Haberler

Haberler

Toplam 166 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Gönlümüzdeki Haydarpaşa (22 Ağustos 2006)Haydarpaşa, Anadolu''nun bitip İstanbul''un başladığı yerdir. Onun sunduğu barınağa varıp istirahat etmek arzusundaki trenler çuf çuf gelir, durur, kapılar açılır, insanlar boşalır. Kimi gurbete geliyordur, kimi uzun ya da kısa bir aradan sonra ''memleket''ine dönüyordur.
Yüzlerce Hektar Orman Kül Oldu (22 Ağustos 2006)Türkiye’nin birçok noktasında orman yangınlarıyla mücadele ediliyor. Kaş, Kuşadası ve Serik’in ardından dün Manavgat, Muğla, Didim, Düzce, Bodrum, Çorum ve Adana’da da orman yangını çıktı.
Çatalhöyük kazılarına ''son'' (22 Ağustos 2006)Konya''nın Çumra ilçesindeki Çatalhöyük kazı çalışmalarının bu yılki bölümü 23 ağustosta tamamlanacak. Konya Müze Müdürü Erdoğan Erol, 9 bin yıllık tarihi barındıran Neolitik yerleşim Çatalhöyük''te kazıların sürdüğünü söyledi.
Karayolları arazisinde Galataport korkusu! (22 Ağustos 2006)İstanbul Levent''te Karayolları Genel Müdürlüğü''ne ait 100 dönümlük arazinin ihalesinin iptal edilerek ihale yetkisinin Maliye Bakanlığı''ndan alınıp Özelleştirme İdaresi''ne (ÖİB) verilmesinin nedeninin talip şirketlerin imar korkusu olduğu anlaşıldı.
Akçakoca Sahili Kirliliğe Teslim (22 Ağustos 2006)Batı Karadeniz Bölgesi''nin tatil yörelerinden biri olan Akçakoca''da deniz kirliliği ciddi boyutlara ulaştı. Düzce''nin Akçakoca ilçesinde sahili etkisi altına alın kirlilik nedeniyle bölgede tatil yapan turistler denize girmiyor. Özellikle Cuhalla ve belediye plajlarında görülen kirlilik nedeniyle, serinlemek için bölgeye gelen turistler denizden uzak duruyor. Düzce Çevre ve Orman Müdürü Seyfettin Türkekul, denizdeki kirliliğin sebebini araştırmak üzerine ekiplerin çalışma başlattığını söyledi. Denizden numuneler alan ekiplerin, yapılan analizler sonucu kirliliğe neden olan etkenleri ortaya çıkaracağını bildiren Türkekul, özellikle denizin dalgalı olduğu günlerde kirlilik yaşandığını dile getirerek, kirliliğin, açıktaki gemilerden kaynaklandığı yönünde bir izlenime sahip olduklarını kaydetti.
Tarih: 22 Ağustos 2006 Kaynak: Birgün
Sınırlama kalkınca 150 konut için 4 bin kişi kuyruğa girdi (22 Ağustos 2006)Toplu Konut İdaresi (TOKİ) projelerinin bazılarında başvuru için gelir sınırlamasının kaldırılması Konya''da talep patlaması yarattı. TOKİ tarafından yaptırılan, Konya Büyükşehir Belediyesi''nce dağıtımı gerçekleştirilecek 150 konut için başvuranların sayısı 4 bini geçti. Başvuruların 17 Ağustos''ta başlamasından sonra 150 konut için sabahın erken saatlerinden itibaren belediye önünde kuyruklar oluşuyor. Başvuru için "450 YTL''nin altında gelir sahibi olunması"'' şartının kaldırılmasıyla talepte adeta patlama yaşandığını vurgulayan yetkililer, "Başvuranların sayısı 4 bini geçti. Son başvuru tarihi olan 25 Ağustos''a kadar sayının 10 bini geçmesini bekliyoruz" dedi. Konutlara, en az 5 yıldır Konya''da ikamet eden, kendisine, eşine veya velayeti altındaki 18 yaşından küçük çocuklarına ait tapulu meskeni bulunmayan, 18 yaş ve üzerindeki vatandaşlar başvurabiliyor. Kayıt yaptırma işlemi sona erdikten sonra 150 talihli kurayla belirlenecek. Konut hakkı kazanan kişi, 95 metrekarelik 2 oda bir salon şeklindeki konutların bedelinin yüzde 15''ini peşin, kalan kısmını taksitlerle 120 ayda ödeyecek.
Tarih: 22 Ağustos 2006 Kaynak: Sabah
Lösemili Kenti Arazi Bekliyor (22 Ağustos 2006)Ankara Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV), hasta çocuklar ve ailelerinin tedavi ve diğer sosyal ihtiyaçlarının karşılanabileceği "Lösemili Çocuklar Kenti" projesini hayata geçirebilmek için uygun arazinin tahsis edilmesini bekliyor.
Ormanlar alev alev yanıyor (22 Ağustos 2006)Antalya''nın Kaş ilçesindeki orman yangını kontrol altına alınamazken, İzmir Selçuk''taki yangın bugün kontrol altına alındı. Antalya''nın Serik ve Manavgat ilçeleri ile Adana, Mersin, Osmaniye, Didim, Düzce, Bodrum, Çorum ve Muğla''da yangın çıktı.
Çatalhöyük Kazılarının Bu Yılki Bölümü Bitiyor (22 Ağustos 2006)Konya''nın Çumra ilçesindeki Çatalhöyük kazı çalışmalarının bu yılki bölümünün 23 Ağustos''ta tamamlanacağı belirtildi. Konya Müze Müdürü Erdoğan Erol, 9 bin yıllık tarihi barındıran Neolitik yerleşim Çatalhöyük''te kazıların sürdüğünü söyledi. İngiliz Arkeolog Profesör lan Hodder''in başkanlığında devam eden kazıların bu yıl 2 Hazi-ran''da başladığını anımsatan Erol, 2 ayı aşkın süredir devam eden çalışmaların 23 Ağustos günü sona ereceğini ifade etti. Kazıların bu yılki bölümünde yeni buluntular elde edildiğini, ancak kazı çalışmaları tam olarak bitip, buluntular Müze Müdürlüğü tarafından teslim alınmadan yorum yapmayacağını anlatan Erol, "ıoo''den fazla kişinin görev aldığı Çatalhöyük kazısının sona ermesinin ardından, ekip, kazı alanının kışı hasar görmeden geçirmesi için bazı tedbirler alıp, bölgeden ayrılacak," dedi.
Tarih: 22 Ağustos 2006 Kaynak: Birgün
Tarih Böyle Talan Edildi (22 Ağustos 2006)Türkiye 19. yüzyılın ikinci yarısından bu yana sürekli soyuldu, çıkarılan yasalar ne yazık ki yeterli olmadı, caydırıcı bir hüviyet kazanmadı. 19. yüzyıl Anadolu kültür varlıklarının yağmalandığı bir yüzyıl oldu. Bu talandan sadece Osmanlı değil, Mısır, Mezopotamya, İran ve Filistin gibi bölgelerde nasibini aldı.
Hasankeyf Sadakat Bekliyor (22 Ağustos 2006)Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Hasankeyf i sular altında bırakacak llısu Barajı''na açılan davaya ilişkin ilk kararını aldı.
Turizmin ciğeri yandı! (22 Ağustos 2006)Türkiye''nin en gözde turizm merkezleri yine orman yangınlarının kurbanı oldu. Didim''de 350, Selçuk ve Kuşadası''nda 400, Kaş''ta 250 hektardan fazla yeşil alan kül oldu.
Enerji İhtiyacının Yarısı Rüzgârdan Üretilebilir (22 Ağustos 2006)Elektrik Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ali Kemal Başaran, son dönemde ortaya çıkan enerji açığının, Türkiye''nin alternatif kaynaklara yönelmesini gerektirdiğini belirtti.
Tarihe Saygı / Yerel Koruma Ödülleri 2006 Jürisi Toplanıyor (22 Ağustos 2006)İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Tarihe Saygı/Yerel Koruma Ödülleri Yarışması”nın Seçici Kurulu 21-27 Ağustos 2006 tarihleri arasında toplanacak.
Yangın mevsimi (22 Ağustos 2006)Yine koruyamadık! Kuşadası, Selçuk, Kaş, Manavgat, Adana çevresinde yüzlerce hektar orman alev alev yanıyor.
Ali Taran inşaatçı da oldu (22 Ağustos 2006)Son dönemde yıldızı yükselen inşaat sektörüne yatırım yapanlara reklamcılar da katıldı. Türkiye''nin en büyük reklamcıları arasında yer alan Ali Taran, kendi adını taşıyan şirket kurdu.
Metro ve Tramvay İstasyonlarına Sürdürülebilir Tasarım (22 Ağustos 2006)İstanbul Ulaşım A.Ş., Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) öncülüğünde ve Brüksel merkezli YDesign-Foundation’ın koordinasyonunda yürütülecek olan ve bir çok Avrupalı toplu taşımacılık işletmecisinin yer aldığı “Tasarım & Güvenlik Algısı” projesine ortak olarak katıldı.
Büyükşehir''den Ümraniye''ye Dev Yatırımlar (22 Ağustos 2006)Ümraniye’de Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan bir dizi yatırımın toplu açılış ve temel atma töreni Başkan Kadir Topbaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi.
Venedik Mimarlık Bienali Altın Aslan Ödülü Richard Rogers’a (21 Ağustos 2006)Davide Croff başkanlığındaki Venedik Bienali Kurulu, Müdür Richard Burdett’in, 10. Uluslararası Mimarlık Sergisi kapsamındaki Altın Aslan Yaşamboyu Başarı Ödülünü Richard Rogers’a verme teklifini kabul etti. Richard Rogers, saygıdeğer bir kariyere sahip ve Londra’daki Lloyd’s, Paris’teki Pompidou Kültür Merkezi (Renzo Piano’yla beraber) gibi, son yirmibeş yılın en simgesel binalarının bazılarından sorumlu önemli bir mimar.
Doğayı tasarıma değil tasarımı doğaya uydurmalı (21 Ağustos 2006)Yaklaşık on yıldır otel, butik otel ve tatil köyü tasarımı yaparak, "Turizm mimarisi" konusunda profesyonelleşen iç mimar Fahrettin Aykut için önemli olan, mekanın ve bulunduğu şehrin ruhuna saygı duymak.
Toplam 166 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.