Haberler

Haberler

Toplam 134 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Zeugma''nın bullaları müzede (22 Mayıs 2006)Zeugma antik kentinden kurtarılan kil mühür baskı (bulla) örnekleri sergilenmeye başlıyor.
Beyrut’ta Savaş Sonrası Yenilemenin Sistemi (18 Mayıs 2006)1975-1990 Lübnan Savaşı süresince Beyrut’un en çok hasarı altyapı sistemi almıştı. Ayrıca 20 bin kişi evsiz kalmıştı. Şehrin kıyı kesimi 15 yıl boyunca kontrolsüz bir şekilde yağmalanmıştı. Savaş sırasında zayıf düşen hükümet büyük ölçekli ve kompleks bir yenileme projesini başlatacak güçte değildi. Lübnan’ın savaştan sonraki ilk hükümeti felaketi bir fırsata dönüştürme fikri ile yola çıktı. Planları özel bir bölge tasarlamaktı.
Moskova, Edinburg’la anlaştı (18 Mayıs 2006)Gösterişli İskoç Parlemanto Binası’nı tasarlayan RMJM mimar grubu şimdi de, petrol dolarlarıyla Moskova şehrinin merkezine savurgan bir gökdelen inşa edecek.
Eş Zamanlı Haritalar Kentleri Daha Yaşanılabilir Yapabilir mi? (18 Mayıs 2006)MIT’den Carlo Ratti, kablosuz internet ağı ile cep telefonları ve diz üstü bilgisayarlardan gelen verileri kullanarak kentteki insan hareketlerinden haritalar hazırlıyor. İnsanlar MIT Kampüsü civarında kablosuz internet bağlantısı olan cep telefonları ile dolaşmaya başladıklarında, hareketleriyle eş zamanlı haritalama projesini oluşturmaya katkıda bulunuyorlar.
Kentin Ana Damarlarına Neşter (18 Mayıs 2006)İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kent ulaşımının en önemli arterlerinden biri olan Anadolu Caddesi’nde trafik akışını rahatlatacak düzenlemede yer alan 4 adet karayolu alt ve üst geçidi ile ilgili proje ihalesi yapıldığını açıkladı.
Topbaş; “Levent’teki arazimizi en iyi şekilde değerlendireceğiz…” (18 Mayıs 2006)Başkanı Kadir Topbaş, Büyükşehir Belediyesi’ne ait Levent’teki araziyle ilgili, “Gayrimenkulümüzü en iyi şekilde değerlendirmek için planda değişiklik yaptık. Yeni bir değer tespiti yaparak arazinin fiyatını belirleyeceğiz ve üzerinde çalıştığımız bir yöntemle İstanbul adına en iyi şekilde değerlendireceğiz” dedi.
Zeytinburnu-Bağcılar-Güngören Cadde Tramvayı’nda Mutlu Son (18 Mayıs 2006)İstanbul Büyükşehir Belediyesi, raylı sistem ağına bir halka daha ekliyor. Güzergah uzunluğu 5,2 kilometre olan Zeytinburnu-Bağcılar-Güngören Cadde Tramvayı deneme seferlerini bugün Başkan Kadir Topbaş başlatacak.
Bugün ve Yarın Müzeler Ücretsiz (18 Mayıs 2006)Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı tüm müze ve ören yerleri, Müzeler Haftası dolayısıyla bugün ücretsiz ziyaret edilebilecek. Atatürk’ün doğumunun 125. yılı kutlamaları çerçevesinde ise yarın yine bakanlığa bağlı müzeler ücretsiz gezilebilecek.
Zeugma Mühürleri Görücüye Çıktı (18 Mayıs 2006)Gaziantep Arkeoloji Müzesi Müdür Vekili Mehmet Önal, Zeugma antik kentinden kurtarılan kil mühür baskıların (bulla) en güzel örneklerini sergilemeye başladıklarını söyledi.
Muzafferabad’ın İmarı TOKİ’nin (18 Mayıs 2006)Pakistan’da geçen yıl yaşanan depremden sonra bu ülke halkını yalnız bırakmayan Türkiye, depremden büyük zarar gören yerleşim yerlerinin yeniden imarı konusunda da önemli projelere imza atmaya hazırlanıyor. Yeniden imar projeleri ile Türk müteahhitleri de bu ülkede önemli iş imkanlarına kavuşacak.
İstanbul yeniden yapılanıyor (18 Mayıs 2006)Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Türkiye''deki görüntü kirliliği, kaçak, depreme dayanıksız ve kötü yapılaşmadan herkesin mustarip olduğunu vurgularken, bunun önüne geçmek amacıyla Kentsel Dönüşüm Yasa Taslağı hazırladıklarını bildirdi.
''Kulelerin arazisi ihaleye çıkmıyor'' (18 Mayıs 2006)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Dubai Towers''ın yapılacağı belediyeye ait Levent''teki arazinin ihaleye çıkartılmayacağını açıkladı. Topbaş, "Başka bir yöntem belirliyoruz. Yöntemini daha sonra açıklayacağız" dedi. Bazı kişiler tarafından arazi hakkında değişik yorumlar yapıldığına da değinen Topbaş "500 milyon, 350 milyon dolar, diyenler oldu. Sözlerinin arkasında dursunlar. Gelsinler paralarını hazırlasınlar. Net olmaları, söylediklerinin arkasında durmaları lazım. Adam gibi adam olmak lazım" dedi.
Tarih: 18 Mayıs 2006 Kaynak: Sabah
Da Vinci’nin Köprüsü 504 Yıl Gecikmeyle Haliç’te (18 Mayıs 2006)İtalyan ressam, heykeltıraş ve bilim adamı Leonardo da Vinci’nin 1502’de Haliç için tasarladığı köprünün uygulama projeleri, 504 yıl sonra hazırlanmaya başlandı. Köprü, önümüzdeki ekim ayında Eyüp ve Sütlüce arasında tamamlanmış olacak.
ARKIMEET: Morphosis - Thom Mayne Konferansı (18 Mayıs 2006)Pritzker ödüllü mimar Thom Mayne, Arkitera Mimarlık Merkezi’nin organizasyonuyla, 29 Mayıs 2006 Pazartesi günü İTÜ Maçka G Anfisi’nde bir konferans gerçekleştirecek.
Türklerin yerleşik hayata geçtiği şehir bulundu (18 Mayıs 2006)Türklerin yerleşik hayata geçmesi bakımından önemli bir aşama olan Selçuklu Devleti''nin temellerinin atıldığı ve Türk tarihinde kayıp şehir olarak bilinen Cend şehri Kazakistan''da bulundu. Bu keşfi yapan Prof. Dr. Bekir Deniz şöyle konuştu: Bugüne kadar kayıp şehir olarak adlandırılan Cend şehrinde Selçuklu Devleti''nin kurucusu Selçuk Bey''in türbesini de buldum. Türklerin İslamiyet öncesinde türbeler yaptığını biliyordum fakat günümüze gelen örnekleri yoktu."
Tarih: 18 Mayıs 2006 Kaynak: Milliyet
Zincirlikuyu projesine üç odadan itiraz var (18 Mayıs 2006)İstanbul Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası ve Şehir Plancıları Odası, İstanbul Zincirlikuyu''daki Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü arazisine Dubai Şeyhi El Maktum''un şirketi tarafından yaptırılacak gökdelenin Boğaziçi''nin silüetini bozacağını bildirdi.
Nükleer santral yapımına Rus talip (18 Mayıs 2006)Yurtdışında nükleer santral inşa etme konusunda önde gelen şirketlerden biri olan Rus Atomstroieksport, Türkiye’deki nükleer santral inşasına da katılmak istiyor. Rus ITAR-TASS ajansının haberine göre, Rusya enerji ve sanayi bakanlığında yapılan Rusya-Türkiye çalışma grubu toplantısında Atomstroieksport temsilcileri Türkiye’deki nükleer santral yapımında görev almak istediğini iletti. Toplantıda Türk tarafının da yasal düzenlemeler çerçevesinde Rus şirketlerin sürece dahil edilebileceğini söylediği kaydedildi. Rus şirket Çin, Hindistan ve İran’daki nükleer santrallere aynı anda 5 reaktör inşa edebilen tek şirket konumunda bulunuyor. Türkiye, 10 yıllık dönem içerisinde 5 bin megavattlık enerji sağlayacak 3 nükleer santral kurmayı planlıyor. Uzmanlara göre, santral yapımımın maliyeti 7-8 milyar doları bulacak.
Tarih: 18 Mayıs 2006 Kaynak: NTVMSNBC
Konuta talep devam edecek (18 Mayıs 2006)2005 yılında yaşanan talep patlaması ve ardından gelen hızlı satışların ardından 2006''ya güçlü giren konut sektörü, hafta başından beri dövizde yaşanan dalgalanmalardan etkilenmedi.
Konutta Faiz Artışının Faturası Ayda 111YTL (18 Mayıs 2006)Para piyasalarındaki dalgalanma tüketiciye patladı. Dalgalanma konut başta olmak üzere taşıt, ihtiyaç kredi faizlerine ve mevduat faiz oranlarına yansırken, konut kredilerinde yüzde 1.03''lerden yüzde 1.20''lere yükselen faizler aylık ödemeleri 111 YTL artıracak.
Hatay ve Muğla''ya armağan (18 Mayıs 2006)Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ''ne (TMMOB) bağlı odalar, anayasadaki ''kamu yararı'' na çalışan kuruluşlardan... Yönetim ve organları mimar, şehirci ve mühendislerin oylarıyla belirlendiği için de uzmanlık alanlarındaki ulusal ''demokratik'' kurumlar...
Toplam 134 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.