Haberler

Haberler

Toplam 98 haber 5 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 98. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Tasarımın prestij ödülü Vitra''ya (21 Ocak 2006)Uluslararası tasarım dergilerinden Wallpaper, ünlü tasarımcı Ross Lovegrove''un Vitra için tasarladığı İstanbul Koleksiyonu''nu "En İyi Banyo" ödülüne layık gördü. Uluslararası tasarım dergilerinden Wallpaper, ünlü tasarımcı Ross Lovegrove''un Vitra için tasarladığı İstanbul Koleksiyonu''nu "En İyi Banyo" ödülüne layık gördü. VVallpaper ödüllerinin jürisinde, moda tasarımcısı Donna Karan, küratör Murray Moss, fotoğrafçı Mario Testino ve mimar Norman Poster gibi isimler yer alıyor.
Tarih: 21 Ocak 2006 Kaynak: Vatan
TOKİ’nin konut kampanyasına 17 bin’in üzerinde başvuru oldu (23 Ocak 2006)Kiracıların son umudu TOKİ Hadımköy ve Pendik kampanyasına ilgi yine büyük oldu. Toplam 3 bin 116 konut için 17 bin 340 başvuru yapıldı. Yüzde 17’lik şanslı gruba giremeyenler, ev sahibi olma hayallerini bir başka bahara ertelemek zorunda kalacak.
Sümela Manastırı''nın restorasyonu bitiyor (23 Ocak 2006)Doğu Karadeniz''in önemli turizm merkezlerinden Sümela Manastırı''nın 15 yıldır devam eden aktif restorasyon çalışmaları bu yıl tamamlanacak.
Mekanın Eşsizliği: Lebbeus Woods ve Universal Studios (20 Ocak 2006)“Mekan” kendine özgü anlamlar sergilediği, tasarımcısının düşünsel üretimini de içerdiği vakit kendi biricikliğini de oluşturmuş oluyor. Buna en uygun örneklerden biri de Lebbeus Woods’un “Neomechanical Tower (Upper) Chamber” için Universal Studios ile karşı karşıya geldiği dava. Woods’un bir sandalye üzerinden oluşturduğu mekanı, 12 Maymun isimli film için tekrar üreterek kullanan ve bunu izin almadan yapan Universal, yaptığı bu hareketle mimari üretimin benzersizliği ve telif hakkı gibi konuları da düşündürtmüştü.
TOKİ toptan konut satıyor (20 Ocak 2006)Bu yıl bütçede ödenek ayrılmayan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), nakit ihtiyacını karşılamak için ''toptan satışa'' başladı. Edinilen bilgiye göre, geçen yıl sonunda, açık satışa sunulduğu halde talep gelmeyen Kars-Sarıkamış''taki 48 konutu ''toptan satış'' yöntemiyle satan TOKİ, bu kez Ankara-Etimesgut Erler Mahallesi''ndeki 408 konutu toptan satışa çıkardı. Büyüklükleri 121,6-179,1 metrekare, vadeli fiyatları da 131,2 bin-249,2 bin YTL olan konutlar için, firmalar, kooperatifler ve yatırımcılar, en az 100 konut için talepte bulunacak. Toplu taleplerde, konut bedeli için pazarlık yapılacak, konut bedelleri ise peşin alınacak. Teklifler, en geç 31 Ocak'' tarihine kadar TOKİ''ye iletilecek. Başvuru yapacaklar, konut başına 20 bin YTL bedelini, TOKİ hesabına yatıracak. Edinilen bilgiye göre, geçen yıl 1.42 milyar YTL geliri olan TOKİ''nin, konut inşaatlarının hızlanması nedeniyle gideri 1,7 milyar YTL''ye çıktı. Geçen yıl bütçeden 60 milyon YTL ödenek alan TOKİ için bu yıl ödenek konmadı. Bu yıl, 1,6 milyar YTL''lik gelire karşın harcamaların 2 milyar YTL''yi aşması öngörülüyor. Ayda 100-200 milyon TL arasında hakediş ödeyen TOKİ, nakit ihtiyacını toptan konut satışlarıyla karşılamayı hedefliyor.
Tarih: 20 Ocak 2006 Kaynak: Radikal
İstanbul köprülerine sismik takviye (20 Ocak 2006)1999''daki Marmara depreminden sonra İstanbul''daki köprü ve viyadüklerin sağlamlaştırılması için başlatılan projede son aşamaya gelindi.
Patentli kapı üreten Dortek''in hedefi ahşap siding (20 Ocak 2006)Canlanan inşaat sektöründe yapı gereçleri malzemecileri buluşları ile öne çıkmaya çalışıyor. Kapı üreticisi Dortek, monoblok dolu teknolojisini patentle hukuki koruma altına aldı. Şirket, ahşap siding ürünü için TPE''ye faydalı model müracaatı yaptı.
2B yasası Türkiye''ye çok ciddi paralar kazandırır (20 Ocak 2006)Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2B satışına yasal boyut kazandırılması halinde Türkiye''nin çok ciddi rakamlar kazanacağını söyledi. Konunun sadece paranın kasaya girmesi olmadığını, bu sayede devletin kanunsuz hizmet verme yollarının da ortadan kaldırılacağını belirten Erdoğan, "Bu bölgelerde meskun mahaller var.
İstanbul’a Dubai ilgisi sürüyor (20 Ocak 2006)Dubai International, Zincirlikuyu’da Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından satışa çıkarılacak araziyle de ilgileniyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, arazinin dikey ya da yatay olarak kullanılabileceğini söyledi.
Century 21, 3 milyar dolarlık Las Ramblas projesini Türkiye''de satışa sundu (20 Ocak 2006)Related Las Vegas ve Centra Properties şirketi tarafından inşa edilecek 3 milyar dolarlık Las Ramblas projesi Türkiye''de satışa sunulacak. Century 21-Uzel Emlak Hizmetleri''nin Türk tüketicisi ile buluşturacağı bu proje George Clooney ve Cindy Crawford''un eşi Rande Gerber''in şirketi tarafından inşa edilecek.
Kızılay-Emek İşhanı ihalesini, 55.5 milyon dolara Talip Kahraman İnşaat kazandı (20 Ocak 2006)Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü mülkiyetindeki Kızılay-Emek İşhanı özelleştirme ihalesini, 55 milyon 500 bin dolara Talip Kahraman İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş. kazandı.
Eyüp çömlekçiliği Osmanlı Bankası Müzesi''nde (20 Ocak 2006)Osmanlı Bankası Müzesi, Voyvoda Caddesi Toplantıları kapsamında düzenlenen ''Obje ve Ritüel'' söyleşilerinde bu ay, Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Filiz Yenişehirlioğlu ''nu ağırlanacak.
Tüpgeçişte geri sayım başladı (20 Ocak 2006)İstanbul’un iki yakasını bir araya getirecek Marmaray Projesi inşaatı çalışmaları hızla devam ediyor.
2/B Dayatmasında Yeni Sgnaryo (20 Ocak 2006)Hiçbir kurum ya da siyasi iktidar, böyle bir felaketin sorumluluğunu taşıyamaz. 2/B alanlarının satışında değdr ölçüsü tasarınını yine (d) fıkrasının devamında satış için hem hakkâniyet ölçüsü, hem de rayiç bedel ifadeleri kullanılmıştır.
Marmaray 2011''e kaldı (20 Ocak 2006)Ulaştırma Bakanlığı''nın ''''Asrın Projesi'''' olarak tanımladığı Marmaray''ın (İstanbul Demiryolu Tüp Geçişi ve Banliyö Hatları) tüp geçitten sonra ikinci etabını oluşturan 63 kilometrelik Haydarpaşa-Gebze ile Sirkeci-Halkalı banliyö hatları ihalesi beşinci kez ertelendi.
“2B’yi buzdolabına koyduk, bakanlık çalışma yapıyor” (20 Ocak 2006)Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, orman vasfını yitiren arazilerin kullanıma açılması için gündeme getirilen ve ‘2B Yasası’ olarak adlandırılan yasanın ‘buzdolabına kaldırıldığını’, ancak Çevre ve Orman Bakanlığı’nın bu konuda bir çalışma geliştirdiğini söyledi.
"Yüzey Tasarımında Renk, Doku, Akustik" Konulu Atölye Çalışması (20 Ocak 2006)İ.T.Ü İç Mimarlık Bölümü ve STO Design iş birliği ile 16 - 17 Şubat 2006 günlerinde ‘’Yüzey Tasarımında Renk, Doku, Akustik’’ konulu bir atölye çalışması düzenlenecek. Temalı seminer ve atölye çalışmaları, sektörün en büyüklerinden Sto Design – Almanya ‘dan gelecek renk uzmanları yürütücülüğünde Taşkışla’da gerçekleştirilecek. Detaylı bilgi için tıklayın.
Tarih: 20 Ocak 2006
Mimarlar Odası''ndan İki Yeni Şartname (19 Ocak 2006)Mimarlar Odası “Mimari Teknik Uygulama Sorumluluğu (Fenni Mesuliyet) Hizmetleri Şartnamesi ve En Az Bedel Tarifesi” ve “Mimari İç Mekan Düzenlemesi Ve Donanımı Tasarımı Hizmetleri Şartnamesi ve Ücret Tarifesi” başlıklı iki yeni şartname yayınladı.
Toplam 98 haber 5 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 98. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Mayıs 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.