Haberler

Haberler

Toplam 104 haber 6 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Bilgi - Mimarlık 501 Atölyesi''nin Tokyo metropolünü konu edinen ürünleri Venedik Mimarlık Bienali''nde sunuluyor (6 Kasım 2006)Dünyanın başlıca mimarlık buluşmalarından olan Venedik Mimarlık Bienali’nin bu yıl onuncusu düzenleniyor. Şehirler, Mimarlık ve Toplum başlığı altında düzenlenen ve dünyanın öncü mimarları ile kuramcılarına konferanslar ve sergiler aracılığıyla ev sahipliği yapan bienalin direktörü R. Burdett bu yıl ilk defa bienalin açılışıyla başlayıp iki ay sürecek bir öğrenci atölyesi düzenlenmesine öncülük yaptı.
Kızıl Meydan’a otel geliyor (6 Kasım 2006)Rusya’nın başkenti Moskova’da her yıl ikiye katlanan emlak fiyatları yatırımcıların ilgisinin bu kentte yoğunlaşmasına neden oluyor. Son aşamada ise bu ilgiden Lenin’in mozolesinin de bulunduğu Kızıl Meydan’da yer alan, Kremlin’in yanıbaşındaki eski Rusya Savunma Bakanlığı binası payını aldı. Sunday Telegraph’ın haberine göre, Fransız mimar Jean-Michel Wilmotte tarafından otele dönüştürülecek binanın değeri 500 milyon doların üzerinde bulunuyor. Dış cephesi UNESCO tarafından korunan bina, 1891’de yapılmış. 1917’den 2005’e kadar Rusya Savunma Bakanlığı’nın yerleştiği bina, 118 oda ve süit, 4 restoran ve spadan oluşan bir komplekse dönüştürülecek.
Tarih: 6 Kasım 2006 Kaynak: Vatan
Tarihi Kentler Birliği Konya''da toplanacak (6 Kasım 2006)Dünya Tarihi Kentler Birliği''nin gelecek yıl ki genel kurulu ile 2008''deki 11. konferansı Konya''da düzenlenecek.
Tarihî Ördekli Hamamı, onarılarak kültür merkezine dönüştürülecek (6 Kasım 2006)Bakımsızlık nedeniyle kaderiyle baş başa kalan tarihî Ördekli Hamamı, Osmangazi Belediyesi''nin çabalarıyla Bursa''nın önemli tarihsel varlıkları arasına katılıyor.
Söz Koruma Kurulu''nda (6 Kasım 2006)İmar planı yapma yetkisi bulunan Özelleştirme İdaresi çalışmalarını tamamlayarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi gibi ilgili kuruluşların görüşlerini aldı.
İzmir’e yeni müze (6 Kasım 2006)İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, tarih boyunca birikmiş Anadolu medeniyetlerinin sergileneceği bir müze köy yapılması gerektiğini, böyle bir projenin İzmir’i dünyaya tanıtacağını söyledi. Kocaoğlu, müze köy fikrinin kentte konuşulması, irdelenmesi, yeri, hangi eserlerin nasıl sergilenmesi gerektiğinin tartışılması gerektiğini bildirdi. Kocaoğlu, kendilerine başka ülkelerdeki kentlerde açılan, dünyaca tanınmaya aday büyük modern sanat müzelerinin, kongre merkezlerinin veya opera binalarının sürekli örnek gösterildiğini, İzmir’e de bunların benzerlerinin yapılması için tavsiyelerde bulunulduğunu bildirdi. Başkan Kocaoğlu, şöyle dedi: “Tarihboyunca Anadolu medeniyetlerini, özellikle de Batı Anadolu medeniyetlerini kapsayan bir (Müze Köy) yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bana göre burada, eski Türkçe, yeni Türkçe tüm eserlerin bilgisayar ortamına geçirilmiş halde yeralmalıdır. Anadolu ile ilgili büyük bir kütüphane kurulmalıdır.”
Tarih: 6 Kasım 2006 Kaynak: Türkiye
Bilmediğiniz Haydarpaşa (6 Kasım 2006)100 yıllık Haydarpaşa Garı yakında otel ve alışveriş merkezine dönüşüyor. İşte İstanbul''un en önemli simgelerinden Haydarpaşa Garı''nın tarihte kalacak yüzü.
Tripleks mi, gardırop ev mi istersiniz? (4 Kasım 2006)Emlak piyasasının gözde meskenleri yalnızca görkemli gökdelenler, futbol sahasından büyük tripleks daireler değil. Cüce yapılara da çanta dolusu para ödeyecek meraklılar var.
Pamukkale''ye koruma (6 Kasım 2006)Pamukkale''deki travertenler ve ören yerlerindeki tarihi ve doğal dokunun korunması amacıyla, araç giriş ve çıkışlarına sınırlama getirildi. Denizli Valiliği''nden yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: ''''Pamukkale Koruma Amaçlı İmar Planı, Koruma Kurulu Kararı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ile Müzeler Genel Müdürlüğü''nün 18.10.2006 tarih ve 169926 sayılı yazıları gereği, Pamukkale kuzey kapısından ören yerine giriş çıkışı sağlayan yol, ambulans, itfaiye, servis araçları dışında tur otobüslerine ve özel araçların girişlerine kapatılmıştır.''''
Tarih: 6 Kasım 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Cool restoranlar dizisinde sıra İstanbul’da (4 Kasım 2006)Sanat, mimari, tasarım, gezi, yaşam tarzı gibi alanlarda, görsel ağırlıklı yayınlarıyla tanınan Alman teNeues yayınevi, bir süredir dünyanın önemli şehirlerinin en havalı mekanlarını bir araya getirip, kitap halinde yayınlıyor. Bugüne kadar Amsterdam, Barcelona, Berlin, Hong Kong, Londra, Madrid, Moskova, New York, Paris, Roma, Tokyo ve Viyana gibi şehirlerin yer aldığı Cool Restaurants adlı serinin son kitabı İstanbul için hazırlandı.
''Venedikköy'' yıkım bekliyor (6 Kasım 2006)Aşırı yağışlar sonrası ''Türk usulü Venedik''e dönen Beykoz Akbaba ve Tokatköy''de vatandaşlar çaresizlik içinde bekliyor. 1000 evin sular altında kalmasıyla hayatları alt üst olan köylüler, dere yatağının üzerine yaptıkları evlerinin şimdi de belediye tarafından yıkılacağı endişesi taşıyor.
Küresel ısınmaya karşı eylem (6 Kasım 2006)"Küresel ısınma ve iklim değişiklikleri"ne dikkat çekmek isteyen Küresel Eylem Grubu üyesi 200 kişi dün Kadıköy''de bir eylem düzenledi. Dünyada 48 ülkede aynı anda düzenlenen eylemde grup üyeleri sabah Haydarpaşa Garı''nın önünde toplanarak Kadıköy Meydanı''na doğru yürüyüşe geçti. "Nükleer yasaya karşı yürüyorum", "Dünyamız pişiyor" yazılı pankartlar taşıyan grup, "Kyoto imzalansın", "Küreselleşmeye hayır" sloganları attı.
Tarih: 6 Kasım 2006 Kaynak: Milliyet Yazan: Gökhan Karakaş
Küresel ısınmaya karşı bedenlerini ortaya koydular! (6 Kasım 2006)KÜRESEL iklim değişikliğinin geleceğimizi tehdit ettiği uyarısında bulunan ve Kyoto Protokolü''nün uygulanmasını talep eden milyonlarca kişi, önceki gün dünyanın dört bir yanında düzenlenen eylemlerde bir araya geldi. "Dünya küresel ısınmaya karşı eylem günü"nün en büyük destekçisi de çevreci örgüt Greenpeace''ti. ABD''nin Florida eyaletindeki Dania kentinde bir araya gelen 400''ü aşkın Greenpeace üyesi, vücutlarıyla bir şemsiye deseni çizerek yanına da "Stop Global Warming-Küresel Isınmayı Durdurun" yazdı.
Tarih: 6 Kasım 2006 Kaynak: Milliyet
Galataport''a ''Tabiat'' onayı bekleniyor (6 Kasım 2006)İlk ihalesi iptal olan Galataport''ta ikinci ihale için çalışmalar devam ederken Özelleştirme İdaresi Başkanlığı''nın (ÖİB), görüşünü almak için Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu''na başvurduğu öğrenildi. Konuyla ilgili çalışmalarını tamamlayan ÖİB, önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi gibi ilgili kuruluşların görüşünü aldı. İlgili kuruluşlardan olumlu görüş gelmesinin ardından Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu''na başvuru yapıldı. Konuyu geçen perşembe ele alan kuruldan önümüzdeki haftalarda bir karar çıkması bekleniyor. Onay çıkarsa yeni ihalenin önü açılacak ve ÖİB proje çalışmasına başlayacak.
Tarih: 6 Kasım 2006 Kaynak: Milliyet
Radikal Yapıların Mimarı Alejandro Zaera Polo İstanbul''da (3 Kasım 2006)Türkiye’deki mimarlık gündemine İstanbul Ümraniye’de gerçekleştirecekleri alışveriş merkeziyle giren dünya mimarlığının son dönem büyük isimlerinden Foreign Office Architects’in kurucularından Alejandro Zaera Polo, Arkitera Mimarlık Merkezi’nin davetlisi olarak 07 Kasım 2006 Salı günü, saat 19:00’da Harbiye Askeri Müze’de konferans verecek.
XXII. MOBBİG Toplantısı (3 Kasım 2006)11 - 12 Mayıs 2006 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşen XXII. MOBBİG Toplantısı’nda alınan karar bağlamında, MOBBİG (Mimarlık Okulları Bölüm Başkanları İletişim Grubu)''nun XXII. toplantısı 13 - 14 Kasım 2006 tarihlerinde İstanbul Kültür Üniversitesi Mühendislik - Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünde düzenlenecek.
Tarih: 3 Kasım 2006
67 bin metrekarede Ege’yi yeniden yarattılar (3 Kasım 2006)Türk ve Hollanda sermayeli Multi Turkmall«un Türkiye''deki ilk projesi Forum Bornova alışveriş merkezi, açıldığı 12 Ekim''den bu yana ziyaretçi akınına uğruyor. Havaların iyi gitmesi ve araya Şeker Bayramı’nın da girmesiyle 15 günde 1 milyondan fazla insan burayı görmeye geldi.
Boğaziçi Köprüsü pazar günü kapalı (3 Kasım 2006)İstanbul’da 5 Kasım Pazar günü yapılacak 28’nci Kıtalararası Avrasya Maratonu nedeniyle Boğaziçi Köprüsü ve bazı yollar trafiğe kapatılacak.
En güzel gökdelenler (3 Kasım 2006)Yüksek binalar ilk önce ABD''de 19. yüzyıl sonlarında yapıldı, Türkiye ise onlarla 1990''larda tanıştı.Türkiye’de ilk yüksek binalar Cumhuriyet döneminde Ankara’da yapıldı.
Esenboğa VIP Terminali''ni Bakan Yıldırım açtı (3 Kasım 2006)Ankara Esenboğa Havalimanı''nın yeni yapılan VIP (Very Important Person: Çok Önemli Kişi) Terminali, törenle hizmete açılırken, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım VIP terminalini ilk kullanan kişi oldu.
Toplam 104 haber 6 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.