Haberler

Haberler

Toplam 140 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
''Kulelerin arazisi ihaleye çıkmıyor'' (18 Mayıs 2006)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Dubai Towers''ın yapılacağı belediyeye ait Levent''teki arazinin ihaleye çıkartılmayacağını açıkladı. Topbaş, "Başka bir yöntem belirliyoruz. Yöntemini daha sonra açıklayacağız" dedi. Bazı kişiler tarafından arazi hakkında değişik yorumlar yapıldığına da değinen Topbaş "500 milyon, 350 milyon dolar, diyenler oldu. Sözlerinin arkasında dursunlar. Gelsinler paralarını hazırlasınlar. Net olmaları, söylediklerinin arkasında durmaları lazım. Adam gibi adam olmak lazım" dedi.
Tarih: 18 Mayıs 2006 Kaynak: Sabah
Da Vinci’nin Köprüsü 504 Yıl Gecikmeyle Haliç’te (18 Mayıs 2006)İtalyan ressam, heykeltıraş ve bilim adamı Leonardo da Vinci’nin 1502’de Haliç için tasarladığı köprünün uygulama projeleri, 504 yıl sonra hazırlanmaya başlandı. Köprü, önümüzdeki ekim ayında Eyüp ve Sütlüce arasında tamamlanmış olacak.
ARKIMEET: Morphosis - Thom Mayne Konferansı (18 Mayıs 2006)Pritzker ödüllü mimar Thom Mayne, Arkitera Mimarlık Merkezi’nin organizasyonuyla, 29 Mayıs 2006 Pazartesi günü İTÜ Maçka G Anfisi’nde bir konferans gerçekleştirecek.
Türklerin yerleşik hayata geçtiği şehir bulundu (18 Mayıs 2006)Türklerin yerleşik hayata geçmesi bakımından önemli bir aşama olan Selçuklu Devleti''nin temellerinin atıldığı ve Türk tarihinde kayıp şehir olarak bilinen Cend şehri Kazakistan''da bulundu. Bu keşfi yapan Prof. Dr. Bekir Deniz şöyle konuştu: Bugüne kadar kayıp şehir olarak adlandırılan Cend şehrinde Selçuklu Devleti''nin kurucusu Selçuk Bey''in türbesini de buldum. Türklerin İslamiyet öncesinde türbeler yaptığını biliyordum fakat günümüze gelen örnekleri yoktu."
Tarih: 18 Mayıs 2006 Kaynak: Milliyet
Zincirlikuyu projesine üç odadan itiraz var (18 Mayıs 2006)İstanbul Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası ve Şehir Plancıları Odası, İstanbul Zincirlikuyu''daki Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü arazisine Dubai Şeyhi El Maktum''un şirketi tarafından yaptırılacak gökdelenin Boğaziçi''nin silüetini bozacağını bildirdi.
Nükleer santral yapımına Rus talip (18 Mayıs 2006)Yurtdışında nükleer santral inşa etme konusunda önde gelen şirketlerden biri olan Rus Atomstroieksport, Türkiye’deki nükleer santral inşasına da katılmak istiyor. Rus ITAR-TASS ajansının haberine göre, Rusya enerji ve sanayi bakanlığında yapılan Rusya-Türkiye çalışma grubu toplantısında Atomstroieksport temsilcileri Türkiye’deki nükleer santral yapımında görev almak istediğini iletti. Toplantıda Türk tarafının da yasal düzenlemeler çerçevesinde Rus şirketlerin sürece dahil edilebileceğini söylediği kaydedildi. Rus şirket Çin, Hindistan ve İran’daki nükleer santrallere aynı anda 5 reaktör inşa edebilen tek şirket konumunda bulunuyor. Türkiye, 10 yıllık dönem içerisinde 5 bin megavattlık enerji sağlayacak 3 nükleer santral kurmayı planlıyor. Uzmanlara göre, santral yapımımın maliyeti 7-8 milyar doları bulacak.
Tarih: 18 Mayıs 2006 Kaynak: NTVMSNBC
Konuta talep devam edecek (18 Mayıs 2006)2005 yılında yaşanan talep patlaması ve ardından gelen hızlı satışların ardından 2006''ya güçlü giren konut sektörü, hafta başından beri dövizde yaşanan dalgalanmalardan etkilenmedi.
Konutta Faiz Artışının Faturası Ayda 111YTL (18 Mayıs 2006)Para piyasalarındaki dalgalanma tüketiciye patladı. Dalgalanma konut başta olmak üzere taşıt, ihtiyaç kredi faizlerine ve mevduat faiz oranlarına yansırken, konut kredilerinde yüzde 1.03''lerden yüzde 1.20''lere yükselen faizler aylık ödemeleri 111 YTL artıracak.
Hatay ve Muğla''ya armağan (18 Mayıs 2006)Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ''ne (TMMOB) bağlı odalar, anayasadaki ''kamu yararı'' na çalışan kuruluşlardan... Yönetim ve organları mimar, şehirci ve mühendislerin oylarıyla belirlendiği için de uzmanlık alanlarındaki ulusal ''demokratik'' kurumlar...
Konut Sektörü (18 Mayıs 2006)Plansızlık-programsızlık Türk ekonomisini fena vurmaya başladı. Ama buna rağmen sadece ideolojik nedenlerle plan-program gibi kavramlara karşı olanlar yaşanan bir dizi olumsuzluğa karşın yeni açılımlara onay vermiyor. Oysa net olarak görünen o ki; Türkiye''de hem makroekonomik düzeyde hem de mikroekonomik düzeyde (hanehalkı birimleri düzeyinde) planlı-programlı davranış biçimlerine acilen ihtiyaç var.
Mezopotamya elinizin altında (18 Mayıs 2006)Toplumsal Tarih mayıs sayısında uygarlığın beşiği Mezopotamya''yı kapağına taşıyor ve okurlarına kapsamlı bir Mezopotamya Arkeoloji haritası hediye ediyor. Dergide Kemalettin Köroğlu''nun kaleme aldığı ''Tarih Öncesinden Perslere Kadar Mezopotamya'' başlıklı çalışma pek çok uygarlığa beşiklik etmiş bu verimli toprakların bileşik bir kültürel kimlik oluşturma sürecine tanıklık ediyor. Dergide Mustafa Suphi''nin katledilmesinde Trabzon çetelerinin rolü, 2. Dünya Savaşı''nda yok edilen Selanik Yahudileri, 17. yüzyılda Osmanlı donanmasına kalyonların girişi konulu yazılar da dikkat çekiyor.
Tarih: 18 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
Dalgalanmanın etkisi sınırlı kalır (18 Mayıs 2006)Taşyapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Turanlı, ''''Mortgage''ı bekleyip ev almayan vatandaşlar şimdi daha yüksek fiyatlardan konut edinecek. Beklentinin tersi oldu'''' değerlendirmesini yaptı.
Gizli Bahçe''ye Akdeniz Evleri (18 Mayıs 2006)Dumankaya İnşaat, Gizli Bahçe Botanik, Koru, Şelale ve Manzara Konakları''ndan sonra bölgeye Akdeniz Evleri projesini ekledi.
Kayıp kent Cend bulundu (18 Mayıs 2006)Ege Üniversitesi''nden bir ekip, ''Kazakistan''da yaptığımız tarama çalışmasında, Türklerin yerleşik hayata geçtikleri ''kayıp'' Cend kentini bulduk'' dedi.
Fırtına konut faizini sürükledi (18 Mayıs 2006)Koçbank Genel Müdürü Kemal Kaya, gelişmeleri değerlendirirken konut kredilerine talebin devam edeceğini belirtti.
Türk Yapı Malzeme Sektörü’ne Yeni Bir Firma Katıldı (18 Mayıs 2006)ALPOLIC® marka yangına dayanıklı aluminyum kompozit levhaların üreticisi Mitsubishi Chemical Functional Products Inc. firmasının Türkiye (İstanbul) Ofisi geçtiğimiz Nisan ayında açıldı. Türkiye Ofisi’ne, Türkiye dışında Doğu Avrupa ve Balkan Ülkeleri, Türki Cumhuriyetler ve Orta Doğu Ülkeleri’nin bir kısmını da kapsayan 20’den fazla ülke bağlandı.
Gayrimenkul Araştırma Raporu Hazırlandı (17 Mayıs 2006)Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin katkılarıyla Türkiye''de ilk kez çok geniş kapsamda hazırlanan "Gayrimenkul Araştırma Raporu"nun 16 Mayıs 2006 tarihinden itibaren, sektördeki tüm çalışanlar ve ilgililer tarafından temin edilebiliyor.
104 sayfa olarak hazırlanan raporda, Türkiye''de ve İstanbul''da gayrimenkul sektörü, İstanbul''da gayrimenkul sektörü ve piyasaları için öngörüler, konut sektörü, perakende sektörü, ofis piyasası, sanayi ve lojistik alanları piyasası, otel pazarı, yabancıların Türkiye''de gayrimenkul edinimleri ve buna bağlı gayrimenul talepleri hakkında detaylı bilgi veriliyor ve sektörel göstergeler güncel haliyle yer alıyor. Gayrimenkul Araştırma Raporu, GYODER''den temin edilebilir.
Tarih: 17 Mayıs 2006
Tasarım Dergisi 161. Sayısını “Sıradışı, Ölümsüz, Fonksiyonel Oteller” e Ayırdı (17 Mayıs 2006)Tasarım Dergisi 161. sayısında, farklı otel projeleri, akıllarda yer etmiş otellere dair ilginç hikayeleri, kırka yakın otel projesi bulunan Ali Çiçek ile turizm üzerine bir söyleşiyi, turizm mimari ilişkisini inceleyen çarpıcı makaleleri içeriyor.
Kalecolor İlklere İmza Atıyor (17 Mayıs 2006)Kalecolor, tüketicilerin ihtiyaçlarına yönelik yeni ürünler ve hizmetler sunuyor. Bu konuyla ilgili olarak İstanbul Ritz Carlton Hotel’de gerçekleştirilen basın toplantısına Kale Grubu Şirketleri Teknik ve Kimya Grubu Başkanı Osman Okyay, Kalekim Genel Müdür Yardımcısı Ferruh Gülhan ve grubu temsilen birçok üst düzey yönetici katıldı.
Doxa’nın Mayıs Sayısı Çıktı (17 Mayıs 2006)Norgunk Yayıncılık tarafından yayınlanan, yılda üç kez okur karşısına çıkan, dört aylık mekân, tasarım ve eleştiri dergisi Doxa’nın ikinci sayısı çıktı.
Toplam 140 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.