Haberler

Haberler

Toplam 117 haber 6 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Praemium Imperiale Ödülü Frei Otto’ya (29 Eylül 2006)Bu seneki Praemium Imperiale Ödülü mimari alanda Alman mimar ve mühendis Frei Otto’ya verildi. Japon Sanat Kurumu’nun her sene düzenli olarak verdiği Praemium Imperiale, bu sene de beş ayrı dalda; resim, heykel, mimarlık, müzik ve tiyatro/film dallarında verildi.
Mimarlık ve Moda Ortaktır (29 Eylül 2006)Modanın sembolü olmuş kişiler, ilham aldıkları ve etkilendikleri mimarları seçtiler. Wallpaper dergisi mimar ve modacıları bir araya getirerek bir söyleşi dizisi hazırladı. Arkitera.com olarak bu 10 söyleşiden 4 tanesini seçtik ve iki gün boyunca yayınlayacağız. Bugün Ralph Lauren & Charles Gwathmey ve Alexander McQueen & Sir Norman Foster ile yapılan söyleşileri yayınlıyoruz.
Metamorfoz: Başkalaşan Kentin Öyküleri (29 Eylül 2006)Her yıl Ekim ayının ilk haftası kutlanan Mimarlık Haftası bu yıl da Ankara’da, İstanbul’da, İzmir’de ve diğer illerde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.
Ev: Bir Yerleşme Müzakeresi (29 Eylül 2006)Mert Eyiler, Pelin Tan, Hakan T. Şengün’ün yapımcılığını üstlendiği, Şevin Yıldız ve Boğaçhan Dündaralp editörlüğünü yaptığı, Ev: Bir Yerleşme Müzakeresi adlı mimarlık sergisi açıldı. Sergi 20 Ekim 2006 tarihine kadar Beyoğlu Bilsar Binasında ziyaret edilebilir.
Hatalı surlara inceleme (29 Eylül 2006)Kültür ve Turizm Bakanlığı, Diyarbakır surlarındaki restorasyon sırasında 9 No''lu burcun hatalı yapıldığı gerekçesiyle inceleme başlattı. Kültür ve Turizm Müdürü Songül Göksu, 9 No''lu burcun hatalı restore edildiği yönünde şikayetler aldıklarını söyledi. Göksu, "Komisyonumuz hazırladığı raporda burcun restorasyonunda teknik hatalar olduğu ve projenin yetersiz kaldığı saptandı. Bakanlık da 3 kişilik teknik ekiple inceleme yapıyor" dedi.
Tarih: 29 Eylül 2006 Kaynak: Sabah
Konyaaltılılar Kent Meydanı''na hazır (29 Eylül 2006)Antalya''nın Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, açılan yarışmayla belirlenen ''Kent Meydanı Projesi''nin Yap-İşlet-Devret modeliyle ihale edildiğini hatırlattı.
Topkapı Sarayı''ndan taklidine milyon dolarlık dava (29 Eylül 2006)Osmanlı mirasının en önemli eserlerinden olan Topkapı Sarayı’nı hem mimari açıdan hem de isim olarak taklit eden Topkapı Palace yeni bir tartışma ile gündeme geldi.
Türk müteahhitler Lübnan''da iş peşinde (29 Eylül 2006)Türkiye''de çeşitli müteahhitlik firmalarının temsilcilerinden oluşan 11 kişilik heyetle Lübnan''ın Başkenti Beyrut''a gelen Dış Ticaret Müsteşarlığı Anlaşmalar Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Koray Akgüloğlu, Beyrut''ta iki gün süren temaslarda bulundu. Akgüloğlu, ''Beyrut, Türk müteahhitleri için yeni uygulayacağımız programın pilot yerlerinden biri olacak'' dedi. Lübnanlı çeşitli bakanlar ve imar konusundaki yetkililerle yaptıkları görüşmelerde, olumlu izlenim edindiklerini belirten Akgüloğlu, ''Türkiye olarak burada daha önce yapılan incelemeler sonucunda 3 - 4 milyar dolarlık müteahhitlik işinin olmasını bekliyoruz'' diye konuştu. Akgüloğlu, Lübnan''da acil olarak, evleri yıkılan insanlara prefabrike evler yapılması gerektiğini gördüklerini belirterek, bunun için Türk müteahhitleri için yeni bir çalışma içine girdiklerini söyledi.
Tarih: 29 Eylül 2006 Kaynak: Tercüman
Karadeniz bayram ediyor (29 Eylül 2006)Karadeniz sahillerine 1987 yılında vuran, Samsun ve Sinop''taki depolarda muhafaza edilen zehirli varillerin İtalya''ya iadesi kararı, çevre köylüleri ve çevreci sivil toplum kuruluşlarınca sevinçle karşıladı.
Bolu Tüneli Aralık’ta açılacak (29 Eylül 2006)Gümüşova-Gerede otoyolu projesinin ikinci kesimini oluşturan Bolu Dağı geçişinin, Aralık ayı içinde hizmete alınması öngörülüyor.
İstanbul’a ikinci tüp geçit hazırlığı (29 Eylül 2006)Boğazın iki yakasını birbirine bağlayacak ikinci tüp geçişin yapımı için YPK’ya başvuru yapıldı. Tüp geçişin maliyetinin yaklaşık 370 milyon dolar olması bekleniyor.
İstanbul''a ikinci tüp geçiş hazırlığı (29 Eylül 2006)İstanbul''da trafik sorununu azaltması için büyük umutlar bağlanan ve boğazın iki yakasını denizin altından birbirine bağlayacak olan demiryolu tüp geçişine yeni kardeş geliyor.
Pakistan''da 43 milyar dolara ''Dubai'' kuruluyor (29 Eylül 2006)Dubai merkezli Emaar Properties, Pakistan''da 43 milyar dolara Dubai benzeri bir şehir kurmak için düğmeye bastı. Proje kapsamında başkent Karaçi yakınlarındaki Bundal ve Buddo adaları modern birer şehir haline getirilecek.
Lisans Bitti... Ya Şimdi? (28 Eylül 2006)2003 yılından beri düzenlenmekte olan Arkitera Platform toplantılarının, “Mimarlıkta Yol Ayrımları” ana başlığı altında toplanan bu yılki ilk toplantısı, 27 Eylül 2006 Çarşamba günü Avrupa Kültür Başkenti Ofisi’nde gerçekleşti. Arkitera Mimarlık Merkezi’nin, 2010 Avrupa Kültür Başkenti Yürütme Kurulu’nun desteğiyle düzenlediği “Lisans Bitti... Ya Şimdi” konulu toplantının moderatörlüğünü Pınar Gökbayrak yaptı. Toplantıda lisansüstü eğitimin programının gelişimi ve seçimi konusunda ilk işin öğrencilere düştüğü ve kişisel çabaların eğitimi yönlendireceği vurgulandı.
Kültürel Mirasın Doğal Afetlerden Korunması Konulu Yaz Okulu Çalışması (29 Eylül 2006)Uluslararası Yaz Okulu 2006, “Kültürel Mirasın Doğal Afetlerden Korunması” temasıyla 1 - 9 Ağustos 2006 tarihleri arasında Gürcistan’ın Batum kentinde gerçekleştirildi.
Duruma odaklı mimar (28 Eylül 2006)Milli Reasürans Sanat Galerisi''nde son projelerini sergileyen Emre Arolat mimarlıkta ''üslupçu'' yaklaşıma ve star sistemine karşı. Arolat, ''Bir projenin, bir durumun istediği nedir, bunu bulmak gerek'' diyor.
Mersin Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğrencileri Yaz Stajında Kullanılabilir Ürünler İnşa Ediyor… (28 Eylül 2006)Sanat, bilim ve teknoloji alanlarını buluşturan bir disiplin oluşu nedeniyle çok yönlü bir birikime sahip olmayı gerektiren mimarlık, eğitim açısından farklı bir kurgu ve ortama sahip. Tasarım ağırlıklı eğitim sürecini benimseyen Mersin Üniversitesi Mimarlık Bölümü, bilim formasyonu ile sanat disiplini ve kültürünü de bir arada tutmaya özen gösteriyor.
The Independent: "Yazlık ev arayanlar Türkiye''ye" (28 Eylül 2006)İngiltere''nin önde gelen gazetelerinden The Independent, son dönemde Türkiye''deki gayrimenkul piyasasına artan yabancı ilgisini mercek altına aldı.
İstanbul''a dört yeni araba vapuru geliyor (28 Eylül 2006)Yapımı İstanbul tershanelerinde gerçekleştirilecek ve yarım saat süren Sirkeci - Harem hattı arasını 18 dakikada gidecek dört yeni araba vapurunun tanıtımı, Kabataş İskelesi''nde yapıldı.
Hasankeyf''le gömülecek tarih (28 Eylül 2006)Hasankeyf, Dicle kıyısında duvar gibi yükselen kayalıkların üzerinde bir masal kenti gibi duruyor. Ilısu Barajı''nın suları altında kalacak olan kent, toprağı ve taşıyla öyle iç içe ki, kayalar nerede başlıyor, kuleler nerede bitiyor, toprak nerede sarnıca dönüşüyor bulmak zor...
Toplam 117 haber 6 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.