Haberler

Haberler

Toplam 166 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Köprüler geçit vermiyor (21 Ağustos 2006)Yaz aylarında bile İstanbul trafiğinin azalmaması insanlara yollarda çile yaşatıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehrin çeşitli yerlerinde 2 bin noktada çalışma yaptığını açıklarken, Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü, onarım çalışmalarını sadece gece saatlerinde sürdürdüklerini belirtiyor.
Deprem riski yeni İstanbul için bir şans olabilir
(21 Ağustos 2006)
İstanbul''un geçmiş deprem deneyimlerinden ciddi bir tecrübe çıkarmadığına inanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, beklenen büyük depremin kentin yenilenmesi için büyük bir şans olduğunu söyledi.
Teion''da tiyatronun mimari yapısı ortada (21 Ağustos 2006)Zonguldak''taki Antik Teion Kenti''ndeki yüzey araştırmalarında bölgenin kuruluş yıllarını belirten çanak-çömlek parçalarının yanı sıra antik tiyatronun mimari yapısı ortaya çıkarıldı.
Ucuz otel''e 1 milyar euro verdi (21 Ağustos 2006)Türkiye''de adını İstanbul’a yapmayı planladığı kulelerle duyuran Dubai Şeyhi El Maktum, İngiltere’de “ucuz otel” konseptiyle ünlü Travelodge zincirini satın aldı.
En ''karlı'' yabancı yatırımın dört ortağı bu ay geliyor (21 Ağustos 2006)Termal turizmi ile ünlü Afyonkarahisar, şimdi de dünyanın en gözde kayak merkezleri arasına girmeye hazırlanıyor. Kente 400 milyon dolarlık yatırımla dev bir kayak merkezi, 4 bin yataklık otel, 300 dönümlük suni bir göl inşa edilmesi için düğmeye basıldı.
''Fırtına Projesi'' uygun ama lisanssız (21 Ağustos 2006)Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Fırtına Deresi Vadisi''ne hidroelektrik santralı (HES) yapımı için ''üretim lisansı'' verilmediğini, ''uygun bulma'' kararının ancak Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu gibi diğer mevzuat yükümlülükleri yerine getirildiğinde geçerli olacağını açıkladı.
KİPTAŞ yabancılarla masaya oturdu (21 Ağustos 2006)Başbakanlık Toplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) yabancılarla flörtünün ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin konut şirketi KİPTAŞ''ın da yabancılarla masaya oturduğu öğrenildi.
Akşehir Gölü''nde artık yürünüyor!
(21 Ağustos 2006)
Kuraklık ve bilinçsiz tarımsal sulama nedeniyle son yıllarda kurumaya yüz tutan Akşehir Gölü''nde suların iyice çekilmesi nedeniyle artık karşı kıyıya yürüyerek geçilebiliyor. Akşehir İlçe Tarım Müdürü Bahri Karaman, göldeki su seviyesinin son yılların en kötü durumuna gerilediğini, bataklık haline gelen gölde belli bölgelerde küçük su birikintileri görüldüğünü söyledi. Gölde su olan yerlerde derinliğin 17 metreden yarım metreye kadar düştüğünü ifade eden Karaman, "Nasreddin Hoca ile özdeşleşen Akşehir Gölü''nde su seviyesi düşmeye devam ediyor. 350 kilometrekarelik göl, son 10 yılda yaklaşık 10 kat küçülerek 35 kilometrekare kaldı" dedi.
Tarih: 21 Ağustos 2006 Kaynak: Birgün
Yozgatlı köylülere AB onaylı arkeoloji bilinci dersleri (21 Ağustos 2006)Yozgat''ta, Galatların başkenti Tavium''a ait şehir kalıntısı tarihi taşları, ev, ahır, avlu, kümes, çeşme yapımında kullanan köylülere verilen seminerde, tarihi eserlere sahip çıkmaları istendi.
Restore et, işlet, devret (21 Ağustos 2006)Körfez kökenli gayrimenkul şirketlerinin kente olan ilgisini farkeden Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü, ilginç bir proje geliştirdi.
Ege''nin iki yakası tarihi miras için birleşti (21 Ağustos 2006)Türkiye ve Yunanistan tarihi miraslarına sahip çıkıyor. 1 milyon avroluk projeyle Türkiye Ayvalık''taki Taksiyarhis Kilisesi''ni, Yunanistan Midilli''deki Yeni Cami''yi onaracak.
Hisar''a Cami Tartışması (19 Ağustos 2006)Eski Hisarlar Müze müdürü Arkeolog Erdem Yücel, Rumeli Hisarı içindeki Boğazkesen Camii''nin yeniden yapımı için yeterli bilgi olmadığını söyledi. Doç. Dr. Kemal Kutgün Eyüpgiller caminin özgün halini gösteren hiçbir belge olmadığı için, pojenin para ve emek israfı olduğnu belirtti.
Soyak''tan Ataşehir''de ''uzlaşalım'' çağrısı (21 Ağustos 2006)Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı''na ait Ataşehir''in doğu kısmındaki 137 bin metrekarelik araziye, Soyak tarafından yapılacak projeyle ilgili dava sürecinin uzlaşmayla sonuçlanması için harekete geçildi.
Çanakkale Anıtı için bir proje... (21 Ağustos 2006)"Çanakkale şehitleri" yalnız kalmadıklarını herhalde anladılar. Şehitler Anıtı''nın çökmek üzere olduğunu, onarım için 108 birinci sınıf müteahhide başvurduklarını, hiçbirinin bu onarım işini parasıyla yapmak için ihaleye girmediklerini Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç açıklayınca tepkiler büyük oldu.
Metrocity''deki yangın korkuttu (21 Ağustos 2006)İstanbul Levent''te Metrocity Alışveriş Merkezi''ndeki bir ofiste elektrik kontağı nedeniyle küçük çaplı yangın çıktı. Büyümeden söndürülen yangının ardından itfaiye ekipleri uzun süre duman tahliyesi yaptı. Metrocity''nin arka kısmındaki ofis bölümünün 5''inci katından, dün saat 21.00 sıralarında dumanlar yükseldi. Güvenlik görevlileri durumu itfaiye ekiplerine bildirdi. Beşiktaş, Seyrantepe ve Şişli itfaiye grupları Metrocity''ye yönlendirildi. Yoğun duman altındaki binanın ofis katlarına giren itfaiye erleri, yangının Maksa şirketinin elektrik panosundan kaynaklandığını belirledi. Yangının söndürülmesinin ardından binada uzun süre duman tahliyesi yapıldı.
Tarih: 21 Ağustos 2006 Kaynak: Milliyet
25 bin öğrencimiz hasarlı binalarda (21 Ağustos 2006)Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, Marmara depreminde yüzde 85''i hasar gören Adapazarı''na üniversite eğitimi için gelen 40 bin öğrenciden 25 bininin, yurtlar yetersiz olduğu için, depremde hasar gören binalarda yaşamak zorunda kaldığını söyledi.
Ilısu tartışması (21 Ağustos 2006)Hasankeyf''i sular altında bırakacak Ilısu Barajı''nda DSİ tarafından radikal bir değişikliğe gidilmesi olası mı? DSİ Genel Müdürü Prof. Veysel Eroğlu, baraj kodunun düşürülmesi, böylece tarihi köprü ve medresenin taşınmasından vazgeçilmesi yönünde bir proje değişikliğinin mümkün olmadığını bildirdi. Eroğlu ile Hasankeyf konusunda DSİ''ye yöneltilen eleştirileri konuştuk.
200 metrelik doğalgaz boru hattı tahrip oldu (21 Ağustos 2006)PKK''nın düzenlediği belirtilen, İran-Türkiye Doğalgaz Boru Hattı''nın Ağrı''ya yakın 200 metrelik bölümünün havaya uçurulduğu patlama, 40 kilometreyi deprem gibi sarstı. Vanalar otomatik kapatıldığı halde 3.5 milyon YTL değerinde 8 milyon metreküp doğalgaz yandı. Ağrı''ya 25 km. uzaklıkta Taşlıçay ilçesi yakınlarındaki dağlık bölgede toprak altından geçen boru hattına yönelik saldırı, önceki gün saat 21.00 sıralarında yapıldı. PKK''lıların, ikişer metre aralıklarla dört noktaya ve 50 santim derinliğe yerleştirdiği zaman ayarlı C-4 ve A-4 tipi plastik patlayıcıların infilakıyla ortalık cehenneme döndü. Geniş bir alanı deprem gibi sarsan patlama, hattın 200 metrelik bölümünü havaya uçurdu. Yangınla birlikte, bilgisayar sistemine bağlı otomatik vanalar devreye girdi. Taşlıçay ve Van''daki vanalar önce otomatik sistemle gazı kesti. Yangın, borulardaki yaklaşık 8 milyon metreküp doğalgazın yanıp bitmesiyle saat 01.00 sıralarında söndü. Hatta onarımın yarın tamamlanabileceği belirtildi.
Tarih: 21 Ağustos 2006 Kaynak: Radikal
Barajlar: Doğaya en büyük tehdit (21 Ağustos 2006)"Barajların kalkınmanın simgesi olarak görüldüğü 1950’li yıllar da, “Barajlar kralı” unvanlı başbakanlar da geride kaldı artık…"
Çimentoda yabancı sermayeli şirketlerin payı artıyor (21 Ağustos 2006)Son günlerde çimento sektöründeki yabancı sermayeli kuruluşlarla ilgili olarak medyaya iki haber yansıdı.
Toplam 166 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.