Haberler

Haberler

Toplam 186 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Emlakta global eğilimler (20 Mart 2006)Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM Fransa''nın Cannes şehrinde yapıldı. İstanbul`da Dubai Towers`ı inşa edecek olan Dubai International Properties şirketi, İstanbul Belediyesi''ni geçen yıl bu fuarda bulmuştu.
Orduevine konser salonu (20 Mart 2006)Harbiye Askeri Müzesi''nin kurucusu Ahmet Muhtar Paşa''nın adını taşıyan salon, 1. Ordu Komutanı Org. İlker Başbuğ''un katıldığı törenle açıldı.
Çalık, Sudan''a rafineri kuracak (20 Mart 2006)Tartışmalı Samsun-Ceyhan ham petrol boru hattı projesiyle gündeme gelen Çalık Grubu, Sudan''da rafineri kurmaya hazırlanıyor. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen''le birlikte Sudan''a giden ticaret heyetinde yer alan Çalık temsilcileri, Tüzmen aracılığıyla rafineri ihalesi için nabız yokladı.
İstanbul''a konutta Japon esintisi geliyor (19 Mart 2006)Boğaz hattında lüks konutlar inşa eden Güneri İnşaat, ilk kez B ve C grubuna hitap eden 270 konutluk İkebana Projesi''ne Güneşli''de start verdi. Japon mimar Tatsuya Yamamoto ve mimar Gökhan Aktan Altuğ tarafından tasarımı yapılan ve yaşayan çiçekler anlamına gelen ''İkebana'' projesi beş katlı sekiz bloktan oluşacak.
Dubaili Tanmiyat, 20 bin kişilik KOBİ şehri kuruyor (18 Mart 2006)Geldi, geliyor denilen Dubaili Arap sermayesi sessiz sedasız Samandıra''ya yerleşti.
İstanbul''da ''tünel'' gerginliği (18 Mart 2006)İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nde bir süre önce yaşanan görev değişiminin olumlu sonuçlar yarattığı kesin.
Bunun en somut örneği de artık kamuoyu nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin iç ilişkilerini değil, değişim öngören projelerini tartışıyor olması.
Yargıya usulsüz arsa tahsisi (20 Mart 2006)Hâkim, savcı ve Adalet Bakanlığı üst düzey bürokratlarının kurduğu konut kooperatifine, yoksul ve dar gelirliler için düzenlenen ''''Gecekondu Kanunu'''' kapsamında arsa verildiği ortaya çıktı.
''7 tepeye 7 tünel'' Meclis gündeminde (20 Mart 2006)CHP, her fırsatta ''''İstanbul sevdalısı'''' olduğunu belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ''a, eleştirilere hedef olan ''''7 tepeye 7 tünel'''' projesini anımsatarak ''''3. köprü konusunda olduğu gibi, raylı sistem konusunda da fikriniz değişti mi'''' diye sordu.
Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmeleri... (20 Mart 2006)Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmeleri''nin uygulanmasından doğan toplumsal sorunlar üzerinde ivedilikle durulmalıdır. Tersi durumda giderek büyüyen bu sorunlar, kamunun gündemine taşınamayacak, bireysel sorun ve sonuçlarmış gibi kanıksanmaya devam edecektir.
''Minareli Dönüşüm''ün Mimarlık Kültürü (20 Mart 2006)Yıkılmayan minarelerin yanına yeni cami binaları yapıldığında görüntü çok daha güzel olacak... İnanılır gibi değil ama bu açıklama bir ''''mimarlık'''' şirketinin ''''genel müdür'''' üne ait; üstelik, bir ''''mimarlık tarihi ülkesi'''' nde... Havaalanından ''''başkent'''' e girişin, aynı tarihe yakışır bir mimari peyzaja kavuşması için uygulanan ''''kentsel dönüşüm'''' (!) projesi kapsamında söyleniyor...
Bir Kültür Başkenti... (20 Mart 2006)Benim için Ortadoğu bir hüzün ve acının yıllarca sürgün verdiği bir bölgedir... Evet, Suriye ''nin başkenti Şam'' dayım ve oradan bir kültür etkinliği için Mehmet Faraç'' la birlikte Halep''e geçeceğim... Şam Osmanlı'' dan kalan camileri, binaları ve çarşılarıyla sıcak, huzurlu bir Ortadoğu kenti...
İstanbullu huzuru ‘YEŞİL VADİ’de yaşayacak (18 Mart 2006)Projeye insanların eğlenmek, dinlenmek, öğrenmek ve spor yapmak için ihtiyaç duyabileceği her şey dahil edilmiş.
İstanbul, Bağdat’ın imarına destek verecek (18 Mart 2006)Bağdat Belediye Başkanı Sabir İsevi ve Irak’ın İstanbul Başkonsolosu Salah Abdulsalam ile görüşen Başkan Kadir Topbaş, “Irak ve Bağdat’ın yeniden imarı için su ve altyapı başta olmak üzere birçok konuda bilgi ve deneyim paylaşımında bulunacağız” dedi.
Sinan, bugünkü mimariye beş asır önce ulaşmıştı (19 Mart 2006)Şair Cemal Süreya, “Bütün mimarlar yüksek, mühendisler de / Bir sen kaldın alçak, ey Sinan usta” der bir şiirinde.
İstanbul-Bursa arası 75 dakikaya düşecek (19 Mart 2006)Bursa-İstanbul arasını 75 dakikaya düşürecek “Güzelyalı-Yenikapı Hızlı Feribot Projesi” çerçevesinde, bugün Güzelyalı Hızlı Feribot İskelesi’nin temeli atılacak.
Melnikov Evi’nin Yarısı Satıldı (17 Mart 2006)Senatör Sergey Gordeyev, uluslararası alanda tanınan konstrüktivist bir şaheserin yarısını satın aldı. Dün gerçekleşen olayda, ünlü mimar Konstantin Melnikov tarafından yapılan evin yarısı mirasçılarına kalamadan satıldı.
Rusya’dan Sivil Mimarlık Üzerine Bir Kahramanlık Haberi (17 Mart 2006)Melnikov Evi, Konstantin Melnikov’un 20.yy mimarlık mirasına eklediği önemli yapılardan birisidir. Rusya’dan bu hafta içerisinde bu önemli yapıyla ilgili gelen haberler ise Perşembe gününe kadar endişe verici bir seyir izliyordu. Konstantin Melnikov’un hayata veda etmesinden sonra oğlu Viktor Melnikov, mirasçısı olarak babasından kalan işleri kormuş ve çok değerli olmasına rağmen Melnikov Evi’ni satmamış ve informal bir müze olarak ayakta tutmuştu. Ancak geçtiğimiz Şubat ayında sanatçı Viktor Melnikov’un ölümüyle birlikte -ve bıraktığı vasiyete rağmen- evin yarısı senatör Sergey Gordeyev’e satıldı, diğer yarısı ise Rus Hükümeti’nin mülküne geçti.
Türkiye tanıtım atağına girişmeli (17 Mart 2006)Türkiye''nin zengin bir birikimi var, ama son zamanlarda daha iyi anlaşılıyor ki bu birikim dış dünyaya yeterince tanıtılamıyor. Tanıtılmış olsak ülkemiz, kültürümüz ve insanımız hakkında bu kadar yanlış fikirler ve önyargılar olmazdı.
Surlar Marmaray''ı değiştirdi (17 Mart 2006)Bulunan surların İstanbul''a ait ilk surlar olabileceği tahmin ediliyor. Konstantin dönemine ait kalıntılar nedeniyle Ulaştırma Bakanlığı, Yenikapı için arkeolojik buluntuların yerinde korunacağı yeni bir proje hazırlıyor.
''Marka Şehir Gaziantep Projesi''nin Tamamlayıcısı Olan Yeni Proje, GSO ve Dünya Gazetesi İşbirliği ile Başladı (17 Mart 2006)Marka Şehir Gaziantep Projesi ile patent sayısını son 3 yıl içinde 2,5 misli artırarak 3 bin 200''den 8 bine ulaştıran Gaziantep''te, yenilikçi ve yaratıcı bir üretim faaliyetinde olunması halinde rekabette kalıcı bir düzeyin yakalanılacağına dikkat çekildi.
Toplam 186 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.