Haberler

Haberler

Toplam 159 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Teknolojiyle Tasarım Nasıl Etkileşir? (15 Eylül 2006)Dünyanın en ünlü tasarımcılarını bir araya getiren İstanbul Design Week’de 14 Eylül 2006 tarihinde düzenlenen konferanslarda, tasarım mühendisi Alberto Meda teknolojiyi tasarımlarıyla nasıl bütünleştirdiğini izleyicilerle paylaştı.
Altyapısız Evler (15 Eylül 2006)Dünyanın en ünlü tasarımcılarını bir araya getiren İstanbul Design Week’de dün düzenlenen konferanslarda Doç. Dr. Serkan Anılır üzerinde çalıştığı altyapısız yaşam üniteleri isimli ev projesini İstanbullularla paylaştı.
Venedik Mimarlık Bienali Üzerine... (15 Eylül 2006)10. Venedik Mimarlık Bienali’nin geçtiğimiz hafta içinde basın açılışı yapıldı. 7-9 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen açılışa dünyanın her yerinden yaklaşık 3.000 basın mensubu katıldı. Yüksek sayıda katılımın gerçekleştiği bienalin, 3 gün boyunca ülke pavyonlarının açılışı ve dünyaca ünlü mimarların katıldığı konferans serileri ile oldukça hareketli bir gündemi vardı.
Sadece satışlar değil, vergi kaçağı da patladı (15 Eylül 2006)Gayrimenkül sektörü için Türkiye çapında kapsamlı bir vergi denetimi başlatıldı. Altın dönemini yaşayan gayrimenkul sektöründe satışlarla beraber, vergi kayıp ve kaçağı da patladı.
Sultanahmet Meydanı rezaleti (15 Eylül 2006)Bugün Sultanahmet Meydanı’na değineceğim. Burası dünyanın en önde gelen turistik yerlerinden biridir. Her gün binlerce turist tarafından ziyaret edilir. Dünyada örneğin on adet seçkin yer görmek isteseniz, biri mutlaka Sultanahmet Meydanı ve çevresi olacaktır.
Ayasofya ''Yeni Yedi Harika''ya resmi aday (15 Eylül 2006)Merkezi İsviçre''de bulunan Yeni Yedi Harika Vakfı yöneticisi Bernard Weber, dünyanın ''Yeni Yedi Harikası'' adayları arasında gösterilen Ayasofya''ya resmi adaylık sertifikası verdi.
Zeugma''ya sanal gezi (15 Eylül 2006)Zeugma antik kentinin renkli ve üç boyutlu görüntüleri bilgisayar ortamına aktarılıyor. Zeugma Kazı Başkanı Doç. Dr. Kutalmış Görkay, kentin yerleşim yerinin laser scanner ile renkli ve üç boyutlu olarak görüntülenmesi çalışmasının üç günde tamamlandığını söyledi. Görkay, "Yanımızda bilgisayarımızın olduğu her yerde Zeugma''yı ayrıntılı olarak inceleyebileceğiz, kentte sanal gezi dahi yapabileceğiz" dedi. Görüntüleme çalışmasını üstlenen firmanın yetkilisi Ertan İlter, renkli ve üç boyutlu görüntüleme için geliştirilen RIEGL LMSZ-390 model cihazı, dünyada ilk kez Zeugma''da kullandıklarını belirterek şöyle konuştu: "Hazırlanacak CD sayesinde antik kentte sanal gezi yapabilecek."
Tarih: 15 Eylül 2006 Kaynak: Radikal
Tarihi eserler risk altında (15 Eylül 2006)Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü''nün yeni müdürü Prof. Dr. Gülay Altay, İstanbul''da tarihi eserlerin risk altında olduğunu söyledi. Enstitüde basınla tanışma toplantısı gerçekleştiren Prof. Dr. Gülay Altay, enstitünün yapısını, çalışmalarını, devam eden projeleri ve kendi çalışmalarını anlattı. İstanbul''da tarihi eserler konusunda risk olduğunu belirten Altay, "Bu risk ülke genelinde de, Avrupa''da da var. Şu anda yoğun şekilde bilim adamları ve kamu kurumları tarihi eserlerin korunması için çalışıyor" diye konuştu. Prof. Dr. Altay, kentsel dönüşüm projeleriyle ilgili bir soru üzerine, "Enstitünün kapasitesi ölçüsünde bu tür projelerle ilgileneceğini söyledi.
Tarih: 15 Eylül 2006 Kaynak: Radikal
Tramvay Bağcılar''a ulaştı (15 Eylül 2006)Zeytinburnu-Bağcılar tramvay hattı dün törenle hizmete açıldı. Günde 127 bin yolcunun taşınacağı hatta araçlar beş dakika arayla hareket edecek.
Kandilli''nin yeni patronu: İlk iş erken uyarı sistemi (15 Eylül 2006)Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu''nun istifasından sonra, Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) müdürlüğüne atanan Prof. Dr. Gülay Altay, düzenlediği bilgilendirme toplantısında ilk iş olarak ''Erken Uyarı Sistemi''nin geliştirilmesi için İstanbul Valiliği''yle görüşme yapacağını açıkladı.
''Kutsal kent''e deprem müzesi (15 Eylül 2006)Pamukkale''deki Hierapolis Antik Kenti''nde bulunan hamam bazilikanın "deprem müzesi" olması için proje hazırlandı.Hierapolis Kazı Heyeti Başkanı İtalyan Ord. Prof. Francesco D''Andria, arkeoloji literatüründe "kutsal kent" olarak adlandırılan Hierapolis''in MS 60 yılında büyük bir deprem yaşadığını, kentin büyük bölümünün bu depremde yıkıldığını anımsattı. Frontinus kapısının yanında yer alan hamam bazilikanın yaşanan büyük depremin izlerini günümüze taşıyan yapılardan olduğunu kaydetti. Bazilikanın deprem kuşağındaki Denizli''de anıtsal bir yapı olarak dikkati çektiğini belirten D''Andria, "Hamam bazilika, bir doğal felaket olan depremi anlatan en güzel örneklerden. Duvarlarındaki yarıklar, depremin neler yaptığını gösteriyor. Bu nedenle bu yapının olduğu gibi korunmasını istedik. Biz arkeologlar, bu tür yapılara müdahale edilmesini istemeyiz. Tıpkı İtalya''daki eğik olmasıyla ünlü Piza Kulesi gibi" dedi. D''Andria, hamam bazilikanın "deprem müzesi" olarak korunması amacıyla statik proje hazırlandığını, çalışmanın onaylanmak üzere ilgili koruma kuruluna sunulacağını söyledi. Kazı başkanı projeye destek olmaları için de İstanbul''dan özel bir firmayla görüştüklerini dile getirdi.
Tarih: 15 Eylül 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Yapı 2006 Ankara Fuarı açıldı (15 Eylül 2006)Yapı 2006 Ankara Fuarı açıldı. Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal''ın Başbakanlığı döneminde 2.8 milyon dolar olan ihracat oranının bugün 85 milyar dolara yükseldiğini belirterek, "Kalkınmada özel sektöre şükran borçluyuz" dedi.
Bornova''ya toplum merkezi (15 Eylül 2006)Bornova Belediyesi, ilçeye "toplum merkezi" kazandırıyor.
Çalık Holding, Türkmenistan''da stadyum ve meclis binası inşaatı ihalelerini aldı (15 Eylül 2006)Türkmenistan''da gübre, çimento, kağıt fabrikaları projelerini tamamlayan Çalık Holding''e bağlı Gap İnşaat, başkent Aşkabat''ta Halk Maslahatı binası ve stadyum inşa edecek.
Zeytinburnu - Güngören - Bağcılar Tramvay Hattı açıldı (15 Eylül 2006)Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul''un adeta Türkiye''nin dünyaya açılan penceresi olduğunu belirterek, "İstanbul''a yakışan ulaşım ağı, yoluyla, kavşağıyla, raylı sistemiyle artık hayata adım adım geçiyor" dedi.
WHO''dan Yalova Belediyesi''ne "Avrupa''nın En iyi projesi" ödülü (15 Eylül 2006)Yalova Belediyesi tarafından yürütülen "Benim Mahallem" projesi, Dünya Sağlık Örgütü''nün (WHO) bir alt kuruluşu olan Sağlıklı Kentler Ağı tarafından 2006 yılı Avrupa''nın en iyi projesi ödülüne layık görüldü.
Sevda Tepesi'' nde kral için imar çalışması (15 Eylül 2006)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Anadoluhisarı'' nda bulunan Sevda Tepesi için imar çalışmalarına başlandığını açıkladı.
İncirlik’te asbestli binalar yıkılıyor (15 Eylül 2006)Adana’nın Merkez Yüreğir İlçesi sınırları içerisinde İncirlik Üssü’nde bulunan 150 bina çatılarında ve değişik kaplama izalasyonlarında asbest kullanıldığı gerekçesiyle yıkılıyor.2004’de yapılan çalışmalarda binalarda kanserojen madde içeren asbest tespit edilmesinin ardından bu binalarda oturanlar çıkartılarak başka yerlere yerleştirildi. Yerlerine yenileri yapılacak olan eski konutların asbestli malzemelerin Almanya’ya gönderileceği belirtiliyor.
Tarih: 15 Eylül 2006 Kaynak: NTVMSNBC
Türkiye''de yeni bir sektör doğuyor: Çevre (15 Eylül 2006)Çevre Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Öztürk: "AB, Türkiye''de arıtma tesisi mezarlığı istemiyor" dedi.
Shin Azumi ve Martí Guixé’den Farklı Tasarım Anlayışları (14 Eylül 2006)Bu yıl ikincisi düzenlenen ve açılışı, 12 Eylül’de, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından gerçekleştirilen İstanbul Design Week, Eski Galata Köprüsü üzerinde etkinliklerini sürdürüyor.
Toplam 159 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.