Haberler

Haberler

Toplam 166 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
İzmir Dış Hatlar 8 Ay Önce Tamam (27 Ağustos 2006)TAV Grubu İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, İzmir Adnan Menderes Havalimanı Uluslararası Terminali’ni taahhüt edilenden 8 ay önce tamamlayarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla 9 Eylül tarihinde hizmete açacaklarını bildirdi. Yap-İşlet-Devret modeliyle gerçekleştirilen Dış Hatlar Terminali’nin toplam 110 bin metre karelik alana yayıldığını, bitirildiğinde 5 milyon yolcu kapasitesine sahip olacağını ve 150 milyon euroya mal olacağını ifade eden Şener, “Amacımız, bu havalimanını uzun vadede bölgesel bir merkez kimliğine kavuşturmaktır. Bunun için en önemli dayanağımız turizm olacaktır. İstanbul’daki tecrübemizi buraya aktaracağız. Gelecekte İzmir, İstanbul’un alternatifi olacaktır. İstanbul’da gördük ki, modern bir havalimanı, yolcu sayısını da artırıyor. İzmir’e gelenlerin aldığı ilk intiba çok önemli. İzmir Dış Hatlar Terminali’ni ilk etapta, Dubai’de düzenlenen ve 600 hava yolu şirketinin katıldığı bir seminerde tanıtacağız. Göreceksiniz, hiç umulmadık yerlerden İzmir’e uçuşlar başlayacak. Ekonomi bundan büyük fayda görecek” dedi.
Tarih: 27 Ağustos 2006 Kaynak: Türkiye
Levent''te Bir Sokağa Prof. Kemal Ahmet Aru Sokağı İsmi Veriliyor (25 Ağustos 2006)Kentsel tasarım ve planlama alanında önemli çalışmaları bulunan, 20 Aralık 2005 tarihinde kaybettiğimiz, Prof. Kemal Ahmet Aru’nun ismi, Haydar Karabey’in önerisi değerlendirilerek, Levent Mahallesi’nde bir sokağa verildi. Kentsel tasarımın gelişmesine katkıda bulunan çalışmalarıyla tanınan Aru’nun, Rebii Gorbon’la birlikte 1947-57 yılları arasında gerçekleştirdiği I. Levent ve 1954 yılında hazırladığı 4. Levent Toplu Konut uygulamaları...
''Anıt ağaçlar'' doğa turizminde (25 Ağustos 2006)Doğu Akdeniz''de yaşı 400 ile 1000 arasında değişen 50 anıt ağaç, TEMA örnek projesiyle doğa turizmine kazandırılacak.
Başkente modern havalimanı (25 Ağustos 2006)Ankara modern bir havaalanı terminaline kavuşmak için artık gün sayıyor. Esenboğa Havalimanı 13 ekim tarihinde yeni terminaliyle hizmete açılacak.
"Kanyon yangını en tehlikelisi" (25 Ağustos 2006)Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Entomolojisi ve Koruma Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Bilgili, Antalya''nın Kaş ilçesine bağlı Kemerköyü yakınlarında devam eden orman yangının ''çok tehlikeli'' olarak nitelendirilen türden olduğunu söyledi.
İstanbul amfi tiyatrolarla donatılacak… (25 Ağustos 2006)Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, İstanbul’un her iki yakasında konser ve tiyatro gösterileri için ihtiyaç duyulan amfi tiyatrolar inşa edeceklerini açıkladı.
İstanbul bu kış gazsız kalmayacak (25 Ağustos 2006)Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) Silivri’de inşa ettiği doğalgaz depolama tesisi 130 milyon dolara mal oluyor. 1.6 milyar metreküp kapasitesi olan tesisten, ihtiyaç duyulduğu takdirde günde 15 milyon metreküp gaz nakledilebilecek. Enerji Bakanı Hilmi Güler, “Normal zamanlarda bu rakam aşağı yukarı İstanbul’un ihtiyacını karşılayabilecek duruma kadar düşüyor. Bu İstanbul’un en soğuk gününde ihtiyaç duyduğu gazın yarısı” diye konuştu. TPAO, tesisin kısa bir süre sonra kapasitesini 3 milyar metreküpe, günlük doğalgaz pompalama gücünü de 40 milyon metreküpe çıkarmayı planlıyor. Silivri’deki tesisi yıl sonunda faaliyete sokmaya hazırlanan TPAO, Tuz Gölü’nün altına kurulacak 5 milyar metreküplük depolama tesisi için de mühendislik çalışmasını sürdürüyor. Enerji Bakanı, Karadeniz’de petrol olup olmadığı konusunda ise, “İki sene içinde kesinlik kazanır. İhtiyattan yanayım, garantili olmak durumundayız matkabın ucunun delmesi lazım” dedi. Bakan Güler, Japon devi Mitsubishi ve başka bazı firmaların da Karadeniz’de petrol arama konusuyla ilgilendiğini söyledi.
Tarih: 25 Ağustos 2006 Kaynak: NTVMSNBC Yazan: A. Hilmi Hacaloğlu
Beyaz yıkımlar devam ediyor (25 Ağustos 2006)Kadıköy ve Bağcılar''da bulunan ve ilgililerince daha önce boşalttırılan gecekondu ve binaların yıkım işlemleri Zabıta Tedbir Müdürlüğü ekiplerince 24.08.2006 Perşembe gerçekleştirildi.
Mortgage 2007’de (25 Ağustos 2006)Konut sahibi olmak isteyenlerin merakla beklediği mortgage sistemi 2007’de başlıyor. Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Türkiye ekonomisinin kırılgan dönemleri aştığını belirterek, Meclis gündeminin ilk sıralarında olan Mortgage Kanunu’nun ekim ayında çıkarak piyasaların 2007 yılında yeni sistem ile buluşacağını söyledi.
Zeugma''dan çıkarılacak eserler arkeoparkta sergilenecek (25 Ağustos 2006)Eğitim, turizm ve kültürel yatırımlar konusunda istediği gelişimi kaydedemeyen Gaziantep''ten pembe haberler var. Dünyanın önde gelen kültür miraslarından Zeugma arkeoparka dönüştürülüyor.
12 cazibe merkezi kente 2.5 milyar euroluk AB desteği geliyor (25 Ağustos 2006)Temmuz ayında belirlenen 12 cazibe merkezi kent, Avrupa Birliği''nden (AB) önümüzdeki 7 yılda gelmesi beklenen 3.5 milyar euroluk desteğin büyük bölümünü kullanacak.
Bomonti Bira, 300 milyon YTL’ye Otel ve Kongre Merkezi Oluyor (25 Ağustos 2006)Global Yatırım Holding, Kültür ve Turizm Bakanlığı tahsisinde 12.7 milyon YTL’ye 49 yıllığına kiraladığı İstanbul Şişli’deki Bomonti Bira Fabrikası’nı Çelebi Holding ortaklığıyla beş yıldızlı otel ve kongre merkezine dönüştürecek.
Gayrimenkul gelirlerinin vergilendirilmesi sorunu (25 Ağustos 2006)Gelir Vergisi Yasası''nın 70''nci maddesinde yazılı mal ve hakların kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirler vergi uygulamaları açısından gayrimenkul sermaye iradı olarak tanımlanmaktadır.
1 değil 54 ton zehir çıktı Otapan’a giriş izni yok (25 Ağustos 2006)Kanserojen maddeyle kaplı olduğu için 7 yıldır Hollanda’nın Amsterdam Limanı’nda bekletilen zehirli geminin Türkiye’ye girişine izin verilmedi.
Kaş kurtarılamıyor (25 Ağustos 2006)Antalya''nın Kaş ilçesi Kasaba köyü sınırlarındaki Kıbrısçayı Kanyonu''nda 18 Ağustos Cuma gecesi saat 23.30''da başlayan orman yangını 6''ncı gününde de sürüyor. Sadece havadan müdahale edilebilen yangın şu ana kadar 400 hektarlık kızılçam ormanını yok etti.
Balıkesir''e rüzgâr santralı yatırımı (25 Ağustos 2006)Balıkesir Belediye Başkanı Sabri Uğur, Şamlı beldesinde 130 milyon euro''luk bir rüzgar enerji santralı kurulacağını bildirdi. Uğur, rüzgar bakımından Türkiye''nin en verimli ili konumunda bulunan Balıkesir''in, rüzgar enerjisi potansiyelinin yeni yeni kullanılmaya başlandığını söyledi. Bandırma ilçesinde yaptırılan rüzgar enerjisi santralının, 4 Eylül''de açılacağını kaydeden Uğur, "Yeni santral, Şamlı beldesinde, özel sektörden bir firma tarafından kurulacak" dedi. Uğur, Balıkesir''deki rüzgar oranının, yüzde 34 - 38''ler seviyesinde bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:"Gerek AB normları gerekse enerji fiyatlarının çok yüksek olması, rüzgar enerjisini akıllara getiriyor. Bu yatırımla Balıkesir''in sanayileşmesinde en büyük adımı da atacağız."
Tarih: 25 Ağustos 2006 Kaynak: Milliyet
Enka, santral için arazi topluyor (25 Ağustos 2006)Çanakkale''nin Biga ilçesinde termik santral kurmayı planlayan Enka İnşaat, Bekirli köyünde 2 bin 500 dönüm arazi satın alacak. Yerin mevkisine göre 3 ayrı fiyat uygulamak istediklerini belirten Enka İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Geçek, "Tüm hesaplarımızı gözden geçirdik. Yaklaşık iki hafta içinde yerlerini satmak isteyen vatandaşlarımızla görüşmeler yapacağız. Anlaştıklarımızın yerlerini alacağız" dedi. Geçek, bölgede 2 bin 500 dönüm arazi karşılığı, yaklaşık 25 milyon dolar ödeme yapacaklarını ifade ederek, "Yer fiyatlarını dönüm başına 16, 12 ve 8 YTL olarak belirledik. Kurulacak olan santralın çevreye hiçbir zararı olmayacak. Her şey AB standartlarına uygun olarak yapılacak" diye konuştu.
Tarih: 25 Ağustos 2006 Kaynak: Milliyet
Ilısu kreditörleri Batman''ı inceliyor (25 Ağustos 2006)Ilısu Barajı Projesi''nin yapımını üstlenen konsorsiyum içindeki firmaların kredi için başvurduğu Almanya, İsviçre ve Avusturya''daki kredi kuruluşlarının temsilcileri araştırma amacıyla Batman''a geldi.
İstanbul''un en büyük ''5 yıldızlı''sı Bomonti''ye (25 Ağustos 2006)Global ve Çelebi grupları, İstanbul''un en büyük 5 yıldızlı otelini ve en büyük kongre merkezini Bomonti''ye inşa edecek.
Shuhei Endo ve Sou Fujimoto: "Yeni Geometri Mimarlığı" (24 Ağustos 2006)Shin Takmatsu’nun Osaka’nın ticari kalbindeki üretken şahaseri Kirin Plaza’daki galeri uzun süre avant-garde sanat için cömert ve konuksever bir mekan oldu. Son yıllarda eleştirmen ve tarihçi Taro Igarashi’nin de küratör ekibine katılmasıyla avant-garde mimariyle ilgili sergiler de daha sık görülmeğe başladı. Şu anki etkinliğin konusu “Yeni Geometri Mimarisi: Alternatif bir Modernizm’e doğru,” ve bir nesil arayla dünyaya gelmiş olan iki mimarın çalışmalarını sergiliyor.
Toplam 166 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.