Haberler

Haberler

Toplam 113 haber 6 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Wembley’e 1.5 milyar sterlin değer biçiliyor (2 Ekim 2006)Yeniden inşa sürecindeki Wembley henüz tamamlanmadan özel şirketlerin 90 bin kişilik stadyuma ortak olması gündeme geldi.
Yapı Endüstrisi, tarihi destekliyor (2 Ekim 2006)YAPI Endüstrisi, antik kent Myndos''ta devam eden arkeolojik kazılara katkıda bulunarak Bodrum''un tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkıyor. Uludağ Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmalar sonunda Gümüşlük, kültür turizminin önemli bir merkezi olabilecek. Yapı Endüstrisi''nin inşa ettiği kazı evi sayesinde 2005 yılında 10 kişilik heyet ile başlayan kazı çalışmaları daha da güçlenerek ekip 45 kişiye çıkarıldı. Arkeolojik kazılar sonucu artık M.Ö. 7. yüzyıldan başlayarak M.S. 9. yüzyıla kadar kentte kesintisiz bir yerleşimin olduğu söylenebiliyor.
Tarih: 2 Ekim 2006 Kaynak: Sabah
Okul yıkılırsa tapınak gün ışığına çıkacak (1 Ekim 2006)İsa''dan önce 6. yüzyıl başında yapılan ve İsa''dan sonra 200''lü yıllarda Romalılar döneminde yeniden inşa edilen Athena Tapınağı''nın gün ışığına çıkması halinde Türkiye dünyanın sayılı tarihi değerlerinden birine kavuşurken, İzmir de kültür turizminin önemli merkezlerinden biri haline gelecek.
Esenboğa’nın yeni terminali 13 Ekim’de açılıyor (2 Ekim 2006)Esenboğa Havalimanı’nın yeni iç ve dış hatlar terminali, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 13 Ekim’de açılacak.
Tarihi evler turizme açılıyor (2 Ekim 2006)Taşköprü Belediyesi, ilçede bulunan tarihi konakları turizme kazandırmaya hazırlanıyor.
İstanbul''un, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi''nde kalma mücadelesi (2 Ekim 2006)İstanbul''un, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi''nde kalabilmesi için hazırlık çalışmalarına başlandı. İstanbul''a 2 yıl süre tanıyan UNESCO''ya 1 Şubat 2007''ye kadar ilerleme raporu sunulacak.
Tarihi cami Kuran kursu oldu (2 Ekim 2006)İstanbul''un Eminönü ilçesinde Sultanahmet semtindeki tarihi Sokullu Mehmet Paşa Camii ''nin avlusunun üzeri kapatılarak tarihi dokusu bozuldu.
Ortadoğu''nun en eski tapınağı bulundu (2 Ekim 2006)Suriye''nin kuzeyinde, cilalı taş devrine ait olduğu düşünülen bir tapınak bulundu. Arkeologlara göre burası Ortadoğu''nun en eski tapınağı. Fransız ve Suriyeli arkeologların, Fırat Nehri üzerinde Caadet El Maghara''da yer alan ve MÖ 9''uncu yy''dan kaldığı düşünülen tapınakta taş ve kemikten eşyalar bulundu. Tapınağın duvarlarında geometrik biçimlerle kırmızı, siyah ve beyaz renklerde bir boğa başının çizili olduğu, bunun o dönemde boğalara tapınıldığına dair bir işaret olduğu açıklandı.
Tarih: 2 Ekim 2006 Kaynak: Radikal
AKP''den Ayasofya önergesi (2 Ekim 2006)AKP, CHP''nin Vakıflar Yasa Tasarısı ile azınlık vakıflarının Ayasofya dahil olmak üzere kilit noktadaki birçok kilise üzerinde hak iddia edebileceği yönündeki eleştirileri üzerine tasarının konuyla ilgili geçici maddesinde değişiklik yapmaya hazırlanıyor.
UNESCO İstanbul''a ''çirkinlikleri'' sordu! (2 Ekim 2006)UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi''nden çıkarılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan İstanbul, kendisine tanınan iki yıllık sürede listede kalmak için mücadele verecek.
Yabancılara satılmayacak yerler artık haritada işaretlenecek (2 Ekim 2006)Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, yabancılara gayrimenkul satışı yapılmayacak askeri alanlar ve güvenlik bölgelerini kadastral paftalara işleyecek.
Kapıkule Sınır Kapısı''nın YİD modeliyle inşası, 2007''de (30 Eylül 2006)Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Mıhlayanlar, Kapıkule Sınır Kapısı''nın yap - işlet - devret (YİD) modeliyle yapımına 2007''de başlanacağını belirtti. Mıhlayanlar, Kapıkule Sınır Kapısı''nın inşasıyla ilgili projenin tamamlandığını söyledi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yapımı üstlenilecek Kapıkule Sınır Kapısı''nda inşaat çalışmalarına bu yıl başlama şansının giderek azaldığını ifade eden Mıhlayanlar, Kapıkule''nin inşasının gecikmesinin sebeplerinden birinin de gar gümrüğünün projeye dahil edilmesi olduğunu belirtti. Kapıkule''nin yeniden inşası projesinin çok fonksiyonel hale getirildiğini bildiren Mıhlayanlar, "Projenin oluşturulması sırasında gümrük, emniyet, Edirne Valiliği''ne bağlı tüm birimlerin görüşleri alındı. Böylece çok işlevsel ve çağdaş bir proje ortaya çıkarıldı. Bu yıl içerisinde belki Kapıkule''nin yapımı ihaleye çıkarılabilir. Kapıkule Sınır Kapısı''nın YİD modeliyle yapımına 2007''de başlanacak" dedi.
Tarih: 30 Eylül 2006 Kaynak: Dünya
''Atatürk Orman Çiftliği''ni tüketme planı'' (2 Ekim 2006)''Atatürk Orman Çiftliğini (AOÇ) koruma amaçlı imar planı''nın sadece adında ''koruma'' bulunduğunu ileri süren TMMOB Şehir Plancıları Odası, yargıya gidiyor. TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi Başkanı Zafer Şahin, "Aslında AOÇ''yi tamamen tarihsel bağlamından koparan bir imar planı yapılmaktadır" dedi. Plan, Büyükşehir Belediyesi''ne AOÇ''nin bazı bölgelerinde inşaat izni veriyor. Şahin planı şu sözlerle eleştirdi: "Büyükşehir Belediyesi ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı''nın, AOÇ ile ilgili planlama çalışmasının, kültür ve tabiat varlıklarını koruma mevzuatında öngörülen süreçleri yerine getirmeden, çağdaş planlama yaklaşımlarından uzak bir şekilde kapalı kapılar ardında başladığını görülmektedir. Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu üyelerinin büyük bir kısmı da bu süreçte iş takibi ve kaşeleme işlevini yerine getirmekte, AOÇ''nin korunmasının değil, tükenene kadar kullanılmasının yolunu açmaktadırlar. Hazırlanmakta olan planının sadece adında ''koruma'' vardır. Planın en önemli eksiği üst ölçekli planı bulunmaması yani kentin bütününün dikkate alınarak kurgulanmaması. Planı yargıya götüreceğiz."
Tarih: 2 Ekim 2006 Kaynak: Radikal
Çimentocular, ihracatı artırmak için ''Arap Çimento Fuarı''na katılacak (1 Ekim 2006)Yıllık 30 milyon tonu aşan üretimi ve önemli bir tüketim kapasitesine sahip bulunan Türk özel çimento fabrikalarının, çimento ihracatının artırılmasına yönelik girişimleri sürüyor.
''Fırtına Vadisi''ne santral izni yine direkten döndü (2 Ekim 2006)Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), Fırtına Vadisi''ne hidroelektrik santralı kurmak isteyen şirketin lisansını iptal etti. İptalin arkasında şirketin ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) raporunu alamama riskinin yattığı belirtiliyor.
Uşak Müzesi''nde ikinci skandal (2 Ekim 2006)Uşak ve ilçelerindeki Vakıflar Genel Müdürlüğü''ne ait cami ve mescitlerden toplanarak Uşak Müzesi''ne teslim edilen 210 tarihi halı ve kilimden 71''i kayboldu.
Belediyeden imara uydudan takip (30 Eylül 2006)Milli Emlak Müdürlüğü''nün Hazine arazilerindeki işgali uydudan takip etmesinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı da metropoldeki imar hareketlerini uydudan izleme kararı aldı.
Praemium Imperiale Ödülü Frei Otto’ya (29 Eylül 2006)Bu seneki Praemium Imperiale Ödülü mimari alanda Alman mimar ve mühendis Frei Otto’ya verildi. Japon Sanat Kurumu’nun her sene düzenli olarak verdiği Praemium Imperiale, bu sene de beş ayrı dalda; resim, heykel, mimarlık, müzik ve tiyatro/film dallarında verildi.
Mimarlık ve Moda Ortaktır (29 Eylül 2006)Modanın sembolü olmuş kişiler, ilham aldıkları ve etkilendikleri mimarları seçtiler. Wallpaper dergisi mimar ve modacıları bir araya getirerek bir söyleşi dizisi hazırladı. Arkitera.com olarak bu 10 söyleşiden 4 tanesini seçtik ve iki gün boyunca yayınlayacağız. Bugün Ralph Lauren & Charles Gwathmey ve Alexander McQueen & Sir Norman Foster ile yapılan söyleşileri yayınlıyoruz.
Metamorfoz: Başkalaşan Kentin Öyküleri (29 Eylül 2006)Her yıl Ekim ayının ilk haftası kutlanan Mimarlık Haftası bu yıl da Ankara’da, İstanbul’da, İzmir’de ve diğer illerde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.
Toplam 113 haber 6 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.