Haberler

Haberler

Toplam 159 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Galatasaray Adası gemi oluyor, rota zengin turist (20 Ocak 2006)Perili Köşk, Seferoğlu Yalısı gibi tarihi yapılarla Mydonose Showland gibi modern mimari konseptine uygun binalara imza atan Hakan Kıran, yeni projesinde Galatasaray Adası''nı bir gemi konseptiyle yansıtacak.
Bilgi Üniversitesi, ekimde elektrik santralına taşınacak (19 Ocak 2006)Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk enerji tesisi olan Silahtarağa Elektrik Santralı, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Ciner ve Doğuş gruplarının işbirliğiyle ‘Santral İstanbul’ projesiyle kültür-sanat merkezine dönüştürülüyor.
Topbaş da beğenmedi ödemeyi durdurdu (21 Ocak 2006)İstiklal Caddesi''nde aylardır süren yol yenileme çalışmaları, hem esnafı hem de halkı çileden çıkardı. Caddenin yenilenmiş halini de beğenmeyen Belediye Başkanı Kadir Topbaş, inşaatı yapan firmaya ödemeyi kesti.
Vitra''ya Wallpaper''dan ''En iyi banyo'' ödülü (21 Ocak 2006)Tasarım alanında bir ekol olarak kabul edilen Wallpaper dergisi, tasarım dehası Ross Lovegrove''un Vitra için tasarladığı İstanbul Koleksiyonu''nu "En İyi Banyo" ödülüne layık gördü. Wallpaper dergisi, alçakgönüllü gözükmesine rağmen, koleksiyonun başarısını hem tasarımcının yaratıcılığına hem de Vitra''nın üretim teknolojisindeki ustalığına bağladı. Wallpaper ödüllerinde bu yıl Miami "en iyi şehir" seçilirken, "hayatı en değerli kılan ürün" Virgin Atlantic''in Üst Mevki Koltuğu, "en iyi elektronik alet" ise Apple iPod oldu. Wallpaper ödüllerinin jürisinde, moda tasarımcısı Donna Karan, küratör Murray Moss, fotoğrafçı Mario Testino ve mimar Norman Foster gibi ünlü isimler yer alıyor.
Tarih: 21 Ocak 2006 Kaynak: Milliyet
İstanbul''daki 3 bin konuta 9 bin 819 kişi başvuru yaptı (21 Ocak 2006)Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ)''nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle alt - orta gelir grubu ile yoksul vatandaşlar için yaptırdığı 3 bin 116 konut satışı için müracaatlar 20 Ocak''ta bitti. Bayram tatilinin araya girmesi nedeniyle başvuru yapamayan vatandaşlar, sürenin azalmasıyla birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi''ne akın etti.
48 yıl süren Hamit Ağa Ormanı davası, AİHM''de (21 Ocak 2006)İstanbul - Zekeriyaköy''de, Arnavutluk göçmeni Hamit Ağa''ya tapulu arazinin, ''orman'' diye Hazine''ye geçmesinin hukuksuz olduğunu savunan 21 torunu, yarım asırlık davadan sonuç alamadı, AİHM''e gitti.
Vehbi beyin oteli yarım yüzyılı doldurdu (21 Ocak 2006)Kurulduğunda İstanbul''un en büyük iki otelinden biriydi. Lokantası, çikolatası ve barı ile kentin hâlâ en önemli merkezleri arasında. Açılışını dönemin başbakanı Adnan Menderes''in yaptığı Divan Oteli 50''nci yaşını kutluyor.
Yeniden Berlin (22 Ocak 2006)Berlin yok olmuş, tümüyle ortadan kalkmış, yeniden kurulmadan önce geçmişle bağını büsbütün koparmış bir kent. Burada yıkıntılarla halleşip kaynaşabilir, reklam ışıklarıyla kucaklaşabilir, karanlık ve boş arsalarda rüzgarla tanışabilirsiniz.
Mekanın Eşsizliği: Lebbeus Woods ve Universal Studios (20 Ocak 2006)“Mekan” kendine özgü anlamlar sergilediği, tasarımcısının düşünsel üretimini de içerdiği vakit kendi biricikliğini de oluşturmuş oluyor. Buna en uygun örneklerden biri de Lebbeus Woods’un “Neomechanical Tower (Upper) Chamber” için Universal Studios ile karşı karşıya geldiği dava. Woods’un bir sandalye üzerinden oluşturduğu mekanı, 12 Maymun isimli film için tekrar üreterek kullanan ve bunu izin almadan yapan Universal, yaptığı bu hareketle mimari üretimin benzersizliği ve telif hakkı gibi konuları da düşündürtmüştü.
Nakit para bulamayan TOKi çareyi toptan satışta arıyor (20 Ocak 2006)Hükümetin 2006 bütçesinde ödenek ayırmadığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), nakit ihtiyacını karşılamak için ‘toptan satışa’ başladı.
Köprülere deprem takviyesi (20 Ocak 2006)İstanbul’da deprem tehdidi altındaki köprülerin takviyesine ilişkin anlaşma bugün imzalanacak. Marmara Depremi’nden 7 yıl sonra imza aşamasına gelen anlaşmanın imza törenine Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak ile Japon hükümetinden bir temsilci katılacak. Japonya Hükümeti ile 5 Temmuz 2002’de imzalanan kredi anlaşması gereği 12 milyar Japon Yeni tutarında özel kredi ile finanse edilecek sismik takviye işinin, 34 ayda tamamlanması planlanıyor. Karayolları Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 17 Ağustos 1999’da yaşanan depremden sonra Japon teknik heyetin yaptığı inceleme hatırlatıldı. Olası bir depreme karşı önlem alınması gerektiği tespiti üzerine, birinci derecede öncelikli olan şu köprü ve viyadüklerde güçlendirme çalışmaları yapılmasına karar verildiği hatırlatıldı: Boğaziçi Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, eski Haliç Köprüsü, yeni Haliç Köprüsü (Batı yakası), Yeni Haliç Köprüsü (Doğu yakası), Boğaziçi Köprüsü Asya tarafı yaklaşım viyadüğü, Boğaziçi Köprüsü Avrupa tarafı yaklaşık viyadüğü, eski Haliç Köprüsü yaklaşım viyadüğü, yeni Haliç Köprüsü yaklaşım viyadüğü ve Ortaköy viyadükleri.
Tarih: 20 Ocak 2006 Kaynak: Akşam Yazan: Levent Albayrak
TOKİ toptan konut satıyor (20 Ocak 2006)Bu yıl bütçede ödenek ayrılmayan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), nakit ihtiyacını karşılamak için ''toptan satışa'' başladı. Edinilen bilgiye göre, geçen yıl sonunda, açık satışa sunulduğu halde talep gelmeyen Kars-Sarıkamış''taki 48 konutu ''toptan satış'' yöntemiyle satan TOKİ, bu kez Ankara-Etimesgut Erler Mahallesi''ndeki 408 konutu toptan satışa çıkardı. Büyüklükleri 121,6-179,1 metrekare, vadeli fiyatları da 131,2 bin-249,2 bin YTL olan konutlar için, firmalar, kooperatifler ve yatırımcılar, en az 100 konut için talepte bulunacak. Toplu taleplerde, konut bedeli için pazarlık yapılacak, konut bedelleri ise peşin alınacak. Teklifler, en geç 31 Ocak'' tarihine kadar TOKİ''ye iletilecek. Başvuru yapacaklar, konut başına 20 bin YTL bedelini, TOKİ hesabına yatıracak. Edinilen bilgiye göre, geçen yıl 1.42 milyar YTL geliri olan TOKİ''nin, konut inşaatlarının hızlanması nedeniyle gideri 1,7 milyar YTL''ye çıktı. Geçen yıl bütçeden 60 milyon YTL ödenek alan TOKİ için bu yıl ödenek konmadı. Bu yıl, 1,6 milyar YTL''lik gelire karşın harcamaların 2 milyar YTL''yi aşması öngörülüyor. Ayda 100-200 milyon TL arasında hakediş ödeyen TOKİ, nakit ihtiyacını toptan konut satışlarıyla karşılamayı hedefliyor.
Tarih: 20 Ocak 2006 Kaynak: Radikal
İstanbul köprülerine sismik takviye (20 Ocak 2006)1999''daki Marmara depreminden sonra İstanbul''daki köprü ve viyadüklerin sağlamlaştırılması için başlatılan projede son aşamaya gelindi.
Diyarbakır''a modern sanat müzesi (20 Ocak 2006)Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü eski hizmet binasının, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı''nca restore edilerek Modern Sanat Müzesi''ne dönüştürüleceği bildirildi. Diyarbakır Kültür ve Turizm Müdürü Songül Göksu, Diyarbakır''ın sivil mimari özelliğini yansıtan tescilli 2 tarihi binanın, yıllarca Milli Eğitim Müdürlüğü''nce hizmet binası olarak kullanıldığını söyledi.
Kurumlar Vergisi’nde Galataport ve Dubai Towers’a indirim yok (20 Ocak 2006)Uzun süredir üzerinde çalışılan ve yeni baştan yazılan "kurumlar vergisi yasası" ile ilgili taslak son şeklini aldı.
Patentli kapı üreten Dortek''in hedefi ahşap siding (20 Ocak 2006)Canlanan inşaat sektöründe yapı gereçleri malzemecileri buluşları ile öne çıkmaya çalışıyor. Kapı üreticisi Dortek, monoblok dolu teknolojisini patentle hukuki koruma altına aldı. Şirket, ahşap siding ürünü için TPE''ye faydalı model müracaatı yaptı.
İstanbul''daki köprülerin deprem takviyesi için imzalar yarın atılacak (19 Ocak 2006)İstanbul''daki büyük açıklıklı köprülerin sismik takviyesine ilişkin yapım sözleşmesi, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak''ın da katılacağı törenle yarın Karayolları İstanbul 17. Bölge Müdürlüğü''nde imzalanacak.
2B yasası Türkiye''ye çok ciddi paralar kazandırır (20 Ocak 2006)Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2B satışına yasal boyut kazandırılması halinde Türkiye''nin çok ciddi rakamlar kazanacağını söyledi. Konunun sadece paranın kasaya girmesi olmadığını, bu sayede devletin kanunsuz hizmet verme yollarının da ortadan kaldırılacağını belirten Erdoğan, "Bu bölgelerde meskun mahaller var.
İstanbul’a Dubai ilgisi sürüyor (20 Ocak 2006)Dubai International, Zincirlikuyu’da Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından satışa çıkarılacak araziyle de ilgileniyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, arazinin dikey ya da yatay olarak kullanılabileceğini söyledi.
Century 21, 3 milyar dolarlık Las Ramblas projesini Türkiye''de satışa sundu (20 Ocak 2006)Related Las Vegas ve Centra Properties şirketi tarafından inşa edilecek 3 milyar dolarlık Las Ramblas projesi Türkiye''de satışa sunulacak. Century 21-Uzel Emlak Hizmetleri''nin Türk tüketicisi ile buluşturacağı bu proje George Clooney ve Cindy Crawford''un eşi Rande Gerber''in şirketi tarafından inşa edilecek.
Toplam 159 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.