Haberler

Haberler

Toplam 186 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Evler su altında (15 Mart 2006)Ulaşıma kapanan Karaağaç Mahallesi''nde kanamalı bir hasta, Türk Silahlı Kuvvetleri''ne (TSK) ait zırhlı personel taşıyıcıyla taşkın sahasından çıkarılarak hastaneye ulaştırıldı. Muhacir Mahallesi''nde 50 kadar ev su altında kaldı.
İstanbul’un artık kültür haritası var (15 Mart 2006)İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, 55 yazar ve 20 sivil toplum kuruluşunun desteğiyle şehrin kültür ve turizm potansiyelini belirledi.
Four Seasons’a 15 Milyon Dolara 60 Oda Ekleniyor (15 Mart 2006)Eski Sultanahmet Cezaevi’yken otele dönüştürülen ve 1996 yılından bu yana otel olarak işletilmekte olan Four Seasons Hotel’in arsasına, 60 odalı üç tane yeni binanın yapılmasına onay çıktı. İstanbul 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları’nı Koruma Kurulu, geçtiğimiz ay aldığı bir kararla, Sultanahmet’teki 65 odalı Four Seasons Otel’in arsasına toplam 60 odalı 3 yeni bina daha yapımına izin verdi.
Gökhüyük''te 9 bin yıllık yerleşim (15 Mart 2006)Konya''nın Seydişehir ilçesinde dört yıldır süren kazılarda 9 bin yıllık yerleşim birimi gün yüzüne çıkarılıyor.
Akçansa Ladik Çimento''dan vazgeçmiyor (15 Mart 2006)Ladik Çimento ihalesinde en yüksek teklifi veren Akçansa, ihalenin ikinci sırada yer alan Türkerler İnşaat''a verilmesine karşın pes etmeyi düşünmüyor.
Sabancı bir Ladik Davası Daha Açtı, Tazminatın Ucu Göründü (15 Mart 2006)Sabancı Grubu’na bağlı Akçansa, 140 milyon 250 bin dolara ihalesini kazandığı Ladik Çimento’nun Rekabet Kurulu’ndan dönmesinin Danıştay’da durdurulmasının ardından, bu kez de şirketin Türkerler İnşaat’a devrinin durdurulması davası açtı. Bu davanın sonunda Akçansa’ya tazminat ödenmesi gündeme gelebilecek.
İngiltere’de de Projemiz Var 500 Milyon Dolar Ciro Yaparız (15 Mart 2006)Akaryakıtçı Opet’in kurucu ortağı Öztürk Ailesi, gayrimenkule girdi. Öztürk Ailesi, 14 yeni projeyle sektöre giren Regnum’un cirosunun 500 milyon dolara ulaşmasını hedefliyor. Kraliyet anlamına gelen Regnum ile Öztürk Şirketler Grubu, 3 yılda 10 bin konut üretmeyi planlıyor.
Şemsi Paşa’nın Türbesine Kundak (15 Mart 2006)Üsküdar’daki Mimar Sinan’ın son eserlerinden olan tarihi Şemsi Paşa Camii’nin avlusundaki türbe dün sabah kimliği belirsiz kişilerce kundaklanmak istendi. Saldırganlar, cami bahçesindeki Sultan 2’nci Selim’in veziri Şemsi Ahmet Paşa’nın sandukasını ateşe verdi. Olayı son anda fark ederek alevlere müdahale eden görevliler, bir hafta içinde önce caminin mermerlerinin ve kitabesinin tahrip edildiğini, ardından da bahçedeki saksıların kırıldığını söyledi. Cami İmamı Metin Aydan, saldırının kimler tarafından yapıldığını bilmediklerini belirterek, "Yaklaşık 8 ay önce de çeşitli sözlü tehditler aldık. Daha sonra saldırılar meydana geldi" dedi.
Tarih: 15 Mart 2006 Kaynak: Hürriyet Yazan: Orhan Saat
Çanakkale Seramik&Kalebodur’dan Yeni Bir Seri: Kapadokya (14 Mart 2006)Çanakkale Seramik&Kalebodur, 1996 yılından beri Türk ve Anadolu medeniyetlerinden doğan özgün ve seçkin koleksiyonlar yaratıyor.
Star Wars Mimarlığı (14 Mart 2006)Star Wars’u izlerken gezegenler size çok tanıdık gelebilir. Coruscant, Naboo, Tatooine ve diğer gezegenlerin ürkütücü mimarlığında ait olduğumuz gezegenden, dünyadaki tarihi yapılardan izler görebilirsiniz. Örneğin ilk bakışta, yoğun nüfuslu Coruscant oldukça fütüristik gibi gözükür. Coruscant gökdelenlerin atmosferin alt tabakasına kadar uzandığı sonsuz, çok katmanlı bir megalapolistir fakat bu bir Mies van de Rohe modernizmi değildir. Lucas, kentin eski tarzları ve daha çok piramidal şekilleri ile Art Deco ya da Art Moderne mimarlığı ile kombine olmasını istemiştir.
Yeni sahne destek bekliyor (14 Mart 2006)5. Sokak Tiyatrosu Garajistanbul adlı sabit sahneyi hizmete sokmak için izleyicilerini yardıma çağırdı. Farklı avangart projelere açık olacak Garajistanbul''un gerçekleşmesi için izleyicilerin destek talep ediliyor. Radikal,14.03.2006 Yeni sahne destek bekliyor 5. Sokak Tiyatrosu Garajistanbul adlı sabit sahneyi hizmete sokmak için izleyicilerini yardıma çağırdı. Farklı avangart projelere açık bir mekân olacak Garajistanbul''un gerçekleşmesi için izleyicilerin tek tek bireysel desteği talep ediliyor.
Marmaray''ın üçüncü etabı için 400 milyon euro kredi sağlandı (14 Mart 2006)Avrupa Yatırım Bankası (AYB) ile Türkiye arasında, Marmaray Projesi''nin Üçüncü Etap Projesi''nin (CR2) Kredi Anlaşması, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Avrupa Yatırım Bankası Başkan Yardımcısı Wolfgang Roth''un da katıldığı törenle dün imzalandı.
Akçansa: Ladik Çimento’yu Satın Alacağız (14 Mart 2006)Akçansa Genel Müdürü Mehmet Göçmen, Ladik Çimento’nun ihale sürecinde haklı olduklarını savunarak, “Bu konuda sonuna kadar gideceğiz. Tabii ki ana hedefimiz fabrikayı almaktır” dedi. Göçmen, çimento işinde büyümek istediklerini, Ladik Çimento’nun Akçansa yerine ikinci en yüksek teklifi sunan Türkerler A.Ş.’ye devredilmesinin kendileri için olumsuz bir adım olduğunu, ancak Danıştay 13. Dairesi’nin devre onay veren Rekabet Kurulu kararının yürütmesini durdurması kararıyla büyüme stratejilerinin önünün açıldığını kaydetti.
''Ayasofya, 6''lık bir depreme dayanamaz'' (14 Mart 2006)Avrupa Komisyonu tarafından oluşturulan ''Akdeniz Üniversiteleri Birliği-Kültürel Miras'' (Unimed Cultural Heritage) adlı dernek tarafından yapılan araştırmaya göre, Ayasofya Müzesi 6 büyüklüğünde bir depreme dayanamayacak. Derneğin başkanı Roberto Albergoni, Ayasofya''yı güvenli kılmaya yönelik bir projenin, Türkiye ve İtalya''nın ortaklaşa oluşturduğu müdahaleler listesinde yer aldığını söyledi.
Tarih: 14 Mart 2006 Kaynak: Milliyet
Antik Agora kazısı bürokrasiye kurban (14 Mart 2006)İzmir kent merkezindeki tarih hazinesinin gün ışığına çıkarılması için yıllardır çalışılıyor. Bakanlık bu yıl izin vermedi. Kazı çalışmaları durdu.
Çeşme''ye yeni imar düzeni (14 Mart 2006)Daha önce çivi bile çakılması yasak olan yerlerde koruma dereceleri değişti. Parsel parsel durumu gösteren haritalar dün askıya çıkarıldı.
2006’nın ‘Genç Mimar’ı aranıyor (14 Mart 2006)Dünyada pek çok benzeri bulunan bu ödülle Arkitera Mimarlık Merkezi, genç mimarların işlerini ve isimlerini duyurmayı, böylece mimari üretimde kendilerine daha çok yer ayrılmasını sağlamayı hedefliyor. 1 Mart 2006 tarihinde ilan edilen ‘Genç Mimar Ödülü’ ile Arkitera Mimarlık Merkezi yine aynı amaç doğrultusunda Türkiye’deki genç mimarları ve yapıtlarını arayacak.
Orman Bakanlığı''nın ''yeşil'' ve ''dağ'' sevgisi (14 Mart 2006)İstanbulluların ''yeşil'' ve ''dağ'' özlemi içinde olmaları kadar doğal bir şey yok. Çünkü, kentin içinde nefes alacak yer kalmadı. Her yan beton yığını... İstanbullular çareyi mesire yerlerine gitmekte buluyor. En yakını da Belgrad Ormanı içindekiler...
Zabıta Müdürlüğü''nden Özel Harfiyat Ekipleri Görevde (14 Mart 2006)Zabıta Müdürlüğü tarafından, şehrin muhtelif yerlerinde izinsiz hafriyat ve toprak döküm yerleri oluşturanlara yönelik olarak özel denetim ekipleri oluşturuldu.Oluşturulan özel denetim ekipleri, şehrimizde herhangi bir izin almadan gelişi güzel hafriyat ve toprak dökümü yapanlara engel olup, haklarında yasal işlem başlatıyor. Zabıta Müdürlüğü, vatandaşların mağdur olmaması için rast gele yerlere hafriyat ve toprak dökümü yapmamaları konusunda uyarıyor.
Tarih: 14 Mart 2006 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Türk gencinden tasarımda büyük başarı (14 Mart 2006)Uluslararası cin markası Bombay Sapphire''nin gelecek vaat eden genç tasarımcılara yönelik düzenlediği Bombay Sapphire Bardak Tasarım Yarışması''na katılan İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda Tasarım Bölümü''nden dördüncü sınıf ve endüstriyel tasarım uzmanlık alanı burslu öğrencisi Zeynep Dinç''in tasarımı ikinci oldu.
Toplam 186 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.