Haberler

Haberler

Toplam 145 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Glen Small ile "Yeşil Makine" Üzerine... (28 Nisan 2006)Glen Small, 1965 yılında yüksek lisans çalışmaları sırasında “en basit anlamda bir kentin yaşanılabilir olması için neler gereklidir?”i sorusu ile araştırmalarına başladı. “Yeşil Makine”, “Çimen Ken”, “Biomorfik Biosfer” ortaya koyduğu şehir örneklerinden bazıları. Kendisinin geliştirdiği ancak hiçbir zaman uygulama fırsatı bulamadığı kent modelleriyle ilgili 68 yaşındaki mimarlarla Orhan Ayyüce’nin yaptığı röportajı yayınlıyoruz.
‘Özgürlük Kulesi’nin inşası başladı (28 Nisan 2006)New York’ta 11 Eylül 2001 terör saldırılarında yerle bir olan Dünya Ticaret Merkezi’nin yeniden inşasıyla ilgili anlaşmazlığın çözülmesinin ardından, dünyanın en yüksek binalarından birisi olacak ‘Özgürlük Kulesi’nin inşası başladı.
Marmaray 2. etap ihalesi Doğuş’un (28 Nisan 2006)Marmaray Projesi’nin ikinci etabı olan “Gebze- Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatlarının iyileştirilmesi, İnşaat, Elektrik ve Mekanik Sistemleri (CR1)” ihalesinde en düşük teklifi, 863.4 milyon Euro ile AMD Rail (Alstom-Marubeni-Doğuş) verdi.
Konut kredisine gözaltı (28 Nisan 2006)Konutun değerini daha fazla gösteren kredi kullanıcıları belirlenecek.İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Ulusoy, 100 bin YTL''nin üzerinde konut kredisi kullanan 7 bin kişiyi incelemeye aldıklarını açıkladı.
Çevre Yasası çıktı, işletmelere yeni yükümlülükler geldi (28 Nisan 2006)Meclis'' de kabul edilen Çevre Yasası, bir çok kesime yeni yükümlülükler getiriyor. Önceki gün kabul edilen Yasaya göre çevreye zarar verebilecek işletmelerde,"çevre yönetim birimi" kurmaları ya da yetkili kurumlardan bu hizmeti satın almaları gerekecek. Çevre yönetim birimini kurmayanlara ise 6 bin YTL para cezası uygulanacak.
İstanbul 250 milyon Dolar''lık DB kredisi (28 Nisan 2006)Dünya Bankası (DB) ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), hızlı nüfus artışı ve depreme karşı belediyeye ait hizmetlerin alt yapısının geliştirilmesi için ortak proje başlatıyor.
Konut Kredisine Soruşturma (28 Nisan 2006)İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Akif Ulusoy, konut kredisi kullanan kişilerle ilgili bir araştırma başlattıklarını bildirdi. Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği’nin (ASKON) düzenlediği toplantıda konuşan Akif Ulusoy, inşaat sektörüyle ilgili bir soru üzerine bu konuda vergi denetiminde biraz “cinlik” yapmaya çalıştıklarını kaydetti.
Yenifoça''daki Dereler Islah Edilecek (28 Nisan 2006)İzmir Büyükşehir Belediyesi 5216 sayılı yasayla sınırlarına dahil olan ilçe ve beldelerin sorunlarına çözüm üretme konusunda diğer Büyükşehir Belediyeleri arasında bir ilki gerçekleştiriyor.
''Çevre''de son dakika skandalı (28 Nisan 2006)Çevre Yasası''nda yapılan değişiklikle, çevreyi kirleten belediye, organize sanayi bölgesi ve fabrikalara, atık tesisi kurmaları için 2-10 yıl arası ek süre verildi. Çevre cezaları daha önce de 2 yıl ertelenmişti.
Zaha Hadid’den Çağın Ötesinde Bir Mutfak Tasarımı: “Z. Island” (27 Nisan 2006)Etkileyici mimari tasarımları ile dünyaca ünlü bir mimar olan Zaha Hadid, Milan’daki tasarım haftasında yenilikçi bir mutfak tasarımına imza attı. “ Z. Island ” geleneksel mutfak ihtiyaçlarına karşılık verirken, “akıllı” tasarımı ile duyuların ihtiyaçlarına da cevap veriyor. Merkezi bir dokunmatik paneli olan mutfak, multimedya ekipmanına, ses düzeneğine ve kullanıcıların internette sörf yapıp müzik dinlemelerini ve belirli atmosferler yaratmalarını sağlayan bir sisteme sahip.
Çanakkale Seramik&Kalebodur Yapı 2006 İstanbul Fuarı’nda (27 Nisan 2006)Çanakkale Seramik&Kalebodur, 3-7 Mayıs 2006 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi / Beylikdüzü''nde gerçekleştirilecek olan Uluslararası Yapı 2006 İstanbul Fuarı’nda, 2 no’lu salon, 2360 no’lu stantta ziyaretçilerle buluşacak.
Çanakkale Seramik&Kalebodur, bu sene fuarda Kalesinterflex Seramik® ürünleri, yeni Spectra serisi ve Heraklia Stone, Apollon Stone ve Çan Stone modellerinin ilavesiyle genişleyen Kale Stone serisi ile yer alıyor. 5 Mayıs 2006 Cuma günü, Çanakkale Seramik&Kalebodur standında bir de açılış kokteyli düzenlenecek. Aynı kokteylde ‘Kalesinterflex Üniversitelerarası Ulusal Tasarım Yarışması’nın sonuçları açıklanacak ve dereceye girenlere ödülleri verilecek.
Tarih: 27 Nisan 2006
"Variller Çok Zehirli" (27 Nisan 2006)Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Tuzla''da çıkarılan varillerde zehir tespit edildiğini zehirler toprağa karışmadığı ekolojik bir tehlikenin ise bulunmadığını söyledi.
Uygarlıkların İzinde (27 Nisan 2006)Geçen hafta Diyarbakır ''daydım... ''Yerel Gündem 21'', ''Büyükşehir Belediyesi'' ve ''Sur Belediyesi'' nin AB''nin de desteğiyle gerçekleştirdikleri ''Uluslararası Suriçi Sempozyumu'' na katıldım... Suriçi, kentin binlerce yıllık merkezi...
GYODER Başkanı Haluk Sur Uyardı: Konut Kiraları Başıboş Olursa Enflasyon Hedefi Tutmaz (27 Nisan 2006)Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Haluk Sur, konut kiralarının "başıboş" bırakılması halinde Merkez Bankası''nın enflasyon hedefini etkileyebileceğini kaydetti.
Marmaray 2. Etap AMD''nin (27 Nisan 2006)Marmaray Projesi''nin ikinci etabı olan, "Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi" ihalesinde en düşük teklifi, 863 milyon 372 bin 904 euro ile AMD Rail (Alstom-Marubeni-Doğuş) verdi.
Çevre Yasası TBMM''den Geçti/Para Cezaları 2 Katına Çıktı (27 Nisan 2006)TBMM Genel Kurulu''nda, 23 yıl önce değiştirilen ancak günün şartlarına ve AB mevzuatına uymayan Çevre Kanunu değiştirildi. AK Parti''nin verdiği önergelerle, TBMM''de görüşülen Çevre Yasası''ndaki idari para cezaları 2 katına çıkartıldı.
Tasarımın Kalbi İstanbul Sokaklarında Atacak (27 Nisan 2006)Ev sahipliğini, Şişli Belediyesi Başkanı Mustafa Sarıgül ile Sinpa A.Ş.''nin yapacağı Street Design etkinliği, Türkiye''nin tasarım alanındaki genç yetenekleri, profesyonelleri, üretici firmaları ve tasarım tutkunlarını aynı ortamda buluşturmayı hedefliyor. Etkinlik, İstanbul-Şişli ilçesi içerisinde yer alan Vali Konağı Caddesi, Abdi İpekçi Caddesi ve Nişantaşı’nda 15-21 Mayıs 2006 tarihleri arasında gerçekleşecek.
Müteahhitler, ''3 sorun''a çözüm arıyor (27 Nisan 2006)Müteahhitler şu sıralar üç önemli sorunla uğraşıyor: Birincisi, dövize bağlı işlerde kur düşüklüğünün yarattığı sorun, ikincisi yüksek stopaj, üçüncüsü ise teminat mektubu sorunu.
Haber Anadolu ve Referans Gazetesi’nden Gayrimenkul Zirvesi için Özel Ek (27 Nisan 2006)Haber Anadolu ve Referans Gazetesi işbirliği ile hazırlanan “Gayrimenkul” özel eki, Hürriyet Grubu’nun ekonomi gazetesi Referans’ın eki olarak 2 Mayıs 2006 tarihinde yayınlanacak.
Çevreyi kirletenlere ''varil'' cezası (27 Nisan 2006)11 yıldır TBMM gündeminde bekleyen çevre tasarısı nihayet yasalaştı. Tehlikeli atıkları toplayan, taşıyan, ömrü dolan tesisleri kapatmayanlara 100 bin YTL''den 1 milyon YTL''ye kadar para cezası verilecek.
Toplam 145 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.