Haberler

Haberler

Toplam 156 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Gaziantep''te antik kente aydınlatma (8 Mart 2006)Gaziantep''in Dülük köyü sınırları içinde bulunan ve 8 bin yıllık tarihe sahip olan Dülük Antik Kenti''nde yer alan Mitras Yeraltı Tapınağı aydınlatılacak.
3. Çatı & Cephe Malzemeleri ve Teknoloji Fuarı''nda Geri Sayım Başladı (2 Mart 2006)“3. Çatı & Cephe Malzemeleri ve Teknoloji Fuarı” Çatı & Cephe 2006, CNR Yurtiçi Fuarcılık’ın organizasyonuyla 23-26 Mart 2006 tarihlerinde CNR Expo’da düzenlenecek.
2 Bin Dolarlık Kiremite 18 Bin Dolar Navlun Ödedi Dubai Palmiyesi''ne Girdi (5 Mart 2006)Dubai''deki ünlü yapay ada projesi The Palm City''de Türk kiremit ve tuğlası kullanılıyor. Dubai Şeyhi El Maktum''dan da ''olur'' alan Türk kiremit ve tuğlaları, Eskişehir merkezli Başak Çatı ve Cephe Sistemleri şirketinin imzasını taşıyor. Başak, bu yıl Dubai''deki 4 ayrı proje için 4 milyon dolarlık ihracat yapacak.
S.O.S. İstanbul Yarışması Sonuçlandı (11 Mart 2006)İstanbul Serbest Mimarlar Derneği tarafından “İstanbul’un Liman Bölgelerinin Dönüştürülmesi Sürecinde Alternatif Öneriler” başlığı altında düzenlenen S.O.S. İstanbul Öğrenci Fikir Yarışması sonuçlandı.
Mimarlar, Türk Mimarlığının Geleceğini Konuştu (10 Mart 2006)2001 yılından beri, Yunus Aran’ın anısını yaşatmak için düzenlenen Yunus Aran Konferansları serisi kapsamında 8 Mart 2006 tarihinde Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Üniversitesi Oditoryumu’nda “Türk Mimarlığının Geleceği” konulu bir panel düzenlendi. Panelin konuşmacıları, Ayşe Hasol Erktin, Emre Arolat ve Murat Tabanlıoğlu idi.
Mimarlık ve Çizgi Roman: Abstraction of Living (10 Mart 2006)Frank Lloyd Wright hiçbir zaman mekanın ve doğal kaynakların tükenebilir değişkenler olduğunu hesaba katmamıştı. Şu anda böyle bir duruma tanıklık etmekteyiz: Varlıklı insanlar alt-ayrışmaya doğru yayılıyorlar, kent merkezlerinin çekirdekleri boşalırken buraları alt gelir gruplarıyla doluyor ve kentler enerji tüketiminin kontrolünü gittikçe artan biçimde kaybediyorlar. "Broadacre City"i gerçekleştirmek, sınırlarını çizmek ve bir çembere çevirmek mekanın ve kaynakların tükenebilir olduğunun başlıca göstergesidir. Bu ölene kadar her bir kişinin bir birimde ikame ettiği ve işinden sıkıldığı bir dünyadır.
Mühendis, Mimar, Şehir Plancıları "Eşit İşe Eşit Ücret" İstedi (10 Mart 2006)TMMOB, bağlı odalar ve şubeleriyle birlikte TBMM önünde yaptığı basın açıklamasıyla "eşit işe eşit ücret" talebini gündeme getirdi. TMMOB, TBMM''de görüşülen "Değişik Adlar Altında İlave Ödemesi Bulunmayan Memurlara ve Sözleşmeli Personele Ek Ödeme Yapılması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişilik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı"na ilişkin Plan ve Bütçe Komisyon raporu hakkındaki görüş ve önerilerini ortaya koydu.
Mavişehir Trafiği Rahatlıyor (10 Mart 2006)İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Mavişehir ve çevresinde trafiği rahatlatacak yeni bir düzenleme çalışması başlatıyor. Hazırlanan proje çerçevesinde özellikle Ege Park çevresinde gerçekleştirilecek düzenleme ile trafik karmaşası bitirilecek.
Çeşme''ye de kırmızı ışık yandı (10 Mart 2006)İzmir Çeşme Limanı''nın özelleştirilmesi de Danıştay''dan döndü. Danıştay, Çeşme Limanı''nın işletme hakkının 30 yıllığına Ulusoy Ortak Girişimi''ne verilmesi işleminin de iptal edilmesini istedi. Daire, aksi yöndeki mahkeme kararını oybirliğiyle bozdu. Bozma kararında özetle şöyle denildi: "Özelleştirilecek teşebbüsün hukuki veya fiili imtiyazlara sahip olması halinde Rekabet Kurulu''nun görüşünün alınması zorunluluğu getirilmiştir. Ancak bu yapılmamıştır. Söz konusu liman için yapılan ihale üzerine ÖYK''nın kararına istinaden imzalanan İşletme Hakkı Devir Sözleşmesi de dava konusu edilmesine karşın mahkemece bu konuda bir karar verilmediği görüldüğünden, mahkeme kararı eksik inceleme nedeniyle bu yönden de hukuka aykırı bulunmaktadır." ÖİB''nin, Danıştay''ın bozma kararıyla ilgili karar düzeltme isteme hakkı bulunuyor.
Tarih: 10 Mart 2006 Kaynak: Radikal
Yeni İzmir imar planı mahkemeye gidecek (10 Mart 2006)Yeni İzmir Kent Planı''ndaki yoğunluk artışı değişikliği tartışma yaratacak. DSP''liler, bölgede Çin Seddi''ne benzer betonlaşma oluşacağını belirterek plana dava açmaya hazırlanıyor.
Dinar’a Yeni İmar Planı (10 Mart 2006)Afyonkarahİsar''In Dinar İlçesi''nde 1995 yılında meydana gelen deprem felaketinin ardından yapılan imar planının, tamamen değişeceği bildirildi. Dinar Belediye Başkanı Mustafa Tarlacı, yapılacak olan yeni imar planı ile vatandaşların mağduriyetinin giderileceğini söyledi.
Ahmet Vefik Alp''in yalısı 5 milyon dolara satılık (10 Mart 2006)Mimar ve kent bilimi uzmanı Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, Sarıyer''deki yalısını satışa çıkardı. Prof. Alp, Kefeliköy Caddesi üzerindeki yalısına 5 milyon dolar istiyor.
Bize enerji mimarlığı çok lazım (10 Mart 2006)Enerji darboğazı, alt üst olan ekolojik dengeler ve açlık, günümüzde insanlığı tehdit eden en önemli 3 sorun. Ve maalesef bu sorunların üçü de, aslen var olmayan, insan eliyle yaratılmış dertler.
Akça Grubu Termik Santral Kuracak (10 Mart 2006)Ağırlıklı olarak tekstil ve gıda olmak üzere bünyesindeki dokuz şirketle faaliyet gösteren Akça Grubu, bu yıl enerjide yoğunlaşma kararı aldı. Enerji Bakanlığı’nın düzenleyeceği ihalelere katılma kararı alan grup, enerji alanında büyümeyi hedefliyor.
OPET''in kurucularının ikinci kuşağı inşaat sektörüne giriyor (10 Mart 2006)OPET''in kurucularından Fikret ve Nurten Öztürk''ün çocukları Ufuk Öztürk ve Filiz Öztürk Gürgöze inşaat sektörüne giriyor. Yapılan açıklamaya göre kurulan REGNUM Gayrimenkul İnşaat Şirketi''nin tanıtımı, faaliyet ve hedeflerinin paylaşılması amacıyla 14 Mart 2006, Salı günü Çırağan Sarayı Kempinsky Oteli''nde basın toplantısı düzenlenecek.
Tarih: 10 Mart 2006 Kaynak: Dünya
Topbaş: Tünel yollar konusunda kararlıyız (10 Mart 2006)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul''da tünellleri inşa etme konusunda kararlı olduklarını açıkladı. Topbaş, "Tünel yollarla, kaosu ve sıkıntıları aşacağız." dedi.
Köprüde Yürüyelim Mi (10 Mart 2006)Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan ve İstanbul manzaralarının en güzel izlendiği yer olan Boğaz köprülerini bir gelir kaynağı haline dönüştürmek isteyen İstanbul Valiliği, köprüleri turizme açmak için bir proje hazırladı.
Kent merkezine ''paralı giriş'' devri geliyor (10 Mart 2006)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, tünel ve karayolu çalışmalarının tamamlanmasının ardından kent merkezine giriş paralı hale geleceğini açıkladı. İTO Meclisi''nin dün "İstanbul''un Sorunları ve Çözüm Önerileri" başlıklı bir sunum yapan Topbaş, "30 adet olarak planladığımız tünel yolların toplam uzunluğu 68.5 kilometre. Bu çalışmaların tamamını 2 yıl içinde bitirmeyi hedefliyoruz. Tünel yollara ek olarak "Tünel Otoparklar" inşa edeceğiz. E-5 üzerindeki genişletme çalışmalarımızı tamamladığımızda pik saatlerde kentin merkez noktalarına girişi paralı hale getirebiliriz. Kentin yoğun noktalarını geçiş noktası olarak kullandırmayacağız" diye konuştu.
Tarih: 10 Mart 2006 Kaynak: Sabah Yazan: Serdar Canıpek
Araçlar Boğaz''ın dibinden gidecek (10 Mart 2006)Ulaştırma Bakanlığı, Boğaz''da deniz altından giden bir tüp tünel projesi gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Düşünülen güzergah ise Harem-Kumkapı.
Kalıcı konut bölgesi, hizmet alamamaktan şikayetçi (10 Mart 2006)17 Ağustos 1999 Marmara Depremi sonrası kalıcı konutların yapıldığı yeni yerleşim bölgesi Karaman, Camili ve Korucuk Mahalle muhtarları ile çevredeki 6 mahallenin muhtarı, bölgenin belediye olmasını istedi.
Toplam 156 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.