Haberler

Haberler

Toplam 124 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Professional Lighting Design Türkiye Dergisi'nin Haziran – Temmuz Sayısı Çıktı (21 Haziran 2006)Mimari aydınlatma konularına yer veren Professional Lighting Design dergisi (PLD)’nin bu sayısında “Dini Yapılar İçin Işık” başlığı altında kutsal mekanların ışıkla harmanlanan çehreleri inceleniyor.
Domus – Abitare Tasarım Derbisi (2) (23 Haziran 2006)Domus ve Abitare’nin editörlerinintasarım ve tasarım dünyasını her yönden irdeledikleri oturumun ikinci bölümünü yayınlıyoruz. Bu bölümde ele alınan başlıklar: Kütle Fenomeni Olarak Tasarım, SaloneSatellite, Genç Tasarımcıların Yanlış Anlaşılması, Tasarım ve Çağdaş Sanat: Objenin Şiddeti, Okullar, Üniversite, El Sanatı, Tasarım Kirliliği, Fuksas’ın Yeni Fuar Alanı.
Mega Kentler ve Sorunları (23 Haziran 2006)Ufak suçlar ve kirlilik büyük ve küçük kentlerin ortak sorunlarıdır. Ancak 10 milyon ve kimi zaman daha çok nüfusa sahip mega kentlerde bu tip ufak sorunlar büyüyerek hem insan yaşamı hem de kent için tehlike oluşturabiliiyor.
Londra’nın Simge Binası: Swiss Re Tower (23 Haziran 2006)Londra silüetinde yüksekliği ve eğrisel formuyla dikkat çeken Swiss Re Tower ya da halk arasında daha çok bilinen adıyla “Erotic Gherkin” filme konu oldu. “Building the Gherkin” isimli filmde binanın nefret edilen bir objeden naıl bir ikona dönüştüğü anlatılıyor.
“Türk’ün Mimarlıkla İmtihanı” (23 Haziran 2006)Osmanlı Bankası Müzesi’nde Eylül ayına kadar devam eden “Aradığınız Kişiye Şu An Ulaşılamıyor: Türkiye’de Hayat Tarzı Temsilleri, 1980-2005” adlı sergi kapsamında, bir dizi söyleşi düzenleniyor.
Smyrna arkeolojik park oluyor (23 Haziran 2006)Yeni kazı sezonunun başlamasının ardından İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ve İzmir Ticaret Odası Bayraklı Kazılarını İzleme Komitesi üyelerinin, Bayraklı Eski Smyrna Ören Yeri'ni ziyaret ederek, kazı Başkanı Prof. Dr. Meral Akurgal ve teknik ekibiyle incelemelerde bulunduğu bildirildi.
Akdamar’da restorasyon hedefi Eylül (23 Haziran 2006)Van’ın en önemli kültür ve tarihi mekanlarından biri olan Akdamar Adası’ndaki kilisenin restorasyonu sürüyor. 1085 yıllık kiliseye turistlerin ilgisi büyük. Restorasyonun Eylül ayında bitirilmesi hedefleniyor.
Fotoğraflarla Kuşadası’nın kapıları (23 Haziran 2006)Gazeteci Latif Sansür, “Kuşadası Kapıları” adını verdiği bir fotoğraf sergisi açtı. Sergide Kuşadası’nın 100 yıllık binalarının dış mimarisinin yaşatılması amacıyla 75 fotoğraf biraraya getirildi.
Proje değişti, ikinci masal 'Ayasofya' (23 Haziran 2006)Büyükşehir Belediyesi'nin kitap projesinde Ayasofya'ya yer verilmediğini yazan SABAH'ın haberi ses getirdi. Ayasofya Müzesi hem masal kitabı olacak hem de haritalara eklenerek dağıtılacak.
TOKİ’den İnşaata 6 Maddelik ’Can Suyu’ (23 Haziran 2006)Toplu Konut İdaresi (TOKİ), zora giren müteahhitlerini kurtarmak için Türkiye’deki piyasa fiyatlarının altında bir fiyatla demir temini ve 85 YTL artı KDV’ye çimento temini gibi 6 maddelik öneri geliştirdi.
Roma-Paris (23 Haziran 2006)Milano'dan sonra şimdi Roma'dayım. Milano'da, daha önce anlattığım gibi işle gezi karışıktı. Roma'da iş yok, yalnız 'gezmek' var. 'Gördüğüm en güzel kent hangisi?' Uzun yıllar bu soruya verilen cevaplar arasında birinciliği hep Paris'in aldığını tahmin ediyorum.
Bursa Çelik Palas Torunlar'ın oldu (23 Haziran 2006)Emekli Sandığı'nın Bursa'daki oteli Çelik Palas'ın özelleştirmesi için açılan ihalede en yüksek teklifi 31.6 milyon dolarla Toray İnşaat verdi.
Türkiye'nin en lüks stadyumu Başakşehir'e (23 Haziran 2006)KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım 50 milyon dolar harcayarak Türkiye'nin en lüks stadyumunu İstanbul'da inşa edeceklerini söyledi.
Ahmet Çalık: Ceyhan, Rotterdam olacak (23 Haziran 2006)Çalık Grubu Başkanı Ahmet Çalık, 'Yapımına 2007'de başlanacak Samsun-Ceyhan boru hattı sayesinde Ceyhan, Rotterdam olacak' dedi.
'Quai Branly Müzesi' açıldı (23 Haziran 2006)Eyfel Kulesi'ne 200-300 metre uzaklıkta, Seine ırmağı kıyısında uzanan yeni bir dev müze, 'Musé du Quai Branly / Branly Rıhtımı Müzesi' 20 Haziran 2006 Salı sabahı Cumhurbaşkanı Jacques Chirac tarafından açıldı.
Türkiye'nin talan bölgeleri (23 Haziran 2006)Kıyı Yasası'nda gerçekleştirilmek istenen değişikliklerle imara açılması planlanan koylar ve büklerin tablosu netleşiyor. Buna göre Çanakkale'den Mersin'e dek geniş bir bölgede yer alan bakir alanlar, ''turizm'' adı altında konaklama tesisi ya da lokantaya dönüştürülecek.
Domus – Abitare Tasarım Derbisi (1) (22 Haziran 2006)Mimarlık ve tasarım dünyasının önde gelen dergilerinden Domus ve Abitare’nin editörleri Milano Trienali’nde düzenlenen bir oturumda bir araya geldiler. İki rakip derginin editörlerinin biraraya gelerek, tasarım ve tasarım dünyasını her anlamda irdeledikleri konuşmaları, iki gün boyunca Arkitera.com’da yayınlayacağız.
Tasarımlar “Engel” Tanımadı (22 Haziran 2006)İçmimarlar Odası İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen “Engelsiz Kişisel Yaşam Alanı ve Mobilya Tasarım Yarışması”nda kazananlar belli oldu!
Sağlamer’e Da Vinci Madalyası (22 Haziran 2006)Avrupa Mühendislik Eğitimcileri Derneği’nin (SEFI-European Society for Engineering Education) her yıl akademik alanda verdiği "Leonardo da Vinci Madalyası", bu yıl Prof. Dr. Gülsün Sağlamer’in oldu. Ödül töreni 30 Haziran’da İsveç’te SEFI’nın yıllık toplantısında yapılacak. Prof. Sağlamer, bu ödüle, İTÜ’de gerçekleştirilen kapsamlı reformlar ve "Sürekli Kalite İyileştirme Projesi"nin sonucunda İTÜ mühendislik programlarından 21 tanesinin ABD’de ABET akreditasyonu almış olması nedeniyle aday gösterilmişti.
Tarih: 22 Haziran 2006 Kaynak: Hürriyet
İstanbul’un tarihi yeniden yazılıyor (22 Haziran 2006)İstanbul Yenikapı'da Marmaray Projesi kapsamında devam eden arkeolojik kazılarda, 1600 yıllık surların ve 8 batığın ortaya çıkarılmasının ardından, bölgede Marmaray'la banliyö treni bağlantısından vazgeçildi.
Toplam 124 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Mayıs 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.