Haberler

Haberler

Toplam 186 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Civata fabrikası, sanat fabrikası oldu (15 Mart 2006)İzmir sanayi ve ticaret hayatının tanınmış ailelerinden Soyerler''e ait 40 yıllık Civas Civata ve Somun Fabrikası, Mehmet Refik Soyer tarafından Kültür Sanat Fabrikası haline getirildi. Ekonomik gerekçelerle 2002''den beri üretim yapılmayan fabrikanın kültür sanat kompleksi haline getirilmesi için 900 bin YTL harcandı.
Ayasofya için tehlike çanları çalıyor (15 Mart 2006)Avrupa Komisyonu tarafından oluşturulan Akdeniz Üniversiteleri Birliği - Kültürel Miras Projesi’ kapsamında yapılan araştırma, Ayasofya Müzesi’nin, 6 büyüklüğündeki bir depreme dayanamayacak durumda olduğunu ortaya koydu.
TEKEL depoları yurt olacak (15 Mart 2006)Yakakent İlçesi Değirminbaşı Mevkii’nde 5 bin metrekare yüzölçümüne sahip Tekel Depoları, Özelleştirme İdaresi kapsamından çıkartıldı. Alan üzerine öğrenci yurdu inşa edilecek.
Evden tiyatroya ücretsiz servis (15 Mart 2006)Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, ''''Bir Şehnaz Oyun'''' adlı oyunu izlemek isteyen çevre belde sakinlerini otobüslerle evlerinden alıyor ve oyunun sonunda evlerine bırakıyor.
Tasarıma Türk Damgası (15 Mart 2006)Bombay Sapphire’nin gelecek vaat eden genç tasarımcılara yönelik düzenlediği Bombay Sapphire Bardak Tasarım Yarışması’na katılan Zeynep Dinç, 384 tasarım arasından ikinci oldu. İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda Tasarım Bölümü öğrencisi Zeynep Dinç’in tasarımı altı ve üstü kullanılabilen çift taraflı bardak. Tasarım bir hafta boyunca İstanbul’da sergilenecek.
Tarih: 15 Mart 2006 Kaynak: Akşam
Gökhöyük sular altında kalacak (15 Mart 2006)Konya’nın Seydişehir İlçesi’ndeki tarihi öneme sahip Gökhöyük, Çarşamba Çayı’nı Suğla Barajı’na bağlayan kanal nedeniyle sular altında kalacak. 9 bin yıllık geçmişe sahip höyükten bugüne kadar birçok önemli tarihi eser çıkarıldı.
Uphill Towers Satışta (15 Mart 2006)Yerden 80 metre yüksekteki köprüsüyle birbirine bağlı Uphill Towers Residence’ta daireler satışa sunuldu. Boğaziçi köprülerinden daha yüksekteki köprüsüyle birbirine bağlı iki residence’tan oluşan yedi yıldızlı otel konforu sunan Uphill Towers Residence’daki daireler ilk sakinlerini ağırlamaya hazırlanıyor. Ataşehir’deki Uphill Towers Residence, Varyap Varlıbaşlar ve Teknik Yapı ortak girişimi tarafından satılıyor.
11 Eylül anıtı mağdurları kızdırdı (15 Mart 2006)Yıkılan İkiz Kuleler’in yerine inşa edilecek anıtın yeraltında olması, saldırılarda yakınlarını kaybeden aileler tarafından kurbanlara hakaret olarak nitelendirildi.
Benzinci Ailenin İnşaatçı Çocukları (15 Mart 2006)1992 yılında kurduğu OPET ile petrol sektörünün gelişmesinde büyük rol oynayan Öztürk Şirketler Grubu, gayrimenkul sektörüne de girdi. Türkiye’de ve yurtdışında projeler gerçekleştirecek olan Regnum’u kuran Öztürk Şirketler Grubu, inşaat aşamasında ve proje halindeki toplam 14 projeden yaklaşık 500 milyon Amerikan Doları ciro hedefliyor.
Haklıyız, Ladik''i alacağız (15 Mart 2006)Akçansa Genel Müdürü Mehmet Göçmen , Ladik Çimento''nun ihale sürecinde haklı olduklarını savunarak ''''Sonuna kadar gideceğiz. Tabii ki ana hedefimiz fabrikayı almaktır'''' dedi. Göçmen, Ladik Çimento''nun Akçansa yerine ikinci en yüksek teklifi sunan Türkerler AŞ''ye devredilmesinin kendileri için olumsuz olduğunu, ancak Danıştay 13. Dairesi''nin devre onay veren Rekabet Kurulu kararının yürütmesini durdurması kararıyla büyüme stratejilerinin önünün açıldığını ve kararın, kendi savlarının doğruluğu açısından önemli bir işaret olduğunu ifade etti.
Tarih: 15 Mart 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Tarihi Caminin Türbesinde Yangın (15 Mart 2006)Üsküdar sahilindeki tarihi Şems-i Paşa Camii içerisinde bulunan Osmanlı Padişahı 2. Selim’in veziri Şems-i Ahmet Paşa’nın türbesi önceki gün sabah saatlerinde kimliği belirsiz kişiler tarafından yakılmak istendi. Sabah saat 07: 30 sıralarında meydana gelen olayda naaşın bulunduğu sandukanın bir kısmı yandı. Caminin yanındaki tuvalet görevlilerinin yangını son anda fark etmesi, tarihi camiyi kül olmaktan son anda kurtardı.
Tarih: 15 Mart 2006 Kaynak: Akşam Yazan: Özner Berber
Beton yapın, kurtulun! (15 Mart 2006)Hazır Beton Birliği, beş yılda bir tamir masrafına neden olan asfalt yol politikasını eleştirdi. Birliğin Genel Sekreteri Ferruh Karakule, "Yollarımız her kış köstebek yuvasına dönüyor. Asfaltta ısrar etmek ülkeye pahalıya mal oluyor" dedi. Türkiye Hazır Beton Birliği Genel Sekreteri Ferruh Karakule , yoğun kar yağışı sonrası asfalt yolların ''''köstebek yuvasına döndüğünü'''' hatırlatarak ısrarla asfalt yol yapımına devam edilmesini eleştirdi.
Çöplükten botanik park, cezaevinden uydu kent doğacak (15 Mart 2006)Sanayi kuruluşları yavaş yavş kent dışına taşınırken, kent merkezlerindeki eski gayrimenkuller de yeni dönüşümler geçirerek değerleniyor. Emlak sektörü bu gelişmenin olumlu olduğunu düşünürken, uzmanlar plansız dönüşüm konusunda uyarıyor.
Uluslararası konut kurultayı Nisan''da (15 Mart 2006)Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Türkiye''de konut sorunu, politikası ve uygulamaların değerlendirilmesi amacıyla, uluslararası konut kurultayını toplayacak. İstanbul''da, 8-9 Nisan''da, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı''nda toplanacak kurultaya, İspanya Konut Bakanı Maria Antonia Trujillo ile yurt dışındaki bazı üniversitelerden öğretim üyeleri, dünyaca ünlü kentsel dönüşüm ve konut uygulayıcıları katılacak. Kurultayın açılışını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yapacak.
Okulda ‘Çatlak’ Göçü (15 Mart 2006) 2 Bin öğrencinin eğitim gördüğü Güngören Ticaret Meslek Lisesi’nin bahçesinde geçtiğimiz pazartesi günü fark edilen iki santim derinliğindeki çatlaklar bir gün içerisinde 40 santime ulaşınca okul yönetimi konuyu İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve Valiliğe bildirdi.
Üsküdar Şemsi Paşa Camii yakılmak istendi (15 Mart 2006)Üsküdar sahilinde bulunan Mimar Sinan’ın son eserlerinden tarihî Şemsi Paşa Camii, bazı saldırganlar tarafından yakılmak istendi. Yetkililerden alınan bilgiye göre, caminin içinde bulunan Sultan II. Selim’in veziri Şemsi Ahmet Paşa’nın türbesi, kimliği belirsiz kişiler tarafından yakılmak istendi. Dün sabah meydana geldiği belirtilen saldırıda, naaşın bulunduğu sandukanın bir kısmı yandı. Yangını cami içerisinde bulunan tuvalet görevlileri fark ederek büyümeden söndürdü. Şemsi Ahmet Paşa’ya ait naaşın bulunduğu türbenin camını kırarak içeriye yanıcı madde atan şahısların kimliği tespit edilemezken, olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı.
Tarih: 15 Mart 2006 Kaynak: Zaman Yazan: Nuri Soylu
Cemil İpekçi''den konut tasarımı (15 Mart 2006)Moda tasarımcısı Cemil İpekçi,Yapı Endüstrisi’nin Göltürkbükü’nde yapımına başladığı Sandalet Evleri''nin de konsept tasarımını üstlendi. Koyu kucaklayan manzarası ile 82 daireden oluşan 30 bloktan oluşan projede özellikle avluların tasarımında, eski Roma yollarından esinlenildi. Tasarımda kullanılan çakıl taşları bir yandan avlunun serin kalmasını sağlarken diğer yandan bu alana görsel bir zenginlik katıyor. Proje içerisinde Roma ve Tropikal isimleriyle iki ayrı havuz, köy meydanı, sandalet müzesi, sarnıç, market ve restaurantın yanı sıra hobi atölyeleri de yer alıyor. Dairelerin büyüklüklerinin 100-185 metrekare arasında değiştiği projede yaşam, Temmuz 2006’da başlayacak.
Tarih: 15 Mart 2006 Kaynak: Referans Yazan: Selma Şenol
Sokak manzaraları (15 Mart 2006)İstanbul, Kadıköy, Göztepe''deki Tanzimat Caddesi, Bağdat Caddesi''nden tren yoluna kadar sağlı sollu sokaklarla bir kilometre uzunluğundadır. Caddenin eğri büğrü, yer yer bir ile üç metre genişliğindeki yaya kaldırımları gece gündüz kamyonet ve binek otoların işgali altında. Sokakların kesiştiği köşelerde de park edildiğinden görüş mesafesi minimuma iniyor ve semt sakinleri sık sık lunaparklarda çarpışan oto manzaraları ile karşılaşıyorlar (Avrupa''da köşelerde 5''er metre park yasağı vardır).
‘Yollar betondan olsa dev çukurlar oluşmazdı’ (15 Mart 2006)Türkiye Hazır Beton Birliği Genel Sekreteri Ferruh Karakule, yoğun kar yağışı sonrası asfalt yolların “köstebek yuvasına döndüğünü” belirterek, “Yollar beton olsaydı böyle köstebek yuvasına dönmezdi.” dedi.
Belediyede deprem komisyonu kuruldu (15 Mart 2006)Büyükşehir Belediye Meclisi’nin önceki günkü oturumunda ‘doğal afet’ tartışması yaşandı.
Toplam 186 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.