Haberler

Haberler

Toplam 138 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Tamince Kazakistan''ın Barış Piramidi''ni 14 ayda yetiştirdi (4 Eylül 2006)Kazakistan’ın başkenti Astana’da Sembol İnşaat tarafından 14 ayda inşa edilen dünya barışı ve uluslararası anlaşmanın sembolü Barış Piramidi''ni1 Eylül Dünya Barış Günü’ne yetiştirmek için 4 bin Kazak askeri de seferber oldu. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in piramide büyük önem vermesi nedeniyle açılıştan bir gece önce yapılan hazırlıklara Kazak hükümetinden bakanlar bizzat katıldı.
İstanbul''da çok yoğun yapıt yağışı bekleniyor (4 Eylül 2006)Poster/sticker/stencil projesi EXOCİTİ, 6 Eylül akşamı itibariyle İstanbul''a renk katacak. Etkinlik, Taksim, Beşiktaş ve Kadıköy sahil çevresini çeşitli sokak işleriyle donatmayı hedefliyor. Girişim, kamusal alan içinde oluşacak yeni katmanlarla şehrin kamusal alanı ile dünyanın güncel politik gündemi arasındaki bağlantıyı göstermeyi amaçlıyor. Martin Krusche (Graz), Amirali Ghasemi (Tahran), Hale Tenger (İstanbul), Christian Hillesoe (Kopenhag), Karri Kuoppala (Helsinki), Adnan Yıldız (İstanbul) + Mattia Par-langeli (Lecce), Ade Darmawan (Cakarta), Jörg Vogeltanz (Viyana) ve Deniz Gül''den (İstanbul) oluşan EXOCİTİ ekibinden Krusche, Ghasemi, Hillesoe, Kuoppala ve Vogeltanz yaklaşık iki ay sürecek projenin ilk haftası için İstanbul''da. Avusturya Kültür Ofisi, Bilgi Üniversitesi, Malmö Sanat Akademisi ve Ofset Yapımevi desteğinde gerçekleşen EXOCİ-Tİ 6 Eylül Çarşamba günü Martin Krusc-he''nin vereceği ''İnternet Koşulları Altında Sanat'' konuşmasıyla başlayacak. Aynı gün 22:oo''de ise Galatasaray Dogzstar''da bir açılış partisi gerçekleştirilecek.
Tarih: 4 Eylül 2006 Kaynak: Birgün
İstanbul''a göç (4 Eylül 2006)İktisadi Araştırmalar Vakfı, uzun zamandır üzerinde çalıştığı "İstanbul''a Göçün Yönetimi" seminerini gerçekleştirdi. Seminerin açış konuşmaları, Vakıf Başkanı Prof.Dr.Orhan Dikmen, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş, İstanbul Valisi Muammer Güler ve Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı.
Yenilenen Kilise Barış Günü''nde Açıldı (4 Eylül 2006)Şişli Belediyesi''nin katkılarıyla yenilenen Feriköy Surp Vartanants Ermeni Kilisesi, hizmete açıldı. Kilisenin açılışını Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II yaptı. Açılış sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Mesrob II, "Kilisenin Şişli Bele-diyesi''nce yenilenmesi, ülkemizde hüküm süren hoşgörü ortamı ve farklılıklara gösterilen saygının işaretidir" dedi. Türkiye''nin yanı başında bir savaş bulunduğunu ve burada insanların öldüğünü anlatan Mesrob II, "Bu olaylar insanlığın yüz karası. Ancak ne yazık ki insan böyle kötü yüzünü de, güzel yüzünü de gösterebiliyor. İnsanlar birbirlerine ne kadar çok hoşgörü gösterir ve hayatlarında ru-haniyete yer verirlerse, dünya daha güzel olur" diye konuştu. Yenileme çalışmasından dolayı cemaati adına Sarıgül''e teşekkür eden Mesrob II, i Eylül Dünya Barış Günü''nün de Müslüman ve Hristiyan-ların el ele bir kilisenin açılışında bulunmalarının da güne daha bir anlam kattığını ifade etti.
Tarih: 4 Eylül 2006 Kaynak: Birgün
Bodrum''daki yangın kontrol altında (3 Eylül 2006)Bodrum''un Turgutreis beldesinde makilik alanda çıkan ve şiddetli rüzgarın etkisiyle büyüyen yangın kontrol altına alındı. Yangın yerleşim alanlarını tehdit etti. Asar Tepesi bölgesindeki makilik alanda çıkan yangın rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüdü. Zeytinliklere sıçrayan yangına orman ekiplerinin yanısıra arazi sahipleri de müdahale etti. Zeytinliklerini kurtamaya çalışan üç kişi alevlerin ortasında kaldı. Çiftçiler orman ekiplerinin müdahalesiyle kurtarıldı. Gece boyu süren yangın yerleşim birimlerini de tehdit etti. Bölgedeki villalarda oturanlar evlerini boşaltırken yangın sabaha karşı kontrol altına alındı. Yangında 25 hektarlık alan zarar gördü.
Tarih: 3 Eylül 2006 Kaynak: CNN Türk
''Küresel şehir'' İstanbul (4 Eylül 2006)İstanbul küresel kapitalizmin yoğun etkileri altında. İstanbul''un ruhuna adeta yerleşmiş olan formel-enformel sarmalı, küresel şehrin yeni tüketim mekânlarında ve çevresinde kendini gösteriyor.
Başbakan Erdoğan; "İstanbul’a göç milletimizin ortak sorunu" (4 Eylül 2006)“İstanbul’a Göçün Yönetimi-Hukuki, İdari, Ekonomik ve Sosyal Tedbirler” konulu seminerde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “İstanbul’a göç gerçekten tüm İstanbulluların değil, tüm milletimizin ortak sorunudur” dedi.
Temel''in Değil İsmet''in Evi (3 Eylül 2006)Temel fıkralarına konu olabilecek olay Rize''nin Dağbaşı Mahallesi''nde yaşandı. İsmet Mollaömeroğlu (55), bir süre önce evinin yanına insanların dinlenip çay içebileceği bir tesis yapmaya karar verdi.
Datça''daki orman yangını tamamen kontrol altına alındı (2 Eylül 2006)Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Çiftçi, Datça ilçesi Emecik köyünde dün öğleden sonra başlayan orman yangının tamamen kontrol altına alındığını belirterek, “Ekiplerimiz, gece boyunca soğutma çalışması yaptı” dedi.
Hasankeyf''e sadakat (4 Eylül 2006)Hasankeyf''i sular altında bırakacak Ilısu Barajı''nda sona yaklaşıldı. Temel atıldı, çevreciler Hasankeyf''i kurtarmaya çalışıyor, krediye onay verecek şirketler halen emin değil.
AB süreci ve ''İstanbul'' markası (2 Eylül 2006)Yükselen bir İstanbul markası tüm Türkiye için küresel düzende ve AB sürecinde bir güç kaynağı olacak. İstanbul aynı zamanda bir Avrupa projesi. Başarılı bir girişim sonucunda AB tarafından 2010 Avrupa Kültür Başkenti olarak önerilmesi tesadüf değil.
Tarihe Saygı / Yerel Koruma Ödülleri Belirlendi (4 Eylül 2006)İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Tarihe Saygı/Yerel Koruma Ödülleri 2006” yarışması sonuçlandı. 21-23 Ağustos 2006 tarihleri arasında toplanan Seçici Kurul, aday yapıları bir gezi programı çerçevesinde inceleyip değerlendirerek ödüle hak kazanan başvuruları belirledi.
Tamince''nin Sembol''ünden Kazaklara Barış Piramidi (4 Eylül 2006)Kazakistan''ın başkenti Astana''da Sembol İnşaat tarafından 14 ayda inşa edilen dünya barışı ve uluslararası anlaşmanın sembolü ''Barış Sarayı'' adlı piramidi 1 Eylül Dünya Barış Günü''ne yetiştirmek için 4 bin Kazak askeri seferber oldu.
Dünyanın en büyük granit fabrikası Bilecik''e (3 Eylül 2006)Dünyanın en büyük granit seramik yer ve cephe kaplama fabrikası Bilecik''te kuruluyor. Seranit firması tarafından kurulacak fabrikayla şirketin üretim kapasitesini üç katına çıkıyor. Başbakan Tayyip Erdoğan''ın açılışını yapacağı fabrikada yılda 8,5 milyon metrekare granit seramik üretilecek. Üretimin yarıya yakını ihraç edilecek. Seranit Genel Müdürü Hamdi Altunalan, 1993''de kurulan ve 2001''de Sinpaş Grubu''na katılan Seranit''in iki yıl önce yatırım kararı aldığını ve üretim kapasitesini üç katına çıkaracaklarını anlattı. Altunalan, 2 bini aşkın renk çeşidiyle üretim yaptıklarını anlattı.
Tarih: 3 Eylül 2006 Kaynak: Radikal
Yıktığımız yetmedi hâlâ yıkıyoruz... (3 Eylül 2006)Bir külliyeler şehriydi İstanbul, tamamı vakıf arazisiydi neredeyse... Osmanlı''dan devralındığında bugünkünden çok daha düzenli ve güzeldi kent gerçekte.
Yenikapı''daki hazine (3 Eylül 2006)17 arkeolog, üç mimar ve 250 işçinin çalıştığı kazılar nedeniyle Marmaray Projesi''nde değişiklikler yapılıyor. Dünyada sadece 1000 örneği bulunan tarihi gemilerden Yenikapı''da yedi adet bulundu.
Tarihi konak ilgisizlikten yıkılmaya yüz tuttu (3 Eylül 2006)Erzurum’un tarihî konaklarından Kadı Hafızoğlu Konağı ilgisizlikten yıkılmaya yüz tuttu.
Rahmi Koç Tavuk Adası''ndaki manastırı müze yaptıracak (3 Eylül 2006)Ayvalık yakınlarındaki Tavuk Adası''nda bulunan manastır restore edilerek müzeye dönüştürülecek. Alibey (Cunda) Adası''ndaki 100 yıllık şapel ve yeldeğirmenini restore ettirerek kültür merkezine dönüştüren işadamı Rahmi Koç, Ayvalık''ın 24 adasından biri olan Tavuk Adası''nda müze açmak için harekete geçti. Bu amaçla Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri dün Tavuk Adası''nda incelemelerde bulundu. Heyete eşlik eden AKP Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, "Harabe haline gelmiş eseri, Türk kültür ve turizm yaşamına kazandırmak önemli bir sorumluluk. Sayın Koç''un başlattığıçalışma çok önemli kazanımlar sağlayacak. Bürokratik prosedürü aşıp bir an önce yer teslimi yapılması arzusundayız" dedi.
Tarih: 3 Eylül 2006 Kaynak: Radikal
Dekorasyona iyi uygulanan resim duvardaki tablodan önemli hale gelebilir (2 Eylül 2006)38 yaşındaki Yiğit Yazıcı mobilyalara resimleriyle hayat veriyor. Boyadığı objeler ev dekorasyonunu renklendirirken aynı zamanda birer sanat eserine dönüşüyor.
Hatay Havaalanı inşaatına başlandı (4 Eylül 2006)Yaklaşık bir ay önce ihalesi yapılan Hatay Havaalanı’nın inşaat çalışmalarına başlandığı bildirildi.
Toplam 138 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.