Haberler

Haberler

Toplam 173 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Başkentte İthal Ağaç Savurganlığı (16 Ağustos 2006)Ne yazık ki Ankara Büyükşehir Belediye-si'nin (ABB) kent içi ağaçlandırma ile gerilimli ilişkisi bir türlü bitmiyor.
‘Mavi bayrak’lar katlanarak artıyor (16 Ağustos 2006)Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Genel Müdürü Erol Güngör, Vakfın 1993’te Turizm Bakanlığı önderliğinde, Türkiye’de mavi bayrak uygulaması başlatılması amacıyla kurulduğunu söyledi.
TOKİ: Lüks konutta fiyat düşecek (16 Ağustos 2006)CNBC-e’nin canlı yayınına konuk olan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, piyasadaki dalgalanmadan dolayı üst gelir grubuna yönelik projelerin satışlarında durgunluk yaşandığını kaydetti.
Muğla Gökova Körfezi'ndeki Sedir Adası, kamulaştırıldı (16 Ağustos 2006)Geçtiğimiz günlerde Muğla Valiliği'nin Sedir Adası'nın kamulaştırma talebine Kültür ve Turizm Bakanlığı cevap verdi. Bakanlık, 244 bin 333 YTL harcayarak 11 bin 840 metre kare alanı kamulaştırdı. Yerli ve yabancı turistlerin Gökova Körfezi'nde bulunan Sedir Adası'na tekne turları ile mavi yolculuğa çıktığını bildiren Muğla Valisi Mustafa Temel Koçaklar, 2005 yılında ada içinde bulunan Cedreae (Kedrai) Antik Kenti 100 bin yerli ve yabancı misafirin ziyaret ettiğini söyledi. Vali Koçaklar, yaptığı yazılı açıklamada, antik kent içinde yüzeysel kazı başladığını ve 2007 yılı içinde de bilimsel kazılara başlanılacağını ifade etti. Koçaklar, "Muğla yöresinde doğa kültür turizmini yaygınlaştırmak için uğraş veriyoruz. Sedir Adası'nın kamulaştırılması teklifimize Kültür ve Turizm Bakanlığı cevap verdi. Sedir Adası, Kleopatro Plajı'nın kumları küresel olmasından ötürü yabancı konuklar burada denize girmeyi tercih ediyor. Adanın yüzeysel kazı çalışmasını Muğla Üniversitesi'nden Prof. Dr. Adnan Diler yapacak. Apollon Tapınağı da ada içinde bulunuyor." dedi.
Tarih: 16 Ağustos 2006
Başkentte doğalgaz alarmı (16 Ağustos 2006)Yılbaşında yaşanan doğalgaz krizinin yeniden kapıda olduğunu gören hükümet teyakkuza geçti. İran'dan 'gazı kesmemesi için garanti istenirken, Rus Gazprom'dan bir heyet de pazarlık için geliyor.
Kentlerimizde Yeşil Alan Sorunu (16 Ağustos 2006)Kentin pek çok özelliği ile varolan pek çok hizmet alanı, bir kentin yaşam kalitesi açısından durumunun tartışılmasında ölçüt olarak kullanılır.Bu ölçütlerden önemli bir tanesi de kentlerdeki yeşil alanlar.
Yalıtımsız binalar çürüyor (16 Ağustos 2006)Her yeni araştırma sonucu yeni fay hatlarının bulunduğu Türkiye, bundan yedi yıl önce 17 Ağustos gecesi yaşanan deprem felaketi ile büyük yaralar aldı. Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre; 17 bin 480 kişinin hayatını kaybettiği, yaklaşık 44 bin kişinin yaralandığı deprem, ekonomide de dev bir hasara yol açtı. Deprem dolaylı etkileri ile birlikte yedi yılda Türkiye’ye 8.5 milyar dolara mal oldu.
Lukoil'den Zonguldak Filyos'a rafineri (16 Ağustos 2006)Vali Yavuz Erkmen, yaptığı açıklamada, 8-10 milyon ton kapasiteli rafineri kurmak isteyen Lukoil'in yatırımını Filyos beldesine gerçekleştirmek istediğini, resmi müracaatlarının da bu yönde olduğunu söyledi.
'Kuğulu Kavşağı'na karşı insan zinciri (16 Ağustos 2006)Başkentin önemli dinlenme merkezi ve 1. derece sit alanı Kuğulu Park'ta altgeçit inşa etmek için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi'ne Ankaralıların yanıtı insan zinciri kurarak parka sahip çıkmak oldu. Dün bir ağacın kesilmesi üzerine saat 20.30'da parka gelen Ankaram Platformu üyeleri bir süre oturma eylemi yaptı. 500 kişilik grup, 'Kuğulu Park Ankaralılar tarafından koruma altına alınmıştır' yazılı bir pankart açtı. Sık sık "Melih parktan elini çek", "Kuğulu kavşak olmayacak" ve "Ankaralı burada, Koruma Kurulu nerede?" sloganları atan grup, eylemi park etrafında insan zinciri oluşturarak sürdürdü. Eylemci gruba çevreden de destek geldi.
Tarih: 16 Ağustos 2006 Kaynak: Radikal
Maliye’den konut satışlarına sıkı takip (16 Ağustos 2006)Ahmet Ş., Ocak 2004'te Bakırköy ilçesinde 13 bin YTL'ye aldığı dükkanı 11 Mayıs 2005'te 53 bin yeni liraya sattı. Alış ve satış fiyatları arasındaki fark düşüldükten sonra 24 bin yeni lira vergiye tabi tutar çıkarıldı.
Dünyayı Afetler Bekliyor (16 Ağustos 2006)İngiltere'deki Bristol Üniversitesi'nde yürütülen ve sonuçları yeni açıklanan araştırmanın sonuçları ürkütücü: Orman yangınları, kuraklık, seller, dünyayı yakın gelecekte çok daha fazla boyutlarda tehdit edecek.
Delinen metroda asıl suçlu belediye mi? (16 Ağustos 2006)Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Mehmet Ali Candaş, metro projesinin belediye tarafından kadastro haritalarına işlenmediğini söyledi.
Sokağın aydınlatmasını da vatandaş ödeyecek (16 Ağustos 2006)Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, genel aydınlatma harcamalarını abonelerin faturalarına yansıtmaya hazırlanıyor.
Simav'da 60 hektar orman kül oldu (16 Ağustos 2006)Kütahya'nın Simav ilçesinde çıkan orman yangını kontrol altına alındı. Yangında 60 hektarlık ormanlık alan kül oldu. Çınarlık Üstü mevkiinde dün öğle saatlerinde başlayan yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüdü.
İstanbul'a düzenli su verilemiyor (16 Ağustos 2006)İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), iki ana isale hattında meydana gelen arıza ile barajlar, arıtma tesisleri ve terfi merkezlerindeki elektrik kesintileri nedeniyle şehre düzenli olarak su verilemediğini açıkladı. İSKİ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Terkos-İkitelli ve Terkos-Kağıthane ana isale hatlarındaki elektrik kesintileri sebebiyle arıza meydana geldi ve bu nedenle iki ana isale hattından şehre su verilemiyor. Açıklamada ayrıca, İstanbul'a su sağlayan içme suyu barajları, arıtma tesisleri ve terfi merkezlerinde hala devam eden enerji kesintileri nedeniyle şehre düzenli olarak su verilemediği de ifade edildi.
Tarih: 16 Ağustos 2006 Kaynak: CNN Türk
Antik Tiyatro 240 bin YTL’ye Kamulaştırıldı (16 Ağustos 2006)Gökova Körfezi’nin tarihi ve kültürel zenginlikleri ile en çok ilgi çeken yeri olan Sedir Adası’ndaki antik tiyatronun bulunduğu 11 bin 840 metrekarelik alan kamulaştırıldı. Muğla Valisi Temel Koçaklar "Bu parsel Muğla Valiliği’nce yapılan teklif sonunda, Kültür ve Turizm Bakanlığınca 240 bin 333 YTL harcanarak kamulaştırıldı. Kamulaştırma ile birlikte, Muğla Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Adnan Diler’in başkanlığındaki bilim heyetince, Sedir Adası’nda yüzey araştırmalarına başlandı. Önümüzdeki yıldan itibaren antik tiyatroda bilimsel kazılara da başlanılacak. Bakanlık tarafından, Sedir Adası’nda geriye kalan parsellerdeki toplam 11 bin 500 metre karelik alanın da kamulaştırılması yönünde çalışmalar bulunuyor" dedi. Kumlarıyla ünlü adayı her yıl 100 binin üzerinde yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor.
Tarih: 16 Ağustos 2006 Kaynak: Hürriyet
Yoldan kurtuldu, kum ocağına teslim oluyor (16 Ağustos 2006)Karadeniz sahil yolunda denizini kaybeden Karadenizli, şimdi de elinde kalan son plajları kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Çünkü, kum ocağı işletmecilerinin talebi doğrultusunda denizden çıkarılan kumlar, elde kalan son kıyıların da denize kaymasına neden oluyor.
Arap Deresi'ndeki Çalışmalar Tamamlanıyor (16 Ağustos 2006)İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü’nün Arap Deresi’ni kirlilikten korumak için başlattığı dere tabanı ıslah çalışmaları tamamlandı.
Metronun Delinmesinde Büyükşehir’in İhmali Var (16 Ağustos 2006)TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Mehmet Ali Candaş, zemin etüdü sondajı sırasında, Taksim-4. Levent metro hattının delinmesinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, birinci derece ihmal ve sorumluluğu olduğunu söyledi. Tapu ve Kadastro Mühendisleri İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı yapan Candaş, sondaj yapılan arsaya ilişkin 1/5000’lik planın onaylandığını, 1/1000’lik planın ise Şişli Belediyesi tarafından 28 Ağustos’a kadar askıya çıkarıldığını anlattı. Candaş, metro hattının askı safhasında olan imar planına işlendiğini, ancak bu parselde kısıtlama getiren metro hattına ilişkin Kadastro ve Tapu Sicil Müdürlüğü’nde beyanlar hanesinde hiçbir bilgiye rastlanmadığını söyledi. Arsanın mal sahibinin, altından metro hattı geçtiğini bilmediğini belirten Candaş, "Eğer imar durumunu yasal olarak eline alabilseydi bunu bilecekti" dedi.
Tarih: 16 Ağustos 2006 Kaynak: Hürriyet
Kalkınma Planı'nda depremin adı bile yok (16 Ağustos 2006)Türkiye, cumhuriyet tarihinin en büyük afetlerinden biri olan Körfez Depremi'nin 7. yıldönümünde ihmal skandalı yaşıyor. Deprem ülkesi olan Türkiye'nin gelecek 7 yılının A'dan Z'ye planlandığı 9. Kalkınma Planı'nda "deprem" sözcüğünün bir kez bile geçmediği açıklandı.
Toplam 173 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.