Haberler

Haberler

Toplam 98 haber 5 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
2006’da Arkitera.com Yenilikleri (27 Ocak 2006)Arkitera.com, yayına açıldığı 9 Ekim 2000 yılından beri mimar, akademisyen ve yapı sektöründen ilgilenenlere zengin bir içerik sundu. 2006 yılında da mimarlıkla ilgili tüm gelişmeleri aktarmaya devam eden Arkitera.com’un bu yıl Köşe Yazısı, Proje ve Yayın Tanıtımı bölümleri yeniliklerle kullanıcısının karşısına çıkıyor. Köşe Yazısı bölümü nitelikli yazıların ilk kez yayınlandığı bölüm olarak bu yıl birçok yeni yazarın da okuyucusuyla buluştuğu bir köşe oluyor. Proje Bölümü ise yepyeni bir bölüm ile içeriğini ayırıyor: Yarışma Projeleri...
Dubaililer Süzer''in arsasına konut yapmak istiyor (26 Ocak 2006)Dubai Şeyhi Muhammed El Maktum''a ait Dubai Holding, İstanbul’a ikiz gökdelenden sonra lüks konut yapmak için de çalışmalarını hızlandırdı. Dubaili heyet, Bahçeşehir''de işadamı Mustafa Süzer''e ait arsayı almak için harekete geçti.
Ömer Sevinç Kaynak Vefat Etti (26 Ocak 2006)Türk Yüksek Mimarlar Birliği sürecinde 1956 – 1970 arası altı dönem Sekreter Üyelik ve Türk Mimarlar Derneği sürecinde 1966 – 1970 arası bir dönem Başkanlık ve iki dönem Sekreter Üyelik görevlerini üstlenen; ayrıca TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde 1957 – 1970 yılları arasında Başkanlık, Sekreter Üyelik ve Saymanlık görevlerinde bulunan Ömer Sevinç Kaynak 25 Ocak 2006 tarihinde vefat etti. Cenazesi, 27 Ocak 2006 Cuma günü Kocatepe Camii’nde kılınacak öğle namazı sonrası Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
Tarih: 26 Ocak 2006
''Tarihle barışmalıyız'' (26 Ocak 2006)Artık 18 kişilik bir yayın kurulu tarafından hazırlanan Toplumsal Tarih dergisinin yöneticilerinden Ersin Salman: ''Tarihi hatasıyla sevabıyla kabullenebilmek gerek''
Marmaray''daki hazineler (26 Ocak 2006)İngiliz Guardian gazetesi Asya ile Avrupa yakasını raylı bir sistemle birbirine bağlayacak Marmaray projesinin kazı çalışmaları sırasında bulunan tarihi eserlere değindi. Kalıntıları İstanbul''un tarihteki ismine atfen "Constantinople''un kayıp hazineleri" olarak niteleyen gazete 5. yüzyıla ait bir limana ait kalıntıların projenin tamamlanmasını geciktireceğini yazdı. Guardian "Kalıntılar Türkiye''nin 21. yüzyılı yakalama hırsının bir sembolü olan bu projenin bitirilmesine engel oluyor" dedi.
Tarih: 26 Ocak 2006 Kaynak: Sabah
''Galataport ihalesinin iptali bizi hayal kırıklığına uğratır'' (26 Ocak 2006)Eyal Ofer, hükümetin Türkiye''deki tüm ihaleler için kendilerini cesaretlendirdiğini belirterek, "İhale koşulları belliydi" dedi.
Sahil, ''çöp deryası'' oldu (26 Ocak 2006)Kozlu sahil yolu kenarına dökülen çöpler, yaklaşık 10 metreyi bulan dalgalarla sahile taşındı. Sahil yolu kenarında bulunan katı atık sahasına evsel atıkların yanı sıra tıbbi atıklar da dökülüyor. Üzeri kapatılmayan çöpler, dev dalgalarla denize karışırken insanların yaz aylarında denize girdiği ve balık tuttuğu üç kilometre uzunluğundaki Kozlu sahili de hırçın dalgaların attığı çöplerle doldu. Çevre Koruma Derneği Zonguldak Şube Başkanı Meltem Çetinkaya, sahil kenarındaki çöp depolama alanının çevre ve insan sağlığı açısından risk taşıdığını belirterek şunları kaydetti: "Yıllardır hep aynı sorunlarla karşılaşıyoruz. Her yağmurda dalgaların getirdiği çöpler sahile yayılıyor. Önlem alınmadığı için sahil hiç temiz kalmıyor. Belediye döküyor, dalga dağıtıyor, çöplüğü yine belediyenin işçileri temizliyor. Karadeniz intikam alıyor. Bu manzara çevre kirliliğinin yanı sıra insan sağlığı açısından da risk taşıyor."
Tarih: 26 Ocak 2006 Kaynak: Milliyet Yazan: Durmuş Sevindik Yazan: Seçkin Kırarslan
Ofer: Galataport ihalesinin iptali hayal kırıklığı yaratır (26 Ocak 2006)Galataport ihalesinde en yüksek teklifi veren İsrailli yatırımcı ve Associated Bulk Carriers Yönetim Kurulu Başkanı Eyal Ofer, Galataport ihalesi için tüm şartları yerine getirdiklerini, ihalenin iptal olması durumunda hayal kırıklığına uğrayacaklarını söyledi.
Mimarlık olmadan olmaz! (26 Ocak 2006)''Mimarsız'' , ''mimarlıksız'' planlama olur mu? ''Mimarı'', ''mimarlığı'' plandan ayrı görmek mümkün mü? Bir süredir devam eden bir tartışmanın can alıcı soruları bunlar.
''Müteahhitler zor durumda'' (26 Ocak 2006)TOKİ Başkanı Bayraktar, Cumhuriyet''in sorularını yanıtlarken müteahhitlerin TOKİ''ye ödemelerini faizle borç alıp yaptıklarını belirterek ''''Etmeyin eylemeyin. Şu anda piyasada müteahhitler batma noktasına geldi. Bize güvenip giriyorlar'''' dedi.
Kültür Bakanı’na Aspendos sorusu (26 Ocak 2006)CHP Antalya Milletvekili Feridun Baloğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği önergede, gürültülü konserler ve yoğun kullanım nedeniyle Aspendos’un, özellikle sahne arkasındaki duvarının yıkılma olasılığı bulunduğunun öne sürüldüğünü anımsattı. Dünyanın antik çağdan kalan en iyi korunmuş amfitiyatrosu olduğu belirtilen Aspendos’un korunması için Kültür Bakanlığı’nın çalışması bulunup bulunmadığını soran Baloğlu, geçen ilkbaharda amfitiyatronun bir duvarından parça düştüğü iddialarının da gerçek olup olmadığının açıklanmasını istedi. Aspendos’un kullanım şartlarını belirleyecek bir çalışma yapılıp yapılmayacağını da Bakan Koç’un açıklamasını isteyen Baloğlu, "Yapının ayrıntılı biçimde ve tüm teknik olanaklarla incelenmesi ile amfitiyatronun restorasyon ve koruma projesinin hazırlanması ne zaman mümkün olacaktır?" dedi.
Tarih: 26 Ocak 2006 Kaynak: Hürriyet
2006 AIA Onur Ödülü Kazananları Açıklandı (26 Ocak 2006)2006 yılı AIA Onur Ödülü kazananları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Ödüller, Haziran ayında Los Angeles’ta düzenlenecek tören ile sahiplerini bulacak. 680 proje arasından yapılan seçim sonucunda kazananlar;
"Hülya Yürekli Buluşma - 1" 9 Şubat Perşembe Gününe Ertelendi (25 Ocak 2006)26 Ocak Perşembe günü yapılHülya Yürekli anısına yapılması planlanan "Hülya Yürekli Buluşma 1" olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelendi. 9 Şubat Perşembe günü gerçekleştirilecek etkinlikte panel başlangıç saati 15:00.Detaylı bilgi için tıklayın.
Tarih: 25 Ocak 2006
Doğal Afetler, Mimarlar için Yeniden Bir Düşünme Fırsatı mı? (25 Ocak 2006)Sanayi Devrimi’nin ardından ortaya çıkan yeni sınıf için tasarım yapmanın gerekliliğinin farkına varan aydınların çalışmalarından bu yana henüz bir yüzyıl geçmişken, mimarlık kapitalist çarkların içinde bu yeni görevini çoktan unutmuşa benziyor. İşverenini seçmeye ve “seçilmiş” işverenine tekrar yönelen mimarlık, sokaktaki adamı yeniden yok saymaya başlıyor.
Mimarlar Tsunami Felaketinden Bir Yıl Sonra Sri Lanka’da (26 Ocak 2006)Son kırk yılın en büyük doğal afeti olarak tanımlanan ve 26 Aralık 2004 tarihinde meydana gelen tsunaminin en çok etkilediği yerlerden biri de Sri Lanka oldu. Bu doğal afetin yaraları sarılmaya devam ederken, geç de olsa “mimari çözümler aramanın zamanı geldi” diyen mimarlardan Ian Goodfellow’un görüşlerini aktardığımız yazısı benzer durumlarda mimarlığın nasıl kilit bir rol oynadığını vurguluyor.
Çürüğe yıkım (25 Ocak 2006)Yeni İmar Kanunu Taslağı''na göre, büyük şehirlerde risk taşıyan yapılar belirlenip belediye tarafından yıkılabilecek.
Artan arsa fiyatları TOKİ ile rekabeti zorlaştırıyor (25 Ocak 2006)TOKİ konutlarında ortalama 500 YTL olan metrekare fiyatları, Kiptaş projelerinde 500-1.000 YTL arasında değişiyor. Özel şirketler ise ancak arsa kendilerine ait olduğunda ya da uygun arsa bulduklarında bu fiyatlara konut üretebiliyor. Büyükşehirde konut üretmek isteyen şirketlerin, projenin yarısını arsa sahibine vermesi gerekiyor.
Eyüp''e padişah hamamı (25 Ocak 2006)İlçedeki tarihi eserleri yeniden hizmete sunmayı hedefleyen Eyüp Belediyesi Fatih Sultan Mehmet döneminden kalan Eyüp Sultan Hamamı''nı restore ettiriyor.
Dubai kuleleri sonrası milyarlık projeler gelecek (25 Ocak 2006)Türkiye’nin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Büyükelçisi Selim Karaosmanoğlu, Dubai Holding`in İstanbul`da gerçekleştireceği "ikiz gökdelen" projesinin aysbergin (buzdağının) sadece görünen bir ucu olduğunu söyledi.
Otel Odalarının Sıkıcılığına Son (25 Ocak 2006)Gittikçe evlere benzeyen ya da rezidans halini alan otel odaları lüks otellerin tasarımlarındaki bazı özellikleri de alarak melezleşiyor.
Toplam 98 haber 5 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Temmuz 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.