Haberler

Haberler

Toplam 159 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 141. haberden 159. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Çirkinliğe kamuflaj (7 Ocak 2006)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, D - 100 Karayolu çevresindeki görüntü ve bağlantı yolları üzerinde yer alan akslardaki yapıların çirkinliğinden herkesin rahatsız olduğunu belirterek,"Buraların ön çeperleri yenilenecek" dedi.
Uluslararası Platformda Türkiye’yi Temsil Edecek Tasarımcılar Aranıyor! (9 Ocak 2006)20 Aralık 2005 tarihinde ilan edilen Çebi Tasarım Yarışması, ÇEBİ tarafından kullanılmak üzere, çağdaş tasarım standartlarına uygun, yaratıcı yeni ürünlerin ortaya konmasını hedefliyor. Yetenekli tasarımcıların ortaya çıkmasına olanak sağlayan yarışma ile ilgili tüm işlemler internet ortamında gerçekleştirilecek.
Üsküdar''ı kazar iken çıktı da bir hazine (9 Ocak 2006)Üsküdar''da Marmaray projesiyle ortaya çıkan tarihi eserler aslında 15 yıl önce su borusu döşenirken fark edilmiş ve bir kısmı iş sırasında tahrip olmuş. Şimdi bu eserler Marmaray projesi sayesinde gün ışığına çıkarılıyor ve koruma altına alınacak.
Galataport yeni imar planını bekleyecek (7 Ocak 2006)Kamuoyunda "Galataport projesi" olarak bilinen İstanbul Beyoğlu, Salıpazarı bölgesinde kruvaziyer yat limanı yapımına ilişkin yargıdan çıkan iki farklı karar, projenin yaşama geçirilip geçirilemeyeceği konusunda soru işaretlerine neden oldu. Kararlar "Yargı Galataport''a yol verdi" şeklinde yorumlandı. Ancak iki farklı kararın sonuçlarını yorumlayan uzmanlar, Ofer ve hükümet için işlerin gözüktüğü kadar kolay olmadığı sonucunda birleşti.
Mekana kimlik kazandırmak için zıtlıkları harmanlamaktan korkmayın (7 Ocak 2006)Dekoratör ve tasarımcı Halide Didem, dekore ettiği villa, otel ve restoranlar için tasarladığı eşyaları ve dekoratif objeleri satmak için açmış Çukurcuma''daki Halide D isimli mağazasını. Burada kendi tasarımlarına ek olarak, başka Türk tasarımcıların işlerine de yer veriyor. Halide Didem, dekorasyondaki tarzını süslü ve karışık olarak tanımlıyor. Ona göre, trendler çok hızlı değişse de, evin bir kimliği olmalı ve bu değişmemeli.
İstanbul''un girişine makyaj (9 Ocak 2006)Başkan Kadir Topbaş, Albayrak Yapı Grubu''nun yapımını üstlendiği, 664 dairelik Esenler''deki Kemerpark Evleri''nin temelini attı.
Eğitim Vadisi Projesi için düğmeye basıldı (9 Ocak 2006)Başbakan''ın talimatıyla yola çıkan Beylikdüzü Belediye Başkanı, içinde 17 okulun bulunacağı proje için start verdi. Proje kapsamında üstün zekalı çocuklar için de özel bir okul inşa edilecek.
Tasarım bir ''süs'' müdür? (7 Ocak 2006)Kültür sayfasında tasarımın ne işi var? Öyle ya! Gazetelerin artık tasarım sayfaları, tasarım ekleri var. Tasarım konuşma diline iyice sızdı. Olur olmaz her yerde karşımıza çıkmağa başladı. TV programları, fuarı, dükkânları var. Eh böyleyken böyleyse, en baştaki soruya cevap verilebilir. Tasarımın kültür sayfasında ''işi olur''.
Köprü gişelerini kaldırmayın (7 Ocak 2006)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul''un trafiğine çözüm önerilerini sıralarken Boğaz köprülerindeki gişelerin kaldırılmasını, yani Boğaz geçişinin bedava olmasını da İstanbul''da trafiği rahatlatacak bir öneri olarak saydı.
İnşaatçı 2006 için temkinli (8 Ocak 2006)Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, 2004 yılının son çeyreğinden itibaren nispi bir canlanma dönemine giren inşaat sektörünün, 2005 yılının Ocak-Eylül döneminde yüzde 19.7 büyüdüğünü açıkladı.
Mutena semt yaratılır (9 Ocak 2006)Süleymaniye bölgesi baharda şantiyeye dönüşecek; betonarme yapıların yerine Osmanlı tarzında yapılar dikilecek. Bölge halkı ise başka yerlere sürülecek...
Yeni bir müzecilik anlayışı geliyor (8 Ocak 2006)Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, “Yeni bir müzecilik anlayışıyla, İstanbul’a farklı bir müze kazandıracağız” dedi. Koç, projeyle Süleymaniye’deki Salis ve Mülazımlar medreselerinin restorasyonunun öngörüldüğünü belirterek, burada İslam medeniyetlerine ait eserlerin sergileneceği bir müzenin kurulacağını kaydetti. “Yeni bir müzecilik anlayışıyla, İstanbul’a farklı bir müze kazandıracağız” diyen Atilla Koç, müzede İslam medeniyetine ait eserlerin, kitaplarda anlatılan biçimlerinin replikasının imal edilerek sergileneceğini söyledi. Bakan Atilla Koç, müzenin İstanbul’a ve özellikle de Süleymaniye bölgesinin yeniden eski ihtişamına kavuşturulması yönündeki çabalara büyük katkı sağlayacağına inandığını belirterek, projenin en kısa zamanda hayata geçirileceğini sözlerine ekledi.
Tarih: 8 Ocak 2006 Kaynak: Türkiye
Mortgage’ın adı bile yetti (9 Ocak 2006)Ekonominin canlanması ve ipoteğe dayalı konut sistemi olan mortgage’a hazırlık çalışmaları inşaat sektörünü canlandırdı. Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, 2004 yılının son çeyreğinden itibaren nispi bir canlanma dönemine giren inşaat sektörünün, 2005 yılının ocak-eylül döneminde yüzde 19,7 büyüdüğünü bildirdi.
Otoyol bandındaki çirkin yapılaşma iş merkezlerine dönüştürülecek... (9 Ocak 2006)Albayrak Şirketler Grubu’nun Esenler’de başlattığı Kemerpark Evleri’nin temel atma töreninde konuşan Başkan Topbaş, “E-5, TEM ve bağlantı yollarının her iki tarafındaki 100 metrelik alanı plazaların yer aldığı ‘Merkezi İş Alanı’ yapacağız” dedi.
Büyükşehir, Hollanda’da Turizm Fuarı’na katılıyor (9 Ocak 2006)İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş., Hollanda’nın Utrech şehrinde 10-15 Ocak tarihleri arasında düzenlenecek Turizm Fuarı’na katılıyor.
Tasarım Risk Alır (9 Ocak 2006)16 Ekim-2 Ocak tarihleri arasında The Museum of Modern Art (MOMA)`da gezilebilen Safe: Design Takes on Risk (Emniyetli: Tasarım Risk Alır) Sergisi, Japon Mimar Yoshio Tanuguchi tarafından yenilenen MOMA`nın Kasım 2004`teki yeniden açılışından sonra gerçekleşen ilk tasarım sergisi olma özelliğini taşıyor.
Mini Bara Veda Mini Odaya Merhaba (6 Ocak 2006)Uçaklardaki business class koltukları genişlerken otel odaları da küçülmeye başladı. Yeni yıl ile birlikte “Yotel” kavramı turizm sektörüne girdi. Ekonomik oteller zincirine yeni katılan yoteller, Japonların kapsül otelleri kadar küçük olmasa da iş seyahatlerinde konuklarını 10 metrekarelik kabinler içine sıkıştırıyor.
İsrail’in Bariyerleri ve Mimarlar: Kumdaki Çizgi (6 Ocak 2006)Filistin Duvarı bir mimarlık ürünüdür ve bu duvarın inşası mimarlık camiasında olabilecek herhangi bir benzeri kadar politik alanlarda ağır bir tartışma yaratmıştır. Bu tartışma modern kentsel mücadeleler üzerine 1960’ların sol eğilimli mimarlık teorilerini tahrip eden stratejistleri, duvarı bu iddiaların saptırılması olarak gören mimarlarla karşı karşıya getirdi. İsrailli mimarları West Bank’ın kolonileştirilmesinde iş birlikçi olmakla suçlayan bir rapor yayımladığı 2002 yılından bu yana, kendi ülkesinde hakkında çelişkili görüşler oluşan, İsrailli mimar ve eylemci Eyal Weizman, bu tartışmaların tam ortasındadır.
Cansever’e mimarlık büyük ödülü (2 Ocak 2006)Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nce her yıl verilen Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne, bu yıl mimarlık dalında Doç. Dr. Turgut Cansever’in layık görüldüğü açıklandı.
Toplam 159 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 141. haberden 159. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.