Haberler

Haberler

Toplam 148 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Walt Disney Konser Salonu Davasında Karara Varıldı (11 Ağustos 2006)Geçen ay Los Angeles’daki Walt Disney Konser Salonu’nun yüksek inşaat maliyeti hakkındaki dava sonuçlandı. Karar, Frank Gehry’nin tasarladığı bu odak noktasının tamamlanmasından neredeyse üç yıl sonra verildi.
Londra dünyanın en pahalı kenti, İstanbul 35''inci sırada (11 Ağustos 2006)En pahalı kentler sırılamasında Uzakdoğu şehirleri ve New York, yerini Londra''ya bıraktı. Londra, konut ve ofis fiyatları dahil edildiğinde, 71 kent içinde dünyanın en pahalı şehri olarak belirlendi. İstanbul''da ise hayat geçtiğimiz yıla göre ucuzladı.
Ilısu, kültürel bir kitle imha silahı (11 Ağustos 2006)12 bin yıllık tarihi olan Hasankeyf''in sular altında kalmasına, on binlerce insanın yerinden olmasına neden olacak Ilısu Barajı inşaatı İngiliz Times gazetesine konu oldu.
İsrail, Postyapısalcı Yaklaşımı, Askeri Operasyon Kuramları için Kullanıyor (11 Ağustos 2006)Günümüz felsefe dünyasının kuramsal alandaki ürünleri, askeri akademiler ile mimarlık okullarına yön veriyor. 20. yy’ın kapitalist kültürü içinde etkisini kaybeden eleştirel ortam askeri çevrelerin elinde büyümekte. Bu durum Foucault’nun “Bu yüzyıl Deleuzian asır olarak anılacak” sözünü akıllara getirirken Derrida’nın yaklaşımları, askeri güçler elinde “kitlelerle buluşuyor.” Çağdaş askeri kuramlar kente dair “arazi” kavramını tekrar ele alıyor.
"Sarıyer''de birlikte 100 villa yapacağız" (11 Ağustos 2006)Albaraka Türk Genel Müdürü Adnan Büyükdeniz, Sarıyer''de 100 villalık villa projesi hayata geçireceklerini söyleyerek, tanıtım çalışmalarının eylül ya da ekimde başlayacağını belirtti. Büyükdeniz, Suudi yatırımcıların Türkiye''de altyapı ve gayrimenkul alanlarında yatırım yapmak istediklerini dile getirerek, "Bizim için çok büyük miktarlar olan para onlar için çok büyük değil. Onları doğru yönlendirmeliyiz" dedi. Adnan Büyükdeniz, Arap sermayesinin Türkiye''de ''yeşil sermaye'' olarak adlandırılmasından da rahatsız olduklarını dile getirdi.
Tarih: 11 Ağustos 2006 Kaynak: Sabah Yazan: Meltem Ersoy
Suudilerden İstanbul''a 1.3 Milyar Dolarlık Sağlık Kenti (11 Ağustos 2006)Suudi Arabistan’da sağlık sektörünün en büyük kuruluşlarından Saudi-German Hospital’in CEO’su Makarem S. Batterjee, 1.3 milyar dolara İstanbul’da bir sağlık kenti kurmayı planladıklarını açıkladı.
İstanbul en fazla çalışılan kentlerden (11 Ağustos 2006)Merkezi İsviçre’deki UBS bankası her 3 yılda bir olduğu gibi dünyanın en pahalı, satın alma gücü en yüksek, çalışma saatleri en fazla olan ülke ve kentlerin sıralamasını açıkladı. “Fiyat ve Kazanç Endeksi” olarak adlandırılan bu listeye göre İstanbul dünyanın en pahalı kentleri listesinde 33. sırada yer alıyor.
Çankırı''da Orman Yangınında 1,5 Kilometrekarelik Alan Zarar Gördü (11 Ağustos 2006)Çankırı''nın Bayramören ilçesi Kaymakam Vekili Tuncay Dursun, Bayramören''deki orman yangınında şimdiye kadar yaklaşık 1,5 kilometrekarelik alanın zarar gördüğünü söyledi.
Düzenden Sonra Kaos: TateModern2 (11 Ağustos 2006)Tate Modern’e yapılacak olan yeni ek yapının planları, geçen ayın sonunda yayınlandı. 2000’de, kullanılmayan bir yapıyı dönüştürerek Tate Modern’i oluşturmalarının ardından İsviçreli mimarlar Herzog ve de Meuron, yeni tasarımlarını, başkalarının zigurat ya da piramit kavramlarını yakıştırmalarına karşın, “Kutular Yığını” olarak adlandırıyorlar.
Bir Hasankeyf düşü vardı (11 Ağustos 2006)Siz hiç Hasankeyf''te gün batımını izlediniz mi? Ya da gün doğumunu? Güneşin ilk ya da son ışıkları arasında kaleye tırmanırken, önünüzde ve arkanızda uzanan eşsiz bir kilime benzeyen doğayı, doğa örtüsünü içinize çektiniz mi?
Gayrimenkul yatırımını tercih ediyorlar (11 Ağustos 2006)Türkiye''deki ''emlak patlaması'' Arap yatırımcıların da ilgisini çekmiş durumda. Bu ilgide Türkiye''nin AB üyeliği sürecinin emlak piyasasına olumlu yansıyacağı beklentisinin etkisi de var.
Metroda Bin Kişi Yanarak Ölebilirdi (11 Ağustos 2006)İstanbul Ulaşım A.Ş, Şişli’de izinsiz sondaj çalışması yaparken metro tünel çemberini delen Volga ve Geos şirketlerinin yöneticileri hakkında, Şişli Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.
Metro tavanını delen şirkete suç duyurusu (11 Ağustos 2006)İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Mecidiyeköy''deki zemin etüdü çalışmaları sırasında metro hattının tavanının delinmesine neden olan şirket hakkında Şişli Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.
"Hafriyat Toprağı" Konulu Seminer Yapıldı (11 Ağustos 2006)08.08.2006 tarihinde İGDAŞ Alibeyköy Tesisleri Toplantı Salonunda “İstanbul’da Hafriyat Toprağı İle İnşaat/Yıkıntı Atıklarının Yönetimi Uygulamalar, Sorunlar Ve Çözüm Önerileri” Konulu 5.Seminer Ve Bilgilendirme Toplantısı yapıldı.
Trafolar "Sihirli Resim Tekniği" ile Boyanıyor, İstanbul Güzelleşiyor (10 Ağustos 2006)Etüt ve Projeler Daire Başkanlığı Kentsel Tasarım Müdürlüğü, kentin görünen yüzünü değiştiren Kentsel Tasarım Projeleri ile, İstanbul’un ana arterlerinin modern bir görünüme kavuşması, Mimarlık ve Şehircilik kuralları çerçevesinde Kent Estetiğinin sağlanması, işlevsel, yaşanabilir mekanlar oluşturulmasını amaçlıyor.
''Mavi Bayrak''ı bile taklit ettiler (10 Ağustos 2006)Temiz ve güvenli plajlar ile marinaları sembolize eden uluslararası Mavi Bayrak''ın Türkiye''deki bazı kuruluşlarca taklit edildiği ve yasadışı olarak asıldığı ortaya çıktı.
Louvre Cam Piramidi Yenileniyor (10 Ağustos 2006)François Mitterrand ilk olarak 1989 yılında cam piramit fikrini ortaya attığında, eleştirmenler bunun göze korkunç görünen bir yapı olacağını ve sosyalist cumhurbaşkanını, sonsuz ölümsüzlüğü koklamak isteyen bir firavun olmak istediğini düşünmüşlerdi. Mitterrand ise bunun 14 yıllık yönetimindeki en onurlu başarı olduğunu söylüyordu.
Kanatlı Denizatı Soygununun Kilit İsmi Yakalandı (10 Ağustos 2006)Karun Hazinesi’nin en değerli parçası Kanatlı Denizatı Broşu’nun Uşak Arkeoloji Müzesi’nde sahtesiyle değiştirilmesiyle ilgili aranan galerici Oğuz Sağlam yakalandı. Sağlam’ın, broş için müze müdürü Kazım Akbıyıkoğlu’nu tehdit ettiği iddia ediliyordu. Firari Oğuz Sağlam, Uşak’ta kayınpederinin evine girerken yakalandı. Uşak Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Sağlam’ın sorgusu devam ediyor. Kanatlı Deniz Atı’nı satmak için İstanbul’a getiren dört kişiden gasp ettikleri iddiasıyla aranan Ahmet Düzyer ve Suat Yenmez de 26 Temmuz günü, İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yurtdışına çıkma hazırlığı yaparken yakalanmışlardı. Firarilerin saklandığı evde yapılan aramada çalıntı broşun izine rastlanmamıştı.
Tarih: 10 Ağustos 2006 Kaynak: Hürriyet Yazan: Uğur Dündar
Fırsatlar Ülkesi Türkiye''ye Yatırım (10 Ağustos 2006)Cumhurbaşkanı Sezer’in Türkiye’nin ’fırsatlar ülkesi’ olduğunu söyleyerek yatırım beklentisini iletmesi üzerine Kral Abdullah, kurmaylarına özellikle turizm ve sağlık alanında araştırma yapılması talimatını verdi.
Romanlar hakkında ''göç'' kararı (10 Ağustos 2006)TOKİ, Şişli Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yaptığı protokolle Roman vatandaşların yaşadığı Kuştepe''de "Gecekondu Dönüşüm Projesi" başlatıyor. Pilot bölge seçilen semtte 12 bin metrekare alan üzerinde 228 konut yapılacak. Proje tamamlandığında 174 gecekondu sahibine yeni binalardan daire verileceği iddia ediliyor. Kuştepe halkı kadar, konuyla başından beri ilgilenen sivil toplum kuruluşları ve akademisyenler de yıkıma tepkili. Ulaşılabilir Yaşam Derneği Başkanı Hacer Foggo, Kağıthane''de 80, Kuştepe''de 174, Kanberler''de 154, Küçükbakkalköy''de de 156 evin yıkıldığını veya yıkılacağını belirterek "Buna Romanları sürgün etme kararı da diyebiliriz" dedi.
Tarih: 10 Ağustos 2006 Kaynak: Sabah
Toplam 148 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.