Haberler

Haberler

Toplam 142 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat Kitabı Yayına Hazır (13 Ekim 2006)Katılımcılığı artırmak ve okuyucularıyla iletişimi üst düzeye taşıyıp yayın anlayışını daha da iyiye götürmek amacıyla, geçtiğimiz Mayıs ayında “Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat!” projesini başlatan Arkitera Mimarlık Merkezi, bağımsız olarak çalışacak editörlerini geçtiğimiz Temmuz ayında belirlemişti.
Arkitera 6’ncı yaşını kutluyor (13 Ekim 2006)Kurulduğu günden bu yana devlet desteği olmaksızın varlığını sürdürerek, mimarlık alanında pek çok ilki gerçekleştiren Arkitera Mimarlık Merkezi, 6. yaşında.
Zeyrek Camisi Restorasyonu (13 Ekim 2006)Osmanlı Bankası Müzesi’nin düzenlediği “İstanbul’un Üç Dönemi: Bizans, Osmanlı, Cumhuriyet” başlıklı Voyvoda Caddesi Toplantıları’nın ilki 11 Ekim Çarşamba günü Karaköy Osmanlı Bankası Müzesi’nde gerçekleşti.
Yerel yönetime olağanüstü yetki (13 Ekim 2006)Sevda Tepesi''ne imar izninin yolu açıldı. Meclis''teki Dönüşüm Alanları Kanunu tasarısı, belediyelere TSK''ya ait olanlar hariç tüm arazileri kullanma yetkisi veriyor.
Boğaz''ın altından geçmek, 2.5 dolar (13 Ekim 2006)İstanbul Boğazı''nda araçlar için gidiş geliş iki katlı tüp geçişe onay çıktı. 5.5 km.''lik geçişin maliyeti 500 milyon dolar, bilet fiyatı ise 2.5 dolar.
Metro köprüsü 700 yıllık Ceneviz surlarına takıldı (13 Ekim 2006)İstanbul Metrosu için Haliç’e yapılması planlanan köprü 700 yıllık Ceneviz surlarına takıldı. Temeli geçen yıl atılması planlanan Haliç Metro Köprüsü’ne hâlâ başlanamaması sebebiyle bir açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Orada zamanında güzergah çalışmaları yapanların bazı noktaları dikkate almadıklarını, iş belli bir noktaya geldiğinde gördük. Şişhane’de bir duvar kalıntısı var. Bu duvar kalıntısına dikkat etmedikleri için o duvar tarWihi midir, korunması gerekir mi gerekmez mi, altından mı geçelim, nasıl geçelim noktasındayız” cevabını vermişti. Topbaş’ın sözünü ettiği “duvar”ın yaklaşık 700 yıllık Ceneviz surları olduğu, Şişhane’den Tophane’ye kadar Galata bölgesini çevrelediği ve uzunluğunun 2,8 kilometreyi bulduğu kaydedildi. Galata Kulesi’nin de önemli bir parçası konumundaki surların, Şişhane’deki kısmında ise, Ceneviz surlarının 12 kapısından günümüze ulaşabilen tek kapısı olan “Yanıkkapı” bulunuyor. İstanbul Metrosu’nun Taksim-Yenikapı bölümünün yapımına 1998 yılında başlandı ve tünel kazı çalışmalarının büyük bir bölümü tamamlandı. Proje çerçevesinde Haliç’e yapılacak Metro Köprüsü’nün de 2002’ye kadar tamamlanması öngörülmüştü.Toplam maliyeti 420 milyon dolar olan projeye bugüne kadar 140 milyon dolar harcandı.
Tarih: 13 Ekim 2006 Kaynak: Türkiye
Ünlüler Beşiktaşlı oldu! (13 Ekim 2006)İstanbul Fulya’da Aşçıoğlu tarafından inşasına devam edilen 224 dairelik Süleyman Seba Projesi, Tansu Çiller, Mesut Yılmaz, Mehmet Kutman gibi isimleri birbirine komşu yapacak.
Haliç Köprüsü’nü geciktiren duvar “Ceneviz suru” çıktı (13 Ekim 2006)Başkan Kadir Topbaş’ın ‘Haliç Köprüsü inşaatının başlamasını engelliyor.’ dediği Şişhane’deki duvar kalıntısının, Cenevizlilerin 700 yıl önce yaptırdığı surlardan kalan son bölüm olduğu ortaya çıktı.
Arkeologlar Büyük İskender''in savaş izlerinin peşinde (13 Ekim 2006)Çanakkale''nin Biga ilçesi ve Balıkesir''in Gönen ilçesi arasında, Türk ve Amerikalı araştırmacılar tarafından 3 yıldır yürütülen Granikos Projesi kapsamında, tarihin en güçlü komutanlarından Aleksander''ı, "Büyük İskender" yapan savaşın izleri araştırılıyor.
TAV: Sabiha Gökçen’in işletmesiyle ilgileniyoruz (13 Ekim 2006)“10 yılda 10 terminal” hedefiyle yola çıkan TAV, gözünü Sabiha Gökçen Havalimanı’nın işletmesine çevirdi. TAV CEO’su Sani Şener, Sabiha Gökçen Havalimanı’yla ilgili özelleştirmeye karar verildiğini duyduklarını, ihaleye kesinlikle katılacaklarını açıkladı. Sani Şener “Özelleştirmeye karar verildiğini duyduk, bu bizim için önemli bir ihale kesinlikle katılacağız. İhale ihaledir, alabiliriz de almayabiliriz de...” diye konuştu. Şener, Sabiha Gökçen Hvalimanı’la ilgili büyük bir dış hatlar terminali inşası planlandığı bilgisini de aldıklarını sözlerine ekledi.
Tarih: 13 Ekim 2006 Kaynak: Vatan
Bu gökdelen görenlerin iştahını kabarttı (13 Ekim 2006)ABD''nin gökdelenleriyle ünlü New York kentinde 6.5 metre uzunluğunda saf çikolatadan yapılan dev bina, görenlerin iştahını kabartıyor. Binanın mimarı Fransız aşçı Alain Roby. Roby, bin 36 kilo siyah çikolata kullanarak yaptığı bu heykelle yeni bir dünya rekoruna da imza attı. 30 saatte tamamlanan bina, Guinnes rekorlar kitabından temsilcilerin de onayıyla dünyanın en uzun çikolata heykeli oldu.
Tarih: 13 Ekim 2006 Kaynak: Birgün
Altı rotada Mimar Sinan’ın İstanbul’una yolculuk (13 Ekim 2006)Sanat tarihçisi Reha Günay, Yapı Endüstri Merkezi Yayınları’ndan yeni bir kitap çıkardı; Sinan’ın İstanbul’u. Bir gezi rehberi niteliği taşıyan, bol fotoğraf, minyatür ve çizimle desteklenmiş. 247 sayfada ve 6 rota üzerinden Mimar Sinan’ın İstanbul’a kazandırdığı yapıları anlatıyor.
Dilovası raporu TBMM Başkanlığı''na sunulacak (13 Ekim 2006)Kocaeli''nin Dilovası ilçesindeki sanayi atıklarının olumsuz edelerinin araştırılması amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, hazırladığı raporu bu ay içinde TBMM Başkanlığı''na sunacak. AKP Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayar başkanlığında toplanan komisyonda, hazırlanan taslak rapor ele alındı. Ayar, yaptığı açıklamada, raporda, sorunlara çözüm önerilerini kısa, orta ve uzun vadeli olarak sıraladıklarını söyledi. Yaklaşık 350 sayfadan oluşan rapora son şeklini verdikten sonra bu ay içinde TBMM Başkanlığı''na sunacaklarını ifade eden Ayar, raporun sadece Dilovası için değil, aynı sorunları yaşayan diğer bölgeler için de örnek olmasını istedi.
Tarih: 13 Ekim 2006 Kaynak: Birgün
Japonlar nükleer enerji ve 3’üncü köprü için geliyor (13 Ekim 2006)Japonya’nın en büyük inşaat şirketi Kajima başta olmak üzere dünya devi Japon şirketleri üçüncü köprü, elektrik dağıtım ihaleleri ve nükleer enerji için geliyor.
Bolu Dağı Tüneli’nde sona geliniyor (13 Ekim 2006)Bolu Dağı Tüneli’nin inşaatı büyük bir hızla sürüyor. Hava şartları elverirse, İstanbul-Ankara arasındaki geçişi sağlayacak sağ şerit, 15 Aralık’a kadar ulaşıma açılacak. Tünelin her iki geçişinin hizmet vermesi ise 2007 baharında mümkün olabilecek.
Nüfusun yüzde 70''i deprem riski altında (13 Ekim 2006)Afet İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye topraklarının yüzde 66’sı, nüfusun ise yüzde 70’inin yüksek deprem riski altında yaşadığını açıkladı.
Sağlıkçıların zaferi (13 Ekim 2006)Haydarpaşa Numune Hastanesi bahçesine İstanbul Büyükşehir ve Üsküdar Belediyesi tarafından yapılmak istenen köprülü kavşak projesine, İstanbul 7. Bölge İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı çıktı.
''Sokağa döken iktidar utansın'' (13 Ekim 2006)AKP iktidarının uygulamalarından rahatsız olanlar yarın TMMOB''nin Ankara Sıhhiye Meydanı''nda düzenlediği mitingde buluşacak.
Alışveriş Merkezleri (13 Ekim 2006)Alışveriş merkezleri son yıllarda hızla artmakta ve iş dünyasında ağırlıklarını hissettirmeye başlamakta.
Gecekondu konusunda yetki TOKİ''de olacak (13 Ekim 2006)Gecekondu Kanunu''nda Bayındırlık Bakanlığı''na verilmiş olan hak, yetki ve görevler TOKİ''ye devredilecek. TBMM Başkanlığı''na sunulan kanun tasarısına göre, belediyeler TOKİ''nin izniyle gecekondu ıslah ve tasfiye sahalarındaki özel arazileri kamulaştırabilecek. Gecekondu ıslah bölgelerindeki bütün yapılar, TOKİ tarafından tespit edilecek. Tasfiyesi gereken gecekondu bölgeleri ile yeniden halk konutu veya nüve konut yapımına tahsis edilecek sahaların seçimi, TOKİ''nin denetimi altında ilgili belediyelerce yapılacak. Hazine''ye ait taşınmazlar, bundan sonra TOKİ''ye devredilecek.
Tarih: 13 Ekim 2006 Kaynak: Milliyet
Toplam 142 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.