Haberler

Haberler

Toplam 154 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Çocuklar ölüyor, okul çürüyor (8 Mayıs 2006)Ümraniye Alemdar Beldesi Okul Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından yaptırılan 1500 öğrenci kapasiteli, bilgisayar sınıflı, üzerinde futbol sahası dahi bulunan modern ve donanımlı okul, çürümeye terk edildi.
Beyoğlu’nda Metro için yıkım yapılacak (8 Mayıs 2006)İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Metrosu Şişhane İstasyonu inşa çalışmaları öncesinde istasyon bölgesindeki 21 yapıyı tasfiye ediyor. İstimlâk ve tahliye işlemleri tamamlanan yapıların yıkımının ardından bölge, Şişhane İstasyonu yapım çalışmaları için uygun bir hale gelecek. İstimlâk ve tahliye işlemleri tamamlanan İstanbul Metrosu Taksim-Yenikapı arası Şişhane İstasyonu alanında kalan 21 yapı, 7 Mayıs 2006 Pazar günü tasfiye edilecek. Beyoğlu, Emekyemez Mahallesi''nde bulunan yapıların yıkımına sabah saat 09.00''da başlanacak. Yıkım işlemi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Uygulama Şube Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek.
Tarih: 8 Mayıs 2006 Kaynak: Zaman
Göcek Oto Sanayi! (8 Mayıs 2006)Betonlaşma yat turizminin gözde merkezi Göcek’i de vurdu. Hızlı yapılaşma, dantel gibi koylarıyla, dünyaca ünlü politikacıların, sanatçıların, yatçıların gözdesi olan Göcek’te endişe yarattı. Göcek’in inşaat halindeki hali kimilerince oto sanayi sitesine, kimilerince de kovboy filmi platosuna benzetildi.
Galeriler kent dışına (7 Mayıs 2006)İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, belediyelerin, oto galerilerinin şehir dışına çıkartılması amacıyla planlamalar yaptıklarını açıkladı. DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan''ın soru önergesini yanıtlayan Aksu, belediyelerin, 14 Ocak 2005''te yayımlanan genelge doğrultusunda, oto galerilerinin şehir dışına çıkarılması amacıyla planlamalar yaptıklarını kaydetti. Bazı belediyelerin oto galerilerini şehir dışına çıkarma çalışmalarına başladığını belirten Aksu, LPG''li araç bulunduran oto galerilerinde gerekli güvenlik tedbirlerinin alındığını ifade etti.
Tarih: 7 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
Yedi ülkeden tarihi miras geri istendi (7 Mayıs 2006)Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, CHP''li Canan Arıtman''ın soru önergesine verdiği yanıtta bakanlığı döneminde yedi ülkedeki tarihi eserlerin iadesinin istendiğini açıkladı.
Metro güzergahındaki 21 yapı olaysız yıkıldı (8 Mayıs 2006)İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Taksim-Yenikapı arasında yapacağı İstanbul Metrosu için istimlak ve tahliye edilen yapıları yıktı.<p>Şişhane İstasyonu inşaatına başlamak için Beyoğlu Emekyemez Mahallesi’nde bulunan 21 yapının yıkımı sabah saatlerinde başladı. İstanbul Metrosu inşaatının Taksim’den Şişhane’ye kadar olan kaba inşaatı bitti. İstimlâk ve tahliye işlemleri tamamlanan yapılar İBB İmar Uygulama Şube Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü tarafından yıkıldı. Olaysız geçen yıkımların ardından hurdacılar enkazdan çıkan demirleri topladı. Yıkımlarda su borusu da patladı. Yetkililer, yıkımı İSKİ ve TEDAŞ gibi birimlere haber verdiklerini açıkladı.
Tarih: 8 Mayıs 2006 Kaynak: Zaman
Mortgage Yasası ile Hayatımıza Yeni Sigortalar da Girecek (8 Mayıs 2006)Mortgage Yasası, Türk tüketicileri önümüzdeki aylarda yeni sigorta çeşitleriyle tanıştıracak. Garanti Sigorta Genel Müdürü Hasan Güller, Mortgage ile birlikte iki temel sigorta ürününün daha Türkiye’ye geleceğini belirtti.
K.Çekmece’de dönüşüm başlıyor konducular apartmana taşınacak (8 Mayıs 2006)Kaçak yapılaşmanın yoğun olduğu Küçükçekmece’de hummalı bir çalışma var. Gecekondularda yaşayan insanlar 3 ay sonra altyapısı tamamlanmış, sosyal ve kültürel tesisleri bulunan sitelere taşınmaya başlayacak.
Müteahhitlere de banka (8 Mayıs 2006)Teminat mektubu sıkıntısı çeken müteahhitliklerin ihalelere yabancı ortakla girdiğini belirten Devlet Bakanı Tüzmen, ''Müteahhitlerimizin arkasında bir banka olmalı'' dedi.
İnşaat kazasının yüzde 4''ü ölümlü (8 Mayıs 2006)Çalışma Bakanlığı Baş İş Müfettişi Cengiz Ayna, inşaat sektöründe meydana gelen kazaların yüzde 4''ünün ölümle sonuçlandığını belirterek, "Sadece inşaatlardan düşmelerin önüne geçilebilse, bu sektördeki tüm iş kazaları yüzde 40-45, ölümlü iş kazaları ise yüzde 50 oranında azalır" dedi.
Kirada Yıllık Enflasyon % 21.6 (7 Mayıs 2006)Ev sahibi olmayan kesimin en büyük gider kalemlerinden birini oluşturan ev kirasında, yıllık enflasyon yüzde 21.6''ya ulaştı. Türkiye İstatistik Kurumu''nun (TÜİK) TÜFE''yi hesaplarken esas aldığı, Türkiye genelinde ortalama kira ücreti aynı dönemdeki enflasyona göre üç kat daha yüksek artmış oldu.
Göcek''te beton alarmı (8 Mayıs 2006)Sivil toplum örgütleri hızla yapılaşan Göcek için harekete geçti. Beldede yaşayan İsviçreli Meier ''Yeni yapılarla Göcek giderek benliğinden uzaklaşıyor, bir özelliği kalmıyor'' diyor...
İsthanbul Evleri Depreme Karsı Yüzde 100 Güvence Veriyor (7 Mayıs 2006)Beylikdüzü''nde net 108 dönüm alan üzerinde inşa edilecek olan İsthanbul Evleri İstanbullular ile buluşuyor. Han Yapı Gayrimenkul Yönetim Kurulu Danışmanı ve ''Deprem Dede'' lakabıyla tanınan Prof. Dr Ahmet Mete Işıkara''nın 10 şiddetinde depreme dayanacak şekilde tasarlandığını söylediği konutların metrekare birim fiyatı 1000 YTL''den başlıyor.
7 Yıldızlı Konutlar Geliyor (6 Mayıs 2006)Dünyaca ünlü otel zinciri Kempinski tarafından işletilecek olan rezidansların, 2007 yılı Mayıs ayında ev sahiplerini ağırlaması planlanıyor. 300 m2''den 750 m2''e kadar geniş daire seçenekleri sunulan projede daireler metrekaresi 6 bin ile 8 bin dolar arasında satışa sunulacak. Astaş Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Aşçı, ''22 katlı, iki kuleden oluşan ve kaba inşaatı tamamlanan rezidanslar, 56 adet seçkin aileye 7 yıldızlı otel konforu hizmeti verecek. Bu proje Türkiye inşaat sektörünün standartlarını da yükseltecek'' dedi.
Tarih: 6 Mayıs 2006 Kaynak: Akşam
Müteahhitlik Bankası Önerisi (8 Mayıs 2006)Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, yurtdışı müteahhitlik sektörünü desteklemek amacıyla acilen ''müteahhitlik Bankası'''' kurulması gerektiğini bildirdi. Tüzmen, yurtdışı müteahhitlik sektörünün önümüzdeki yıllarda Türkiye''ye turizm sektörü kadar döviz getireceğini ifade etti.
ABD Mimari İnceleme Gezisi Son Başvuru Tarihi 12 Mayıs''a Kadar Uzatıldı (5 Mayıs 2006)Mimarlık Vakfı, Uknow ve Bahçeşehir Üniversitesi tarafından 2006 yazında ABD’ye inceleme gezisi düzenleniyor. Gezi, mimarlara ABD''nin mimari açıdan en önemli şehirlerini görme ve mimarlık yapıtlarını inceleme fırsatı sunuyor. 26 Haziran-5 Temmuz 2006 tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan gezinin son başvuru tarihi 12 Mayıs''a kadar uzatıldı. Detaylı bilgi için tıklayın.
Tarih: 5 Mayıs 2006
Jane Jacobs (1916-2006): Yaşam İçin Kentler (5 Mayıs 2006)"The Death and Life of Great American Cities" (1961) insanların planlama ve kentin karakteri ve sokaklar üzerine geliştirilen düşüncelerini değiştirdi. Jane Jacobs, bu kitapta farklı bir mesaj veriyordu. Roger Scruton, yazısında bu mesajın günümüz ile ilişkisini ortaya koyuyor. Jane Jacobs hayatı boyunca çok fazla yazı yazmadı. Kent planlama üzerine profesyonel anlamda bir eğitim almadı. O, çoğu kişi tarafından göz ardı edilen veya hiçbir zaman uygulanamayacağı düşünülen fikirlerin savunucusu oldu.
Barselona''da Yeni Bir Zaha Hadid Binası: Besós Üniversitesi Kampüs Binası (5 Mayıs 2006)Pritzker Ödüllü Zaha Hadid, İspanya''daki Besós Üniversitesi''nin Yeni Kampüsü''nün tasarımlarını kamuya sundu. Barselona ve Sant Adrià arasındaki bölgede, Forum alanı yanında yer alacak yapının 2008 yılında tamamlanması planlanıyor. Bölgenin "ikonik binası" ünvanını alacak yapının tasarımına "Sarmal Kule" adı veriliyor. Yapının giriş katları üniversiteye ait olacak. 11. ve üzeri katlar ofis olarak kullanılacak.
Tarih: 5 Mayıs 2006
Porof. Zihni Sinir’den Dar Balkonlar İçin “Yelpaze Şemsiye” (5 Mayıs 2006)Porof. Zihni Sinir karakteriyle tanınan karikatürist İrfan Sayar, Taksim Lamartin Caddesi’ndeki atölyesinde hayalden gerçeğe dönüştürdüğü proceleriyle Street Design Week etkinliğine katılıyor.
Tasarımın Kalbi Nişantaşı Sokaklarında Atacak (5 Mayıs 2006)Ev sahipliğini, Şişli Belediyesi Başkanı Mustafa Sarıgül ile Sinpa A.Ş''nin yapacağı Street Design etkinliği, Türkiye''nin tasarım alanındaki genç yetenekleri, profesyonelleri, üretici firmaları ve tasarım tutkunlarını aynı ortamda buluşturmayı hedefliyor.
Toplam 154 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.