Haberler

Haberler

Toplam 157 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
1500 yıllık tarihin üstü otel olacak (31 Mart 2006)Sultanahmet''teki Four Seasons Otel''in ek olarak yaptıracağı otel odaları, 6. yüzyılda kurulan tarihi Bizans Sarayı''nın kalıntıları üzerinde yükselecek. Ancak Türkiye''de ilk kez uygulanacak bir projeyle 50 odalı ek binalar, arkeolojik zemine değil 4 metrelik çelik direklerin üzerine iki ve üç katlı olarak inşa edilecek.
Konut & İşyeri ve Çatı & Cephe Ziyaretçilerini Bekliyor (24 Mart 2006)ITF İstanbul Fuarcılık ile Toplu Konut İdaresi (TOKİ) organizasyonu ve Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı''nın desteğiyle düzenlenen 8. Gayrimenkul Yatırım, İşletme, Emlak ve Finans Hizmetleri Fuarı (Konut&İşyeri 2006) ile CNR Yurtiçi Fuarcılık tarafından organize edilen 3. Çatı & Cephe Malzemeleri ve Teknolojileri Fuarı, CNR Expo''da açıldı. Fuarların açılışına Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Müsteşarı Sabri Erbakan ve ITF İstanbul Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem katıldı. Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ Yönetim Kurulu Başkanvekili Ertan Yetim de TOKİ''nin 2006 sonuna kadar 200 bin konutluk projelere başlaması ve 100 bin konutu teslim etmesinin planlandığını bildirdi.
Tarih: 24 Mart 2006 Kaynak: Cumhuriyet
‘İstanbul bitmiş değil, kurtarılabilir’ (2 Nisan 2006)Bağdat doğumlu dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid, İstanbul’un mimari açıdan “bitmiş” olduğuna inanmadığını, aksine gelişmeye ve ilerlemeye açık büyük bir potansiyel içerdiğini söyledi.
‘Başkalaşım’ ve ‘Simbiyoz’ Kurokawa’dan sorulur (31 Mart 2004)‘Metabolismus & ‘Symbiosis’ (Başkalaşım ve Simbiyoz) akımının kurucusu ünlü Japon mimar ve şehir plancısı Kisho Kurokawa, İstanbul konferansında, ‘makine çağı’ndan ‘hayat çağı’na doğru gerçekleşen değişiminin nasıl geliştiğini anlattı.
Elvis’in Graceland’i milli anıt oldu (29 Mart 2006)Elvis’in evi Graceland, Amerikan milli anıtları arasına alındı. Bahçesinde Elvis ve aile üyelerinin mezarları da bulunan Graceland, Beyaz Saray, Hürriyet Heykeli veya Empire State gökdeleni ile aynı konuma yükseldi.
İMP Yarışmasıyla İlgili İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Başkanı Cafer Bozkurt’un Açıklaması (31 Mart 2006)İstanbul Belediyesi Metropolitan Planlama Dairesi tarafından 6 adet yabancı mimarın İstanbul’da proje yapmaları için davet edilmeleri ile ilgili tartışmalar sürüyor. Yarışmada mimarların sunumu dün gerçekleşti. sonuçlar ise 1 Nisan Cumartesi günü açıklanıyor. Öncesinde İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İSMD) başkanı Cafer Bozkurt’un dernek olarak bu süreçte yaşadıklarını anlattığı açıklamasını yayınlıyoruz.
18. Uluslararası Yapı ve Yaşam Kongresi Gerçekleştirildi (31 Mart 2006)18. Uluslararası Yapı ve Yaşam Kongresi, Mimarlar Odası Bursa Şubesi tarafından 23 - 25 Mart 2006 tarihleri arasında fuar organizasyonu ile birlikte Bursa''da gerçekleştirildi.
Bernard Tschumi’nin Manhattan’daki Yeni Binası “Blue Tower” (31 Mart 2006)“Amerika’nın Kapısı”, “Manhattan’ın Gettosu” olarak adlandırılan Aşağı Manhattan Doğu Bölgesi, dünyanın her tarafından ülkeye göç edenlerin ilk yerleşim uğrak noktasıydı.
Kartal ve Küçükçekmece değişiyor (31 Mart 2006)İstanbul Kartal Sanayi Bölgesi Merkezi İş Alanları (MİA) Planlaması ile Küçükçekmece Sahili İç-Dış Kumsal Rekreasyon Alanları Planlaması''na yönelik projeler hazırlayan dünyaca ünlü 6 mimar, projelerini Uluslararası Değerlendirme Kurulu''na sundu.
Sidney Operası''nın hırdavatçısı Hafele Türkiye''de büyüyecek (31 Mart 2006)Avustralya''daki kabuk şeklinde mimarisi ile dikkat çeken Sidney Operası''nın açılıp kapanmasını sağlayan hırdavat donanımlarını üreten Alman şirket Hafele Türkiye''de hedef büyüttü.
Kentsel Dönüşüm Yasası''nı bekliyoruz İstanbul''un vizyonunu güçlendireceğiz (31 Mart 2006)Dünyaca ünlü altı mimarın hazırladığı Kartal Sanayi Bölgesi ve Küçükçekmece kumsal rekreasyon alanlarının planlanması için hazırlanan projeler seçici kurula sunuldu. Sonuçlar bugün açıklanacak.
Dünya mimarlarının İstanbul’u (31 Mart 2006)Kartal Sanayi Bölgesi Merkezi İş Alanları (MİA) Planlaması ile Küçükçekmece Sahili İç-Dış Kumsal Rekreasyon Alanları Planlaması’na yönelik projeler hazırlayan dünyaca ünlü 6 mimar, projelerini Uluslararası Değerlendirme Kurulu’na sunuyor.
Kıyılardaki tahsisler tartışılıyor (31 Mart 2006)Kıyılarla ilgili kanun taslağı turizm merkezlerinde tartışma konusu oldu. Koylarda başlatılan tahsislere tepki gösteren pek çok sivil toplum örgütü karşı kampanyalar başlattı.
Dünya Mimarları ‘İstanbul’ Projelerini Sunuyor (31 Mart 2006)Dünyaca ünlü 6 mimar, “Kartal Sanayi Bölgesi Merkezi İş Alanları (MİA) Planlaması” ile “Küçükçekmece Sahili İç-Dış Kumsal Rekreasyon Alanları Planlaması”na yönelik hazırladıkları projelerini Uluslararası Değerlendirme Kurulu’na sunmaya başladı.
Mega projeler: ''Üç İstanbul''a altı usta mimar (31 Mart 2006)İstanbul''un yükü üç merkeze dağılıyor. Eski merkez Eminönü-Taksim''e doğuda Kartal, batıda K. Çekmece eklendi. Dünyaca ünlü altı mimar, iki yeni merkez için görkemli projeler hazırladı.
Çanakkale’ye Kolin İmzası (31 Mart 2006)Kolin İnşaat’ın bir yılda tamamladığı ve her sene boğazdan geçecek 50 bin gemiye hizmet verebilecek Çanakkale Kepez Limanı hizmete girdi. Dünyanın sayılı tam hizmet limanlarından birisi haline gelen Kepez Limanı, bölgenin sanayi ve turizminin gelişmesine de büyük katkı sağlayacak. Yapımı 14 milyon dolara malolan liman, Kolin İnşaat tarafından yap-işlet-devret modeliyle 29 yıl boyunca işletilecek.
Tarih: 31 Mart 2006 Kaynak: Türkiye
Pendik''te sahipsiz binalar yıkılıyor (31 Mart 2006)Pendik Belediye Başkanlığı''na bağlı ekipler ilçe genelinde madde bağımlılarının barındığı sahipsiz binaların yıkımına başladı. Tespit edilen 100 binadan 20''si yıkılırken diğerlerinin de yıkımı devam ediyor. Yıkımın, ''Beyaz Masa'' birimine gelen çok sayıda gelen şikayet üzerine, İmar Kanunu''nun 39 ve 40. maddeleri gereğince gerçekleştirildiği belirtildi. Pendik Belediyesi''nden yapılan açıklamada boş binalarla yaşayan sokak çocuklarının topluma kazandırılması amacıyla Tuzla''da Büyükşehir Belediyesi''ne ait Sokak Çocuklarını Meslek Edindirme Merkezi''ne yönlendirildiği kaydedildi.
Tarih: 31 Mart 2006 Kaynak: Sabah Yazan: Yalçın Bel
Kaleiçi Müzesi Yerli Turist Bekliyor (31 Mart 2006)Suna-İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Enstitüsü Kaleiçi Müzesi, Antalya’nın tek özel müzesi. Kültür varlığı olarak tescil edilerek korumaya alınan iki binadan oluşuyor. 1993- 95 yılları arasında restore edilip, 1996’da müzeye dönüştürüldü. Müzeyi sadece 2005 yılında 10 bin kişi ziyaret etti. Ziyaretçilerin yüzde 70’ini, başta Almanlar olmak üzere yabancı turistler oluşturuyor. Oysa yerli turistin de ilgisini çekecek, başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz eserleri burada bulabilirsiniz.
Sultanahmet’teki Yeraltı Şehri (31 Mart 2006)Meşhur bir şehir efsanesi vardır. İstanbul için anlatılır. Denir ki: "Sultanahmet’te bir dehliz varmış. İçine girermişsin ve Büyükada’da Aya Yorgi Manastırı’na kadar gidermişsin..." Kuşkusuz bu söylenti çok abartılı. Çünkü, söz konusu tünel, Marmaray projesinin uzunluğunun dört-beş katını aşmakta ve Roma-Bizans dönemi teknolojisiyle yapılması imkansız görünmekte. Ama İstanbul’un altında, toplamda o mesafeyi aşabilecek uzunlukta ayrı ayrı tüneller var. Bu tüneller; galeriler, yapı toplulukları, mabetler, su yolları, gizli geçitlere açılır.
Belediyeye ''Yık-Yap'' yetkisi (31 Mart 2006)Kentsel Dönüşüm Yasa Tasarısı ile 10 bölgede 500 bin bina yıkılacak. Büyükşehir belediyelerine resen kamulaştırma yetkisi verilecek.
Toplam 157 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.