Haberler

Haberler

Toplam 194 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Bu sistemle konut alan yarı yolda kalmayacak (15 Temmuz 2006)Danimarkalı gayrimenkul geliştirme şirketi Keops, projeyi yarım bırakan müteahhide karşı yeni sistem hazırlıyor.
Mimardan turizm dersi (8 Temmuz 2006)Pritzker Ödülü''nü alan Paulo Mendes da Rocha''nın mütevazı binalarından turizmcilerimizin alacağı dersler var.
Metropol''ün gelecek 17 yılı planlandı (15 Temmuz 2006)İstanbul''un planlı imarını ve yapılaşmasını sağlayacak İstanbul Çevre Düzeni Planı, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi''nde oybirliği ile kabul edildi.
Tatlıcı''nın kulelerine yabancılar talip oldu (16 Temmuz 2006)Yapımına 1988''de başlanan Tatlıcı''nın İstanbul Zincirlikuyu''daki ikiz kuleleri için yabancı taliplerle görüşülüyor.
TOKİ, Sulukule’yi yeniden inşa edecek (15 Temmuz 2006)İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi ve Fatih Belediyesi işbirliğiyle başlatılan “Hatice Sultan ve Neslişah Sultan Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Projesi’’ne ilişkin protokol, törenle imzalandı.
İstanbul için rehber tadında bir belgesel (16 Temmuz 2006)İstanbul rehberi niteliğinde ‘Meraklısı için İstanbul’ isimli 35 dakikalık bir belgesel çekildi. WordSmith reklam ajansının çektiği belgeselin anlatım metinlerini İngiliz şair John Ash yazarken müziklerini İskender Paydaş besteledi. İstanbul turizmine hizmet etmesi düşünülen belgesel, İstanbul’un 20’ye yakın otelinin kapalı devre kanallarında 24 saat kesintisiz yayınlanmaya başlandı. Dört bölümden oluşan filmin ilk bölümünde Bizans sanatı ve mimarisi anlatılırken ikinci bölümde Osmanlı mimarisi ve camilere geniş yer ayrılmış. Üçüncü bölümde Taksim, Nişantaşı ve Levent gibi şehrin modernleşen semtleri ile alışveriş merkezleri tanıtılıyor. Son bölümde ise Boğaziçi manzaraları var.
Tarih: 16 Temmuz 2006 Kaynak: Zaman
Çifte Minare taş izlerine göre restore edilecek (16 Temmuz 2006)Sivas’ın sembolü olarak bilinen Çifte Minareli Medrese, yıkılan temelleri üzerinde yeniden ayağa kaldırılacak.
Bir Ada: Dakka (14 Temmuz 2006)Bütün şehirler birbine benzer fakat kendi aralarında farklılık gösterir. Üçüncü Dünya ülkelerinde görülen küreselleşmenin belirtilerini içeren Dakka şehri dünyanın en dinamik hidrolojik sistemlerinin arasında konumlandığı gerçeğine sırtını dönemez. Dakka, 2003 Dünya Gazeteer Birliği tarafından dünyanın en kalabalık 10 şehri içinde yer aldı. Dakka hiçbir zaman suyun çocuğu olduğunu unutmayacak. 1950’lerin sonlarına doğru Dakka, geniş yeşil alanları, görkemli ağaçları, su kanalları ve şehrin kalbine doğru ilerleyen sandallarla su üzerinde gerçek bir yeşil şehir olacağına söz verdi.
Hızlı Tren Fırsat (14 Temmuz 2006)Konya Sanayi Odası Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Türkiye''nin ticaret merkezi olan İstanbul''la ulaşımı Konya''dan 3.5 saate düşürecek olan hızlı trenin, sadece Konya''daki değil Anadolu''daki ticaret hacmini de artıracağını söyledi. Büyükhelvacıgil, geçen hafta temeli atılan Ankara - Konya Hızlı Tren Projesi''nin, ulaşımı, Konya''dan Ankara''ya 1 saat 15 dakikaya, İstanbul''a ise 3.5 saate düşüreceğini belirtti. İstanbul''a ulaşımın kolayca sağlanmasının, Konya''nın “Endüstriyel Üretim Merkezi” olmasına büyük katkı sağlayacağını anlatan Büyükhelvacıgil, “Hızlı tren Konya için çok büyük bir gelişmedir. Firmalarımız, Konya''da üretip, ticaretini İstanbul''da yapabilir” diye konuştu
Tarih: 14 Temmuz 2006 Kaynak: Referans
Acele Kamulaştırma İzni (14 Temmuz 2006)Ilısu Barajının yapılmasıyla sular altında kalacak olan Hasankeyf ilçesinin, yeni yerleşim yerine taşınması için çalışmalar hızlandı. Ilısu Barajının yapımı nedeniyle su altında kalacak olan Batman''ın Hasankeyf ilçe merkezinin yeni yerleşim yeri olarak belirlenen alan için acele kamulaştırma izni verildi. Bakanlar Kurulunun Resmi Gazete''nin dünkü sayısında yayımlanan kararnamesiyle Ilısu Barajının yapımı dolayısıyla su altında kalacak olan Batman İli, Hasankeyf İlçe merkezinin yeni yerleşim yeri olarak belirlenen alanın Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nca acele kamulaştırılması kararlaştırıldı.
Tarih: 14 Temmuz 2006 Kaynak: Referans
Antik Sağlık Yurdu Allianoi Kazılarına İşadamlarından Destek (14 Temmuz 2006)Bergama''da dünyanın en eski ve ayakta kalmış tek sağlık merkezi olarak bilinen ve Yortanlı Barajı sularının altında kalma tehdidiyle karşı karşıya olan Allianoi Antik Sağlık Yurdu''nun kurtarılması çabaları, İzmir''in EXPO adaylığıyla güç kazandı.
İzmir, Dünya Mirası Kent Olmak İstiyor (14 Temmuz 2006)İzmir Ticaret Odası (İZTO), tarihi kent merkezinin UNESCO''nun dünya mirası listesine girmesi için öneri getirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi''nde halen görüşülmekte olan Stratejik Kent Planı kapsamında İZTO''nun sunduğu önerilere yer verilmişti.
Enerjide tarihi gün (14 Temmuz 2006)Hazar petrollerini batı pazarlarına taşıyacak Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı resmen açıldı. Başbakan Erdoğan, Ceyhan’ın bir enerji merkezi haline geleceğini söyledi.
Hükümet, Müteahhidi ya Azadetsin ya Ödenek Versin (14 Temmuz 2006)Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve bölünmüş yol inşaatını yürüten müteahhitlerin, inşaat girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle yaklaşık yüzde 35-40 oranında kayıpları olduğunu söyledi.
Mimar Sinan''a Vefa Borçlarını Ödüyorlar (14 Temmuz 2006)Mimar Sinan''ın sadece İstanbul''daki Büyük Çekmece Köprüsü''nde bulunan ve 1980''li yıllarda çalınan imzası, büyük ustanın doğduğu yer olan Kayseri''nin Ağırnas beldesinde yaşatılacak.
Müzeciler Savunmaya Geçti (14 Temmuz 2006)Arkeologlar Derneği, Anadolu Sanat Tarihçileri Derneği ve Müzeciler Derneği, ortak açıklama yaparak ''müzelerde yaşanılan olumsuzluklardan müzecilerin sorumlu tutulmasını'' eleştirdi.
İşte, Pepe''nin İmzaladığı Belge (14 Temmuz 2006)Sahilin doldurularak, kıyı ve taş ocakları kadiamı yapılan Karadeniz Sahil Yolu, Bakan Pepe''yi zor duruma soktu. Çevre Bakanlığı, Karadeniz Sahil Yolu ile ilgili Pepe tarafından imzalanmış hiçbir izin ve benzeri onay bulunmadığını açıkladı.
Konut Kredisi Kullanımı Durdu (14 Temmuz 2006)Aylık faiz oranlarının yüzde 2''ye kadar yükseldiği temmuz ayının ilk haftasında konut kredileri sadece 37.6 milyon YTL arttı. Bu yılın ilk yarısında ise konut kredileri haftada ortalama 340 milyon YTL''Iik bir büyüme hızı yakalamıştı. Toplam tüketici kredileri ise 111 milyon YTL artarak 42.1 milyon YTL oldu. Merkez Bankasının verilerine göre bankaların tüketicilerden olan konut kredisi alacaklarının bakiyesi 7 Temmuz itibariyle 20 milyar 594 milyon YTL olarak gerçekleşti. Böylece 2005 yılında başlayan konut kredilerindeki büyüme eğilimi yaklaşık 1.5 yıllık bir aradan sonra durdu.
Tarih: 14 Temmuz 2006 Kaynak: Birgün
Karşıyaka''nın çehresi değişiyor (14 Temmuz 2006)''''İzmir''in aydınlık yüzü'''' olarak tanımladığı Karşıyaka''da, belediye başkanı seçildiği günden bugüne birçok sosyal projeye imza atan Cevat Durak, "Tüm bu çalışmalarla kent dokusunu korumaya ve kentlilik bilincini yeniden oluşturmaya çalışıyoruz" dedi. Belediyenin devriyle yüklendikleri borçları kapatıp bütçeyi üç katına çıkardıklarını belirten Durak, Karşıyakaspor''un 100. yılında şampiyonluk beklediklerini söyledi.
Her Atık Çöp Değil (14 Temmuz 2006)Kimya Mühendisleri Odası (KMO) ve Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO), Ankara Büyükşehir Belediyesi''nin yasal düzenlemelerin aksine davranarak, ambalaj atıklarının kontrolü ile ilgili yetkilerin kendilerine ait olduğunu iddia etmesini eleştirdi. Bu tutumu sadece Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek''in sergilediğini kaydeden KMO Başkanı Hasan Küçük, "Başka illerde böyle bir çalışma yok" dedi.
Toplam 194 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.