Haberler

Haberler

Toplam 186 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Gökhöyük sular altında kalacak (14 Mart 2006)Konya’nın Seydişehir İlçesi’ndeki tarihi öneme sahip Gökhöyük, Çarşamba Çayı’nı Suğla Barajı’na bağlayan kanal nedeniyle sular altında kalacak. 9 bin yıllık geçmişe sahip höyükten bugüne kadar birçok önemli tarihi eser çıkarıldı.
Kente Karşı Suç (14 Mart 2006)90''lı yılların ilk yarısında hemen herkesin ağzına yerleşen ve sıkça kullanılan ''kente karşı suç'' kavramı bugün neredeyse hiç anımsanmamaktadır. Aradan geçen on yıl içinde ne oldu da bu kavram unutuldu? Kente karşı işlenen suçlar yok denecek kadar azaldığı için mi bu kavram önemsenmez oldu, yoksa o yıllarda suç diye nitelenen eylemler suç olmaktan mı çıktı?
Marmaray Euro''ya Doydu (14 Mart 2006)Avrupa Yatırım Bankası (AYB), Marmaray Projesi''nin üçüncü etabı için Türkiye''ye 400 milyon euroluk kredi sağladı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bu krediyle Marmaray''ın tamamlanması için önünde hiçbir engel kalmayacağını söyledi.
Sultan Abdülhamid’in maliye bakanının konağı satılıyor (14 Mart 2006)Sultan Abdülhamid döneminin Maliye Bakanı Ahmet Reşat Paşa’nın 14 yılda yaptırıp 1900’de oturmaya başladığı Kadıköy’deki konağı 8 milyon dolara satışa çıktı.
Zeytinburnu''nun Çehresi Değişiyor (14 Mart 2006)Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, ilçenin yatırımlarını bu yıl turizme odakladı. ''Zeytinburnu deri, tekstil ve gıdadan sonra turizmde de önemli bir merkez olacak'' diyen Başkan Murat Aydın, bu yaz açılacak 850 yataklı 4 yıldızlı otelin yatırımların direğini oluşturduğunu, inanç merkezi odaklı çalışmaların ise tüm hızıyla sürdüğünü söyledi.
Bir memur kenti vardı, Ankara diye... (14 Mart 2006)Türkiye’nin her bir kentinin ayrı bir önemi var. Özellikle son yıllarda bu konuda şehirlerimiz ön plana çıkmak için gayret içine girdi.
Marmaray 3. Etaba 400 Milyon Euro Kredi (14 Mart 2006)Halkalı arasındaki mevcut çift banliyo hattının yanına üçüncü transit hattın yapılmasını kapsayan Marmaray’ın üçüncü etap projesinin kredi anlaşması yapıldı. Proje için Avrupa Yatırım Bankası 400 milyon Euro kredi sağlayacak. Kredi Anlaşması, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Avrupa Yatırım Bankası Başkan Yardımcısı Wolfgang Roth’un da katıldığı törenle Ulaştırma Bakanlığı’nda imzalandı. Yıldırım, törende yaptığı konuşmada, bir yandan İstanbul’un toplu ulaşımına büyük katkı sağlayacak, diğer yandan da Avrupa’yı Asya ve Uzakdoğu’ya bağlayacak olan tarihi İpek Yolu’nun devamı niteliğindeki 4. koridor üzerinde yer alan Marmaray Projesi’nin çok önemli bir etabının, krediyle gerçekleştirileceğini belirtti.
Tarih: 14 Mart 2006 Kaynak: Hürriyet
Doğan Tekeli ile Metrocity’i Solumak (10 Mart 2006)Yapı Endüstri Merkezi tarafından organize edilen Mimarlar Yapıları Gezdiriyor - Doğan Tekeli ile Metrocity etkinliği 9 Mart 2006 tarihinde yapıldı. Doğan Tekeli yapılan genel geziden sonra toplantı odasında böyle bir yapının hangi ve nasıl koşullarda ortaya çıktığını ziyaretçilere aktardı.
Ortaköy''de yanan okul, otel olacak (11 Mart 2006)Harabe halindeki Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu ile yanında bulunan İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü''nün arazisi ''turizme'' açılıyor.
Devlet, "tarih"i satın aldı (12 Mart 2006)Trabzon''un Akçaabat İlçesi''ne bağlı Akçakale Beldesi''nde bir tarihi kale ve içinde bulunduğu arazi 475 bin YTL''ye istimlak edildi. Arazinin ve kalenin 80 yıllık sahibi Hacı Mustafa Genç, istimlak parasının az olduğunu belirterek mahkemeye başvuracağını söyledi. Bölgede bir dönüm arazinin 200 bin YTEye alıcı bulduğunu iddia eden Genç, "Bana ise beş dönüm için 475 bin YTL verdiler" diye yakındı. Trabzon Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Öncel Koç ise kalenin tarihi bir eser olduğuna dikkat çekerek, tüm araştırmalarına rağmen devletin kalesinin nasıl tapulu mal olarak bir şahsın üzerine geçtiğini saptayamadıklarını, istimlaktan başka çare bulamadıklarını anlattı.
Tarih: 12 Mart 2006 Kaynak: Vatan Yazan: Bahadır Öktem
Bırakın ''Leonardo'' yapsın (11 Mart 2006)Berlin''deki Home - Tech Fuarı''nda Ariston''un Leonardo denilen bir ekranla tüm beyaz eşyaları kontrol ettiği dijital evi ilgi odağı oldu. Merloni Elettrodomestici, 27 Şubat - 3 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen Home - Tech Fuarı‘nda Ariston ve İndesit markalarının son teknolojiyle üretilen ürünlerini tanıttı. Futbol sahasından daha büyük bir standda online gerçek bir dijital ev kuran Merloni, fuarda evdeki tüm ürünleri uzaktan kumanda edebilen Leonardo ve Palm avuç içi bilgisayarını da ziyaretçilerin beğenisine sundu.
Eviniz artık kumandanın ucunda (11 Mart 2006)Bir evin elektrik kontrolü gerektiren tüm detaylarını tek bir kumandayla kontrol altına alabilen akıllı ev sistemleri Türkiye’de! Koltuğunuzdan kalkmadan tek kumanda ile salon perdelerinin kapatıp sinema perdelerinin indirilmesi sağlayabilir, DVD oynatıcınızı çalıştırabilirsiniz.
Evim 24 saat internete bağlı (11 Mart 2006)İtalyan firmalarının ortaklaşa hazırladıkları “internet evi" projesi bir hayali gerçeğe dönüştürdü.Giyim ve dekorasyon modasının tartışılmaz lideri olan İtalyanlar, şimdi de "internet ev" modasını dünyaya tanıtıyorlar. Aralarında Merloni, Cisco Systems İtalia, Pirelli, Studio & Partners gibi ünlü İtalyan markalarının bulunduğu bir grup şirket, internetin evlere nasıl adapte edileceğini göstermek amacıyla Milano‘da eski bir apartmanın üçüncü katını "internet ev" haline getirdiler.

Duvarım benimle konuşuyor (11 Mart 2006)Elimizdeki boş bir sayfa kâğıdın, bir kitabın ya da bir gazetenin sayfalarının, yalnızca kâğıt olmaktan çıkıp elektronik hale gelmesi son 20 yılın düşü. Bu düş yavaş yavaş hayata geçiriliyor. Kâğıdın elektronik hale gelmesi ve internete kablosuz teknoloji ile bağlanabilmesi sonsuz ve akıl almaz uygulamaları gündeme getiriyor.
Gözünüz arkada kalmasın! (11 Mart 2006)Nokia''nın ev güvenliği için geliştirdiği uzaktan kumandalı kamera evdeki hareket, ısı ve ses değişikliklerini algılayarak kullanıcıyı anında mesajla uyarıyor. Kullanıcının telefonuna fotoğrafın yanı sıra sesli video görüntüsü de gönderilebiliyor.
‘Serbest stil‘ nükleer santral (11 Mart 2006)Rusya‘nın, Beyaz Deniz‘de dünyanın ilk yüzen nükleer santralini inşa edeceği bildirildi. Nükleer Enerji Bakanlığı sözcüsü Yuri Bespalko, kuzeyde Severodvinsk kentindeki limanda inşa edilip denize indirilecek santralin kente enerji sağlayacağını ve inşasının 5 yıl içinde tamamlanmasının beklendiğini söyledi.
KKTC ekonomisi: Çıkıştan düşüşe mi? (11 Mart 2006)Türk ve Rum bölgeleri arasında üç yıl önce başlayan serbest dolaşım, 250.000 nüfuslu KKTC ekonomisine büyük para girişi sağladı. Güney''e gelen 2.5 milyon turistin yaklaşık % 10''u tatillerinin bir bölümünü Kuzey''de geçirmeye başladı. Türk tarafına gelen Rumlar gazinolarda, lokantalarda ve marketlerde para bırakır oldular. Her sabah Güney''e çalışmaya giden binlerce işçinin kazandığı aylık 20 milyon dolar KKTC''de büyük bir talep patlamasına yol açtı.
Uydu kanalı ile arazi satışı (13 Mart 2006)İzmir Defterdarlığı, yatırım yapılabilecek Hazine arazilerinin fotoğraflarını çektirip, web sitesinde yayımlayacak. Yatırımcı, arazilerin fiyatından yüzölçümüne kadar tüm özelliklerini bilgisayarının bir tuşu ile karşısında bulacak.
Tüneller ve tünel hayalleri (13 Mart 2006)Massachusetts eyaletinin başkenti Boston''da 569.000 kişi yaşıyor. Gündüzleri çalışmak için şehre gelenlerle bu sayının bir buçuk milyona yaklaştığı tahmin ediliyor.
Boston''un merkezindeki trafiği rahatlatmak için 1959 yılında, viyadükler üzerinde, üç gidiş, üç geliş bir yol inşa edildi. Merkezi Arter olarak bilinen yolda araç sayısı günde 75.000 iken şehir rahattı. Sayı 200.000''e tırmanınca Bostonlular her gün on saat İstanbulluların köprü trafiğinden iyi tanıdıkları bir ıstırap yaşar oldular.
Tarihi kaleyi devlete sattı (13 Mart 2006)Rum Pontus imparatoru tarafından yaptırılan, tapusu bir şahsa ait Akçakale 475 bin YTL''ye satın alındı Trabzon Akçaabat''ta bulunan 700 yıllık kale restore edilecek.
Toplam 186 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.