Haberler

Haberler

Toplam 142 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Çevre kirletmenin cezası bugünden itibaren arttı (12 Ekim 2006)İki yıl önce yürürlüğe giren Türk Ceza Kanunu''nun (TCK) ''Çevreye karşı suçlar''ı düzenleyen iki maddesi bugünden itibaren yürürlüğe girdi.
20 yıl sonra Konya havzası Mars’a dönecek (12 Ekim 2006)Biyolojik zenginlik açısından dünyanın en önemli 200 havzasından biri olan Konya kapalı havzası, önlem alınmaması durumunda 20 yıl içinde hızla çöle dönüşecek.
Yalısı yıkılınca ''köprü''leri attı (12 Ekim 2006)Osmanlı mimarisinin ayakta kalan en eski ahşap yapısı olan Amcazade Yalısı''nın restorasyon projesi kapsamında binanın bahçesindeki 13 ev ve bir müştemilat, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekipleri tarafından yıkıldı.
Yuvacık kararı bozuldu (12 Ekim 2006)Yargıtay 5. Ceza Dairesi, İzmit''teki Yuvacık Barajı''nın yapımında ''devlet alımına fesat karıştırıldığı'' iddiasıyla Gama A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Erol Üçer ve Güriş A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İdris Yamantürk''ün de aralarında olduğu dokuz sanık hakkındaki mahkumiyet kararını bozdu. Bozma kararında, sanıklar hakkında Kocaeli Ağır Ceza Mahkemesi''ndeki davanın kesinleşip kesinleşmediği, baraj yapımı gibi teknik bir işlem için bilirkişi incelemesinin yaptırılmaması, inşaatı yapan firmaların haksız çıkar sağlayıp sağlamadığı gibi hususların eksik kaldığı belirtildi. Mahkûmiyet kararının oy çokluğuyla bozulduğu kaydedildi.
Tarih: 12 Ekim 2006 Kaynak: Radikal
Bitmeyen restorasyon! (12 Ekim 2006)Mimar Sinan''ın eserlerinden Mihrimah Sultan Camii''nde, Marmara depreminde meydana gelen hasardan sonra başlayan restorasyon çalışması bir türlü bitmedi.
TOKİ''den satılık arsalar (12 Ekim 2006)Ankara Gölbaşı''nda bulunan 6 bin 800 dönümlük arazinin 4 bin 300 dönümlük kısmını son 3 ay içinde satan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), kalan 2 bin 500 dönümlük araziyi bugün satışa çıkarıyor. Konu ile ilgili ihale Toplu Konut İdaresi salonunda yapılacak. Gölbaşı İlçesi''ne bağlı Karagedik Beldesi, Ahiboz, Karşıyaka, Halaçlı, Kızılçaşar, Taşpınar, Velihimmetli ve Örenci mahallelerinde bulunan imarlı - imarsız araziler, yer ve mevkilerine göre metrekaresi 1.2 ile 50 YTL arasında değişen fiyatlar arasında alıcı buluyor. TOKİ, arazi satışlarında 30 aya kadar vade yapıyor.
Tarih: 12 Ekim 2006 Kaynak: Milliyet
Ataşehir''in üçüzleri bilirkişiye takıldı (12 Ekim 2006)Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından Ataşehir''de arsa karşılığı hasılat paylaşımı yöntemine göre 18 Eylül''de gerçekleştirilen ihale iptal edildi.
Konutta ''hemen teslim'' dönemi (12 Ekim 2006)2004 yılının ikinci yarısından itibaren altın çağını yaşayan konut sektörü, hareketli geçen iki yılın meyvelerini toplamaya başladı.
Yeniden Keşfedilen PLOT (11 Ekim 2006)Üç yapı, sayısız tasarım ve bir o kadar da takdir dolu eleştrinin ardından beş yıl sonunda, PLOT’dan Bjarke Ingels ve Julien De Smedt kendi yollarına gitmeye karar verdiler ve sırasıyla BIG ve JDS’i kurdular. Helsingor Psikiyatri Hastanesi için açılan yarışmanın birincisi olmak, şimdilerde kapanmış olan PLOT’un kurucuların olan Bjarke Ingels ve Julien De Smedt için tanrısal bir haberdi. 2003 yılının Şubat ayında, ofisin diğer projeleri bitmiş ya da durdurulmuşken, çalışanlar bu yarışmaya ofisin kapanışını duyurmadan önceki üç aylık sürede boşluğu doldurmak için girmişlerdi. Sonuç ise oldukça zor kazanılmış bir zaferdi.
Gayrimenkul Gurusu Samuel Zell İstanbul''daydı (11 Ekim 2006)Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları Derneği (GYODER) 3 Ekim tarihinde Çırağan Sarayı''nda Gayrimenkul Guruları adı altında bir konferans düzenledi. Gayrimenkul alanında dünyaca ünlü ismi Amerikalı Samuel Zell’in konuşmacı olarak katıldığı konferansta Zell, özellikle Meksika ve Brezilya''daki tecrübelerini somut örneklerle aktardı.
Tasarım Dergisi Ekim Sayısı: Karma Kullanım Projelerine Yer Verirken Güncel Konulara da Değiniyor (11 Ekim 2006)Tasarım Dergisi Ekim sayısında (165. sayı) günümüz şartları altında her boyutta kendini gösteren ‘karma kullanım’ konusuna değiniyor ve karma kullanıma dair yapılara 100 yıldır imza atan bir mimarlık firmasının projelerine yer veriyor.
İzmir ile ilgili tarihi eser ve belgeler sergide (11 Ekim 2006)Paris Louvre Müzesi ve Fransız Kütüphanesi''nden gelen İzmir ile ilgili tarihi eser ve belgelerden oluşan iki bölümlü sergi, İzmir Fransız Kültür Merkezi Salonu ve İZTO Müzesi''nde eşzamanlı olarak açıldı.
Tayland’dan Mimar Adaylarına Davet (11 Ekim 2006)Kültürüne, gelenek ve inançlarına sıkı sıkıya bağlı ama bir o kadar da gelişime, yeniliğe açık “Asya” ve kendi içinde bir bütün olmanın yanında bir o kadar da dışa açık olmayı gerektiren dünya mesleği “mimarlık”. İşte özünü kaybetmeden gelişime, yeniliğe açılan kapının ardında buluşuyor Asya ile mimarlık. Şimdi bu buluşmanın etkilerini dünyaya göstermek için bu kapı Asya’dan, Tayland’da bir üniversiteden, bir mimarlık fakültesinden mimar adaylarına aralanıyor.
Rekabet Kurulu çimento şirketlerine ceza yağdırdı (11 Ekim 2006)Rekabet Kurulu, Akdeniz ve Marmara Bölgelerinde hazır beton ve çimento sektöründe faaliyet gösteren toplam 11 şirkete, 9.65 milyon YTL para cezası verdi.
3''üncü köprüde top hükümette (11 Ekim 2006)''Boğaz''da imar affı sözkonusu değil'' diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, 3''üncü köprünün de 2007''de programa girebileceğini açıkladı. Topbaş bu konuda topun hükümettte olduğunu, yerel yönetiminse ''görüşünün alındığını'' söyledi.
Kent - Yorum: Rant kapıyı çalınca (11 Ekim 2006)Sahip olduğu kentsel değerler üzerinde yürütülen rant odaklı fikirlerle sık sık ulusal basında yer bulan İstanbul''da bu kez Sevda Tepesi konuşuluyor. Üzerinden neredeyse bir yıl geçen Dubai Towers tartışmalarından sonra Arap sermayesi yeniden kent gündeminde...
3. köprüye ilk adım 2007’de (11 Ekim 2006)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, 3. Boğaz Köprüsü’nün 2007 yılı içinde belediyenin çalışma programına alınacağını açıkladı.
Metamorfoz Ankara Etkinliği Sona Erdi (11 Ekim 2006)TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Mimarlık Haftası çerçevesinde düzenlediği “Metamorfoz Ankara, Yitik Zamanların Kenti” etkinliği sona erdi.
Bomonti aynı Bomonti ama fiyatı 1.5 ayda 5’e katlandı (11 Ekim 2006)Bomonti Bira Fabrikası’nın 17 Ağustos’taki ihalesinde en yüksek teklifi 12.7 milyon YTL ile Global vermiş ancak satış iptal edilmişti.
Dünya''ya borçlanıyoruz (11 Ekim 2006)Merkezi ABD''de olan ve çevreyle ilgili bilimsel çalışmalar yürüten Global Footprint Network''ün (GFN) yayımladığı rapora göre, yeryüzündeki sınırlı kaynaklar hızla yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.
Toplam 142 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Temmuz 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.