Haberler

Haberler

Toplam 117 haber 6 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Tünelde teknik skandal (26 Eylül 2006)Göcek tünelinde tehlike anında kaçış olanağı yok; emniyet şeridi ise hiç ayrılmamış.İki yıl önce yitirdiğimiz, Teke yöresi halk müziğimizin cefakâr emektarlarından Ramazan Güngör ''ün heykeli, Fethiye Belediyesi tarafından geçen cuma günü Kültür Merkezi''nin önüne dikildi.
Nemrut’a gençlik aşısı ODTÜ’den (26 Eylül 2006)UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınan Nemrut Dağı’nda önceki yıllarda Hollanda Amsterdam Üniversitesi tarafından yürütülen restorasyon çalışmalarının başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından çalışmaları Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) yürütmesi kararlaştırıldı.
Anadolu’nun bilinen en eski yerleşim yeri Niğde Göllüdağ (26 Eylül 2006)1997 yılından beri, İstanbul Üniversitesi Prehistorya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Nur Balkan Atlı’nın başkanlığında süren Niğde Göllüdağ kazısında önemli bulgulara ulaşıldı. İlk insanların Afrika’dan Avrupa’ya geçiş izlerine rastlanan kazıda, Orta Anadolu’da geniş zaman aralığında farklı insan topluluklarının yaşadığı da belgelendi.
Dilekkaya köylülerine ‘SİT’ cezası (26 Eylül 2006)Adana’nın Kozan ilçesine bağlı Dilekkaya köyünde yaşayanlar, köylerinin SİT alanı olması nedeniyle sıkıntı yaşıyor. İnşaat çalışmaları nedeniyle köylünün tamamına yakını hapis cezalarına çarptırılırken, çok sayıda köylü ise halen para cezası ödüyor.
Devlet Opera ve Balesi binasının yılan hikáyesi (26 Eylül 2006)Önümde, Ankara Kongre ve Kültür Merkezi başlıklı bir dosya var. OPSOD’un (Opera Solistleri Derneği) hazırladığı bu dosyada belgelerle, bir opera binasının yapılamayışının öyküsü anlatılıyor. Her zaman bir umut doğuyor, sonra birden bu umut sönüyor.
Mimari İstasyonlar (25 Eylül 2006)Napoli’deki yeraltı trenleri ününü yönetimin kararlarına borçlu. Bu metroların en önemli özelliği, önemli sanatçıların belli başlı çalışmalarının istasyonlarda sergilenmesi. Yönetimin teklifiyle istasyonlara kurulan bu “zorunlu müze” halkın bir şekilde modern sanatlarla ilişki içinde olmasını sağlıyor.
RAF Ürün Dergisi Eylül Sayısı Abonelerine Gönderildi (25 Eylül 2006)Türkiye’den pek çok önemli yapı malzemeleri firmasının ürettiği ya da distribütörlüğünü yaptığı yeni ve özel ürünlerinin ürün tanıtımlarından oluşan ve Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından 2006 yılının başından itibaren yayımlanan RAF Ürün Dergisi, yoluna hızlanarak ve yenilenerek devam ediyor. Derginin Eylül sayısında, banyo mobilyalarından Akıllı Ev Sistemlerine, aydınlatma armatürlerinden cephe kaplamalarına kadar birçok ürünün detaylı tanıtımları yer alıyor.
''Paylaşılan bir duygunun mimarlığını yapıyoruz’ (25 Eylül 2006)Emre Arolat Architects’in projelerinden oluşan sergi, 14 Ekim’e kadar Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde. Mimar Arolat, ''Bizim için en önemli kriter mimarlığın, dünyayla kurulan ilişkiyi de ifade etmesi’ diyor.
Oyun bahçeleri çatıya taşındı (23 Eylül 2006)Özellikle büyük kentlerde yeşil alan bulmak çok zor. Bir zamanlar ''kapı önünde'' doyasıya oynayan çocukların yerini ''apartman çocukları'' alalı çok zaman oldu. Peyzaj mimarı Sibel Şavkın, binaların çatılarında kurduğu oyun bahçeleriyle yeni bir sektöre öncülük ediyor. İspanyol Fundicio Ductil Benito firmasının Türkiye distribütörlüğünü alan Şavkın''ın tasarladı ''çatı parkları''nın maliyeti 4 bin Euro''dan başlıyor.
Carousel, yabancı fonla Anadolu’ya yayılacak (25 Eylül 2006)Carousel’e yabancı fon ilgisi yeni yatırım kararlarını tetikledi. Mermerler Grubu, yabancı ortakla Anadolu’da 3 yılda 180 milyon dolarlık üç alışveriş merkezi daha açmayı planlıyor.
Erken gelen daireyi alır! (25 Eylül 2006)Çengelköy''de bir kooperatif tarafından inşa edilen 86 daireli sitedeki evler yaklaşık 500 kişiye satıldı. SS Yılmazlar Yaşam Kent Konut Yapı Kooperatifi''nin Yavuztürk Mahallesi''nde 1995 yılında yapımına başladığı site, aradan geçen 10 yıla rağmen bitirilemedi. Aldıkları evi kontrole giden bazı üyeler, aynı evi başkalarının da dolaşmasıyla kooperatifin üye sayısının 500''e ulaştığını tespit ettiler. Kendi aralarında toplanan bazı üyeler, bitmemiş dairelere taşınma kararı aldılar. Elektriği ve suyu bulunmayan siteye taşınan bazı ev sahiplerinin dairelerine iki kapı taktırması dikkat çekti. Kooperatif üyelerinin yönetim hakkında dava açtıkları öğrenildi.
Tarih: 25 Eylül 2006 Kaynak: Milliyet Yazan: M. Akif Erdem
Pamukkale 24 saat 3 vardiya korunacak (23 Eylül 2006)UNESCO''nun Dünya Mirası Listesi''ne aldığı Denizli''deki Pamukkale''nin güvenliği valiliğin yaptığı ihaleyle Özel Pamukkale Güvenlik Şirketi''ne emanet edildi. 30 kişilik kadrosuyla, 3 vardiya halinde, 24 saat görev yapan ekipler, seyyar satıcıların turistleri rahatsız etmelerini önlerken, ören yerine biletsiz ve kaçak girişlere izin vermiyor. Pamukkale''de görev yapan güvenlik elemanları, dürbün, cop, kelepçe, düdük, el feneri, seyyar x- ray cihazı, biber gazı donanımlarına sahip. Pamukkale''de ayrıca proje aşamasına getirilen tüm bölgenin kameralarla kayıtlı olarak gözetlenmesi uygulamasının da bir aya kadar başlayacağı bildirildi.
Tarih: 23 Eylül 2006 Kaynak: Hürriyet
Dört gün dört gece Haydarpaşa (25 Eylül 2006)Haydarpaşa Dayanışması''nın Toplum Kent ve Çevre İçin Haydarpaşa Buluşması adlı dört gün dört gece sürecek etkinliği İstanbul Haydarpaşa Garı''nda başladı.
Patrona Halil Hamamı kültür merkezi olacak (23 Eylül 2006)Patrona Halil Hamamı olarak da bilinen ve 1501 yılında yaptırılan 2''nci Beyazıt Hamamı, İstanbul Valiliği''nce restorasyonunun tamamlanmasının ardından İstanbul Üniversitesi''nin sergi ve konferans salonu olarak kullanılacak.
Başını alıp giden şehir... (23 Eylül 2006)Kimi zamanlar biz şehri terk etmeyiz, şehir terk eder bizi. Bir de bakarsınız ki; gitmiş... Ben Ankara''yı çok severdim.
“Tarihe Saygı/ Yerel Koruma Ödülleri 2006” Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu (25 Eylül 2006)İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Tarihe Saygı/Yerel Koruma Ödülleri 2006” yarışması ödül töreni, Kültürpark İzmir Sanat’ta gerçekleştirildi.
Ermenistan''ın taş inadını BM kırabilecek mi? (25 Eylül 2006)Kars''taki Ani Harabeleri''nin karşısındaki taş ocaklarını uyarılara rağmen işletmeye devam edip eserlere zarar veren Ermenistan, UNESCO''ya bağlı Anıtlar ve Sitler Konseyi''ne şikâyet edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, taş ocakları kapanmadan restorasyona da başlayamıyor.
KEY parası için Nasco arsası satılıyor (25 Eylül 2006)1.8 milyar YTL''lik KEY ödemesine hazırlanan Emlak Konut GYO, ''terör finansörü şirketler'' listesinde adı geçen Nasreddin Nasco Holding''den icra yoluyla aldığı arsayı satışa çıkarıyor.
3 ayda 125 bin kişi gezdi (24 Eylül 2006)Focus dergisinin galaktik garaja, Frankfurter Allgemeine gazetesinin "teknoid organa" benzettiği fütüristik tarzdaki Mercedes müzesi, otomobillerin yanı sıra binanın sıradışı mimarisini görmek isteyen turistlerin uğrak yeri. Mercedes Benz’in, 150 milyon Euro’ya yaptırdığı Stuttgart’taki muhteşem müzenin koridorları baştan sona beş kilometre uzunluğunda.
Vali''nin konağı çürük çıktı (25 Eylül 2006)Eski Çanakkale Valisi Süleyman Kamçı''nın depreme daha dayanıklı olduğu düşüncesiyle en üst katını Vali Konağı olarak kullandığı İl Özel İdare Genel Sekreterliği binası çürük çıktı. Kentte 1994 yılında 7 kat olarak inşa edilen binada planlanan onarım, acı bir gerçeği ortaya çıkardı. Sekreterlikte görevli mimar Muzaffer Dağlar, arşiv olarak düzenlenmesine karar verilen bodrum katına inceleme yapmaya indiğinde, kirişlerde çatlaklar tespit etti. Onsekiz Mart Üniversitesi''nden gelen görevliler çatlakları inceledi. Üniversiteden rapor beklenirken bina 10 gün içinde boşaltılacak.
Tarih: 25 Eylül 2006 Kaynak: Milliyet
Toplam 117 haber 6 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.