Haberler

Haberler

Toplam 156 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
AB Genel Merkezi için Yeni Toplantı Mekanı (8 Mart 2006)Brüksel’de bulunan Avrupa Birliği genel merkezi için yeni bir toplantı mekanı tasarlandı. Yarışmanın sonunda inşa edilmek üzere seçilen öneri, mimarlık ofisi Samyn and Partners (Belçika), mühendislik firması Studio Valle Progettazioni (İtalya) ve Buro Happold (İngiltere)’ın projesi oldu.
Yetkin Mimar (8 Mart 2006)Bir ileti aldım: “Yetkin mimar” konusunda aydınlatın bizi... Ben oldum olası mimar, yüksek mimar ayrımını anlamadım. Yüksek mimar ile yüksek mühendis-mimar arasındaki ayrım da anlaşılmaz, azıcık da gülünç gelir bana... Şimdi de “yetkin mimar” sanı öneriliyor.
Çiğli’nin şansı… (8 Mart 2006)Büyük kentlerin çeperlerinde yer alan küçük bazı yerleşmeler ve zamanla oluşan semtler, kaçınılmaz biçimde kentsel büyümenin yarattığı etkinin altında ezilmektedirler.
Ofis pazarında yüzde 3.7''lik rekor büyüme (8 Mart 2006)Türk ekonomisi ve inşaat sektöründeki gelişmelerle birlikte 2005''te İstanbul ofis pazarı son 5 yılın en yüksek büyüme rakamına ulaştı. İstanbul''da A sınıfı ofis stoku 1.3 milyon m2''ye yükseldi. Yıllık bazda ofis alanlarındaki büyüme hızı ise yüzde 3.7 oldu.
Kortaş İnşaat''tan göl manzaralı dağ evleri (8 Mart 2006)Kortaş İnşaat, Sapanca gölü manzaralı dağ evleri üretiyor. Bu yıl haziranda tamamlanacak olan proje, 16 bin 900 m2 arsa içerisinde, iki farklı tipte toplam 10 dublex villadan oluşuyor. Sapanca gişelerinden 3.5 km, şehir merkezine 10 km., İstanbul’a 60 dakika ve Adapazarı’na 15 dakika uzaklıkta olan villalar, düz çatılı yada dik çatılı olarak iki ayrı biçimde üretiliyor. İç ve dış cephesi beton olan düz çatılı villaların büyüklüğü 280 m2 iken, ahşap iç dekorasyona sahip olan ve kar tutmaması amacıyla dik çatılı evlerin büyüklüğü ise 250 m2. Fiyatları 185 ila 230 bin YTL arasında değişen Kortaş Villaları''nın pazarlamasını Re/Max Ant Ofisi yapıyor.
Tarih: 8 Mart 2006 Kaynak: Referans Yazan: Selma Şenol
Zaha Hadid ile Kadın Mimar Olmak Üzerine… (8 Mart 2006)Zaha Hadid’in kişiliği bir efsane. Pritzker Ödülü sahibi Irak doğumlu, Londra’da yaşayan Hadid tarihteki en ünlü kadın mimar olarak anılıyor. Hadid çoğunlukla saygı duyulan, zaman zaman korkulan, fakat her zaman –Miyake tutkusuyla olduğu kadar, karanlık agresif çizimleri, binaları ile- tartışılan bir isim. City Dergisi’nden Eva Hagberg, Hadid ile kadın mimar olmak üzerine ve geçmişe dönük bir söyleşi gerçekleştirmiş.
Gecekondu Apartman Doğurdu (8 Mart 2006)İstanbul Samandıra’daki gecekondu üstüne kurulan yeni gecekondu görenleri hayrete düşürüyor. İlginç binanın sahibi Mustafa ve Makbule Demir çifti, "80 metrekarelik gecekondu, çocuklar evlenince küçük geldi. Kiraya ödeyecek paramız olmadığı için bu yönteme başvurduk" dedi.
Tarih: 8 Mart 2006 Kaynak: Hürriyet
İnşaatta dönüşüm başlıyor, mahalle müteahhitliğinin sonu geliyor (8 Mart 2006)Yapı Kanun Tasarısı Taslağı ve Avrupa Birliği kuralları inşaat sektöründe önemli değişmeler sağlayacak. Yeni düzenlemelerde ilk kez müteahhit, şantiye şefi, usta ve kalfanın sorumlulukları belirleniyor.
Yazlık evden para kazanma fırsatı (8 Mart 2006)Yapı Endüstrisi tarafından hayata geçirilen "Çalışıp Kazanan Yazlık" sistemi, Bodrum’da yazlık konutunu sürekli kazandıran bir yatırıma dönüştürmek isteyenlerin beklentilerine hitap ediyor. Ayrıca bu sayede yılın sadece küçük bir bölümünde kullanılabilen yazlıkları, 365 gün boyunca gelir kaynağına dönüştürme olanağı da doğuyor. Bu sistemde, müşteriler satın aldıkları yazlıklarını, kendilerinin belirledikleri dönemler için Yapı Endüstrisi aracılığıyla kiraya verebilecek. İster kısa, ister uzun dönem için kiralanacak yazlıkların getirdiği kazanç, satın aldıkları konutu atıl bir yatırımdan, gelir getiren bir yatırıma dönüştürecek. Sisteme dahil olunduğu halde yazlığın kiralanamaması durumuna karşı da teminat gösteren Yapı Endüstrisi, konut bedelinin yüzde 7’si kadar kira geliri garanti ediyor. Bu sisteme dahil olan Yapı Endüstrisi projeleri ise şöyle: Aura Bodrum, Alesta, Ocean View, Sea&You Residence, Lavata Bahçesi Evleri ve Mare Bitez. Şirketin portföyündeki 10 projede 1024 konut bulunuyor.
Tarih: 8 Mart 2006 Kaynak: Referans Yazan: Selma Şenol
Adapazarı''nda TOKİ 1500 konut yapacak (8 Mart 2006)Adapazarı Büyükşehir Belediyesi ile Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapılması planlanan bin 500 konut için protokol imzalandı. TOKİ Büyükşehir Konutları''nın hazırlanması için çalışmalar başladı. Adapazarı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, konutların 3 farklı tipte yapılacağını söyledi. Duran, "Farklı ihtiyaçlara göre tasarlanan projeler yakın bir zamanda Adapazarılıların beğenisine sunulacak. TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi güvencesiyle yapılacak konutların çok önemli bir ihtiyaca cevap vereceğini düşünüyoruz. Yapılacak konutlara daha şimdiden çok büyük bir ilgi var” dedi. Konutlar için başvuru tarihinin daha sonra belirleneceği açıklandı.
Tarih: 8 Mart 2006 Kaynak: Referans Yazan: Selma Şenol
ABD’de Mimari İnceleme Gezisi Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi (8 Mart 2006)2006 yazında Mimarlık Vakfı, Uknow ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği ile mimarlara ve mimarlık öğrencierine önemli bir fırsat sunuluyor; ABD’nin mimari açıdan en önemli kentlerine inceleme gezisi.
Ladik Çimento’da İşler Arapsaçı (8 Mart 2006)Akçansa geçen yılın ekim ayında özelleştirme ihalesinde Ladik Çimento’ya en yüksek teklifi vermiş ancak Rekabet Kurumu’ndan onay çıkmadığı için alamamıştı. Rekabet Kurulu, Ladik Çimento’yu alması halinde Akçansa’nın “hâkim duruma” geleceğine kanaat getirerek, Ladik’in ihalenin ikincisi Türkerler İnşaat’a verilmesine karar vermişti.
İstanbul, Avrupa Kültür Başkentliği’ne yürüyor (7 Mart 2006)İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi için çalışmalarına devam eden Danışma Kurulu, Avrupa Birliği ülkelerinin Ankara temsilcilerine yemek verdi ve İstanbul’a destek verilmesini istedi.
''Bu koylar imara açıldı'' (8 Mart 2006)Bodrum Deniz Ticaret Odası, hazırladığı ''Ege, Akdeniz Sahilleri ve Koyları Envanter Çalışması''nı belediye başkanları, sivil toplum örgütleri ile siyasi parti temsilcilerine tanıttı. AKP İstanbul Milletvekili Cengiz Kaptanoğlu, denizle ilgisi olmayan bürokratların hazırladığı planların sahillere zarar verdiğini savundu.
''Özel Çevre''cilerin Açmazları (8 Mart 2006)İki bakanlık birleşince "Çevre ve Orman Bakanlığı" nın birimine dönüşen "Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı" (ÖÇKK), 3-5 Mart 2006 günlerinde bir "eğitim semineri" düzenledi.
Alarko Gayrimenkul yüzde 30.22 bedelsiz verecek (8 Mart 2006)Alarko Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. tarafından Borsa''ya gönderilen açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Alarko Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. Yönetim Kurulunun şirket merkezindeki 06.03.2006 tarihli toplantısında...
İstanbul dev toplantıya aday (8 Mart 2006)İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2009''da düzenlenecek ve yaklaşık 10 bin kişinin katılması beklenen 5''inci Dünya Su Forumu''na ev sahipliği yapma isteğini, dün Paris''te tanıttığı dosya ile duyurdu.
Nehar Tüblek Ödülleri Sahiplerini Buldu (8 Mart 2006)Beşiktaş Belediyesi’nin, 1995 yılında kaybettiğimiz Karikatürist Nehar Tüblek anısına bu yıl 11’incisini düzenlediği karikatür yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.
"Belleklerdeki İstanbul ve Semtleri Sergisi", 25 Mart''ta Darphane-i Amire''de açılıyor (8 Mart 2006)Tarih Vakfı tarafından Akdeniz Sesleri Projesi kapsamında hazırlanan "Belleklerdeki İstanbul ve Semtleri Sergisi", 25 Mart Cumartesi günü Darphane-i Amire''de açılıyor. Arnavutköy, Moda, Gaziosmanpaşa ve Fatih semtlerinin öykülerinin yansıtılacağı sergi, 31 Mart''a kadar ziyaret edilebilecek.
Danıştay’dan, ’Ladik Çimento’yu Sabancı Alamaz’ Kararına Dur (8 Mart 2006)Danıştay, Rekabet Kurulu’nun Sabancı Grubu şirketlerinden Akçansa Çimento’nun ’Ladik Çimento’yu alamaz kararının yürütmesini durdurdu. Rekabet Kurulu, TMSF’nin ihaleyle 140 milyon 250 bin dolara Akçansa’ya sattığı Ladik Çimento’nun devrini ’hakim durum yaratır’ gerekçesiyle engellemiş, Sabancı da konuyu Danıştay’a götürmüştü.
Toplam 156 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.