Haberler

Haberler

Toplam 186 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Kültürel mirastır, yıkılmasın (16 Mart 2006)Devlet Tiyatroları''nın (DT), Kızılay''daki tek sahnesi olan 46 yıllık Yeni Sahne''nin yıkılması ve yerine alışveriş merkezi yapılması kararına ilişkin tartışma büyüyor. Arazi sahibi olan Türkiye Ormancılar Derneği''nin yıkım kararına karşı Ankaram Platformu 11 bin imza topladı.
Selde zarar gören tarihi köprülerde çökme tehlikesi (16 Mart 2006)Tunca Nehri’nin su debisi dün sabah itibarıyla düşmeye başladı. Bulgaristan baraj kapaklarını kapattığını açıkladı; ancak su gelişi sürüyor.
Sismik Yapı''dan şantiyelerde sıkı denetim (16 Mart 2006)Sismik Yapı Genel Müdürü Mehmet Keskin, inşaat sektöründeki hareketlilik ve artan kalite anlayışı doğrultusunda, yapı denetimi dışında müşavirlikle ilgili konularda da ekiplerini yoğunlaştırdıklarını belirtti. Türkiye genelinde yetkilendirilmiş ilk "A grubu" belgeli yapı denetim kuruluşu olarak sektöre adım attıklarını belirten Keskin, “Firmamız genel merkezi İstanbul olmak üzere, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Yalova ve Bursa illerinde oluşturduğu şubelerle Marmara Bölgesi''nde örgütlenmiş durumdadır. Merkez ve şubelerinde 100’ün üzerindeki mimar ve mühendislerden oluşan teknik kadrosu ile hizmet veriyor” dedi. Mehmet Keskin, yapı denetiminde ana ilkelerinin yapılan yatırımın hızını kesmeden, ilgili standart ve yönetmeliklere uygun projelendirilmiş, sağlamlık, güvenlik, estetik unsurlarının optimum ölçüde bir araya getirildiği yapıların üretimine katkıda bulunmak olduğunu söyledi. Keskin, bu amaçla yapıların üretim yeri olan şantiyelerde konuşlandırdıkları teknik eleman kadrosu ile yerinde ve zamanında müdahaleler yaparak ilkelerini hayata geçirdiklerini ifade etti.
Tarih: 16 Mart 2006 Kaynak: Referans
Konut alırken ilk tercih lüks semtler (16 Mart 2006)Konut satın almak isteyenlerin yüzde 75''i “lüks” semtlere yönelirken, yüzde 50''si bu evin site içinde olmasını tercih ediyor. Ev seçiminde vatandaşların yüzde 50''sinin ilk baktığı yer mutfak olurken, en çok 2. katlar ile 100-120 metrekare büyüklüğünde ve oda sayısı 3+1 olan evler tercih ediliyor.
Gazipaşa''da ''temkinli'' planlama (16 Mart 2006)Antalya ''dan Alanya ''ya uzanan yeni ''bölünmüş yol'' , ulaşımı ''şimdilik'' rahatlatmış görünüyor. Ne var ki ufukta görünen, yakın geleceğin ''en uzun caddesi'' ne dönüşeceği... Çünkü ardı ardına sıralanan ''belediyeler'' ile arada kalan arazilerdeki ''turizm yatırım alanları'' nda öylesine yoğun bir ''yapılaşma hırsı'' var ki...
Mimarlar ve Kent Plancıları (16 Mart 2006)Kentsel planlama eğitiminin mimarlıktan ayrı düşünülmediği dönemde, mimar adayları şehircilik dersleri alarak bu konudaki formasyonlarını geliştirmekteydiler. Söz konusu dersleri veren hocalar mimardılar. Kent olgusuna ve sorunlarına bakışları mimarca idi. O dönemde yetişmiş olan birçok akademisyen, bilim insanı kent planlamanın başarılı uzmanları oldular.
Projelere mahkeme freni (16 Mart 2006)CHP, İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin (İBB) şehircilik ilkelerine ve hukuka aykırı imar planlarının iptali için açtığı 110 davadan sonuçlanan 11''ini kazandı.CHP İstanbul İl Başkanlığı''nın, AKP''li İBB''nin projelerine karşı yürüttüğü yasal mücadele sürüyor. CHP, son 1 yılda İBB Meclisi İmar Komisyonu''nun aldığı şehircilik ilkelerine aykırı imar planlarının iptali için 110 dava açtı.
Ruhban Okulu defteri kapandı (16 Mart 2006)Türk-Yunan ilişkilerinde gerginlik konusu olan ve AB tarafından da gündeme getirilen, Heybeliada Ruhban Okulu''na ilişkin tartışmalar yeni bir boyut kazandı. Okulun açılmasına olanak tanıyacak yasal düzenlemeleri gerçekleştirmesi beklenen MEB, Özel Öğretim Kurumları Yasası Tasarısı''nın ilgili maddesinde değişiklik yapmadı.
Olmayan adacık için bir kent batıyor (16 Mart 2006)Türk-Bulgar Suakacağı Barajı 1968’den beri gündemde. Yani tam tamına 38 yıl. Ve tam 38 yıldır yapılacak baraj üzerinde meydana gelecek adacığın hangi ülkeye ait olacağı konusunda ısrarla anlaşma sağlanamadığından, her kapak açılışında koca Edirne biraz daha suya gömülüyor.
Albayraklar''a tarihi bozma suçlaması (16 Mart 2006)CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Ali Özpolat , Albayraklar Yapı tarafından Esenler''de inşa edilen konutlar nedeniyle zarar gören Avasköy Su Kemeri''ne ilişkin TBMM Başkanlığı''na soru önergesi verdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yanıtlanması ve eski bir belediyeci olarak konuyu değerlendirmesi istenen önergede, insanlığın ortak kültür mirasının rantçı anlayışlara kurban edildiği belirtildi.
Brüksel’den İstanbul''a İyi Bir Haber (15 Mart 2006)İstanbul 2010 yılı için hazırlıklarını sürdürüyor. Hazırlıkların amacı Avrupa Birliği kapsamında düzenlenen kültürel etkinlik programına dahil olabilmek, yani İstanbul her yıl bir kentin kültür başkenti olduğu, düzenlenen etkinliklerle kültürel ve yerel değerlerin diğer kentlerle paylaşıldığı "Avrupa Kültür Başkentliği" kapsamında 2010 yılı için Kültür Başkenti olmayı amaçlıyor. 14 Mart Salı günü bu konuda Brüksel’den gelen bir haberse ümit verici. Görgün Taner, Asu Aksoy, Nuri Çolakoğlu ve Cengiz Aktar’dan oluşan grup jüri önünde İstanbul’un kültür başkentliği için bir sunum gerçekleştirdi.
Uluslararası VELUX 2006 Ödül Töreni için Geri Sayım Başladı (16 Mart 2006)Türkiye’den de 30 öğrencinin başvurduğu Mimarlık Öğrencileri için Uluslararası VELUX Yarışması 2006’nın Ödül Töreni İspanya’da gerçekleştirilecek.
Değişen Silüet; Suyun ve Işığın Tasarımı (15 Mart 2006)Stephen Starr ve ünlü Japon mimar Tadao Ando gibi şanssız bir işveren-mimar eşleşmesinin ne kadar ilginç bir durum olduğunu tahmin etmek çok zor olmasa gerek.
Demiryollarının iyileştirilmesi çalışmasına hız verildi (15 Mart 2006)Demiryollarının iyileştirilmesi çalışmasına hız verildi. TCDD, altyapı ve işletme varlıklarının iyileştirilmesine yönelik Dünya Bankası''ndan 185 milyon dolar kredi sağladı.

Londra''dan geldiler, 10 bin konut yapacaklar (15 Mart 2006)Opet''i kuran ve daha sonra şirketin yarısını Koç''a satan Nurten - Fikret Öztürk''ün kızı ve oğlu, Londra''da başladıkları gayrimenkul işini Türkiye''ye taşıdı. Gençler, ''Ailemiz kalbiyle de cebiyle de arkamızda'' diyor.
İnşaat Mühendisleri Odası''nda yeni yönetim belirlendi (15 Mart 2006)Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası''nın yeni yönetim kurulu belli oldu.
Oda tarafından yapılan açıklamaya göre, İMO''nun 40. olağan genel kurulu 10-11 Mart''ta Kuşadası''nda, yetkili kurullar için seçimler ise 559 delegenin katılımıyla, 12 Mart tarihinde İzmir''de yapıldı. Açıklamaya göre, üç ayrı listenin yarıştığı seçimleri, mevcut yönetimin hazırladığı liste kazandı.
Petrolcü Opet, orta gelirliye ''Elit'' bir kent yaratacak (15 Mart 2006)Petrol devi Opet, konuta iddialı girdi. 14 projeden yarım milyar dolar ciro hedefleyen şirket, orta gelirlilere Bahçeşehir''de Elitkent adlı proje yapacak.
Müzeler, ''halk gününde'' ücretsiz gezilecek (15 Mart 2006)Kültür ve Turizm Bakanlığı, vatandaşların müze ve ören yerlerinden daha fazla yararlanmalarını sağlamak amacıyla ''Halk Günü'' uygulaması başlattı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, ''Halk Günü'' uygulamasıyla yerli ziyaretçiler, ayda bir Bakanlığa bağlı müze ve ören yerlerini kimlik kartlarını göstermek koşuluyla ücretsiz ziyaret edebilecekler. Ziyaretler, Bakanlık tarafından belirlenen tarihlerde yapılacak.
Öztürk Şirketler Grubu, Regnum''la inşaat sektöründe (15 Mart 2006)OPET ile petrol sektörünün gelişmesinde büyük rol oynayan Öztürk Şirketler Grubu, gayrimenkul inşaatına da girdi.
Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, Türkiye''de Regnum ile gayrimenkul inşaatı faaliyetlerine başlayan Öztürk Şirketler Grubu, 3 yılda 10 bin konut üretmeyi hedefliyor.
Bilgi Mimarlık Atölyesi Sergisi (15 Mart 2006)İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı öğrencilerinin ürettiği projeler 16 - 31 Mart tarihleri arasında sergileniyor.
Toplam 186 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.