Haberler

Haberler

Toplam 145 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Türkiye AB’ye “çatı”dan girecek… (5 Temmuz 2006)Büyükşehir Belediyesi’nin konutlarda enerji tasarrufu sağlamak için Avrupalı yerel yönetimlerle birlikte hazırladığı “SuRe-Fit Projesi” AB Komisyonu’nca kabul edildi. 1 milyon 682 bin euroluk proje kapsamında, Türkiye’deki çatıların AB standartlarına çıkartılması için bilgi ve deneyim aktarımı yapılacak.
Mimardan turizm dersi (8 Temmuz 2006)Pritzker Ödülü''nü alan Paulo Mendes da Rocha''nın mütevazı binalarından turizmcilerimizin alacağı dersler var.
Bağımsız Editörler Belirlendi! (7 Temmuz 2006)Katılımcılığı artırmak ve okuyucularıyla iletişimi üst düzeye taşıyıp yayın anlayışını daha da iyiye götürmek amacıyla, geçtiğimiz Mayıs ayında “Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat!” projesini başlatan Arkitera Mimarlık Merkezi, Türkiye’nin çeşitli kentlerinden ve yurt dışından bağımsız olarak çalışacak editörlerini belirledi. “Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat!” projesini her sene düzenlemeyi hedefleyen Arkitera Mimarlık Merkezi, bu çalışma ile mimarlık yayıncılığına ilgi duyan kişilerin bir araya gelmesini ve iletişim kurmasını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.
Barselona''da Yeni Bir Odak Noktası (7 Temmuz 2006)Enric Miralles ve Benedetta Tagliabue tarafından Gas Company şirketi için tasarlanan yapı Barselona’da yeni bir odak noktası oluşturuyor.Gas Company gökdeleni sadece tek bir perspektif ile algılanabilcek bir yapı değil. Yapının etrafında gezdiğinizde gökyüzü ile nasıl ahenk içerisinde olduğunu keşfedebilirsiniz.
Yeni felaketler kapıda (7 Temmuz 2006)TEMA Vakfı, son günlerde yaşanan sel felaketlerinin nedeninin yeşil örtünün tahribi olduğunu belirterek Türkiye''nin doğal bitki örtüsünü korumaya yönelik her türlü yasal önlemi almasını, ulusal bir tarım ve orman politikası oluşturmasını istedi.
Zehirli varillere gece operasyonu (7 Temmuz 2006)Gebze Şekerpınar''da toprağa gömülü 10 zehirli varil olduğu ihbarıyla başlayan olaylar, esrarengiz bir hâl aldı. Önceki gece 23.00 sularında, varillerin gömülü olduğu iddia edilen bölgede "şüpheli" bir kazı çalışması yapıldı.
Arapların Talip Olduğu Cevahir Alışveriş Merkezi Eylül''e Kadar Satılacak (7 Temmuz 2006)Cevahir Holding ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin ortak yatırımı olan Cevahir Alışveriş Merkezi''nin satış süreci hızlandırıldı. İbrahim Cevahir, ''Eylül ayında satış tamamlanır'' dedi.
Gökçek usulü dönüşüm (7 Temmuz 2006)Türkiye Cumhuriyeti''nin kurulduğu yer olan Ulus''un kentsel dönüşüm süreci, Anakent Belediyesi''nce TMMOB Mimarlar Odası''na kayıtlı olmasına karşın, 12 yıldır odadan projesi geçmeyen, en fazla 500 metrakarelik alanda çalışmış, yaptığı cami restorasyonlarıyla tanınan Hassa Mimarlık ve Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd''ye emanet edildi.
İstanbul''un mavi zakkumu korunacak (7 Temmuz 2006)Dünyada sadece Türkiye''nin kuzeybatısıyla Yunanistan''ın birkaç bölgesinde yetişen ''mavi yıldız'' için proje başlatıldı. Çiçeğe mavi zakkum veya doğurazyası da denildiğini belirten Doğal Hayatı Koruma Derneği Proje Müdürü Sema Atay, "Araştırmalarımız sonucu çiçeği, Ömerli Havzası''nda yalnızca 10-15 metrekarelik alanda bulduk. Bir de Halkalı''da olduğunu biliyorduk. Ama şimdi Halkalı''da o bitkiyi bulabilir misiniz? Çiçeği korumak için Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı ve Atatürk Arboretumu''yla koruma projesi başlattık" dedi. Atay, İstanbul''un 2 bin 500 farklı bitki türüne ev sahipliği yaptığını, bunun 300''e yakınının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.
Tarih: 7 Temmuz 2006 Kaynak: Radikal
145 tarihi ev restore ediliyor (7 Temmuz 2006)Afyonkarahisar Valisi Muzaffer Dilek ''in öncülüğünde İl Özel İdare Müdürlüğü''nce Tarihi Millet Hamamı''ndan sonra 145 tarihi evin ön cepheleri de aslına uygun olarak restore ediliyor. Şanlıurfa Valiliği döneminde de birçok tarihi binayı aslına uygun olarak restore ettirerek kültürel etkinliklerin kullanımına açan Vali Dilek, benzer projelere Afyonkarahisar''da da imza atıyor. Tarihi evlerin yoğunlaştığı bölgelerde geçen yıl başlatılan ''''Sokak İyileştirme Projesi'''' kapsamındaki sivil mimarlık örneği 25 evin sokağa bakan cepheleri iyileştirildi, çatıları onarıldı. Bu yıl da çalışmalar ikiye bölündü. Kuyulu Camii Sokak, Tacıahmet Caddesi, Tacıahmet Millet Hamamı Caddesi ile Yukarıpazar Camii ile Ulu Camii arasındaki Camii Kebir Caddesi''ndeki 65 evin restorasyonu 388 bin YTL''ye, ikinci bölümdeki 51 ev de 253 bin YTL''ye ihale edildi.
Tarih: 7 Temmuz 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Çeşme ''ilan tahtasında'' (7 Temmuz 2006)Çeşme''deki meslek odaları ve sivil toplum örgütleri, projeyle ''mülkiyete konu olamayacak kamu varlıklarının özel kurum ve kişilere devredileceğini'', var olan planlara aykırı olarak orman ve tarım arazilerinin turizme açılacağını söylüyor.
Milas Güllük Limanı Hizmete Açıldı (7 Temmuz 2006)Ulaştırma Bakanlığı''nca, Milas''ta yap-işlet-devret modeliyle inşa ettirilen Güllük Yükleme ve Boşaltma Limanı tamamlandı.
Konut inşaatı 100 bini aştı (7 Temmuz 2006)Yılın ilk üç aylık döneminde 102 bin 359 dairenin inşaatına başlandı. Türkiye İstatistik Kurumu''nun (TÜİK) inşaat ruhsatlarıyla ilgili istatistiksel verilerine göre, geçen yılın aynı dönemine göre daire inşaatı sayısında yüzde 32.5 artış kaydedildi. Dairelerin brüt inşaat alanı olarak ortalama büyüklüğü 147 metrekare olarak belirlendi. Apartmanların metrekare başına ortalama birim maliyeti 407 YTL olarak hesaplandı.
Tarih: 7 Temmuz 2006 Kaynak: Sabah
Avrupa''nın en kirlisi Napoli (7 Temmuz 2006)İtalya Çevre Bilimleri Araştırma Enstitüsü''nün, Avrupa''daki 26 kent üzerinde yaptığı araştırma Avrupa''da en kirli kentlerin İtalya''da olduğunu ortaya çıkardı. İtalyan çevre bilimciler, ağaçlık alanların az olduğu ve kanalizasyon sorunu bulunan Napoli''yi ''en kirli kent'' seçti. Araştırmalara göre en temiz kentler ise şöyle: Helsinki, Berlin ve Barcelona.
Tarih: 7 Temmuz 2006 Kaynak: Milliyet
Marmaray''a dava açılıyor (7 Temmuz 2006)Marmaray Projesi kapsamında Üsküdar Selmanağa Mahallesi''ndeki Makas Tüneli çalışmalarında çökme tehlikesi geçiren 2 apartmanda yaşayan vatandaşlar, ihaleyle tüneli kazan TAİSEİ şirketinin kendilerini mağdur ettiğini öne sürerek yargıya gitme kararı aldı.
Beton köprüler yıkıldı beton zihniyet ayakta (7 Temmuz 2006)Karadeniz''de yaşanan sel felaketinde günümüz teknolojisiyle yapılan onlarca köprü yerle bir olurken, yüzyıllardır sellere, fırtınalara dayanan tarihi köprüler ayakta kaldı.
Avrupa''nın en kirli kentleri İtalya''da (7 Temmuz 2006)İtalya Çevre Bilimleri Araştırma Enstitüsü''nün, Avrupa''daki 26 kent üzerinde yaptığı araştırma, ağaçlık alanların az olduğu ve kanalizasyon sorunu bulunan Napoli ile Milano''yu, en kirli kent listesinin ilk iki sırasında gösterdi.
Çöken bina ile ilgili dava yeniden görülecek (7 Temmuz 2006)Yargıtay, Marmara Depremi sırasında Adapazarı''nda 44 kişinin öldüğü binayla ilgili davada sanıklara verilen cezayı az buldu. Yargıtay''a göre, 650''şer YTL para cezasına çevrilen 10''ar ay ağır hapis cezası, ‘adalet ve hakkaniyet kurallarına’ uymuyor.
Galata Köprüsü trafiğe kapatılıyor (7 Temmuz 2006)Yeni Galata Köprüsü, periyodik bakım çalışmaları nedeniyle 11 temmuz salı günü 01.00-04.30 saatleri arasında trafiğe kapatılacak.
‘Akdeniz Ülkeleri Kent Risk Yönetimi Toplantısı’ AKOM’da yapıldı (7 Temmuz 2006)İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) Akdeniz ülkeleri sivil savunma uzmanlarına ev sahipliği yaptı. İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü’nün organize ettiği “Avrupa-Akdeniz Zarar Azaltma Önleme ve Doğal ve Yapay Afetlerin Yönetimi Sisteminin Geliştirilmesi” konulu toplantı AKOM’da yapıldı.
Toplam 145 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.