Haberler

Haberler

Toplam 134 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Müteahhitlerin teminat sancısı dinmiyor (14 Mayıs 2006)Yurt dışında aldıkları işlerle Türkiye''nin göğsünü kabartan müteahhitler, teminat mektubu sıkıntısını aşmaya çalışıyor.
Çocukken Misket Toplardım Şimdi Cam Tasarımı Yapıyorum (13 Mayıs 2006)Cam tutkusu çocukluğuna dayanan güzel sanatçı, ''çocukken de bu işe meraklıydım, misket toplardım; nazar boncuklarını incelerdim'' diyor. Çağdaş''la Bahariye Caddesi''ndeki Akyıldız Pasajı''nda, içine birçok düşü sığdırdığı ve kendi adını verdiği küçük mekanında konuştuk.
Haliç''e Leonardo da Vinci köprüsü (15 Mayıs 2006)Dünyaca ünlü ressam Leonardo da Vinci''nin, 1502''de Sultan II. Bayezit''in isteği üzerine Haliç''in girişine inşa edilmek üzere tasarladığı 240 metre uzunluğundaki köprü hayata geçiriliyor. Başbakan Tayyip Erdoğan''ın talimatı ile çalışmaları yapılan köprü, Da Vinci''nin tasarımına bire bir benzetilecek. Köprünün 240 metre uzunluğunda 24 metre genişliğinde olması ve denizden 40 metre yükseklikte yapılması planlanıyor. Taksim''den gelen metronun Yenikapı istikametine giderken Haliç''i geçmesi için tasarlanan köprüden otomobillerin de geçmesi hedefleniyor. Çelik ve cam karışımı köprü şeffaf görünümlü olacağı bildirildi.
Tarih: 15 Mayıs 2006 Kaynak: Sabah
Artık çevre yasası var (13 Mayıs 2006)Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yeni Çevre Kanunu''nu onaylayarak, Resmi Gazete''de yayımlanması için Başbakanlığa gönderdi. 10 yıl TBMM raflarında bekledikten sonra çıkarılan yasa arıtma tesisi kurmayanlara 60 bin YTL ceza verilmesini öngörüyor. Tehlikeli atıkları ülkeye sokanlar 2 milyon YTL''ye kadar para cezasına çırptırılabilecek. Ömrü dolan bertaraf tesislerini kapatmayanlar da 1 milyon YTL''ye kadar para cezası alabilecek.
Tarih: 13 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
Villalar ''out'' Rezidans ''in'' (15 Mayıs 2006)Alışveriş merkezi, sineması, eğlence mekanları ile her türlü ihtiyaca çaba sarfedilmeden ulaşılabilen rezidanslara her geçen gün yenileri ekleniyor. En üst düzeyde güvenlik olanakları, konfor ve türlü teknolojik olanakları sakinlerine sağlayan rezidanslara, ulaşım avantajları nedeniyle ilgi gün geçtikçe artıyor.
Güler: Yeraltında altın kalmayacak (13 Mayıs 2006)Bergamada incelemelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler dün, İzmir 4. İdare Mahkemesi''nin, imar izninin yürütmesini durdurduğu Koza Altın tarafından işletilen Ovacık Altın Madeni''ni ziyaret etti. Maden kurulduğundan bu yana 21 ton altın çıkarıldığını anımsatan Güler, şunları kaydetti: "Bunun 6.5 tonunu Koza çıkardı. 6.5 ton altının değeri 150 milyar dolar. KDV ve yan gelirlerle birlikte ekonomiye 600 milyar dolar katkı sağlayacak. Biz bu tip yatırımları sonuna kadar destekliyoruz. Altını son gramına kadar çıkaracağız, bu bizim sloganımız. Bu kadar altını toprak altında bırakmaya niyetimiz yok."
Tarih: 13 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
Büyükdere''de büyük prim (13 Mayıs 2006)İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin (İBB), Levent''teki İETT garajında genel uygulamada ''3'' olan emsali (inşaat alanı büyüklüğünün arsaya oranı) 5.8''e çıkarması, İstanbul''un en önemli merkezi iş alanı olan Büyükdere Caddesi üzerinde projesi olanlara yarayacak.
Dubai Towers kavgası: İstanbulluya çifte kazık! (13 Mayıs 2006)İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi''nin son kararıyla Dubai sermayesinin kârı arttırıldı. İstanbullularsa altyapı masrafı yüzünden borçlu bile çıkabilir!
Türkiye''nin En Zengin Doğa Müzesi Çürüyor (13 Mayıs 2006)Binlerce yıl önce Anadolu''da yaşamın mamutlar dahil olmak üzere dünyanın geçmişine ışık tutan yüzlerce canlıya ait fosillerin, maden ve mineral örneklerinin ve daha pek çok nesnenin sergilendiği, Türkiye''nin en zengin doğa müzesi olan "MTA Tarihi Tabiat Varlıkları Müzesi" çürümeye bırakıldı.
192 plaja mavi bayrak (13 Mayıs 2006)Türkiye, mavi bayraklı plaj ve marina sayısını artırdı. Danimarka''nın başkenti Kopenhag''da Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı koordinasyonunda toplanan uluslararası jüri, 35 ülkenin önerdiği plaj ve marinalar içinden mavi bayrak kriterlerine uygun olanları açıkladı. Geçen yıl 174 plajı ve 12 marinası bu ödülü alan Türkiye''den, bu yıl 192 plaj ve 14 marina mavi bayrak almaya hak kazandı. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Genel Müdürü Erol Güngör, Mavi Bayrak Ödülü''ne aday plajlardan 15 gün arayla deniz suyu numunesi alındı, mikrobiyolojik analizler yapıldı" dedi. Ödüllü plajların listesi, Radikal''in www.radikal.com.tr adresli internet sitesinden görülebilir.
Tarih: 13 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
Kuşadası’nda imar planlarına iptal (12 Mayıs 2006)Kuşadası’nda temeli CHP Genel Başkanı Deniz Baykal tarafından atılan Uydukent’in imar planının, Danıştay 6. Dairesi tarafından iptal edildiği bildirildi.
Tarihi yapılarına hayat veren Fatih, turizmden kazanacak (15 Mayıs 2006)Fatih Belediyesi, Kariye Müzesi, Tekfur Sarayı, Anemas Zindanları, Zeyrek, Türk Mahallesi derken Ayvansaray’a kadar devam eden tarihÎ zenginliği ortaya çıkaran yatırımlarına devam ediyor.
Boğaziçi’nin tarihî ve tabii güzellikleri fişleniyor (14 Mayıs 2006)Doğu ile Batı''nın buluşma noktası İstanbul, binlerce yıldır göz kamaştıran tarihî ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Kuzeyinde Karadeniz, güneyinde Marmara Denizi, Asya ile Avrupa''yı birleştiren Boğaziçi ve doğal bir iç liman olan Haliç''i ile İstanbul; dünyanın sayılı kentlerinden biri durumunda.
Topbaş: İstanbul''u peşkeş çekmem (14 Mayıs 2006)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Dubai Kuleleri''nin yapılacağı arazinin mülkiyetinin Büyükşehir Belediyesi''nde olduğunu, Dubaililere peşkeş çekme gibi bir niyetlerinin olamayacağını söyledi.
Adapazarı ilk kez tünelli kavşakla tanışıyor (13 Mayıs 2006)Adapazarı şehir merkezinin trafiğini büyük ölçüde rahatlatacak olan Adnan Menderes-Yeni Bosna Caddesi Tünel Geçit Projesi inşaatı devam ediyor.
Atatürk Havalimanı''na yeni CIP salonu (14 Mayıs 2006)Türk Hava Yolları 2 milyon dolar harcayarak İstanbul Atatürk Havalimanı''na CIP salonu yaptırdı. Osmanlı mimarisi ve günümüz konsepti harmanlanarak dizayn edilen salonun dünkü açılışına Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da katıldı. Yıldırım, "AB sürecinde önümüzdeki 5 yılda bu ülkede 250 milyon yolcuya ulaşmak işten bile değil" dedi. TAV CEO''su Sani Şener ise dünyada örneği olmayan böylesi güzel bir salonu açmaktan gurur duyduklarını söyledi.
Tarih: 14 Mayıs 2006 Kaynak: Milliyet Yazan: Sinan Toros
Kültür Bakanı Koç: Yeni Sahne''yi kurtaramadık (14 Mayıs 2006)Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Kızılay''da uzun yıllar tiyatroseverlere hizmet veren Yeni Sahne''yle ilgili tüm hukuk yollarına başvurulmasına karşın, binanın tahliye kararının kesinleştiğini söyledi.
Eski eserler biner biner ihya oluyor (14 Mayıs 2006)Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, üç yılda 1111 eski vakıf eserinin onarım ve restorasyonunu yapmalarının ardından 2007 yılı sonuna kadar 1111 eseri daha ihya edeceklerini söylüyor. Beyazıt ayrıca yurtdışındaki binlerce vakıf eseri için de kollarını sıvadıkları müjdesini veriyor. Anlaşılan üç kıtada birden gökkubenin altında hoş sedalar yükselecek.
Topbaş''tan Cevahir''e: 100 milyon dolarlık ''sulh'' (14 Mayıs 2006)İstanbul Büyükşehir Belediyesi, geç arazi tahsisi için mahkemelik olduğu Cevahir Grubu''yla, yüzde 9 hissesini vererek uzlaştı. CHP''li Hatice Bayram: Bu devir yasadışı.
9 bin yıllık Çatalhöyük İstanbul’a geliyor (14 Mayıs 2006)Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi, 26 Mayıs-31 Ağustos 2006 tarihleri arasında “Topraktan Sonsuzluğa Çatalhöyük” sergisine ev sahipliği yapacak. Uzun yıllardır Çatalhöyük’teki arkeolojik kazıları destekleyen Koçbank’ın ve bu sene Yapı Kredi’nin katkılarıyla gerçekleştirilecek sergi, 9000 yıllık buluntuları İstanbul’a taşıyacak. Böylece, büyüklüğü ve içerdiği yoğun yapılaşma nedeniyle ortaya çıktığı ilk günlerden bu yana dünya arkeoloji çevrelerinin ilgi odağı olan Çatalhöyük, ilk defa Türkiye’de kapsamlı bir sergiye konu olacak.
Tarih: 14 Mayıs 2006 Kaynak: Zaman
Toplam 134 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.