Haberler

Haberler

Toplam 138 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Tarihi kent İstanbul, Avrupa’nın sıradan şehirleri kadar bile turist çekemiyor (5 Eylül 2006)Uygarlıklara başkentlik yapan, tarih boyunca eşsiz görkemiyle hep cazibe merkezi olan İstanbul, bugün Avrupa ülkelerindeki sıradan kentler kadar bile turist çekemiyor.
Çanakkale Şehitler Abidesi, 46 yıl sonra yeniden ihya ediliyor. (5 Eylül 2006)Çanakkale Savaşları''nda gösterdiği kahramanlıkla Türk''ün adını dünyaya duyuran “Mehmetçik”i temsilen yaptırılan Şehitler Abidesi, 46 yıl sonra yeniden ihya ediliyor.
Kültepe kazı alanı fotoğraflandı (5 Eylül 2006)Kayseri''de 4 bin yıllık geçmişi bulunan Kültepe kazı alanının fotoğrafları, uzaktan kumandalı model helikopterle çekildi. Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi ve Kültepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, bu çekimin Türk arkeolojisinde ilk defa kullanıldığını söyledi.
Santralistanbul’un Tasarımcıları (5 Eylül 2006)İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Domus Academy işbirliği ile yürüttüğü, Avrupa’nın en büyük kültür sanat ve eğitim projelerinden biri olan “Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı” nın 8.dönemi Santralistanbul bünyesinde gerçekleşecek.
Bilişim şenliği başlıyor, 350 yeni ürün müşteriyle ilk kez buluşacak (5 Eylül 2006)Düzenlendiği ülkelerin ekonomik ve ticari hareketliliğini tetikleyen CeBIT Bilişim Eurasia, uluslararası boyutta 350 yeni ürün ve projeyle bugün kapılarını açıyor.
Butik alışveriş merkezi Kemermall, ay sonu açılıyor (5 Eylül 2006)Türkiye''ye butik otel kavramını getiren şirketlerden Ferko İnşaat, şimdi de butik alışveriş merkezini açmaya hazırlanıyor. Ferko İnşaat''ın Kemerburgaz Göktürk''te 15 milyon dolar yatırımla inşa ettiği Kemermall Alışveriş Merkezi, eylül sonunda kapılarını ziyaretçilere açıyor.
Uzaktan Kumandalı Model Helikopterle Arkeoloji (5 Eylül 2006)Kayseri’de 4 bin yıllık geçmişi bulunan Kültepe kazı alanı, uzaktan kumandalı model helikopterle fotoğraflandı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi ve Kültepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, uzaktan kumandalı model helikopterle fotoğraf çekiminin Türk arkeolojisinde ilk defa kullanıldığını söyledi. 120 santimetre uzunluğunda 7 kilogram ağırlığındaki helikopterin sahibi inşaat mühendisi Osman Sevgi de 100 metre yükseklikten yerdeki bilgisayara otomatik olarak fotoğraf ve görüntü aktarımı yapabildiklerini söyledi.
Tarih: 5 Eylül 2006 Kaynak: Hürriyet
Kocaoğlu: Tünelin Ucundaki Işık Göründü (5 Eylül 2006)Aliağa Menderes Raylı Sisteminin Geliştirilmesi Projesi kapsamında yapılacak Şirinyer Tüneli’nin temeli, yine aynı proje kapsamında inşa edilen Gediz Karayolu Alt Geçidi’nin ise açılışı 1 Eylül 2006 günü düzenlenen törenlerle gerçekleştirildi.
İstanbul''da bir sokak kayboldu (5 Eylül 2006)İstanbul''daki çarpık yapılaşma ve işgal, görülmemiş bir sonuç verdi: İstanbul''un göbeğindeki Çifte Fabrika Sokağı ''kayboldu''.
Kültürpark''a Dostluk Ormanı İlk Fidan Bosna - Hersek''ten (5 Eylül 2006)İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZFAŞ, İzmir Enternasyonal Fuarı’na katılan ülkelerin katkılarıyla Kültürpark’ta bir Dostluk Ormanı oluşturuyor.
TOKİ, ihaleleri yeniden başlattı (5 Eylül 2006)Başta çimento olmak üzere inşaat malzemelerinin maliyetlerindeki artışlar gerekçesiyle ihalelere haziran ayında ara veren Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), ihaleleri yeniden başlattı. TOKİ, 4 Eylül ile 16 Ekim tarihleri arasında toplam 8 bin 745 konutun ihalesini gerçekleştirecek. TOKİ ihalelerinde öncelik gecekondu dönüşüm bölgelerinde bulunuyor. İstanbul''a 60 bin konut Bu arada TOKİ yetkilileri, başta çimento olmak üzere inşaat malzemelerinde fiyatların gerilemesi durumunda yaklaşık 60 ilde 150 bin konutluk ihaleye çıkmaya hazırlanıyor. Bunlar arasında bulunan İstanbul''daki 60 bin konutluk uydukent projesi, inşaat malzemelerindeki yükselişe takılmıştı. İnşaat malzemelerinde enflasyonun üzerinde artış yaşanması nedeniyle ihalelere üç ay ara verdiklerini belirten bir TOKİ yetkilisi, şunları söyledi: "Verilen sözleri yerine getirmemiz gerekiyor. Bunun için ihaleleri, küçük çaplı da olsa yeniden başlattık. Fiyatları yakından takip ediyoruz. Enflasyonun üzerindeki artış, yerini gerilemeye bırakırsa 150 bin konutun ihalesine hemen çıkmaya hazırız."
Tarih: 5 Eylül 2006 Kaynak: Milliyet Yazan: Tebernüş Kireçci
Arkitera Platform Toplantıları Başlıyor (4 Eylül 2006)“Mimarlıkta Yol Ayrımları” ana başlığı altında toplanan bu seneki Arkitera Platform toplantılarında, farklı alanlarda çalışan mimarların kendi alanlarına dair tecrübeleri, beklentileri, karşılaştıkları zorluklar ve güzellikleri başta genç mimarlar ve mimar adayları olmak üzere meslektaşları ile paylaşması bekleniyor.
Keçi Kalesi Yıkılıyor (4 Eylül 2006)İzmir’in Selçuk ilçesinde Helenistik dönemden kalan ve turistlerin büyük ilgi gösterdiği Keçi Kalesi, ilgisizlik yüzünden yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı bildirildi. Selçuk’a 9 kilometre uzaklıktaki tarihi Keçi Kalesi’nin surları ilgisizlik nedeniyle yıkılmaya başladığı kaydedildi. Selçuk Belediye Başkanı H. Vefa Ülgür, antik kaynaklarda adı Gallesion olarak geçen Keçi Kalesi’nin ilçenin turizmi açısından önem taşıyan bir yapı olduğunu söyledi. Giderek yıpranan Keçi Kalesi’nin bulunduğu bölgeye son yıllarda kaçak kazı yapan definecilerin sık sık gittiğini öğrendiklerini ifade eden Başkan Ülgür, bu kişilerin kale yakınında patlattıkları dinamitler nedeniyle tarihi yapının zarar görmüş olabileceğini de bildirdi.
Tarih: 4 Eylül 2006 Kaynak: Türkiye
Efes Restore Ediliyor (4 Eylül 2006)Efes Antik Kenti’nin Bizans Sarayı olarak adlandırılan bölümünde geçen yıl başlatılan arkeolojik inceleme ve restorasyon çalışmaları sürdürülüyor. Efes’in ana kapısının bulunduğu bölümün yanında yer alan 3 bin 700 metrekare alandaki saraydaki inceleme ve restorasyon çalışmaları, Avusturya Efes Kazıları Başkanı Prof. Dr. Friedrich Krizinger yönetiminde Dr. Andreas Pliz’in sorumluluğunda yürütülüyor. Erken Bizans döneminin politika merkezi olarak bilinen komplekste, iki ayrı bina bulunuyor.
Tarih: 4 Eylül 2006 Kaynak: Türkiye
Eski İplik Fabrikasında Sanat Dokunacak (4 Eylül 2006)Antalya’nın eski Dokuma ve İplik Fabrikası, Türkiye’nin önde gelen modern sanat müzelerinden biri olmaya hazırlanıyor. Dokuma Fabrikası’nın ana binası ve bahçesi, Multi TürkMall tarafından restore edilerek Dokuma Modern Sanat Müzesi olarak hayata geçiriliyor.
Sağlıklı Yaşam Alanları ve Verimlilik (5 Eylül 2006)1970''ler ve 1980''lerde dışa kapalı modern yapıların artmasıyla birlikte, bir yapının kötü tasarlanmasının potansiyel yan etkilerinden birinin insanları hasta etmesi olduğu fikri kabul gördü. Peki ama yapılar bizi daha sağlıklı ve mutlu yapamazlar mı?
''Şafak operasyonu'' harekete geçirdi (2 Eylül 2006)Foça Kazı Başkanı Prof. Ömer Özyiğit''in önceki gün sabahın erken saatlerinde öğrencileriyle yaptığı ''Şafak operasyonu'' Kültür ve Turizm Bakanlığı''nı harekete geçirdi. Bakanlık soruşturma başlattı. Milliyet''in dünkü haberi üzerine harekete geçen Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, bakanlığın Teftiş Kurulu Başkanlığı''na yazı göndererek, iddiaların ivedilikle soruşturulmasını istedi. Bakanlık ayrıca İzmir Valiliği, Foça Kaymakamlığı, Foça Belediye Başkanlığı ve İzmir 2 No''lu Koruma Kurulu''na da yazı gönderdi. Yazıda, Özyiğit''in arkeolojik kazılar sonucunda elde ettiği Helenistik döneme ait 12 adet mezar, Arkaik dönem yapı kalıntıları ve Roma dönemi seramik depozitlerine rastlandığına yönelik 28 Ağustos tarihli rapor uyarınca, parselde fiziki müdahalede bulunulmaması istendi. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün, "Milliyet''te çıkan iddialar ve kazı raporları sonucunda konunun derhal soruşturulmasını Teftiş Kurulu Başkanlığı''ndan istedik" dedi.
Tarih: 2 Eylül 2006 Kaynak: Milliyet Yazan: Ömer Erbil
Dünyanın en ünlüsü Trump, Yeşil’le geliyor (4 Eylül 2006)Dünyanın en ünlü residence’ları Türkiye’yi mesken tuttu. Savoy, Kempinski ve Dubai Towers’tan sonra Trump da sıraya girdi. Yeşil İnşaat, Trump Tower’ı İstanbul’un göbeğine inşaa edecek.
Karaköy tüneli 6 ay tadilatta (3 Eylül 2006)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT) Genel Müdürlüğü, 131 yıllık Karaköy-Beyoğlu tünelinin modernizasyonu için düğmeye bastı. Modernizasyonu kapsayan ihale 27 Eylül''de pazarlık usulüyle yapılacak. 7 gün içinde de yer teslimi yapılacak. Yer tesliminden itibaren de 5 ayda modernizasyon işlemleri tamamlanacak. Müteahhitin tünelin modernize ettikten sonra 4 Mart 2007''de işi bitirerek teslim etmesi gerekiyor. Modernizasyonda, yaklaşık 600 metre uzunluğundaki tünelin öncelikle tuğla duvarların içine özel yalıtım maddesi ile enjeksiyon yapılarak sızıntı giderilmesi ve taşıt için yol inşaatı yapılacak. 2 adet taşıt yenilenecek ve acil durum aydınlatması, acil tahliye yönlendirmeleri ve iletişim sistemleri düzenlenecek.
Tarih: 3 Eylül 2006 Kaynak: Milliyet Yazan: Tebernüş Kireçci
İhracatçılar Bahçeşehir’de 6 bin konutluk kent kuracak (3 Eylül 2006)Beylikdüzü’ndeki ilk projeleri İsthanbul Evleri’nin iki etabında bine yakın konut satan ihracatçılar, Bahçeşehir yakınlarında da 5-6 bin konutluk bir kent kurmaya hazırlanıyor.
Toplam 138 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.