Haberler

Haberler

Toplam 132 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
UN’den Uyarı (30 Haziran 2006)UN''in çalışmaları ve tahminlerine göre 2007 sonu itibari ile dünya nüfusunun yarısından fazlası kentsel alanlarda yaşamaya başlayacak. Bu ise insalık tarihinde görülmemiş bir durum, göçebelikten yerleşik düzene geçilmesinden bu yana böyle bir rakama ulaşılmamıştı. Aslında problemin tanımı çok basit; milyonlarca yoksul insan daha iyi yaşam koşullarına kavuşmak adına kentlere göç ediyor ancak eski hayatlarından daha kötü koşullarda yaşamak zorunda kalıyorlar. Bu noktada da göçe yol açan şeyin ümit olduğu söylenebilir. Hiç bir kurum veya hiç bir durum göç eden insanlara güvence vermezken kentler insanları kendisine bir vantuz gibi çekiyor: İnsanlar kurdukları hayallerin ve göçlerin kurbanı oluyorlar.
Fütüristik Mimarinin Mimarı Türkiye’deydi (30 Haziran 2006)Botek İnşaat, İngiliz demir çelik sanayinin devi Corus firmasının; Kalzip, Falzinc ve Titansilver ürünlerinin Türk pazarına girmesi ve bu ürünlerin profesyonellere tanıtılması amacıyla, 27 Haziran 2006 tarihinde Green Park Merter Hotel’de “Fütüristik Mimari” ve “Geleceğin Enerjisi Güneş Enerjisi” temalı bir lansman toplantısı gerçekleştirdi.
Atatürk Hava Limanı''ndaki Değişim (30 Haziran 2006)Ekonomik dalgalanmalar insanın içini buruklaştırırken Atatürk Hava Limanı''na gidip de uluslararası standartlarda ulaştığı seviyeyi görünce ve bu örnek gibi özel sektörümüzün ulaştığı başarıları aklımıza getirdikçe ferahlama hissediyorsunuz.
P.S.1’in Avlusundaki Hamam (30 Haziran 2006)Pablo Castro ve Jennifer Lee, 2000 yılında Steve Holl’dan ayrılarak Obra Mimarlık’ı kurdular. Daha sonra, yalnızca altı sene içerisinde, bu yarı Arjantinli yarı Amerikalı takım, Rodos Tasarım Okulu’ndaki “Architettura Povera” adlı serginin küratörlüğü, Arjantin’de “çoklu ufuklar evi” diye anılmaya başlayan villa, Güney Afrika’da anıt parkı ve New York’un atlantik kıyısında bir villa gibi birçok işe imza attı.
Kültürel Eser Talanı (30 Haziran 2006)Uşak Müzesi''ndeki ''''Karun Hazineleri'''' olayının boyutları soyguncuların, ''''sahtecilerin dolandırılmaları'''' sonucu ortaya çıkmıştır.
İstanbul’un tarihine 7.5 milyon ziyaretçi (30 Haziran 2006)Her köşesinde kucak açtığı medeniyetlerin izlerini taşıyan İstanbul’un müzeleri ve tarihi mekanları 16 ayda 7 milyon 610 bin 300 kişi tarafından ziyaret edildi.
Taksim-Kabataş Arası Artık Sadece “110 saniye…” (30 Haziran 2006)İstanbul Büyükşehir Belediyesi dev bir raylı sistem yatırımını daha tamamladı. Taksim-Kabataş arasını 110 saniyeye indiren Füniküler Sistemi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Başkan Kadir Topbaş tarafından hizmete açıldı.
''Yerli taşıyamadı biz de rotayı yabancıya çevirdik'' (30 Haziran 2006)TOKİ Başkanı Bayraktar, yerli müteahhit ve malzemecinin konut atağını ''taşıyamadığını'' söyleyerek, "Şimdi yüzümüzü yabancıya döneceğiz" dedi. İnşaat sektöründe yaşanan kriz Toplu Konut İdaresi''ni (TOKİ) yabancı finansmanı ve alıcılara yöneltti.
Kelebek Kayseri''ye Uçtu (30 Haziran 2006)Enka İnşaat, Kelebek Mobilya''nın yüzde 67''sini Atlantik Halı''nın sahibi Kayserili Özbıyık ve Göknar ailelerine devretti. Daha önce yapılan açıklamalarda alıcı tarafın Kelebek Mobilya''nın banka borçlarının bir kısmını üstleneceği ve üzerine 1 milyon YTL ödeyeceği duyurulmuştu.
Ayasofya Müzesi''ne anlamlı hediye (30 Haziran 2006)Sultan Abdülmecit döneminde Ayasofya Müzesi''nin onarımına katkıda bulunanlara verilmek üzere çıkarılan 99 madalyadan biri olan Tamir-i Ayasofya Madalyası, Antik A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Artam tarafından müzeye bağışlandı. Artam''ın, Ayasofya Müzesi Müdürü Jale Dedeoğlu''na teslim ettiği gümüş madalya, müzede hazırlanan geçici bir bölüme alınarak sergilenmeye başlandı. Dedeoğlu yaptığı konuşmada "Bu madalyalardan biri geçen aylarda Antik A.Ş tarafından müzayedeye çıkarıldı. Antik A.Ş''nin kurucusu Turgay Bey eseri satın alıp müzemize hediye etti''''dedi.
Tarih: 30 Haziran 2006 Kaynak: Sabah
İTÜ Mimarlık''ta Kızlar Tüm Bölümlerde İlk Üç Dereceyi Paylaştılar (30 Haziran 2006)İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi''nin mezuniyet töreninde tüm bölümlerde ilk 3 dereceyi kızlar paylaştı.
Başkanların ''kaçak'' icraatı (30 Haziran 2006)Florya Atatürk Ormanı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) mülkiyetindeyken araziye belediye başkanlarının kullanması için tek katlı lojmanlar yapıldı.
Bir nefeste Taksim-Kabataş (30 Haziran 2006)Taksim-Kabataş arasında inşa edilen 640 metre uzunluğundaki füniküler sistemi Başbakan Erdoğan''ın katıldığı törenle hizmete açıldı. Taksim ile Kabataş arasını 110 saniyede katedecek araçlar 3 dakika aralıklarla hareket edecek ve saatte çift yönde toplam 15 bin kişi taşınacak.
Cimbom''un Riva Projesine ''1/100.000 Ölçek'' Tehdidi (30 Haziran 2006)Büyükşehir Belediyesi''nin yeni bir imar planı teklifi hazırladığı, bu plan kabul edilirse, Galatasaray Kulübü''nün mali sıkıntıları aşmak için büyük umut bağladığı Riva projesinin de sekteye uğrayabileceği öğrenildi.
Çin, konsolosluk için Boğaz''da yer arıyor (30 Haziran 2006)Tarabya Kireçburnu Caddesi''ndeki Memduh Paşa Yalısı''nda yaklaşık 10 yıldır kiracı olan Çin''in İstanbul Başkonsolosluğu, taşınmak için kendine yer arıyor. Yaklaşık iki ay önce yalıyı bir dönemin ünlü kumarhane sahibi Suudi Özkan''a ait Aktif Elektronik''ten iki milyon 551 bin YTL ödeyerek satın alan Selahattin Tavusbay, İsa Ünal ve Sabri Özel, konsolosluğun tahliyesini istedi.
Tapulu evimizi bırakmayız (30 Haziran 2006)Sulukule''de bir koca İstanbul''un tarihi yatıyor, ve nice ünlü-ünsüz İstanbullu kişinin. Çeşitli halk kesimlerinin arasına giren Tanburi Cemil Bey''in, örneğin, Sulukule''ye gittiği, oradaki musikîden ilham aldığı, hatta bir ara zurna çalmaya merak sardığı ve bunda da hayli başarılı olduğu anlatılıyor.
‘Konut balonu artık patlayacak’ (30 Haziran 2006)Piyasalardaki dalgalanmaların etkisiyle, yeniden yüzde 2''lere yükselen konut kredisi faiz oranları ve artan maliyetler talepte durgunluğa yol açtıysa da inşaat sektörü girdi fiyatlarındaki artış devam ediyor.
''Yenileme'' adı altında postmodern sürgün ve yıkım yasası (30 Haziran 2006)İstanbul en eski yerleşim yerlerinden olan Fatih''te, Fatih Belediyesi tarafından geliştirilen Yenileme Alanları Projesi, Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanı''nın onayından geçerek Resmi Gazete''de yayımlandı. Bu projelerle Ayvansaray Türk Mahallesi, Fener-Balat Sahili, Sulukule, Neslişah ve Hatice Sultan ma-halleleriyle Bulgur Palas bölgeleri ''rehabilite'' edilecek.
İNTES: Konut balonu artık patlayacak (30 Haziran 2006)Konut sektöründeki büyümeyi sağlıksız bulan İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Başkanı Şükrü Koçoğlu, "Konut balonu artık patlayacak, gitmeyecek. Talep çok olunca herkes fiyatları çok şişirdi" dedi.
Binlerce insan ölebilir (30 Haziran 2006)Dilovası Araştırma Komisyonu, ölümlerin yüzde 33''ü kanser kaynaklı olan beldeyle ilgili raporunu yazdı: 15 bin işçi risk altında. Arıtma yetersiz. Atıklar nereye gidiyor belli değil.
Toplam 132 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.