Haberler

Haberler

Toplam 156 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Tasarım 159’da İkonik Tasarımlar… (7 Mart 2006)Tasarım Dergisi 159. sayısı İKONİK TASARIMLAR başlığı altında ikonik/ironik tasarımlara yer veriyor. İkonik/ironik yapılar, kentlerde son dönemde yapılan veya yapılması planlanan, kent silüetinin belirgin bir parçası haline gelen, daha çok merkezde konumlanan, kenti olduğu kadar toplumun değer yargılarını da temsil eden/etmesi istenen yapılardır.
Gelecekte ''akıllı ev''ler yaşayacak (7 Mart 2006)Akıllı ev sistemlerinin altyapısını hazırlayan Cisco''nun Satış Müdürü Ersel Oymak "Gelecekte her ev akıllı olabilecek. Evler yaşayan organizmalara dönüşecek" dedi.
İnşaat şirketleri şimdi de gözünü Anadolu''ya çevirdi (7 Mart 2006)2005''te İstanbul''da peş peşe start alan konut projeleri, bu yıl Anadolu''ya da kayıyor. İzmir, Ankara ve Bursa başta olmak üzere pek çok kentte orta ve üst gelir grubu için başlatılan projeler yatırımcıların gözdesi olacak.
Tünel taşıtan milletvekili (7 Mart 2006)AK Partili Ali İbiş’in İstanbul Dudullu’daki tıp merkezinin önünü kapatan tünel, özel izinle 100 metre ‘yürütüldü’. Çekmeköy Sapağı-Dudullu tünel projesi, Büyükşehir Belediyesi''nin trafik sorununu çözmek için hayata geçirdiği 116 projeden biriydi. İnşaatı 2 yıl önce başladı. Bugüne kadar 40 milyon YTL harcandı.
Toprak planlaması acilen yapılmalı (7 Mart 2006)Türkiye’de, tüm plansız kentleşme ve sanayi yapılaşmalarına karşın, toprak varlığının sadece yüzde 3,6’sı bu amaçla kullanılıyor.
Çelik villalı siteler toplu konuta rakip (7 Mart 2006)Hafif çelik sistemi, konutta ''fast-food'' dönemini başlatıyor. Bu sistemle, 45 günde istenen yere villa yapmak mümkün. Siteler şeklinde yapılırsa, çelik villalar çok katlı toplu konutlara alternatif olabilir.
''Binalar dost gibi durmalı hakimiyet kurmamalı'' (7 Mart 2006)Yarım asırlık mimar Doğan Tekeli, binaların ''dostça'' yükselmesinden yana. Çevresindeki her şeyden farklı duran, abartılı bir ihtişam içeren binaları hiç sevmiyor.
"Santralin Yeri Belirlendi" (7 Mart 2006)Enerji Bakanı Hilmi Güler, nükleer santralin yerinin belirlendiğini söyledi ancak yeri açıklamaktan kaçındı. CNN Türk''te yayınlanan Ankara Kulisi programına katılan Bakan Güler, santralle Türkiye''nin 2020''deki enerji ihtiyacının yüzde beşinin karşılanacağını söyledi. Güler, "Santrali özel sektörün yapmasını istiyoruz" diye konuştu.
RE/MAX''ten İstanbul''a yönelik "gayrimenkul rehberi" (7 Mart 2006)RE/MAX, İstanbul''da satılık ya da kiralık gayrimenkul arayanlar başvuru kaynağı sunuyor. RE/MAX''in Avrupa ve ABD''de basılan portföy dergisi, RE/MAX İstanbul Gayrimenkul Rehberi adıyla Türkiye''de de iki ayda bir yayınlanmaya başladı.
Eymir''de balıklar kıyıya vurdu (7 Mart 2006)Ankara yakınlarındaki Eymir Gölü''nde balık ölümleri yaşanıyor. Son üç yıldır özellikle yaz aylarında havaların sıcak olması ve aşırı buharlaşma nedeniyle balık ölümlerine rastlanan Eymir, bu kez kış ayında aynı sorunla karşı karşıya. Eymir''deki büfe ve restoranlarda çalışanlar iki aydır buz tutmuş bir şekilde olan gölün henüz çözüldüğünü bu nedenle de balık ölümlerinin normal karşılanması gerektiğini savunurken, karaya vuran balıkların etrafında kimyasal atığı andıran köpükler zehirlenme ihtimalini akla getirdi. İrili ufaklı balıkların neden öldüğü ise bilinmiyor.
Tarih: 7 Mart 2006 Kaynak: Radikal
''Bizim yaptığımıza dimağlar yetmiyor'' (7 Mart 2006)İstanbul''un trafik sorununa çözüm olarak uygulayacağı projeler bilim insanları tarafından eleştirilen Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş , ''''Bizim yaptığımıza dimağlar yetmiyor. İstanbul''un her tarafında ulaşımla ilgili inşaat göreceksiniz. Buna hep beraber tahammül göstereceğiz'''' dedi.
Garanti''den Efes Oteli''ne 82.5 milyon euro kredi (7 Mart 2006)Garanti Bankası, İzmir’in simgelerinden Büyük Efes Oteli’ni satın alan ve Tahincioğlu-Nida-M.V. Holding Ortak Girişim Grubu tarafından kurulan İzmir Büyük Efes Otelcilik A.Ş.’ye 82,5 milyon euro tutarında kredi sağladı. 10 yıl vadeli kredinin geri ödemeleri, yenileme çalışmaları tamamlanıp otel faaliyete geçtikten sonra başlayacak.
Sağlamer, AIA''nın ''Şeref Üyesi'' oldu (7 Mart 2006)Her yıl ABD dışında estetik, bilimsel, profesyonellik, yaşam standartları gibi değişik kategorilerde ulusal sınırların ötesinde tanınan mimarlara "Şeref Üyeliği" veren Amerikan Mimarlar Enstitüsü''nün (AIA) 13 kişilik listesinde bu yıl Prof. Dr. Gülsün Sağlamer de var.
Mühendislik hatası paraları denize döktü (7 Mart 2006)SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, başbakan yardımcılığı görevini yürütürken Karadeniz Otoyol Projesi hazırlattığını ancak bu projenin daha sonra dönemin başbakanı Mesut Yılmaz tarafından istenmediğini belirterek, "Onun yerine çevresel faktörleri gözetmeden dolgu yol projesini yaptılar. Büyük mühendislik hatası olan bu yol 10 yıldır bitmediği gibi paralar da denize dökülüyor" dedi.
''İstanbul başkent olmalı'' (7 Mart 2006)Türkiye, İstanbul''un ''Kültür Başkenti'' listesine girmesi için Avrupa Birliği nezdinde girişimlerini sürdürüyor. İstanbul 2010 Girişim Grubu adına AB büyükelçilerine yemek veren AKP Milletvekili Egemen Bağış, İstanbul''un seçilmesinin Türkiye''nin AB''deki tanıtımını da güçlendireceğini söyledi. 2010 Avrupa Kültür Başkenti adayları AB üyeleri arasından Macaristan''ın Pec, Almanya''nın Essen ve Görlitz kentleri. AB üyesi olmayan ülkeler arasında başvuruda bulunan diğer adaylar ise İstanbul ile Türkiye ve Kiev kentiyle Ukrayna.
Tarih: 7 Mart 2006 Kaynak: Radikal
Kayseri’nin Tarihi Tren Garı Mahkemelik Oldu (7 Mart 2006)Kayseri Tren Garı’nın kentin 15 kilometre dışına taşınması ve tarihi gar binasıyla müştemilatının bulunduğu arazinin rekreasyon alanına dönüştürülmesi için TCDD ile Kayseri Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokol mahkemelik oldu.
CNN TÜRK’ün Yayını, Resim ve Heykel Müzesi’ni Kurtaracak (7 Mart 2006)Geçtiğimiz bir hafta boyunca, CNN TÜRK’ün Afiş programında, "Resim Heykel Müzesi Yeniden..." başlığı altında beş bölümlük özel bir yayın yapıldı.
İstiklal''den Çıkarılacak Dersler (6 Mart 2006)İstiklal Caddesi''ndeki karmaşaya müdahale eden bir grup mimar şöyle düşünüyor: Bu müdahalenin bu tarihsel bağlamı yeniden inşa etmeyi, tekrarlamayı ya da dekore etmeyi değil, kendi tarihsel bağlamını kavrayacak güncel bir yaklaşımla tanımlamayı hedeflemesi gerekli. Bu amaçla mekana yer döşemeleri, donatılar yoluyla yapılacak bir müdahalenin bu mimarlıklar bütününü sergilenen bir ortama dönüştürmesinin kendisini sergileyen bir özellikte görmesine ve ayırt etmesine bağlı olacağı düşünülebilir. İstiklal Caddesi''ndeki yapılar İstanbul''un modernleşme döneminde oluşan yapı örneklerinden oluşuyor.
Beylikdüzü Cumhuriyet Caddesi ve Yakın Çevresi Kentsel Tasarım Proje Yarışması Sonuçlandı (7 Mart 2006)"Beylikdüzü Cumhuriyet Caddesi ve Yakın Çevresi Kentsel Tasarım Projesi" Yarışması sonuçlandı. Yarışmayı İrem Mollaahmetoğlu Falay, Ferhan Yürekli, Mete Baypınar ve Tülay Ayaşlıgıl’ın ekibi kazandı. İkinciliği Korhan Torcu, Serhat Yavuz, Aslıhan Özaslan ve Sevim Filiz’in ekibi kazanırken üçüncülük derecesini Füsun Otaner ve Figen Uyanık’ın ekibi aldı.
Evinizi nerede demirlemek isterdiniz? (6 Mart 2006)Seller esnasında sular altında kalan evler, su ile birlikte yükselse, acaba kaç kişi kurtulurdu?
Toplam 156 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.