bir fırsat (13 Haziran 2006)Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Tanyeli, ‘2010 Avrupa Kültür Başkenti olmayı İstanbul ile barışma fırsatı olarak kullanabiliriz” dedi. Prof. Dr. Uğur Tanyeli “Dünyadaki insanlar kaotik olduğu için İstanbul’u görmek istiyor. İstanbul’u olduğu gibi sevmek zorundayız. İstanbul’un dününü severek bugününü kendimize anlatamayız. 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmayı İstanbul ile barışma fırsatı olarak kullanabiliriz” diye konuştu. Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Cengiz Aktar da kentin dinamiğinin bu süreçte hazırlanan projelerin hayata geçirilmesine yardımcı olacağını ifade ederek, bu süreçte sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve halkın birlikte çalışması gerektiğine dikkati çekti.
Tarih: 13 Haziran 2006 Kaynak: Türkiye
Konut kredisinde ''İsviçre'' akımı (13 Haziran 2006)Yüksek gelir grubuna sahip tüketiciler tarafından tercih edilen İsviçre Frangı cinsinden kredileri BankEuropa''dan sonra Garanti Bankası da portföyüne kattı.
Doğa ve Çevre Derneği’nden Oktay Ekinci’ye Ödül (13 Haziran 2006)DÇD tarafından her yıl geleneksel olarak verilen ''Doğa ve Çevre Gönüllüsü'' ödülleri, bu yıl da çeşitli sivil toplum örgütleri, basın kuruluşları ve kişilere verildi. Hilton Oteli''nde düzenlenen ödül töreninde Cumhuriyet Gazetesi yazarı ve Mimarlar Odası eski başkanı Oktay Ekinci, gerek köşe yazılarında gerekse Mimarlar Odası Başkanlığı''nı yürüttüğü dönemde çevre sorunlarına ve doğal yaşama ilişkin duyarlılığı dolayısıyla ödüle değer bulundu. Ayrıca Cumhuriyet Gazetesi’nin cuma günleri yayımlanan Cumhuriyet Ankara eki de çevre sorunlarına duyarlı haberleri nedeniyle doğa ve çevre gönüllüsü ödülünü aldı.
Tarih: 13 Haziran 2006 Kaynak: Mimarlar Odası Genel Merkezi
Çağdaş ve Bilimsel Bir İstanbul İçin Planlanması İçin Kamuoyu Çağrısı (13 Haziran 2006)TMMOB tarafından yayınlanan "Çağdaş ve Bilimsel Bir İstanbul İçin Planlanma" çağrısını yayınlıyoruz.
TOKİ''den tarihe destek (13 Haziran 2006)Gecekondu dönüşüm projeleri ile kentleri yenileyen, uydu kent projeleri ile modern yerleşim yerleri kuran Toplu Konut İdaresi (TOKÎ), tarihi dokunun korunması için de önemli kaynak ayırıyor.
Bolu Dağı serüveni bitiyor (13 Haziran 2006)Yapımına Karayolları Genel Müdürlüğü''nün gerçekleştirdiği uluslararası ihaleyle başlanan, Gümüşova - Gerede otoyol projesi kapsamındaki Bolu dağı geçişinin, 15 Aralık 2006''da işletmeye alınması öngörülüyor.
Zenginliğin yeni topoğrafyası: Kanyon (13 Haziran 2006)Projenin sahibi mimarın amacını aştığı aşikar. İstanbul''un, Levent semtinde bir süre önce açılan "Kanyon" alışveriş merkezi işlevsel açıdan, yani bir tüketim ortamı olarak ne denli başarıya ulaşır, bilinmez, zaman gösterecek ama, kentin ve bulunduğu semtin sosyal ve fiziki öğeleriyle istemeden yan yana geldiğinde, bağlantılandığında ister istemez öyle bir göstergeye, öyle bir göstergeler yığınına, yığıntısına dönüşüyor, sadece politik ya da ekonomik değil aynı zamanda mitolojik öyle işaretler gönderiyor ki, İstanbul ve böylelikle elbette Türkiye Sınıf Mücadeleleri’ni bütün aktüalitesi, Türkiye Sınıf Çelişkileri’ni bütün keskinliği ile ortaya seriyor.
Konut sektöründe büyüme korkusu (13 Haziran 2006)Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu, son yıllarda konut sektörünün balon gibi büyüdüğünü, daha da büyürse patlayacağını ileri sürdü.
Hasankeyf için nöbet eylemi (13 Haziran 2006)Ilısu Barajı’nın suları altında kalması beklenen Hasankeyf için destek eylemleri sürüyor. Aralarında belediye başkanlarınında bulunduğu 300 kişilik bir grup, Hasankeyf’in kurtarılması için nöbet tuttu.
Mayra''dan orta sınıfa Güneşli''de 100 daire (13 Haziran 2006)Mayra Yapı, Güneşli''de yeni bir konut projesi başlatıyor. Gülistanbul Evleri isimli bu yeni proje Atatürk Havalimanı''na 4, Olimpiyat Stadyumu''na 7 kilometre uzaklıkta bulunuyor.
Atıl havaalanında göbek atılmaya başlandı (13 Haziran 2006)Kastamonu''da 1992 yılından bu yana uçak bekleyen atıl havaalanı düğün salonu oldu. Turist sayısını beş yılda 1 milyona çıkarmayı hedefleyen kente havadan ulaşım için pistin onarımı gerekiyor.
Banliyö hattına 2007''de kilit (13 Haziran 2006)Ulaştırma Bakanlığı, 76 kilometre uzunluğundaki Marmaray''ın 62 kilometrelik etabını oluşturan, Gebze-Haydarpaşa ve Halkalı-Sirkeci arasındaki banliyo hattını yenileme kararı aldı. Buna göre, 2007 sonunda başlayan çalışmalar kapsamında bu hatlar taşımacılığa kapatılacak. Böylece Anadolu''dan İstanbul''a yolcu taşıyan 13 ana hat treni ile Trakya''daki iki tren ve yurtdışı seferleri artık Haydarpaşa ve Sirkeci''ye ulaşamayacak. Trenlerin Trakya''daki durağı Sirkeci yerine Halkalı, Anadolu yakasında da Haydarpaşa yerine Gebze olacak.
Tarih: 13 Haziran 2006 Kaynak: Radikal
Validebağ, villaların bahçesi olacak (13 Haziran 2006)Atatürk ''ün 1925 yılında öğretmenlere tahsis ettiği Validebağ Koruluğu''nun Üsküdar Belediyesi''ne kiralanması sonrasında başlayan tartışmalar artarak sürüyor.
Antik kent Allianoi ödenek bekliyor (13 Haziran 2006)Antik dönemin sağlık merkezlerinden Allianoi''de, kurtarma kazılarının bu yılki bölümünün, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü''nün (DSİ) maddi desteğini kesmesi nedeniyle başlayamadığı belirtildi.
Demirören, İstiklal''i kopyalayacak (13 Haziran 2006)İstanbul Beyoğlu''nda 1930''lı yılların ünlü Saray ve Lüks Sinemaları''nın bulunduğu Sin-Em Han, tarihi Saray Muhallebicisi''nin hizmet verdiği binayla birlikte alışveriş ve eğlence merkezi oluyor.
Banliyö Bir Hayal mi Yoksa Çıkmaz Sokak mı? (12 Haziran 2006)Uçağa bir dahaki binişinizde, pencereden dışarıya bakın. Bir şehrin üzerinden geçiyorsanız, evleri, işyerlerini ve alışveriş merkezlerini birbirine bağlayan yollardan oluşan ızgara formu göreceksiniz. Bir banliyö üzerinden uçarken ise, yollar tıpkı ağaçlar gibi görünür. Ana gövdeden çıkan kollar, sona doğru dairesel yaprak şekillerini alıyor. Bunlar, Cul-de-Sacs yani banliyö hayatının sembolü haline gelen, araç girişine kapalı bölgeler başka bir deyişle de çıkmaz sokaklar. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Amerikan kentlerinde, bu şekilde milyonlarca çıkmaz sokak inşa edildi.
Ulusal Beton Tasarım Yarışması’nın Kazananları Belli Oldu (12 Haziran 2006)Araştırma ve tasarım yoluyla beton içinde veya betonla birlikte her tülü “plastic – OPACITY” fikrini keşfetmeye çalışmaları istenen ulusal yarışmaya, üniversitelerin mimarlık, mühendislik, tasarım fakülteleri ve ilgili disiplinlere kayıtlı öğrencileri tarafından hazırlanan toplam 37 proje katıldı.
Toplam 131 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.