Haberler

Haberler

Toplam 113 haber 6 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
34 Köprüde Restorasyon Çalışması: Tarihi köprü onarımı için ödenek yetersiz (4 Ekim 2006)Karayolları Genel Müdürlüğü''nce, Türkiye genelinde 34 tarihi köprünün restorasyon çalışmasının yürütüldüğü bildirildi.
Aziz Nesin''lik kıyı yönetimi (4 Ekim 2006)Sayıştay''ın TBMM''ye sunduğu raporda Aziz Nesin''in öykülerine konu olacak uygulamalar yer aldı. Türkiye''nin 8 bin 323 km''lik kıyı şeridinde yasalar kargaları güldürecek nedenlerle uygulanamamış.
Kentsel Botoks: Taşköprü''nün restorasyonu (4 Ekim 2006)Yerel katılıma şans verilmeden alınan yanlış kararlara dayanarak yapılmış plan ve yatırımlarla her geçen gün yaşanılmaz hale gelen kentlerimizde son zamanlarda dikkatler, kentlerin kimliklerini oluşturan yapılara yöneltilen kültürel yıkımlara ve talanlara çevrilmiştir.
Yapı sektörüne sigorta geliyor (4 Ekim 2006)Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, 17 Ağustos Düzce ve 12 Kasım Marmara depreminin ardından ajandasına not ettiği Yapı Kanunu Tasarısı Taslağı''nı tamamladı.
Yanan ve el konan yalılar otel yapılacak (4 Ekim 2006)İstanbul Boğazı''nın en değerli yerinde bulunan Naime Sultan Yalısı ile Hatice Sultan Yalısı otel yapılmak üzere satışa çıkarılacak. Ortaköy''deki yalıların arazilerine 95 milyon dolar değer biçildi...
İsthanbul Evleri inşası internette canlı yayında (4 Ekim 2006)Han Yapı Gayrimenkul, konut kredisinde Akbank ile anlaştı. Yapılan anlaşmayla ekonomideki dalgalanmanın ardından sektörde ilk kez 24 ay için yüzde 0.14, 60 ay için 1.01 ve 120 ay için 1.30''luk oranlarla konut kredisinin yolu açıldı. Öte yandan, "Başka İsthanbul Yok" sloganıyla yola çıkan Han Yapı Gayrimenkul, İsthanbul Evleri''nin inşasını canlı yayında internet ortamına taşıdı. Han Yapı Gayrimenkul Genel Müdür Yardımcısı Leyla Üstel Çağatay, İsthanbul Evleri''nin inşası için alanında dünyanın en büyük 150. firması olan Hazinedaroğlu ile anlaşmalarının ardından başka ilklere de imza atmaya devam ettiklerini söyledi. Çağatay, ekonomide yaşanan dalgalanmanın ardından faiz oranlarındaki artışın konut sektörünü olumsuz etkilediğini, yüksek faizin vatandaşın konut edinme heyecanını söndürdüğünü, bu nedenle böyle bir projeye imza attıklarını söyledi. Han Yapı''nın gayrimenkul sektöründe gerçekleştirdiği bir başka ilkin ise "denetimin denetimi" uygulaması olduğunu anlatan Çağatay, üçüncü etabın satışlarına ise kısa bir süre içinde başlayacaklarını sözlerine ekledi.
Tarih: 4 Ekim 2006 Kaynak: Dünya
Merrill Lynch emlak için 500 milyon euro ayırdı (4 Ekim 2006)Yapı Kredi Koray’ın Eskişehir’deki Neo Alışveriş Merkezi yatırımına ortak olan Merrill Lynch, gayrimenkulde 500 milyon euroluk 8 projede yer alacak.
Mersin Körfezi alarm veriyor (4 Ekim 2006)Mersin Körfezi''nde, şehir merkezi ile tatil sitelerinden denize boşaltılan atıkların önemli derecede kirliliğe neden olduğu, buna bağlı olarak deniz suyunda oksijen seviyesinin giderek düştüğü bildirildi.
62 bin yabancı Türkiye''de mülk sahibi (4 Ekim 2006)Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkan Yardımcısı ve İnşaat Komitesi Başkanı Hüseyin Erkek tarafından hazırlanan rapora göre, Türkiye''de mülk edinen yabancıların sayısı, özel ve tüzel kişilik olarak 62 bin 500. Satılan taşınmazların yüzölçömü 285 bin dönüm Hüseyin Erkek, yabancılara mülk satışıyla ilgili bir rapor hazırladı. Rapora göre, satışların 6 bin 53''ü, yeni kanunun yürürlüğe girdiği 7 Ocak 2006''dan 24 Temmuz 2006''ya kadar olan dönemde gerçekleşti. Bu dönemde satışı yapılan taşınmaz alanının büyüklüğü 800 bin metrekareye ulaştı. Aynı dönemde 1876 İngiliz, 801 İrlandalı, 749 Alman, 357 Hollandalı, 296 Norveçli, 176 Belçikalı ve 90 Yunanlı mülk edindi. Rapora göre, Türkiye''de mülkü bulunan yabancılar arasında yüzölçümü büyüklüğüne göre Suriye''den sonra Almanya, Lübnan, Yunanistan, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve Mısır geldi. Suriyelilere ait mülklerin yüzde 70''e yakını miras yoluyla geçmiş. Raporda, yabancılara ait taşınmaz satışlarında, alan büyüklüğü açısından Hatay''ın, kişi sayısı bakımından Antalya''nın, taşınmaz sayısı açısından İstanbul''un ilk sırada yer aldığı yazıyor.
Tarih: 4 Ekim 2006 Kaynak: Radikal
Olimpos Milli Parkı kurtuldu (4 Ekim 2006)Beydağları (Olimpos) Sahil Milli Parkı''nda 794 hektar (yaklaşık 1000 futbol sahası) büyüklüğünde bir alanın milli park sınırı dışına çıkarılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Danıştay''dan döndü.
Medeniyetler beşiği İsos’ta kazı (4 Ekim 2006)Hitit, Pers, Doğu Roma, Selçuklular ve Osmanlı gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapan İsos’ta (Epifenya) Arkeolog Ömer Çelik başkanlığındaki 13 kişilik bir ekiple kazı çalışmalarına başlandı. Kazı Başkanı arkeolog Ömer Çelik, 20 gün sürecek kazıların daha çok mozaikleri kurtarmayı amaçladığını söyledi. Çelik yaptığı açıklamada:’’Liman, kale, kemer, tapınak ve su depoları kalıntıları bulunan antik kentin büyük bölümü tahrip olmuş. Kervansaraylarıyla dönemin önemli bir ticaret merkezi olduğu bilinen İsos’un, MÖ. 334 yılında Büyük İskender’in Pers Kralı 3.Darius’u yendiği savaş sonrasında büyük bölümü yıkılmış .” Hatay’ın Erzin ilçesi’nde bulunan İsos’ta sütunlu cadde ile hamam içindeki taban mozaiklerini kurtarma çalışmaları yaptıklarını söyleyen Çelik, ‘’Dileğimiz, daha çok ödenek aktarılması ve çalışmaların daha yoğun yapılmasıdır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan harabeler, tarihe ışık tutacak özelliklere sahip’’ dedi.
Tarih: 4 Ekim 2006 Kaynak: Türkiye
Uçak dolusu mermerci İtalya’ya çıkarma yapıyor (4 Ekim 2006)Mermerde dünyanın en büyük fuarı olarak bilinen ve Verona Marmomacc Fuarı için Ege İhracatçı Birlikleri İzmir’den uçak kaldıracak. Mermer ve doğaltaş sektöründe dünyanın buluşma noktası olarak bilinen Verona Marmomacc Mermer ve Mermer Makinaları Fuarı’na, bu konuda son yıllarda dünya pazarlarındaki payını hızla artıran Türkiye’den geniş bir katılımcı ve ziyaretçi grubu gidecek.
''Özel sektör ve devlet kıyıları öldürüyor'' (4 Ekim 2006)Kıyılardaki yoğun yapılaşma ve bozulma Sayıştay raporuna da girdi. Sayıştay raporunda, kıyıların yoğun yapılaşma nedeniyle doğal yapının bozulması tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı, özellikle son yıllarda ciddi şekilde tahrip edildiğinin altı çizildi.
Satılık Oteller ve Katledilen Çevre (4 Ekim 2006)Çevreyi korumadan turizm olur mu? Kimine göre olur, ama bana göre kesinlikle olmaz. Neden derseniz?
Ankara Büyükşehir Belediyesi''nde ''yap boz'' devri (4 Ekim 2006)Ankara Büyükşehir Belediyesi, kentin en büyük caddelerinden biri olan Atatürk Bulvarı''na diktirdiği ağaçları birkaç gün içinde sökmek, buradaki akasya ve kavak ağaçlarına da zarar vermekle suçlanıyor.
''Devlet para için kıyıları yağmalatıyor'' (4 Ekim 2006)Sayıştay, TBMM''ye sunduğu "Kıyıların Kullanımının Planlanması ve Denetimi" başlıklı performans denetimi raporuyla, devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan, herkesin eşit ve serbest kullanımına açık olması gereken kıyılarda yaşanan "yağmanın" boyutlarını ortaya koydu.
Arkitera Forum’da Yenilikler Devam Ediyor (3 Ekim 2006)Arkitera.com’un en çok takip edilen bölümlerinden olan ve artık mimarlık dünyası için önemli bir bilgi paylaşım platformu haline gelen Arkitera Forum’da yenilikler sürüyor. Arkitera Forum’daki bölümlerin yöneticiliği ağırlıklı olarak Arkitera Mimarlık Merkezi bünyesinde çalışan editörlerin çalışmaları ile sürüyordu. Geçtiğimiz dönem içinde yapılan önemli yeniliklerden birisi yeni moderatörlerin katılması oldu.
Nuri Çolakoğlu “İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti” Üzerine İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğrencileriyle Söyleşti (3 Ekim 2006)Doğan Yayın Holding Yayın Danışmanı ve İKSV Yönetin Kurulu Üyesi Nuri Çolakoğlu 25 Eylül Pazartesi günü İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde “İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti” konulu bir seminer verdi. Sunum ve söyleşi İngilizce yapıldı.
Arkitera Mimarlık Merkezi Cersaie 2006 İzlenimleri (3 Ekim 2006)Cersaie Uluslararası Seramik ve Banyo Fuarı İtalya’nın Bologna kentinde 26-30 Eylül 2006 tarihleri arasında gerçekleştirildi. ABD’de gerçekleştirilen Coverings fuarı ile birlikte seramik sektörünün Dünya’daki en önemli iki fuarından birisi olarak gösterilen Cersai fuarına 2006 yılında Türkiye’den Ege Seramik, Kalebodur – Çanakkale Seramik, Kalestone Kütahya Seramik, Termal Seramik, Toprak Seramik ve VitrA katıldı.
Arkitera Kuzey İtalya’da, Avrupa’da Türkler Sergisi’nde (3 Ekim 2006)İtalya’nın kuzeyinde, Özerk “Fruli Venezia Giulia” Bölgesinde yer alan dört kent 30 Haziran – 22 Ekim 2006 tarihleri arasında “Avrupa’da Türkler” projesi kapsamında çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor.
Toplam 113 haber 6 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.