Haberler

Haberler

Toplam 127 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Başkan Kocaoğlu: İzbeton Güçleniyor Yatırıma Devam (29 Ağustos 2006)Kent genelinde önemli alt yapı yatırımlarını gerçekleştiren İzbeton için 2006’yı “yatırım yılı” ilan eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, şirkete yeni alınan makine ve araçlar ile kapasitesi arttırılan beton plak malzeme üretim ünitesinin açılışını yaptı.
Çatalhöyük’te Kazılara Devam (29 Ağustos 2006)Konya’nın Çumra ilçesindeki Neolitik dönem yerleşim yeri Çatalhöyük’te, geçen hafta tamamlanması gereken kazılar, kırmızı boyalı bir duvara rastlanması nedeniyle yaklaşık 20 gün uzatıldı. Konya Müze Müdürü Erdoğan Erol, dünyada bilinen en eski yerleşim yerlerinden biri olan ve kazılarda bulunan evlerin kerpiç duvarlardaki resimleriyle dünyanın ilgisini çeken Çatalhöyük’teki kazı çalışmalarının, bu yıl da devam ettiğini belirtti. Erol, 13 yıldır İngiliz Arkeolog Profesör Ian Hodder başkanlığında Çatalhöyük’te sürdürülen çalışmalarda, bu yıl 100’den fazla personelin görev aldığını ifade etti. Erol, kırmızı boyalı duvarla ilgili uzman ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğünü, bu kazı çalışmasıyla ilgili elde edilen yeni bulguların ileride, kazı başkanlığı tarafından açıklanacağını sözlerine ekledi.
Tarih: 29 Ağustos 2006 Kaynak: Türkiye
Özince: Konutta sorun uzun vadeli kredi (29 Ağustos 2006)İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, tutsat (mortgage) sisteminde problemin, yasada ya da faizde olmadığını, problemin uzun vadeli TL kaynak bulunamamasında ortaya çıktığını kaydetti.
Tarihî Medrese Müze Olacak (29 Ağustos 2006)Mersin’in Tarsus ilçesinde, bir süre müze olarak da kullanılan tarihî Kubat Paşa Medresesi, restore edilerek ‘’kent müzesi’’ haline dönüştürülecek.Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Makam Cami karşısında bulunan ve 1557 yılında Kubat Paşa tarafından kesme taştan yaptırılan medresenin, restorasyon çalışmasıyla yeniden hizmete sunulacağını söyledi. Tarsus Müzesi olarak 1997 yılına kadar hizmet veren tarihî yapının kent müzesine dönüştürülmesinin kararlaştırıldığını bildiren Kocamaz, restorasyon çalışmasının 1,5 milyon YTL’ye mal olacağını ifade etti.
Tarih: 29 Ağustos 2006 Kaynak: Türkiye
Bursa''daki yangın kontrol altına alındı (29 Ağustos 2006)Bursa''nın Kestel ilçesine bağlı Barakfaki beldesi Narlıdere köyü mevkisinde dün öğle saatlerinde başlayan yangın kontrol altına alındı.
Bu Yıl Dördüncüsü Düzenlenen Tarihe Saygı/Yerel Koruma Ödülleri 2006 Yarışması Sonuçlandı (29 Ağustos 2006)İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Tarihe Saygı/Yerel Koruma Ödülleri 2006” yarışması sonuçlandı. 21-23 Ağustos 2006 tarihleri arasında toplanan Seçici Kurul, aday yapıları bir gezi programı çerçevesinde inceleyip değerlendirerek ödüle hak kazanan başvuruları belirledi.
Kaçak Yapılar Yıkıldı (29 Ağustos 2006)Sarıyer Bahçeköy''de yer alan ruhsatsız 5 katlı kaçak inşaatın ve Kadıköy Kayışdağı''nda bulunan tek katlı 30 Adet kaçak ahşap prefabrik yapının yıkım işlemleri bugün Zabıta Tedbir Müdürlüğü koordinesindeki ekiplerce gerçekleştirildi.
Bursa''daki Orman Yangınına Büyükşehir''in Uçakları Müdahale Ediyor (29 Ağustos 2006)Bursa’daki orman yangınına Büyükşehir’in uçakları müdahale ediyor. Bursa Barakfakıh ile Namlıdere köyleri arasındaki ormanlık alanda çıkan yangına İstanbul Büyükşehir Belediyesi AKOM uçakları da müdahale ediyor.
Endüstri Tasarımı Öğrencilerinden Farklı Yaklaşımlar (28 Ağustos 2006)Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencilerinin mezuniyet projeleri sergisi, mezuniyet jürileri ile birlikte geçtiğimiz günlerde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Sergide yer alan 27 mezuniyet projesine bu yıl mobilya, otomotiv, aydınlatma, elektrikli ev aletleri, elektronik ürünler, seramik sağlık gereçleri gibi çeşitli sektörlerden toplam 29 firma danışmanlık yaptı.1979 yılından bu yana eğitim veren Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, yerel endüstrinin ihtiyaçlarına duyarlı bir tasarım eğitimi yaklaşımını benimsiyor.
Ressam, mimar, arkeolog, gezgin Albert Gabriel (28 Ağustos 2006)15 Eylül - 11 Kasım tarihleri arasında ziyaret edilebilecek “Albert Gabriel (1883-1972): Ressam, Mimar, Arkeolog, Gezgin” başlıklı sergi, uzun yıllar ülkemizde yaşayan ve yeri doldurulamaz pek çok çalışmaya imza atan mimar-arkeolog Albert Gabriel’i yeniden gündeme getiriyor.
Dönüşü muhteşem olacak (28 Ağustos 2006)Anadolu’nun en az bozulan antik kenti Sagalassos muhteşem eserleri ile parmak ısırtıyor. Roma imparatorluğu zamanında bir prestij göstergesi olarak inşa edilen 28 metre cepheli 9 metre yüksekliğindeki dev Antoninler Çeşmesi Aygaz’ın desteği ile ayağa kaldırılıyor.
Kafanızı Kuma, Tarihi de Baraj Suyuna Gömmeyin (28 Ağustos 2006)Dikili''de, ''Allianoi-Hasankeyf Buluşması'' konulu panel düzenlendi. Konuşmacılar, yetkilileri dünya miraslarının yok olmasına seyirci kalmamaları konusunda uyardı.
On Gün Boyunca, Her Yol Fuardan Geçecek (28 Ağustos 2006)İzmir Fuarı, kapılarını 75''inci kez açacak. Yurt içinden ve dışından binlerce kişi kente akın edecek. Belediye, ulaşımda sorun yaşanmaması için önlemini aldı.
Zenginlerin emlak için tercihi Londra (27 Ağustos 2006)Londra’da 4 milyon dolardan fazla fiyatla satılan evlerin, yüzde 51’ini Rus ve Arap petrol zenginleri aldı. Dünya başkentleri arasında önemli yere sahip Londra, gayrimenkul almak için de son derece cazip.
Çeşme''de Arazi Tahsisine Hücum (28 Ağustos 2006)11 bin 700 hektar alanlık Alaçatı ve Paşa Limanı Turizm Kenti Projesi için teklif başvuruları başladı. Çok sayıda yerli ve yabancı yatırımcıdan talep geldiği açıklandı.
Kralların oteli İstanbul’da (27 Ağustos 2006)İstanbul’un cazibesi Hilton Ailesi’ni baştan çıkardı. Hiltonlar Türkiye’deki üçüncü yatırımları için hazırlık yaparken, yeni ismin filmlere konu olan ve sadece New York’ta bulunan Waldorf Astoria olduğu belirtiliyor.
Hava limanı inşasında Osmanlı sınırlarını aştık (28 Ağustos 2006)Hava limanları inşası ve işletmesinde devleşen Tepe-Akfen ortak girişimi TAV Yatırım Holding, gözünü Kuzey Afrika, Ortadoğu, Kafkaslar ve Doğu Avrupa’da 10 yılda gerçekleştirilecek 70 milyar dolarlık yatırıma çevirdi.
40 Yıllık Hayalin eseri (28 Ağustos 2006)İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. İhsanoğlu’nun üniversite yıllarından beri üzerinde çalıştığı kitabı “Mısır’da Türkler ve Kültürel Mirasları” adıyla yayımlandı.
Parka ''Tecavüz''e Mahkeme Onayı (28 Ağustos 2006)Ankara 8''inci İdare Mahkemesi, Koruma Kurulu''nun, alt geçit yapılabilmesi amacıyla ''Kuğulu Park''a minimum düzeyde tecavüz'' edilebileceği kararının durdurulması istemini reddetti.
Göbeklitepe’de Adem ile Havva Miti (27 Ağustos 2006)Şanlıurfa Göbeklitepe’deki kazı ekibinin başkanı arkeolog Klaus Schmidt, Adem ile Havva’nın Göbeklitepe’de yaşadığına dair bir bulguya rastlamadıklarını açıkladı.
Toplam 127 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.