Haberler

Haberler

Toplam 173 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Hasarlı binaları boyayıp öğrenciye kiralamışlar (18 Ağustos 2006)Türkiye'nin en büyük felaketlerinden biri olan Marmara Depremi'nin üzerinden 7 yıl geçti; ama yaşananlar sarsıntıdan ders alınmadığını gösteriyor.
İlk ulusal müzik müzesi kuruldu (18 Ağustos 2006)Türkiye'nin ilk ulusal müzik müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü bünyesinde kuruldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Resmi Gazete'de yayınlanarak, Bakanlar Kurulu kararıyla kurulan müze, İstanbul Üsküdar'da Tekel deposu olarak kullanılan ve yeniden düzenlenen tarihi binada, 2007 yılı başında hizmete girecek. Türk müzik sanatı ve kültürü üzerine araştırma ve inceleme yapan yerli ve yabancı müzikolog, etnomüzikolog ve akademisyenlere bu alanda bilgi, belge ve dokümanlara ulaşma olanağı sağlayacak olan müzede, çalgılar, notalar, arşiv kayıtları ile müzikle ilgili tüm etnografik materyaller yer alacak. Tarihi süreç içinde Türk Müzik kültürüne ait başta Türk çalgıları olmak üzere, tüm görsel, yazılı, basılı ve sesli materyaller sergilenecek. Bakanlığa ait çeşitli müzelerde bulunan konuyla ilgili materyallerin yanı sıra yurt içindeki ve dışındaki kişilerin ellerinde bulunan özel çalgı koleksiyonları, yayınlar, plaklar ve diğer dokümanlar da satın alma ya da hibe yoluyla müze envanterine kazandırılacak.
Tarih: 18 Ağustos 2006
İstanbul'da yapıların yüzde 80'i ruhsatsız (18 Ağustos 2006)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'da yapıların yüzde 80'inin ruhsatsız olduğunu söyledi. Topbaş, "Vatandaş deprem riski olan binaları kendi yenileyecek" dedi. 'Uluslararası Bütünleşik Afet Riski Yönetimi' konulu uluslararası konferansın kapanışında konuşan Topbaş, şöyle dedi: "İki yılda nüfusun yüzde 50'sinin yaşandığı 10 ilçedeki binaları taramış olacağız. İki buçuk yılda riski taşıyan 6 bin bina yıkıldı. İstanbul'un en önemli problemi, yapılarının yüzde 80'inin imara aykırı ve ruhsatsız olması. Bunlarla ilgili yasal düzenleme yapılmadığı takdirde, ciddi mesafe almak mümkün değil. Vatandaş kendi tedbirini kendisi alacak. Vatandaşlar banka kredisi kullanıp riskli yapılarını imar durumuna göre yenileyecek. Çünkü bir kısmı kaçak. Dört kat yapılması gerekirken altı-yedi kat yapılmış. Yıkarsa yedi kat yapamayacak. Böyle bir gerçekle karşı karşıyayız."
Tarih: 18 Ağustos 2006 Kaynak: Radikal
Pera Palas 'ultra lüks' olmak için 1 Ekim'de kapanıyor (18 Ağustos 2006)İstanbul Tepebaşı'nda bulunan Pera Palas Oteli 132 yıl sonra ilk kez yenilenmek üzere kapılarını misafirlerine kapatıyor.
Kuğulu için iptal davası yolda (18 Ağustos 2006)Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun, Kuğulu Park'a müdahale izni durduruldu. Projenin iptali davası da açılacak. Ankara 8. İdare Mahkemesi, avukat Hakkı Eser Öcal'ın başvurusunu kabul ederek, 'davalı idarenin savunması alınıp yeni bir karar verilinceye kadar, idare işleminin yürütülmesinin durdurulmasına, davalı idareye beş gün süre tanınmasına' karar verdi. Ankaram Platformu, kavşak projesinin iptali için de yargıya gitme kararı aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in "Kesinlikle parka dokunulmayacak" açıklamasına rağmen, buraya yapılacak bir altgeçidin parka zarar vermeden gerçekleşemeyeceğini savunan platform üyeleri, nöbet tutmaya devam ediyor. Bu arada belediye ekipleri Atatürk Bulvarı'nın bir bölümünde çalışmalarına başladı.
Tarih: 18 Ağustos 2006 Kaynak: Radikal
Onur Konuğu İl Olmak (18 Ağustos 2006)Uşak'ın makus kaderini değiştirmek yolunda attığı adımları daha önce de bir çok kereler bu köşeden yazdık...
Denizler can çekişiyor, Gökova ölüyor (18 Ağustos 2006)İstanbul Üniversitesi'nin Ege Denizi ve Akdeniz'de başlattığı bilimsel araştırma sonuçlarına göre, denizlerdeki yüzeysel kirlilik ve dip kirliliği çok büyük boyutlarda.
Bomonti Bira Fabrika Binası, Global'in oldu (18 Ağustos 2006)Global Yatırım Holding A.Ş., Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca yayımlanan Turizm Yatırımcılarına Kamu Arazisi Tahsis Şartnamesi çerçevesinde ihalesine çıkılan "Bomonti Turizm Merkezi" yatırımının gerçekleştirilmesi için yapılan ihalede en yüksek teklifi verdi.
Hasankeyf'in yüzde 80'i yok olacak (18 Ağustos 2006)Devlet Su İşleri (DSİ), Hasankeyf antik kentinde ne kadarlık alanın Ilısu barajının suları altında kalacağını uydu fotoğrafları üzerinde yaptığı çalışmayla ortaya koydu. Projeye göre antik kentin yüzde 80'i yok olacak.
'Kızkalesi'nde denize lağım karışıyor' iddiası (18 Ağustos 2006)Mersin'in önemli turizm yöreleri arasında yer alan Kızkalesi beldesinin kanalizasyon atıklarının, Silifke ilçesine bağlı Narlıkuyu beldesi sahillerinde kirlilik yarattığı iddia edildi. Narlıkuyu Belediyesi Meclis Üyesi Ali Küçük ve Akkum Mahallesi Muhtarı Hasan Vurur, Kızkalesi'nin kanalizasyon sularının, depolandığı kuyudan kaynak suları aracılığıyla Akkum plajında denize karıştığını ileri sürdüler. Vurur, sorunun çözülmemesi durumunda Kızkalesi Belediyesi hakkında dava açacaklarını belirtti. Kızkalesi Belediye Başkanı Necati Kale ise bürokratik engeller yüzünden arıtma tesisi yaptıramadıklarını söyledi.
Tarih: 18 Ağustos 2006
Binaların yüzde 80'i ruhsatsız (18 Ağustos 2006)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ruhsatsız binalardan yakınarak, "İstanbul'un en önemli problemi, yapılarının yüzde 80'inin imara aykırı ve ruhsatsız olması. Bunlarla ilgili yasal düzenleme yapılmadığı takdirde ciddi mesafe almak mümkün değil" dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Uygulamalı Sistemler Analizi Uluslararası Enstitüsü, Kyoto Üniversitesi Afet Önleme Araştırma Enstitüsü ve Dünya Bankası Enstitüsü desteğiyle düzenlenen "Uluslararası Bütünleşik Afet Riski Yönetimi" konulu konferansın halka açık son gününde İstanbul'un depreme hazırlığı tartışıldı. 2.5 yılda risk taşıyan 6 bin binanın yıkıldığını kaydeden Topbaş, Zeytinburnu'ndaki riskli 2295 binayı yıkmak için yasal düzenleme beklediklerini anlattı. Topbaş, hükümetten kentsel dönüşüm yasası çıkarmaları talebinde bulunduklarını söyledi. İstanbul Valiliği adına sunum yapan İSMEP Direktörü Kazım Gökhan Elgin de, kamu binalarındaki güçlendirme çalışmalarının sürdüğünü, Topkapı Sarayı Mecidiye Köşkü, Arkeoloji Müzesi ve Aya İrini'de güçlendirme çalışmaları yapılacağını açıkladı.
Tarih: 18 Ağustos 2006 Kaynak: Milliyet
Deprem hastanesi enkazı (18 Ağustos 2006)İstanbul'da depreme yönelik hazırlıklar kapsamında yapılan üç deprem hastanesinden birinin inşaatını Üsküdar Belediyesi durdurdu, hastane şimdi çürümeye terk edilmiş durumda.
Beton Sadece Beton Değilmiş (17 Ağustos 2006)TÇMB ve Betonart dergisinin mimarlık öğrencilerine yönelik her yıl düzenlediği “Betonart Mimarlık Yaz Okulu” bu yıl da 22-29 Temmuz 2006 tarihleri arasında Kayseri’de gerçekleştirildi. Bu yılki proje konsepti “Madde ve Doku olarak Beton” du. rciyes Üniversitesi işbirliğiyle Çimsa ve Yibitaş Lafarge sponsorluğunda gerçekleşen yaz okulunda mimarlık öğrencileri çeşitli deneyler ve gözlemlerde bulunurken eğlenceli saatler de geçirdiler. Betonun özellikleri ve kullanım alanları hakkında bilgi edinen öğrenciler daha önce yaşamadıkları deneyimlere tanık oldular. Grup çalışmaları sırasında betonu kalıplara dökerken katılımcılar betonun her aşamasını görme fırsatı elde ettiler.
Dünya Anıtlar Fonu'nun Koruma Altına Aldığı 100 Anıt 2006 Listesi (17 Ağustos 2006)Tehdit altında bulunan kültür bölgelerinin korunmasını amaçlayan Dünya Anıtlar Fonu'nun 2006 listesinde 55 ülkeden dünyanın önemli tarihi mirasları yer alıyor. Global ısınma, doğal afetler, terörizm, ilgisizlik ve benzeri nedenlerden ötürü yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan tehlikedeki 100 anıt için hazırlanan listenin başında 2003 yılından bu yana işgal altında olan Irak tüm ülke olarak yer alıyor.
Zehirli Gemi Hileli Geliyor (17 Ağustos 2006)Hiçbir ülke izin vermediği için 7 yıldır Hollanda'nın Amsterdam Limanı'nda bekleyen Otapan adlı gemi sökülmek üzere Türkiye'ye geliyor ancak geminin, "Notifikasyon" belgesinde belirtilen orandan daha fazla asbest içerdiği iddia ediliyor. Avrupa Gemi Söküm Platformu'nun Amsterdam Limanı'ndaki Van Ejik firmasına yaptırdığı araştırma, tüyler ürperten veriler sunuyor. Araştırma sonuçlarına göre gemi bildirildiği gibi 1 ton değil net 10, brüt 60 ton asbest, daha önce bildirilmemiş organik kirleticiler ve ağır metaller içeren atıklar taşıyor, gemiye koruma kıyafetleri olmadan çıkmak tehlike arz ediyor. Raporda ayrıca "Hollanda hükümeti gerçekleri bildiği halde, geminin yola çıkmasına izin vermiş ve Türkiye'yi bu konuda uyarmayarak buradaki insanların hayatını ciddi tehlikeye atmıştır" ibaresi yer alıyor.
Dünyanın En Riskli Kentleri (17 Ağustos 2006)Güney Asya'yı vuran depremin ardından sırada ne tür bir afetin olacağı korkusu bütün dünyayı sardı. Dünya kentlerinden tehlikede olanlar arasında İstanbul'u da sayan ABD'nin saygın gazetelerinden New York Times deprem hatlarındaki bölgeleri haber yaptı.
Hasankeyf için ‘baraj içinde baraj’ formülü (17 Ağustos 2006)Anavatan Partisi Genel Sekreteri Muharrem Doğan’ın Ilısu Barajı’nın kotunun 510 metreden 479 metreye düşürülmesi halinde su altında kalmaktan kurtarılacağı yönündeki önerisiyle Hasankeyf yeniden gündeme gelirken, benzer bir sorun yaşayan Bulgaristan’da hazırlanan bir proje Hasankeyf için de umut olabilecek.
Bütün müteahhitler beraat etti, sadece Göçer ceza aldı (17 Ağustos 2006)Yaklaşık 64 bin binanın yıkıldığı depremlerde can ve mal kaybına yol açtıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan müteahhitlerin çoğu hapse girmeden kurtuldu.
Sadece yıldönümlerinde hatırlıyoruz (17 Ağustos 2006)17 Ağustos 1999’dan bu yana neler yapıldı? İstanbul başta Türkiye’de depreme dayanıklı kaç ev yapıldı, kaç yapı sağlamlaştırıldı, kaç kişi olası bir depremde neler yapması gerektiğini öğrendi?
Tasarımın en Radikal yarışması için geri sayım (17 Ağustos 2006)12-17 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek İstanbul Design Week kapsamında düzenlenen 'Tasarımda Radikal Eğilimler 2' adlı yarışmaya son başvuru tarihi 6 Eylül
Toplam 173 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Mayıs 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.