Haberler

Haberler

Toplam 124 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Tarihi eserleri otel yapalım! (17 Haziran 2006)Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Eminönü ile ilgili birçok hedeflerinin bulunduğunu belirterek, ''Buradaki birçok tarihi eserleri şu andaki işlevinden çıkartıp bunları otele dönüştürelim diyoruz'' dedi.
1 Milyar Kişi Gecekonduda Yaşıyor! (17 Haziran 2006)Özellikle büyük şehirlerde yaşanan problemlerin başını çeken gecekondulaşma, 15 yıla kadar dünyanın kâbusu haline gelecek. Gerekli tedbirler alınmazsa dünya genelinde gecekonduda yaşayanların sayısı 2020 yılında yaklaşık 1.4 milyarı bulacak. BM İnsan Yerleşimleri Programı (UNHABİTAT)’nın yayınladığı 204 sayfalık rapora göre, dünyada şu anda 1 milyar kişi gecekondularda yaşıyor ve bu rakamın gelişmekte olan ülkelerin tümünde artması bekleniyor. Dünyada gecekonduda yaşayanların nüfusunun 2020’ye kadar her yıl 27 milyon artması bekleniyor. İnsanlık tarihinde ilk kez gelecek yıl dünya nüfusunun yarısının kentlerde yaşıyor olacağının kaydedildiği raporda, gecekonduların birçok şehirde artık kent nüfusunun küçük bir bölümünü barındıran kıyı mahalleleri değil, asıl yerleşim tipi haline geldiği belirtildi. Raporda ayrıca, gecekonduda yaşayanların köyde yaşayanlardan daha kötü durumda bulunduğu da vurgulandı ve gecekonduda yaşayanların birçoğunun köylerde yaşayanlardan erken öleceği ileri sürüldü.
Tarih: 17 Haziran 2006 Kaynak: Türkiye
"Türkiye 2040'ta çöl ülkesi olacak" (17 Haziran 2006)17 Haziran Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü kapsamında yapılan açıklamalarda, Türkiye'deki toprak kaybının ciddi boyutlarda olduğunu belirten yetkililer eğer gerekli önlemler alınmaz ise Türkiye'nin 2040 yılında bir çöl ülkesi olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını belirttiler.
Beykoz Kasrı için Topbaş'a tam yetki (17 Haziran 2006)Büyükşehir Belediye Meclisi, Beykoz Kasrı'nın da içinde bulunduğu 200 dönümlük alanın Büyükşehir'e tahsisi için Başkan Topbaş'a yetki verdi.
Heyelan Bölgesinde, Kentsel Yenileme Projesi İçin Yıkım (19 Haziran 2006)İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) arasında yapılan “İzmir Konak Kentsel Yenileme Projesi” protokolü kapsamında İmariye ve Altay Mahalleleri’ndeki heyelan bölgesinde bulunan yapıların yıkımına başlandı.
Eminönü nasıl kurtulur? (17 Haziran 2006)İstanbul, önce Doğu Roma İmparatorluğu'na başkentlik etti. Ardından tam 600 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu'nun "payitahtı" oldu.
Kaleiçi'nde Neler Oluyor? (18 Haziran 2006)Kaleiçi trafik sirkülasyonunu hafifletmek için önce yollar daraltıldı, sonra demirler dikildi, şimdi de çevreye çok büyük gürültü ve rahatsızlık veren, uykuları kaçıran, yürüyen vatandaşların ayağına takılıp yaralanmalarına neden olan demir kapanlar yerleştirildi.
Çamura Bulaşan O Sevdadan Bir Daha Kopamaz (17 Haziran 2006)Tuba Önder Demircioğlu, 15 yıllık deneyim ve kendi sanat felsefesiyle yarattığı eserlerini artistik ve tek olarak tasarlayarak Avusturya'nın başkenti Viyana'ya gönül rahatlığıyla gönderdi.
Boğaz'ın İncisi İçin Topbaş'a Tahsis Yetkisi (17 Haziran 2006)İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, tarihi Beykoz Kasrı'nın da içinde bulunduğu, Boğaziçi'nin kıyısındaki 200 dönümlük yeşil alanın Büyükşehir Belediyesi'nce alımı ya da tahsisi için Başkan Kadir Topbaş'a yetki verdi. Topbaş'a verilen yetkiyle, Beykoz Kasrı'yla birlikte Maliye Bakanlığı tarafından Marmara Üniversitesi'ne tahsis edilen Küçükçekmece'deki Ziraat Okulu, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün Beykoz'daki mesire alanı-Göksu Çayırı'nın da aralarında bulunduğu 18 ayrı yerin tahsis ya da alım işlemlerinin ilk adımı atıldı. Boğaziçi'nde inşa edilen ilk saray olma özelliği taşıyan ve kendi koyuna sahip olması nedeniyle büyük ilgi çeken olan Beykoz Kasrı, 28 Nisan 2006'ya kadar Beykoz Çocuk ve Göğüs Hastalıkları Hastanesi olarak hizmet veriyordu. Hastanenin kapatılması Meclis gündemine de taşınmış, CHP Denizli Milletvekili Mehmet Neşşar, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, 'Kapattığınız Beykoz Çocuk Hastanesi'nin arsasının, bazı üyeleri AKP İl ve İlçe yönetimlerinde görevli Beykoz Vakfı'na turizm amaçlı satılacağı iddialarını nasıl değerlendiriyorsunuz' diye sormuştu.
Tarih: 17 Haziran 2006 Kaynak: Akşam
TOKİ restorasyon kredisi veriyor (19 Haziran 2006)Tescilli taşınmaz kültür varlıklarının bakımı, onarımı ve restorasyonu için Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından bu yıl kullandırılacak krediler için başvurular bugün başlıyor. Geçen yıl başlayan uygulamada 17 proje kredilendirilmiş ve yaklaşık 1.3 milyon YTL'lik kredi verilmişti.
Tarih: 19 Haziran 2006 Kaynak: Sabah
İlkel restorasyondan modern laboratuvara (19 Haziran 2006)Prof. Dr. Arif Müfit Mansel'in başkanlığında 1947 yılında başlayan Side kazılarında çıkarılıp restore edilen eserler yeniden elden geçiriliyor.
Türkbükü'ne Citterio tasarımlı butik otel (19 Haziran 2006)Göçtur'un sahibi ve Sait Halim Paşa Yalısı'nın işletmecisi Mustafa Göçen, Bodrum'da Dedeman Grubu ile ortak bir butik otel projesine imza atmaya hazırlanıyor.
Türkiye'nin ilk temalı su parkı (19 Haziran 2006)Antalya'nm Serik ilçesine bağlı Belek Turizm Merkezi'nde yapımı tamamlanan "Troy" Su Parkı ve Yunus Gösteri Merkezi, törenle hizmete açıldı. Türkiye'nin ilk tamah su parkı olma özelliğine sahip tesis, Rixos Premium Otel içerisinde 12 bin metrekarelik alanda kuruldu. Tesisin açılışına Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile çok sayıda turizmci katıldı. Davetfiler açılışın ardından, Yunus Gösteri Merkezi'nde düzenlenen kısa gösteriyi izlediler. İşletmeci Murat Süğlün, tesisin 15 milyon dolara mal olduğunu belirterek, "Dünyada temalı su parkı sayısı çok az. Buranın teması da Truva atıdır. Tesiste eski Truva kentini canlandırdık" dedi.
Tarih: 19 Haziran 2006 Kaynak: Birgün
Kadir Topbaş: İstanbul'a yatırım teklifi yağıyor (19 Haziran 2006)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ünlü İspanyol mimar Jose Maria Tomes Llavador’un İstanbul’a 1 milyar dolar değerinde hem proje hem de yatırım yapmak istediğini söyledi.
Burası buz gibi (19 Haziran 2006)Yaz mevsiminin çok kısa yaşandığı Stockholm'de açılan buz bar, yılın her döneminde turist çekiyor. Nordic Sea Oteli'nin lobisinde yer alan buz barın, duvarlarından bardaklarına, bahşiş kutusundan, koltuklarına kadar her şeyi tamamen buzdan yapılmış. Duvarları, soğuğu muhafaza eden özel camlarla kaplanan buz bara, özel giysiler ve eldiven giyerek girilebiliyor. Denizaltı araçlarında olduğu gibi iki kapısı bulunan buz barın ilk kapısını üstünüze kapadıktan sonra asıl kapısı açılabiliyor.
Tarih: 19 Haziran 2006 Kaynak: Tercüman
Nuri Usta Nurus oldu tereciye tere satıyor (19 Haziran 2006)Ankara’da Marangozlar Sitesi’nde küçük bir atölyede Nurettin Usta tarafından temelleri atılan Nurus, alanında dünyada ilk 20 şirket arasında kabul ediliyor. İtalyan hükümetine ofis mobilyası satan Nurus’un son çalışması Denizbank’ı alan Belçikalı Dexia’nın 36 katlı merkez binasının dekorasyonu.
Arsa Karşılığı Daireyi Satana Vergi Sürprizi (17 Haziran 2006)Özellikle son yıllarda yaygınlaşan bir uygulama var. Arsası olanlar, arsayı müteahhide verip, karşılığında arsa üzerine yapılan binadan belli sayıda daire ve dükkan alıyorlar.
Aksaray Havaalanı’na çobanlar talip (18 Haziran 2006)Yarım kalan inşaat Türkiye’de vakayı adiyedendir; iş merkezine niyet edilen binaların içinde otların büyümesi, yarım kalan devasa yapıların tinercilere ev olması bildiğimiz durumlardan.
Restorasyon skandalı (17 Haziran 2006)Diyarbakır'ın mimari yapısı, kitabeleri ve kabartmalarıyla günümüze kadar gelen 5.5 kilometre uzunluğundaki 2 bin yıllık surlarının aslına uygun restore edilmediği, son olarak Milli Emlak tarafından kiraya verilen 9 no'lu burçtaki onarımda da büyük hatalar olduğu ortaya çıktı.
Boğaz'da Marmaray için dev operasyon (19 Haziran 2006)Boğaz'ın güçlü akıntısı yüzünden, Sarayburnu ile Üsküdar arasında sualtından raylı sistem geçişini sağlayacak Marmaray Projesi'nde bazı önemli değişiklikler yapıldı.
Toplam 124 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Mayıs 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.