Haberler

Haberler

Toplam 98 haber 5 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
İstanbul ‘Avrupa kültür başkentliği’ şansı arıyor (25 Ocak 2006)İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti (ECC) Danışma Kurulu, İstanbul’un kültür başkenti seçilmesi için Brüksel’de çeşitli temaslarda bulunuyor.
Hızlı tren ihalesinde hesap hatası yapılmış (25 Ocak 2006)Ankara-İstanbul arasını 3 saat 10 dakikaya indirecek hızlı tren projesinin ikinci etap ihalesinde hesap hatasının yapıldığı ortaya çıktı.
‘Dubai kuleleri sadece başlangıç sırada daha büyük yatırımlar var’ (25 Ocak 2006)Türkiye''nin Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisi Selim Karaosmanoğlu, Dubai Holding''in, İstanbul''da 500 milyon dolara yapacağı 300 metrelik ikiz kuleler projesini ''buzdağının sadece görünen ucu'' şeklinde niteledi.
Sigorta olmadan mortgage sistemi işlemez (25 Ocak 2006)Sigortacılar, dört gözle ipotekli konut finansmanı sağlayan mortgage sistemini bekliyor. Sistemin yürürlüğe girmesi ile birlikte gerek konut, zorunlu deprem sigortası, hayat sigortası gibi mevcut sigortalara talebin büyük ölçüde artacak olması gerekse de yeni sigorta çeşitlerinin başlaması sigortacıların iştahını kabartıyor.
Bina inşaat maliyet endeksi 2005''in son döneminde yüzde 1.0 arttı (25 Ocak 2006)Bina İnşaatı Maliyet Endeksi 2005 yılı 4. döneminde bir önceki döneme göre yüzde 1.0 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu''ndan yapılan açıklamaya göre, endeks bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,2 ve dört dönem ortalamalara göre ise yüzde 10,0 artış gösterdi.
Almondhill''in yüzde 80''i sahiplerini buldu (25 Ocak 2006)Taşyapı''nın geçtiğimiz yılın Kasım ayında inşaatına başladığı Acıbadem''eki Almondhill projesinde, 750''ye yakın daireden yüzde 80’i sahiplerini buldu. Satılan daireler içinde en çok talep edilenler (1+1) ve (4+1) bahçe katı ve bahçe dubleksi daireler olurken...
İstanbul’un Ulaşım Zirvesi’nden notlar (25 Ocak 2006)21 Ocak Cumartesi günü Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Merkezi’nde Ulaştırma Bakanı, Bayındırlık ve İskan Bakanı, Vali, Belediye Başkanı, milletvekilleri, bürokratlar, öğretim üyeleri ve uzmanlar İstanbul’un ulaşım sorunu ile ilgili çözümleri konuşmak için bir araya geldiler.
''Ulaşım Zirvesi''nin Ardından... (25 Ocak 2006)Kar altındaki İstanbul yine Türkiye''nin gündemi... Ulusumuz kendi derdini bırakmış, İstanbul''u izliyor... Yakın yıllara kadar ''''kış haberleri'''' nin başında kapanan köy yolları; hastanelere yetiştirilemeyen hastalar; kızaklarda taşınan hamileler; yani ''''Anadolu''nun çilesi'''' gelirdi...
Kadıköy bir ilke imza atıyor (25 Ocak 2006)Kadıköylülerin çöpleri, İtalya, Fransa, İspanya ve Hollanda''da olduğu gibi yer altına alınan su ve koku sızdırmaz çelik konteynerlerde biriktirilecek. Kadıköy Belediyesi, projeyi ilk olarak Bağdat Caddesi ve Ataşehir''de uygulayacak. Türkiye''de ilk kez Kadıköy Bağdat Caddesi''nde hazırlıkları başlayan yeni sistemde çöpler yerüstündeki konteynerler de biriktirilmeyecek. Apartman önlerinde sokak ve caddelerde bulunan, trafiği engelleyen, etrafa çöplerin ve kağıtların dağıldığı çirkin görünümlü konteynerler kaldırılacak. Yeni sistemde çöp konteynerleri yer altına alınacak. Yer üstünde küçük çöp atma bacalarının yer alacağı yeni sistemde, yurttaşlar, çöplerini bu küçük bacalardan atacak. Konteyner dolduğunda ise özel toplama arabaları 42 saniyede dolusunu alıp yerine temizini koyacak. Böylece, koku, kirlilik ortadan kalkacak, atıklar yerlere dağıtılmadan toplanacak. 3- 5 metreküp hacmi olan yer altı konteynerlerinde çöpler yer altı serinliğinde en hijyen şekilde biriktirilecek.
Tarih: 25 Ocak 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Ankara Çağdaş Sanatlar Müzesi tamamlanmalıdır (25 Ocak 2006)Türk resminin ustalarından dostum Turan Erol’dan Ankara Çağdaş Sanatlar Müzesi ile ilgili çok önemli bir e.posta aldım.
Pakistan’da Deprem Sonrası Yaşamın ve Ölümün Anlamı (24 Ocak 2006)“İnsanlar İçin Tasarla” başlıklı haberde mimarlığın eğitimine ve sonrasındaki sosyal sorumluluğundan arındırılmaya başlayan bir meslek olduğuna değinmiş, bu sınırları aşan bazı gruplardan biri olan Architecture For Humanity’ye ve yaptığı çalışmalara yer vermiştik.
Mimarlar Odası Temsilcilikleri Görev Dağılımları (24 Ocak 2006)Kasım-Aralık 2005 aylarında Mimarlar Odası Temsilciliklerinde yapılan seçimler sonucunda yeni dönem (2006-2008) Temsilcilik Yönetim Kurulları belirlendi.
Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi 39. Dönem Olağan Genel Kurul Çağrısı (24 Ocak 2006)Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi 39.Dönem Olağan Genel Kurulu ve “Teknik Kongre”nin gerçekleştirileceği tarihler ve gündemler belli oldu.
Guggenheim Restorasyonunda Estetik Yapı İskelesi (24 Ocak 2006)İnşa projelerine eşlik eden alçak, mavi kontrplak yaya köprüleri New York sokaklarının sorunlarından biri. İnşaatlar, bina girişlerini kapatıp altlarında işleyen mağazaların kapalı gözükmesine ve düşürdüğü gölgelerle pasajların geceleri tehditkar görünmesine sebep oluyor.
İstanbul’da çözüm sıfır (24 Ocak 2006)Çözüm 38, çözüm 48 ve çözüm sıfır! Bir kentte yaşayanların can, mal ve ırzını korumaktan aciz yöneticiler için cansız yollar, kavşaklar ve parke taşları çözüm diye bizim paramızla ilan ediliyor çarşaf çarşaf.
İstanbul’un bilinmeyen yabancı sarayları (24 Ocak 2006)İstanbul’da yer alan, ancak çoğu kimsenin sadece kalın duvarlar arkasından görebildiği yabancı elçilik ve sarayları, ilk kez bir kitaba konu oldu.
Türkiye genelinde 170, sadece İstanbul''da ise 80 butik otel inşaatı sürüyor (24 Ocak 2006)Son yıllarda tüm dünyada butik otellere ilgi artınca büyük otel zincirleri de bu alana yatırım yapmaya başladı. Şu anda sadece İstanbul''da 80, Türkiye genelinde 170 butik otelin inşaatı sürüyor. Bir o kadar otel de proje safhasında.
Toplu Konut İdaresi yandaşlara çalışmış (24 Ocak 2006)Toplu Konut İdaresi''nin, Başbakan Erdoğan''a yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak''ın sahibi Albayraklar''a verdiği Halkalı projesinde, yüzde 42''lik inşaat alanı artışından pay almadığı ortaya çıktı.
Yetersiz Kat Mülkiyeti Tasarısı (24 Ocak 2006)Kooperatifler kurup yönetmiş, uygulamayı yaşamış, halen yaşamakta olan bir hukukçu olarak, bu konuda yasa çıkarmaktaki güçlüğün ülkemizde mevcut taşınmaz mal mülkiyeti esaslarının kaybedilmesi korkusundan kaynaklandığını söyleyebiliriz.
İnsanlar İçin Tasarla (23 Ocak 2006)Mimarlık hem eğitim sürecinde hem de pratiğinde sosyal sorumluluğundan arındırılmaya başlayan mesleklerden biridir. Ne yazık ki böyle bir bilincin zaten kendi mesleklerinin kapsamında bile olduğunun farkına varmayan genç mimarlar, profesyonel yaşamda da bu sorumluluğu hissetmezler. Mimarlıkta etik sorumluluğun sadece belli standartlarda ve finansal olanaklar çerçevesinde “doğru” olan tasarım kriterlerine göre tasarım yapmak olduğu düşünülür. Mimarlık eğitiminin bugünkü yapısı nedeniyle bu sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada varolan bir sorundur.
Toplam 98 haber 5 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.